a' i'.ijS pet iitiuüiitJi- x. ceiaicuieiJ. 12 Jauuai j 18. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. DE WÏJKCLUBS Bericht, Een reusachtige lock-out in 'l zicht RL\A|FOUASSL\ vergaderen heden Zondag om 3 uren namid dag, eik in zijn gewoon lokaal. DAGORDE Propaganda voor het winnen van nienwe lezers voor 't blad Vooruit. Wij hopen dat geen enkel lid zal ontbreken te meer daar er op die vergaderingen een ver tegenwoordiger van 't Middencomiteit zal tegenwoordig zijn. Reeds wordt aangedrongen op bemiddeling, maar tot dusver is bij geen der partijen eenige neiging lot toegevendheid waargenomen. De crisis dreigt heel ernstig te worden, want jehalve de 150 duizend spinners, die op het punt staan in den hangen winter te wor den uitgesloten, zullen als gevolg van dezen maatregel spoedig daarna 50 duizend wevers werkeloos worden en de fabrikanten van garens klagen nu reeds dat zij geen voorraad hebben en de prijzen buitensporig boog zijn. Partijgenooten Wij roepen uwe aandacht om uwe straten en nummers op te geven, wanneer ge verandert van woonst. Dit kan men aan de boden of broodvoer ders overhandigen, ofwel het naar 'i lokaal brengen Dit zonder uitstel. aan Hand. Heden prachtige Tooneelvertoooing door de .Socialistische Toonedafdeeling Van Beveren's kring, van Ledeb'rg. Ze zullen opvoeien Anders Wegentooneelspcl in 3 bedrijven, door 1.. Lock en voor 't slotSpoken in Huis biijspel in één bedrijf. Deuren open om 5 1/2 ure. Begin stipt om 6 ure. Inkomprijs 3Ü centiemen. Elke partijgenoot zal zich nog herinneren, hoewel d.zen Tooneelkring hot Gezin Van Paemel hebben opgevoerd. Nu mogen we ons weer aan iets puik verwachten. Daarom opgepast voor kaarten. Bij het be gin zal den inhoud van hel stuk ANDERE WEGEN uiteengezet worden. De Engelsche katoenbewerkers niet uitsluiting bedreigd. 96 Fabrikanten op honderd zijn t'akkoord Eene les voor alle werkers. üe twee katoenspinnerijen van het groot engelsch nijverheidsdislricl, Old-ham staakten de arbeiders het werk. ten einde de patroons eene loonsverhooging af te dwingen. De eigenaars van beide spinnerijen wend den zich toen om steun tot de fabrikantenver- eeniging. Daarop legde deze de vraag voor aan hare leden of zij geneigd waren mee te werken tot eene algemeene uitsluiting der werklieden, zoolang niet de werkstaking te Oldham werd opgeheven. De uitslag dezer slemming was dat niet minder dan 06 op honderd der aangesloten spinnerijen, stemden voor den lock-out en dus zal den arbeiders den 18 januari worden aangezegd, dat over eene week de spinnerijën stop gezet worden, wanneer niet te voren het werk op de beide fabrieken te Oldham is her vat. Het zou een gebeele artist zijn die, in tegen woordigheid van dergelijke feiten het nog wagen zou, den klassenstrijd te loochenen, wanneer 96 op 100 fabtikanten rechtstreeks, compleet eri zonder aarzelen partij kiezen tegen de werkende klasse Ziet, mannen, 't is van dergelijke gebeurte nissen dat gij moet profijt trekken voor de socialistische propaganda bij de werklieden die nog vijandig zijn jan het socialisme en zelfs aan de vereeniging In zulke gevallen zijtgijinuwe redenee- riog onweerlegbaar, gij staat vast als eene rots. Wat zegt zoo een lock-out De brutale uitsluiters zijn Eogelschmans gelijk de uitgestotenen, üe sympathie voor het ras, de vaderlandsliefde verdwijnt dus voor het klassenbelang van armen en rijken. De uithongeraars en zij die men poogt uit te hongeren, behooren tot denzelfden gods dienst die de menschen broeders heet en op legt ingevolge te handelen. Het blijkt hier dat deze godsdienst eene nietwaarde is en dat God-Kapitaal de Jupiter of de God der Goden is. Niemaiid is meor dan de engelsche bour geois gesteld op orde en wettelijkheid. Maar in het burgerlijk regiem, waarin hij oppermachtig is, aarzelt hij niet de orde te verstoren door eene poging tot uithongering in massa en deze maatschappelijke moord door zijne wetten toe te laten. [n onze propere kapitalistische wereld dra gen de lock-outs den otlicieelen stempel der wettelijkheid en de werkman is geteekend met hel merk gelijk de verkens in het slachthuis, goedgekeurd voor den dood. En wij mogen gerust zeggen dat in derge lijke gevallen de werkende klasse alleen staat op geene andere krachten mag of kan steunen dan hare eigene. Koml het op onderhandelen en verzoenen dan is zulks alleen te danken aan de politieke macht onzer klasse, die georganiseerd is eD haren invloed kan doen gelden. De zotten die de scheiding voorstaan tus- schen de politiek en de vakbeweging kunnen hier hun voordeel mede doen. Wij zullen den gang die deze historie aan neemt aandachtig volgen en onze lezers op de hoogte houden. Maar van heden af moeten wij de aandacht roepen aller werkers op dit zonneklaar bewijs van de noodwendigheid der vereeuiging. En eersten vooral roepen wij hunne attentie op het brutaal feit dat de lock-out of de uit sluiting niemand spaart. Het zijn niet alleen de werklieden die direkt n het geschil met hunne patroons betrokken zijn, die getroffen worden het zijn ook diege nen die aan niets dachten en meende dat de wserkstaking of de uitsluiting op honderd dui zend mijlen van hen af waren. Het zijn ook diegesen die onrechlstreeks ge troffen worden, gelijk de weveis in dees ge val. Zonder vereeniging staan er in deze om standigheden maar drie wegen open krevee- ren van honger met vrouw en kinderen, stelen en rooven om te leven of in opstand komen, moorden of vermoord worden. Wij zijn tegen deze drie middelen. Onze klasse, is niet rijp voor den opstand, wij willen geen dieven of misdadigers zijn en wij voelen evenmin lust om te sterven gelijk afgeslaafde trekhonden. Vereenigt u Vereenigt u dat is de leus en dat moet zij blijven. De vereeniging blijft het groote tooverwoord onzer klasse. Organiseeren, dat is het groot mirakel dat het socialisme over de wereld zal verwekken omdat het moet. En zegt niet Engeland is zoo ver, wat daar gebeurt zal hier niet zijn. Dat is mis Het kapitalisme evenals het socialisme is inter nationaal, één in zijn doel, één in zijn streven, één in zijne middelen. België en Gent hadden ook reeds hunne lock-ouls en zij zullen ze nog hebben, twijfelt daar niet aan. Bij regenachtig weer neemt gij uwen para plu mede om opstraal te gaan, en bij storm wind maakt gij de elastiek van uwen hoed vast aan uw knoopsgat. Gij zult niet minder voorzorgen nemen vo®r de economische onweders en stormen die altijd dreigend zijn en u de schuilplaats voorberei den die de vereeniging is aller werkers. Partijgenooten, op den dag dat wij 96 op 100 werklieden gewonnen hebben, geliik de fabrikanten ODder hen, dan kunnen wij tegen een lock-out en wij zullen alle stormen het hoofd bieden. F. H. 8" titii'jl.\ X. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamea 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. RED A IC EN ADMINISTRATIE ALPBILD NICBIELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten België fr. 0,40 0,75 i,5o 4.00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1