KINA FOUASSM Dcu Üii. Zeker wei, bea jk uaar Diet kapabel voor?... Ge ziet, de liberale Volksgazet acht den Uil niet kapabel vior iets te vindeD, dat hij met eigene oogen heeft gezien Men moet hem in de burgerij, voor 'nen wreeden stommen uil aanzien. En waarachtig, hij loert op deo sjerp van burgemeester, dien uil, dien uil, dieD uil Den Tak Aalst, van het Algemeen Nederlands Verbond komt een gevoeligen slag te ondergaan. Niet min dan 1 10 ontslagen zijn reeds ingediend. De reden M Bauwens was eerevoorzitter, en M. Brijs voorzitter. Beiden stonden voor in de laatste gemeente- kiezing de eerste op de katholieke lijst, de tweede op de vrijzinnige Bij den triomf der katholieken hing men een transparant uit bij de dompers, een tak ver beeldende, waarvan den Voorzitter Brijs af viel. Baar De Tak buiten alle politiek is, waar van zoowel socialisten als liberalen en katho lieken deelmaaklen, richtte den Heer Brijs zich lot M. Bauwens, hem verzoekende of ge biedende van zijn invloed bij de katholieken gebruik te maken om dien transparant te doen wegnemen, zoo niet, dat hij niet iostondt voor de antwoorden die zouden komen, en die ook zouden bijtend zijn. Dit beviel M. Bauwens niet goed, die zijn ontslag nam als eerevoorzitter van den Tak, en dit was voldoende om een deel der bestuurleden op te komen, tegen den Heer Brijs, en 't spel was aan den gang. Er wierd aangedrongen om M. Brijs zijn ontslag te doen nemen. Middelerwijl gingen de zaken van den Tak Aalst niet vooruit, de feesten en voordrachten bleven ten achter, en 36 leden vroegen eene algemeene vergadering te houden, om uitleg gingen te vragen aan't bestuur over hunne niet werkzaamheid. Intusschentijd waren er nu ook brieven ge wisseld, tusschen den Heer Brijs en M. Hipp. Meert, algemeenen schrijver van 't Algemeen Nederlands Verbond, en in deze brieven, meerde M. Meert gevonden te hebben, dat M. Brijs zijn ontslag nam, als voorzitter, bet geen M. Brijs betwist. Van daar verscbillige bestuurleden van den Tal-. Aalst, die M Brijs als ontslaggever aan zagen, en hem niet meer wilden erkennen. lie algemeene vergadering, aangevraagd door 30 leden bad plaats, en geen enkel be stuurlid tegen M. Brijs gekant was aanwezig zij lieten per brief weten, dat zij die vergade ring als niet wettig beschouwden. De verga dering telde minstens 80 aanwezigen. Ondanks die overgroote opkomst der leden, hetgeen het bewijs moest leveren, aan die achtergeblevene bestuurleden, dat er iets broeide, heeft dit zoo gezegd wettig bestuur, niets gedaan, om alles te vereffenen. Het heeft van pijken aas gebaard, naar niets omgekeken, en nu is het tot de droeve slotsom gekomen, dat reeds 110 leden hun ontslag hebben ge nomen van Tak Aalst Mijne meening is, dat een bestuur dat niet meer bezorgd is, om de belangen van eene maatschappij, aan wiens hoofd het zich be- jvindt o"vaardig is. langer aan 't hoofd te blijven Nu echter, zal het maar kunnen aftreden, wanneer't kalf verdronken is M. Meert Hipp, draagt hiervan de grootste schuld, omdat hij zich met zaken heeft bemoeid die hem niet aangingen, en partij gekozen, zonder het be stauren de leden zelf te raadplegen. Gelukkig voor de vlaamsche zaak, dat de mees'e ontslaggevers, nn lid zijn geworden van 't Willemsfonds, waar zij hunne huip kunnen ver!-enen, tot de verspreiding en op beuring van onze vlaamsche taal. Kosteloos Concert-Volksvoordracht te geven op ij Januari 1908, door het Wil- lems-Fonds, in het lokaal De Graaf van Egmont, om 5 uren stipt. De Heer P Knudde, onderwijzer te Syngem zal eene voordracht houden, over Het vernietigen van het officieel onderwijs in België en in het bij zonder in Oost-Vlaanderen. Deze voordracht zal omlijst zijn door zang en muziek, en verschillige onzer vrienden, zooals Karei en Alfons Van derMeirsch, ge zellin Jacobs, verleenen hunne medewerking. Ingang vrij en kosteloos voor eenieder. Men stelt ons voor, 200 franken te win nen, met te bewijzen dat den dompersboud van Nieuwerkerken, in den beginne 42 en nu nog 17 leden telt. Wij bekennen volgaarne dat wij kunnen slecht ingelicht, en de cijfers dus verschillen, maar kunnen toch verzekeren dat dien bond vooruit gaat, gelijk de zeeldraaiers. Wat nu de wedding betreft, daarvoor rich ten die heeren zich tot een verkeerd adres. Immers, men vraagt mij honderd frnnken te zetten, en dan nog met die venijnige aantijgin gen Een ieder weet M. Nichels, dat ge niet gewoon zijt, naar een vijffrankstuk te spuwendaarom dus niet gewacht er op rechte wijze aan te geraken. Zou schrijver van dit artikeltje zich niet be driegen Doet hij het soms met opzet, om een steek onder water te geven, zulk schrijven in Klokke Roeland te open baren Immers 'k meen toch, dat schrijver niet denkt, dat het Nichels is, die M. Weekers, voor 26,000 franken heeft bedrogen en be stolen Voor die hooger aangehaalde aantijgingen, gelieve hij zich tot dien dief te wenden. Dood van Minister De Trooz, hoofd der Ministers. Verleden dinsdag is het kabinetshoofd overleden. Zijne teraardebestelling op kosten van den Staat zal morgen maandag plaats hebben. Het schijnt dat M. Schollaert alleen den man is, in de katholieke partij, om hem op te volgen. Dit komt door de erge verdeeldheid der katholieke partij. Burgerlijke begraving. M. Romain Leveau is verleden donderdag, om 3 ure namiddag, burgerlijk begraven. Ondanks het gure weder, heeft die be graving onder een overgrooten toeloop van volk plaats gehad. M. Romain Leveau heeft vrij geleefd en is tot aan zijnen dood die denkwijze getrouw gebleven. Zijne burgerlijke begraving, heeft laten zien, dat het Aalstersche volk, de oogen begint te openen, en er niet meer van schrikt, een lijk tot aan zijne laatste rust plaats te vergezellen, dat met de kerke lijke dogma's had afgebroken. Deze burgerlijke begraving, zal een spoorslag zijn om zoovele andere die den ken zooals hij dacht, zijn voorbeeld te doen volgen. Was eène burgerlijke begraving in het verleden eene zeldzaamheid te Aalst, in de toekomst zal dit nu meer om meer ge beuren, omdat er meer wilskracht komt bij de vrije burgerseu werklieden, die ziek van de kerk losrukken. Vroeger ware M. Romain Leveau in de oogen van 't volk een echte duivel ge weest, nu is hij een toonbeeld. De macht der kerk is eene barrikade te gen de democratie en hierom dient die macht gefnuikt te worden. Dat uit deze burgerlijke begraving het goede gedacht worde opgevat, een vrijden- kersgroep te stichten om de leden vrij te begraven, dat is mijn vurigsten wensch, want vergeet het niet hoe machtiger de kerk, hoe zwakker de democratie. Men kondigt aan dat in Pruisen, het aan de machinisten zal verboden worden de lokomotieven te doen fluiten. De Minister van Uzerenwegen, heett de grootst mogelijke stilte in de statiën voorgeschreven. Heel den dierst zal zoo stil mogelijk moeten geschieden, zelfs mag men niet meer luidop roepen. Hel is ook voorgesteld de verwittigingen van vertrek te vervangen door een groot bord waarop de uren van vertrek en de richting van eiken trein, een weinig voor het vertrek zal aangekondigd worden door verlichte tee- kens. Dit is goed voor Duitschland met zijn ver plichtend ooderwi's, bij ons zoo nog een mer kelijk deel der bevolking die teekens niet kunnen lezen. Trek van Belgische zeden. Men is begonnen met de aanbestedingen voor de Tentoonstelling van Brussel in 1910. Raadt eens met welke concessie men het eerst heeft begonnen Wel met de concessie der drankbuizen. Be eerste onmisbare voorwaarde voor het welzijn der Belgen, is dat niet hun geen dorst te laten lijden Na aide bestaande maatschappijen van dierenbescherming, komt men in Parijs eene te stichten tot bescherming der oude koets- paardeu, die dan in hunnen ouden dag ge troeteld en goed verzorgd zullen worden. Hoeveel afgesloofde werklieden, zullen de Parijsche koetspaarden niet benijden Bij ons in België krijgen de afgewerkte arbeiders 9 eens daags of... Hoogstraten. Ondersteuning ten voordeele der stakende Verviersche ïïuidevetters Overdracht fr. 130,47. Gezongen De vermindering der Werkuren door A. De Brouwer 0,65. Een lied gezongen door Jef 0,65. De vermindering der Werkuren bij Edmond Roels door A. De brouwer 0,71. Van eenige spinners en draadjesmakers van de Vesten 2,00. Van J. S. 0,50. Een lied ge zongen door Philemon en Annette Snel, bij H. De Neve 1,18. Nieuwjaarsgift der brood- voerders 3,00. Omdat er een nieuwe croque- mort te Aalst is 0,40. Van een brief express 0,35. De secretarissen 0,50. Bedienden Ha.id aan Hand 2,15 Witspoelders 1,20.Van de nacht ploeg, lustreerders 7,96. Gezongen door B Oosterliuck, Ons hart verkrijgt ge -ooit, bij do weduw O rljuck 0,80. Contenues 0,95. Totaal 153,47 fr. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hind aan Hand en Boode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3