Gemeenteraadszitting. Een vlaamsch Congres. Marnierbewerkers. Schandelijk Verraad Afgevaardigden der arrondissementen Gent-Eedoo. Aalst, Auder.aerde, St-Nico- laas en Dendennonde waren verleden Zondag samen ir. Ons Huis, te Gent, om sver den politieleen toestand in die arron dissementen te spreken. Al de afgevaardigden waren het eens, om te bekennen, dat voor het oogenblik het geraad-zaam is, ove: al het kartel aan te nemen, zonder daarom in iets onze vlag of onze princiepen te verloochenen. Het volgende besluit is eenparig aan genomen De Socialistische partij, zal strijden in al de arrondissementen der provincie Oost-Vlaanderen in de aanstaande Kamer- kiezingen van Mei aanstaande. Eene commissie is benoemd om te on derhandelen met de liberalen en de chris- tene democratische partijen om zoo mogelijk kartel te sluiten, opeen volksge zind programma en met minstens één socialist op de kartellijst. In de arrondissementen waar de kar tels in bovenstaanden geest niet kunnen gesloten worden zal de partij alleen strij den. Het Congres zal opnieuw vergaderen den Zondag 16 Februari, datum waarop alle onderhandelingen moeten geëindigd zijn, en de partij een onwederroepelijk besluit zal nemen voor al de arrondisse menten. De bijzondere onderhandelings-com- missie is samengesteld uit de gezellen Anseele, Veegaete, De Groeve voor Gent Stockman voor Ronse Crombeen voor Dendermonde-Wetteren Nicheis voor Aalst Prévost voor St-Nicolaas en De Visch, als secretaris. Men komt ook overeen een Congres te houden voor de opstellers der vlaamsche socialistische bladen, op 15 Februari aan staande, om 9 uren 's avonds, in Ons Huis, Gent. De liberalen en christene democrati sche groepen die nu oprecht willen wer ken, om zooveel mogelijk oppositieman- nen naar de Kamer te zenden, benoemen ten spoedigste hunne afgevaardigden om met die centrale commissie te onderhan delen. WERKGEZELLEN, Wat belangt ons het meeste aan Het werkloon dat wij ontvangen om in het onderhoud van ons kroost te voorzien, niet waar Welnu, is het dan niet droef om bestatigen dat de loonen in Brussel en omstreken dalen Mogelijk zult ge mij vragenis daar niets aan te wrhelpen en ik antwoord u alras zeker er is daar veel aan te doen, maar hier om hoeven wij ons sterk te vereenigen, in een machtigen vakbond. Dit moeten de mannen die in Brussel en elders werken in de eerste plaats hegrij pen. want hun zoowel ai? <v mo-Hu i «rif ver wanneer he t loon vermindert. Wij moeten hierom propaganda maken, voor de vereeniging, niet op de ateliers, maar wel als rr.en een oogenblik vrij is, mag men dit niet verwaai loozen, want het is voor ons aller welzijn. Met spijt bestaligen wij ook dat er onder ons nog de ziekte hebben maandag te vie ren w v zuiien gewoonlijk deze zijn, Ure tengevolge van hun maandag vieren, met schrik op 't lijf zitten, den mond niet durven openen, om de eene of ande.-e verbetering te vragen. Ook is het begrijpelijk dat zulke gasten, den struikelblok zijn. dat het loon niet worde verhoogd, want door hun maandag vieren en verlet, geven zij den patroon om zoo te zeg gen 't bewijs, dat zij reeds te veel of ten min ste toch genoeg winnen. Schaffen wij dus allen het maandag vieren af, vereenigen wij ons goed, werken wij een drachtig, om ons loon te verhoogen. Het loon der meeste arbeiders is sedert ge- ruimen tijd gestegen, en het onze, wij stiel mannen, blijven altijd op bet zelfde pij!, ter wijl alles verduurt en de iasten in 't huishou den verzwaren. Dus, werkgezellen, de handen uil de mou wen, en moedig gewerkt voor onze grootwor- ding en een beter leveD. Een marmerbewerker, V. G. L. der liberalen te A ntwerpen, tegenover de Socialistische partij. De liberalen en socialisten, hadden te Antwerpen een kartel gesloten met de laatste gemeentekiezing en zij waren overeen gekomen, indien 't kartel overwon, een Schepenzetel aan de Socialisten af te staan. Doch meineedig hebben de liberalen hun woord verbroken, en zij hebben zich de schepenzetels alléén toegeëigend. Dit is een waar politiek schandaal. Men sluit eene overeenkomst of men sluit geen, maar eene overeenkomst is wet, en dient te worden nageleefd. In eene prachbge redevoering heeft gezel Terwagne hun het gepleegde ver raad in openbare zitting in 't gelaat ge slingerd, maar het blijft erbij. Die liberalen te Antwerpen zijn niet zoo vies gevallen. Wij vragen ons af, wanneer men aldus de genomen verbintenissen verbreekt, hoe is er dan nog van samengaan spraak? In Antwerpen worden de socialisten bedrogen door de liberalen in Dender- monde de christene democraten door den liberaal Van Damme. Op die manier wordt de liberale partij, eene bende mandaten dieven,die geschuwd zal worden, iets wat den triomf der katho lieken voor langen tijd moet en zal verze keren. Ziehier wat het socialistisch blad De Werker van Antwerpen, onder meer schrijft ct De liberale meerderheid van den raad heeft er dus aangehouden, zich te doen kennen, als mannen zonder eer en schaamte. Lomp weg hebben zij de beloften laten protesteeren. die zij aangegaan had den tegenover bondgenooten, die geloof den in hunne goede trouw. Wij dachten met eerlijke menschen te doen te hebben en 't zijn politieke baan- stroopers, mandaten «•ieven, mannen zan der eer, zonder geweten, zonder ove mi- ging, zonder zelfrespekt. Waarlijk het is niet om te begrijpen op den vooravond, dat de oppositie-par tijen zich trachten samen te smelten om den algemeenen vijand de kterikalen te bevechten, zulke schelmerijen moeten be statigen, 'tis droef Ik vraag mij af hoe geraken wij ooit, kavt jUK N. B. Nadat de politieke misdaad, door de liberalen bedreven was, heeft onze vriend Terwagne voorgesteld, allen hun ontslag te nemen, en he<. kiezerskorps over die gemeene streek te laten beslis sen. II ij is hierin gesteund gewerden door een liberaal die ook die gemeene daad af keurde en dcor de katholieken die hierin het middel zagen, om dank aan de ver deeldheid der liberalen en socialisten, hunne vertegenwoordiging door eene nieuwe verkiezing te versterken. Voegen wij er echter bij, dat de libera len van krommen aas gebaarden en hunne mandatendieverij aan 't oordeel van het volk niet durven onderwerpen. Dat is hunne veroordeeling. Verleden maandag om 4 uierwas den raad samen geroepen, om tot de in ambtstel ling over te gaan, van de nieuw gekozene katholieke raadsleden en benoeming van sche penen. Bij de intrede van M De Wolf, om 4,20 uren, vangt de zitting onmiddelijk aan Een 25tai katholieken zijn in de zaal aan wezig, en wij zien geen enkel liberaal raadslid. Wij bemerken als nienwe leden, de Heeren Van Gyseghem, De Glercq, de Bethune en den Uil. Allen leggen den eed af, en men gaat on- middelijk over tot de benoeming van drie Schepenen. MDe Hert wordt met 17 stemmen en één wit briefje, gekozen als schepene voor de 2e reeks, aftredende in 1912. MDe Gheest en Moyersoen warden met het zelfde getal stemmen tot schepenen be noemd, voor de le reeks, aftredende in 1916. Den Heer Burgemeester stelt voor een rouwbeklag te zenden, ten titel van deelne ming in den rouw, veroorzaakt door't afster ven van M. De Trooz, minister. Aangenomen. M. Moyersoen (lezend) dankt den raad voor het vertrouwen dat hij in hem komt te stellen, door. hem het ambt van schepene toe te vertrouwen. Alhoewel de taak moeiëlijk en gewichtig is, om het ambt van schepene der finantiën uit te voeren, door de groote uitgaven aan open bare liefdadigheid en onderwijs, za! hij zich toch trachten van zijne plichten te kwijten, en bewijzen geven dit ambt waardig te zijn. Hij somt a! de openbare werken op, tot stand gebracht tijdens het katholiek beheer, die allen veel geld hebben gekost. Hij meent dat nu het oogenblik is gekomen om een algemeen ontwerp voor de stad tot stand te brengen, met eene laan (boulevard) rond de stad en een openbaar park, het doel van M. de Rethune, den betreurden overleden schepenen. Hij zal zich offeren, en zijn nieuw ambt waardig vervullen; hierom rekent bij op de medehulp van al de katholieke raadsleden. De Heeren De Hert en De Gheest dan- Ken ook den raad, vo t n dat bij in hun opnieuw komt te stelten, door hun het ambt van schepenen nogmaals toe te vertrouwen. j Den Heer Burgemeester leest nu ook eene rede, waarin hij zegt, dat de eendracht der katholieke partij, hun naar den zegepraal heeft seieid De openbare orde, da godsdienst, het onderwiis zijn gewaaiborei in enr.e katholieke 7^1 "'V r vT.r' Ia -•*" «00 c 1 c i

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2