Prijs per nummer 2 eemiemeu. Vergaderingen. M. Plancquaert triomfeert. KINA FOUASSIN Weekblad voor iiet Arrondissement Aalst. NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. In 't Recht van verleden Zondag schrijft M. Plancquaert een artikel tegen de kartels, (Mi voornamentlijk voor wat het arrondisse ment Aalst betreft. Bij schrijft Het doet ons groot genoegen dat onze vrienden van Aalst, meer en meer tegen het kartel zijn. Zij moeten zich geene illusiën maken de liberalen en de socialisten zullen hen bedrie gen, lijkof zij mij bedrogen hebben. Na de voorvallen van Kortrijk, Dender- inonde en Antwerpen, moet een kartel te Aalst, de doodstrijd geven aan de partij. Wij willen hier dien heer doen opmerken, dat hij te Kortrijk niet is bedrogen geworden, door de socialisten hij heeft daar eerst en vooral de tweede plaats geeischl op de lijst, terwijl hij in stemmentat maar recht had op de derde. De Socialisten hebben kartel gemaakt, met het stelsel Janson 't is te zeggen overal hunne vrienden aanradende achter den naam van den socialist De Bunne te doen stemmen, en hebben door hun overgroot getal voor keurstemmen De Bunne naar de Kamer ge zonden. Wist advokaat Plancquaerl nu niet, dat het kan gebeuren, dat er een anderen naar de Kamer kan worden gezonden, zonder daarom den 2e op de lijst te staan, 't is een bewijs dat de socialisten van 't arrondissement Kortrijk slimmer waren dan hij. Als er in Kortrijk iemand is, die willen toppen heeft, dan is het Plar.cquaeit, door eene plaats teeischen voor de socialisten, ter wijl dezen over meer stemmen beschikten dan de christene democraten. Hel was hier weer eens de socialistische partij, die aan het veel eischen van Plancquaert toegaf, enkel in 't nadeel der katholieken. Voor wat Deridermonde betreft, hier zijn wij met hom tot akkoord, dat hij door den liberaal Van Damme bedrogen is geworden. Hier was eene oprechte overeenkomst ge sloten Van Damme 3 jaar en Plancquaert 1 jaar zetelen. Deze verbintenis wordt niet gehouden, en dit is een waarlijk politiek schandaal, onge hoord in de politieke wereld. Maar iels voegen wij er bij en dit is wan neer het waar is, dat M. Van Damme alles wilt herstellen, op voorwaarde, dat M. Plancquaert zekere geschrevene aantijgingen tegenovei M Van Damme moet intrekken, en als M. Plancquaert het niet doet, dan kunnen er voor.M. \an Damme toch ook verzachtende omstandigheden worden gepleten, niet waar, heer advokaat alhoewel wij het afkeuren, dat Ai. Van ftamme er gelegenheid heeft toe gegeven die geschrevene aantijgingen te laten doen, door niet eerlijk en zonder tegenstrib belen zijn ontslag te nemen. Doch wij begrijpen de woede van M. Plancquaert in Kortrijk was het buiten ieders verwachting, dat M. Plancquaert als tweeden kandidaat naar de Kamers niet wierd gezonden in Deridermonde moet hij van rechtswege zetelen en hij geraakt er niet waarlijk 'tis pijnlijk voor Al. Plancquaert. Maar of er hierom voor eeuwig dient afge zien te worden, van samenspanning deroppo sitie mannen, om den algemeerien vijand de klerikalen, te bevechten, dat is eene andere vraag. Het persoonlijk belang mag toch niet, boven het algemeen belang worden gesteld. En als er nu middel is, om te Aalst, den zetel van M. Daens te behouden, met de hulp van liberalen en socialisten, in overeenkomst dat de christene democraten elders zouden medewerken, om een anderen oppositiezetel te verzekeren, ware dit niet wenschelijk? Neen zegt M. Plancquaert, 'k ben gefopt geweest, en men zal de christene democraten te Aalst ook foppen Maar M. Plancquaert een slimme vos, mee- nende dat dit argument bij de Aalslersche Christene democraten niet opwegend genoeg zou zijn geweest, om hen tegen't kartel te doen stemmen, laat uitschijnen, dat een drie voudig verbond te Aalst, den doodsteek is hunner partij ,en steunt zich op de kiezing van 1902, toen de Christene democraten, bij de gedeeltelijke kiezing, niet mede streden, en dus hunne aanhangers voor andersdenkenden moesten stemmen. Welnu de helft der Christene democraten, stemden voor de liberalen en socialisten, de andere helft voor de katholieken, en hierin vindt M. Plancquaert het bewijs dat die Christene democraten, voor 't kartel niet zou den stemmen. Een valsch standpunt is het, dat M. Plancquaert aanneemt, want de eene helft die gestemd had voor liberalen en socialisten is verzekerd, zal blijven tegen de dompers stem men. Wat nu de andere helft betreft zal dezen nu tegen het kartel stemmen In 't geheel niet, want de Christene democraten, weten dat ze met tegen 't kartel te stemmen, ook tegen bunnen kandidaat volksvertegen woordiger steramen, hetgeen hel geval niet was in 1902, toen zij voor geen christen democraat konden stemmen Neen, de kiezing van 1902 heeft ons be wezen. dat er van de Christene democraten, meer dan 3000 stemmen op de socialisten kandidaat zijn uitgebracht geweest, dus, dat een kartel in Aalst, weinig of geen stemmen, zou doen afvallen Een kartel tusschen liberalen en christene democraten zou nog kunnen lukken, als de socialisten voor den lijst zouden stemmen, zonder zelf een kandidaat te vragen, voegt M. Plancquaert erbij. Dus een samengaan van poppers en gefoptm ware goed voor M Plancquaert, omdat hij weet, dal dit de socialisten niet kan bevredi gen, en op dit gebied ook een kartel onmoge lijk is Neen, uit gansch het artikel vat ik dit op de afgevaardigden der Christene democraten van 't arrondissement Aalst winnen, om hen tegen het kartel te doen verklaren, was zijn eenigdoel, niet in de overtuiging, zijne partij er voordeel mede te berokkenen, maar wel M. Petrus Daens, tegen wien hij e°n hevjgen wrok gevoelt, beletten herkozen te worden. M. Plancquaert is gelukt. De Christene democraten hebben verleden Zondag bijeen geweest, en hebben bet onge lukkig besluit genomen, alléén te strijden, iets wat ongetwijfeld den zetel van M. Daens aan de katholieken zal bezorgen. Wij betreuren dit besluit, omdat het ons grieft wanneer er iets gebeurt, dat de katho lieke meerderheid moet versterken maar in 't belang van 't socialisme in ons arrondisse ment, is het niet te versmaden, dat de Chris tene democraten verdwijnen, en het verlies van hun eenigen volksvertegenwoordiger in ons land, zal daar veel toe bijdragen. Hunne sterfte, veroorzaakt onzen vooruit gang, bevordert het Socialisme op den Buiten, en hierom dienen wij niet erg te weenen. Als de Christene democraten hun eigene dood teekenen, is daar niets aan te doen. Hunne dood weze zacht, dit is al wat het Socialismus hun kan wenschen, voor 't voor deel onze partij berokkent. NICHELS Alfbed. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,3o Buiten België 4.00 Men abonneert zich op alle postbureelen. TABAKBEWERKERS. Zaterdag a5 Ja nuari, om 8 ure 's avonds. GLADSLIJPERS. (Marmerbewerkers) Zondag 26 Januari, om 10 uren 's morgens. Gezel Lamand van Brussel, zal deze vergade ring bijwonen, om in het bijzonder over den toestand der Marmeibewerkers, die te Brussel werken, te spreken. Al de Marmerbewerkers worden dus op deze vergadering verwacht, vereenigde en niet veree- nigde. VELLENBEWERKERS Zondag 26 Ja nuari, om 3 uren. Op deze vergadering worden vereenigden en niet vereenigden toegelaten. Het nieuw reglement zal er bespreken worden. Al deze vergaderingen hebben plaats, in het lokaal Hand aan Hand. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1