Gemeenteraadszitting. UIT N1NOVE. De Wijkclubs EEN EN AN DEK. 't Was verleden maandag om 5 uren na middag, openbare gemeenteraadszitting. Den Heer De Wolf geeft verslag over de rekening van 1906 voor de Burgerlijke Godshuizen en bestatigt een tekort van 29 duizend franken. Voor de begrooting van 1908 is het den zelfden bedroevenden toestand, want van nu af, zegt den verslaggever, is het zeker dat er ook een tekort zal zijn van 30,000 franken Hij heeft dit gevonden, omdat men in de posten van ontvangsten nog altijd de zelfde sommen voorziet, die vroegere jaren zijn voorzien geworden en op verre na tot dit cijfer niet opklimmen. Het is een treurige toestand, zegt ver- slaggever, en het is dan ook te dien ge volge dat de leveranciers soms lang naar hun geld moeten wachten. Hij raadt het Schepencollege aan, dien toestand rijpelijk te onderzoeken en met het Bestuur der Godshuizen overeen te komen om daarin te voorzien. Af. Van der Schneren zegt, dat dit geene manier is van budjet opmaken, en daarin dient verholpen te worden. M. Moyersoen meent, dat dien tekort te wijten is aan de achterstallige huurders, die maar in 't begin van 't jaar betalen,als de rekeningen gesloten en de begrooting reeds opgemaakt is. Dien jongen vergeet, dat dit jaarlijks gebeurt en niets aan den toestand veran derd, hetgeen M. Van der Schueren hem opmerkt. Voor de gemeenterekeningen van 1906 en gemeentebegrooting voor i9o8, is M. Moyersoen verslaggever, en M. Leveau ztgt hierop geen tijd gehad te hebben, de rekeningen en posten te onderzoeken, en zij dus niets kunnen opmerken. M. De Blieck had zich in de zitting doen verontschuldigen en M. Boterbergh was afwezig. Mij dunkt dat die opmerking van M. Leveau niet volstaat. Ik neem aan, dat ér hun te weinig tijd wordt gegund, om alles nauwkeurig na te zien, doch den tijd die zij hebben moeten zij benuttigen, om hun rol als controleurs te vervullen. Ja, 't is waar, van hunne opmerkingen houden de katholieken weinig rekening, maar voor de Aalstenaars in 't algemeen, is dit eene noodzakelijkheid, die moet onderhouden worden. Onze vertegenwoordiging in het Stedelijke Werkeloozenfonds blijft weg. Dit inag een waar schandaal genoemd worden, wanneer men weet dat de Socia listische Syndicaten bij het Stedelijke Werkeloozenfonds op dit oogenblik aan gesloten zijn met 26J jvereenigde werklie den. Wanneer denken de Heeren er aan. Het feest van Zondag 11. in het lokaal De Ri dding, is buiten alle verwachting \v 1 g-.'i-'.-t. O-- r.*eh grc. zaal was gevuld met volk, dat met aandacht de stukken BLOEMEKEN en HOTSE- BOTSE opvolgden, door de vrienden van Wetterea gespeeld, die de beide stukken zeer wel vertolkten. De talrijke aanwezi gen heliben dan ook hunne toejuichingen aan de spelers niet gespaard. Gezel Flips van Aalst, heeft in de tus- schenpoos eene korte voordracht gehou den, over net nut en ae nouazaKeiijkhcid der vereeniging, met voorbeelden toonen- de, waarom de werklieden zich moeten vereenigen en dat de arbeiders niet altoos op de goedheid der bazen mogen rekenen, want dat de gebeurtenissen k den laatst., u tijd geleerd hebben, dat een baas met goede gedachten bezield, meermalen in zich zelve gedwongen is met de ove rige bazen mede te spannen, en zoo doen de, tegen de rechtvaardige eischen der werklieden op te komen, wijzende op de lock-outs. Voor 't slot, spoorde hij de vrienden van Ninove aan, niet langer buiten de rangen te blijven, van het groot gecentra liseerd leger der Syndicale Commissie van de Werklieden-Partij, en drukte zijne hoop uit dat Ninoofsche arbeiders en voornamelijk de twijnders, Sigaren- en sletsenmakers zich goed zouden vereenigd hebben. Het ware wenschelijk dat er meer zulke feesten konden plaats hebben. Het doet goed aan 't hart zoo talrijk de vrienden bijeen te zien zooals Zondag. worden bii deze vriendelijk verzocht hun werk van propaganda te voleindigen. De wijkclub Nestor Scnaltin gevestigd bij De Gendt., Geeraardsbergsche straat, ver dient een woordje lof. Van dezen clab alléén is haar werk gedeel telijk volbrachten de uitslag is bevredigend. Z'hebben bijgebracht IS leden voor de verschillige vereenigingen; 4 leden voor den Ziekenbond en 4 lezers voor 't blad Vooruit, ongeminderd hunne22 lezers voor oos weekblad Recht en Vrijheid, die zij reeds vroeger hadden gemaakt. Wij wenschen die vrienden hartelijk profi ciat voor hunne goede propaganda en hopen dat het werk der andere wijkclubs zoo vrucht dragend als deze zal zijn. Wij hopen, dat zij weldra hunne aangewon nen leden zullen inbrengen. De Volksstem raadt zijne lezers aan, zij die veel hebben veel te geven aan de armen, dit ter wille en uit liefde tot God. Dit is een goede raad voor de zoovele rijke lieden, die zich christenen noemen, en om zoo te zeggen de gierigheid zelf zijn. Maar zeg eens Volksstem stuit het niet tegen de leering van Christus zelf, dat de eenen moeten leven uit den mond van anderen Zou het Christus zijne bedoeling ge weest zijn, dat den eenen mensch zou ge leefd hebben in weelde en overvloed, den anderen in kommer en gebrek, wanneer hij hun zegde in het zweet uws aan- schijns zult ge uw brood eten Neen, want dan duidde hij de luiaards aan, en wilde zeggen hij die niet werkt moet ook niet eten nogthans het verkeerde is waar, want nu richt gij u tct de luiaards, hen cm cker.de, iets te willen afzonderen voor de naarstige zwoe gers. Wij keuren de aalmoesen af, omdat wij willen dat een werkman deftig kunne leven, met de opbrengst van zijn arbeid, en daar moet men naar streven. De katholieken houden liever de liefda digheid in zwang, omdat dit een middel is. om 't volk beter onder den hiel te hou- dc.11, cii ook daarom zijn .j 0 «tlle doeltreffende hervormingen rn verbeterin gen, ten voordtetie van den wei kende» stand. Werklieden onthoudt dit. Opmerkenswaardig is het, dat M. Clement Van de Putte, uitgever var. De Dendcrbodc, die zoo erg in de bres schijnt te springen voor de bakkers, zijn brood neemt in den zwarten bazar. In zijn blad schrijft hij nogthans tegen de coöperatieven Is dit nu een huichelaar Ook democraten. Verschillige ministers, deelmakende van de huidige regeering waren democraat gezind, vóór zij tot het ambt van minister wierden ver heven, maar nu ze daar zijn, nu hebben ze tijd en nog tijd noodig om eere demo cratische hervorming voor te stellen Voor de éénmaking der kieswetten voor te stellen, hebben zij geen tijd vooi het algemeen stemrecht in te voeren iets waar zij voorstaander van zijn geweest en misschien nog wel zijn is den dag nog niet aangebroken, enz. enz. Dit zijn zoo van die democraten om aan 't bewind te komen, maar eens er aan, dan is het uit met hun demociatisch pro gram. 't Is zooals de katholieke partij in haar geheel veel beloven en weinig geven, doet de zotten in vrede leven De verzekering der landbouw- werklieden tegen werkongevallen is in ons land nog niet ingevoerd. Toen de ge brekkige wet op de werkongevallen voor de nijverheidswerklieden, in de kamer van Volksvertegenwoordigers is gestemd ge worden, beloofde men weldra te denken aan de landbouw werklieden. Ongelukkig voor hen, die wet is nu bij na drie jaar in voege, en nog denkt men niet aan de arme landbouwwerklieden. Maar wat wilt ge Die menschen zijn gewoon aan beloften en als den dag der stemming aanbreekt, dan zal M. de pas toor er wel voor zorgen, dat zij stemmen voor hunne belovers, want hij dreigt hen met hel en vagevuur. 't Zal toch niet eeuwig duren, die god delijke fopperij. Den Uil. Als men nu waarlijk met een nieuwen politieker den zot houdt, dan is het wel met het laatst gekozen gemeenteraads lid, M. den Uil, vertegenwoordigd der valsche kiezers. Inderdaad, in een intervieuw legt De Volks gazet hem het volgende in den mond Na een discours die hij zou afgelezen heb ben bij de dompers, en die enkel hier op neer komt weg met Fred Nichels, weg met de socialisten, leve de dompers... vraagt hij aan zijn intervieuwer hoe vindt ge dien dis cours en hij antwoordt Prachlig Over heerlijk Bijna zoo subliem als uwe onsterfe lijke artikels in Recht en Vrijheid. Den Uil. Nietwaar.dat mijn zwee- pingskens, Nichels en zijne cornpères toe- gebrachi, striemend waren .1 ga;^c'. u. uit- wischbaar Intervieuwer. Inderdaad Maar wat 't subliemste was van alles, 't was het artikel waarin gij aan den ganschen wereld bekend maaktet dal Nichels te Gent, soep met ballekens en koninginnepasteitjes had ge- eten,.. Doch beken het maar recht uit, Mijn heer de toekomende burgemeester, dat hebt gij toch niet alleen gevonden ■«oo-o—

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2