DE KERK. Andere Wegen. Het woord, dat teikens het uitgesproken wordt bij de werklieden, eene groots aan doening rerwekt om hunne wreede en brutale uitvoering, wordt door de bazen meer om meer tegen de werklieden aan gewend. Na de lock-outs die wij hier dicht in onze omgeving, te Verviers, Antwerpen, enz. hebben kunnen vaststellen, dit om de arbeiders die in strijd waren te verplich ten, zich aan den willekeur der patroons te onderwerpen, door het uitroepen van den lock-out, aldus duizendeen duizende werklieden aan den honger prijs te geven. Gansch de werkende klas van 't land was verontwaardigd, over de onmensche- lijke daden waartoe de patroons hunnen haat leenden, om aldus hunne machten heerschzucht te toonen, want het grootste deel der werkende klas had nooit gedacht dat de patroons ooit zoo wreed tegen hun zouden gehandeld hebben Pas hebben wij die lock-outs achter den rug, waarvan wij heden nog onder den indruk ziju, en weer dreigt er een nieuwen lock-out, die zijn voorgaande niet kende in omvang en belangrijkheid Te Oldham dicht bij Manchester, de mjverheidsstreek der textielbewerkers bij uitmuntendheid, waar den grond davert onder de snorken der spillen en rader werk. Die stad en streek die bestendig gehuld is in den zwarten nevel, veroorzaakt door de menigvuldige schouwpijpen der fabrieken, waar de reusachtige en talrijke gebouwen, in witten steen, spoedig met eene zwarte laag schouwroet bedekt wordt. Manchester, de stad met haar buiten gewoon druk verkeer in de straten, door het vervoer van katoenen balen, geweef- sels, enz., waar de straatsteenenen bou ten in den grond geteerd worden, om de groote wagens door locomotieven in be weging gebracht, toe te laten met hunne breede wielen, met zware vrachten gela den er over te vliegen. Uit die stad wordt ons het nieuws ge zonden, om reden der staking in twee spinnerijen te Oldham, waar de spinners eene kleine loorisverhooging vragen. De patroons van den omtrek 500 fabrieken vertegenwoordigende met 150,000 werk lieden besloten hebben, indien de werk lieden het werk niet hervatten, de overige 498 fabrieken zullen gesloten worden. De bazen van 4g8 fabrieken geven toe aan den wil van 2 fabrikanten, omdat die twee koppige bazen niet zouden moeten toegeven aan den eisch der werklieden. Hierdoor worden 150,000 arbeiders be dreigd op straat geworpen te worden, plus de 50,000 wevers die door gebrek aan garen, gedwongen zullen worden, het werk neer te leggen. Er zullen dus 200,000 arbeiders zonder werk zijn in de streek van Manchester, en dit om aan de grillen van 2 bazen te voldoen. Door den wil van 2 bazen en de macht van de patroons der streek van Lancashire worden 200,000 arbeiders en gansch hunne familie met den honger gestraft, omdat een klein getaf wèrkTie^fcif 'dériiib- daad hadden begaaneen beetje meer loon te eischen. In onze zoo geliefde georderde kapita listische samenleving is zulks toegelaten. De lock-out is het wettelijk uithongerings- middel door de patroons op een gansche volk toegepast De iock-out die de werklieden van de March, -'rscbe stmeV drrict. nee ft on«. groote strijdmiddelen de patroons be schikken en aanwenden tegen de werk lieden. Wat zeggen de zoogezegde werklieden bonden die zich katholiek of liberaal noe men, van de handelwijze der bazen Zij die steeds de Engelsche werkersorganisa tie tot voorbeeld aanhaalden, en den mond vol hebben van eene verzoening tusschen patroons en werklieden Verzoening, ja, wanneer de werklieden alles maar laten gebeuren, en zich tevre den houden met hongerloonen. Maar deze verzoening houdt op, van 't oogenblik dat de werklieden zelf, de kleinste vraag doen aan de bazen, dan worden de werklieden zachtjes, op eene vriendelijke wijze afgescheept, ofwel klinkt het bruiaal antwoord en dreigen de bazen met uitsluitingen. Het recht en de rede is van geen tel De macht wordt op den voorgrond ge plaatst door de bazen Wat dunkt u daarvan kristene en libe rale vereenigingen en wat is hierin uwe oplossing Wij, socialistische vereenigingen, zijn van deze onbetwistbare waarheid door drongen, dat de belangen der bazen in de meeste en in groote lijnen regelrecht tegen de belangen der werklieden staan, die vra gen een behoorlijk loon te verdienen voor een niet overtollig en menschelijk werk De lock-out toont ons dat de bazen in schijn soms vijandig aan elkaar zijn, dit om de werklieden te bedriegen, want van 't oogenblik dat er kwestie is de coffre- forts te verdedigen, komen de bazen zeer broederlijk overeen, om jacht te maken en den buit te deelen. Het is de klassenstrijd tegen de werk lieden, die door de bazen in hooge mate en op de brutaalste wijze wordt gevoerd, welke wijsocialistische vakvereenigingen, meer om meer vaststellen, het erkennen en aan de werklieden toonen. De kristene en liberale vereenigingen loo chenen of willen dit met ons niet consta- steeren, en middelerwijl zijn de katholieke en liberale werklieden het slachtoffer mede en worden in de stakingen en lock outs even als al de andere werklieden, door de kristene en vrijheidsminnende bazen met hunne hongerroede afgezweept. De handelwijze der kristene en liberale vereenigingen komt overeen, met deze der vrijë slaven, die de roede kussen waarmede zij gegeeseld worden. Dit zal de werklieden meer om meer duidelijk worden en in het werk van deze vereenigingen doen klaar zien, die slechts tot stand gekomen zijn om de macht der werklieden te breken, door hun te verdee- len in bonden, waar de grootste vijanden der werklieden de eerste viool spelen en een der levensaders zijn. Aan ons, Socialisten, aan de verdwaal de en onverschillige werklieden te toonen, dat zij zich niet mogen laten verdeelen ofwel onverschillig blijven dat de bazen ook niet verdeeld en onverschillig zijn, maar wel eendrachtig opmarchc om i de arbeiders hunne laatste korst brood uit de hand te rukken. Even als de bazen moeten de werklie den eensgezind zijn en allen deel maken de* socialistische vereenigingen, die de arbeiders de noodige kracht en moed zal schenken, om alle aanvallen der patroons af te weeren, en naar hunne volledige vrij making te voeren. H. F. Na de schandelijke beleedigende woor- j den van een Roomsch-katnoliek blad vam Aalst, sprekende over eet, doode, wordt hoog tijd definitief af te breken met het ondersteunen der Aalstersche kerk, die ons bestrijdt met onze eigeu penningen en ons als dank slechts smaadvolie woor den naar het hoofd slingert. De Aalster sche vertegenwoordigers en verdedigers der Christelijke Leer zijn zoo krapuleus dat ze allen 'eerbied vergeten, daar waar de eenvoudige werkman, die de minste notitie van beschaving of gevoel of kiesch- heid heeft, ingetogen op afstand gaat 'staan. Hun haat overtreft al' wuL men zich kan voorstellen de vuilste en smerigste woorden tegenover de andersdenkenden hebben ze op hun tong, die 's morgens de H. Communie ontvangen heeft. Welke spot met den godsdienst Welke verlaging van de Christelijke Leer Weg met de verdedigers der Aalster sche katholieke kerk Die mannen kennen alleen geld en aanbidden het kalf van louter goud Welke vrijzinnige te Aalst zal nog in zijn zak tasten om de handen te vullen der priesters, al bedelen ze ook nog voor een menschlievend werk We kennen die menschlievenue werken eten en drinken, reizen en al wat bij reizen kan en mag ge beuren en toegelaten wordt door de kerk, onder het vriendelijk lachen en oogknip pen van de hoogere overheid Ge moet nooit aan 't licht brengen, wat in het don ker gebeurt zei Leo XIII tot een Fran- schen aartsbisschop, die aan den paus het gedrag van een kandidaat-bisschop kwam blootleggen, die 't ongeluk of.'t geluk had 's nachts een bezoek aan een vriendin af te leggen. Met ons eigen geld bekampen ze ons, blijven overal meester, laten het zich lek ker smaken en verwarmen zich in dicht gesloten kamers bij een natuurlijk of kunst matig vuur, terwijl ze eens ferrn lachen om die brave vrijzinnigen, die sedert jaren in al de verkiezingen optreden als vijan den van de konservatieve partij, maar aan deze zelf het wapen in de hand geven. Het moet gedaan wezen nu De Aal stersche kerk moet geboycoteerd worden de zak is de gevoeligste plek voor een oprecht geloovige 't Moet uit wezen bij Liberaal en Socia list, bij ieder vrijzinnige, met het onder- t steunen der priesters, hunner gezellen en gezellinnen geen gelegenheid mag men laten voorbijgaan bij geboorte, huwelijk en begrafenis moeten we de kist niet gaan vullen van de mannen, die onze eeuwige vijanden blijven, die een dijk opwerpen tegen al wat onderwijs, vooruitgang, ont voogding, licht, beschaving is A. Proppensvol was onze iooneelzaal in Hand aan Hand Zondag avond j. i. De verwachting was hoog gespannen want de vrienden der Van Beveren's Kring van Ledeberg zouden komen en reeds vroeger verwierven die hier een goeden naam WO, zij hehben dien ten volle gehand- hsafd. Stuken rpel beiden, 'eden hun eer aan. Andere Wegen is nog nieuw, 't Is echter niet daarom dat het aantrekkelijk moet genoemd worden 't zal nieuw blijven, hoe dikwijls ook gespeeld Opzet, indeeling en strekking dra gen een kenmerk van echtheid en degelijkheid, die het ver boven het middelmatige verheffen. Andere Wegen bezit in hooge mate de groote verdienste van eenvoud in opvatting en blootlegging, der diepe gedachte welke het ver-

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2