Vrijzinnige Neringbond Leest en verspreidt EEN EN ANDER. VAN AALST. Yerledene week werden de aanbevelmgs- boekjes bij de vrijzinnige bevolking der stad besteld De personen, die bij misgreep geen boekje ontvangen hebben kunnen er altijd een beko men in 't lokaal De Graaf van Egmont. Het Bestuur verzoekt U allen de boekjes zorgvuldig te bewaren en te raadplegen wan neer ge 't noodig vindt. Wij boycotteeren niemand, maar bevelen toch al onze leden aan den gunst van geheel de vrijzinnige bevolking. Wij doen nogmaals een oproep aan ai de vrijzinnige nericgdoeners, die bij den Bond niet aangesloten zijn, om zich als lid te laten inschrijven. De inleg blijft bepaald op een frank. Indien noodig, zullen wij in de drij maanden, een bijvoegsel aan 't aanbevelingsboekje laten ver schijnen. De algemeene vergadering zal plaats hebben op Maandag 27 Januari om 8 uren heel stipt in 't lokaal De Graaf van Egmont.» DAGORDE Verslag van den Schrijver. Verschillige belangrijke mededee- lingen. (Medegedeeld). In Hand aan Hand is alles te ver krijgen aan den laagst moge,lijken prijs. Een hulpwinkel is geopend op den Ouden dendermondschensteenweg, die reeds goed wordt bezocht, r Ai ie zich.goede en gocdv.c :oe waren wil aanschaffen, wende zich naar Hand aan Hand, Saskaai, of naar den wijkwin kel, Ouden dendermondschensteenweg, bij Constant Van den Bossche. Men heeft op alles 3 ten honderd deel. 1 1 -1 - VoTüit De kloosters in België. Wij lezen in De Volksgazet vau verleden Zondag onder bovenstaande» titel Het bisdom Mechelen telt thans 8G0 kloosters Brugge 528 Gent 5i7 Doornik 405 Luik 233 Namen 213. Totaal 2,764 kloosters. Belgig heeft de beteekenisvolle eer, meer kloosters dan gemeenten te tellen. Thans tellen wij in ons land 47,794 kloosterlingen. Indien w:j de ons uit Frankrijk overgewaaide kloosterlingen er bijvoegen, dan bereiken wij het cijfer van 50,000 kloosterlingen. De waarde van hunne goederen, wordt volgens den basis van het kadastraal inko- men geschat op 612 millioen 517 duizend franken. Hunne meubelen; geschat volgens de verzekeringen, worden beraamd op 305 millioen 418 duizend franken. Totaal dus 1 milliard 35 millioen 346 duizend franken. Deze schatting in -1902 gedaan, is sinds j> merkelijk aangegroeid. De onroerende goederen der kloosters vertegenwoordigen thans eene waaide van 755 millioen frank. Indien men er de 120 millioen frank bijvoegt, voor de verhuurde eigendommen, heeft men een totaal van 1 milliard 235 millioen fr. Voeg daarbij de actiën en obligatiën, de hypotheken in handen van strooien man- nen, dan komt men tot de fabelachtige som van 2 milliard 200 millioen frank, die onze arme kloosterlingen bezitten. Als men nu uitrekent, hoeveel iederen kloosterling rijk 'is, moest men elk zijn aan deel geven, dan komt men tot de som van 44,000 franken. En zeggeD, dat de kloosterlingen, allen leven in een staat van armoede. Ik ben zeker, dat al de arme behoeftige menschen, den armen staat van al de kloosterlingen benijden. En de kloosterlingen met in zóó een armen staat te leven, verdienen daarbij dan nog hunnen hemel Ondankbaren. De Volksstem ver wijt de iowoners der Geeraardsbergschestraat en St-Job ondankbaren te zijn, omdat zij niet in groot getal aanwezig zijn geweest bij de teraardebestelling van het lijk der Zuster Overste van de school der Geeraardsbergsche straat, omdat zij altijd zoo milddadig is ge weest voor die inwoners Over hare milddadigheid weten wij weinig immers 't is in de kloosters niet, waar de fortuinen opeen gestapeld worden, dat men de meeste iiefdadigheid vaststeltveeleer zou men er kunnen op wijzen, op de afgebedelde centen, dan eens voor dezen heiligen, dan eens voor genen feestdag, die de schoolkinde ren moeten medebrengen en die aldus de kas van 't klooster helpen vullen, tenzij men het liefdadigheid mag noemen, dat de moeder van een katholieken schoolmeester dagelijks om de ketels soep en pap mocht gaan, om die uit te scharren en ze dan zuiver uitgekuischt naar huis te brengen. Mogelijk was dit om het armzalig loon van den zoon schoolmeester dagelijks aan te vullen met eene telloor soep of nap. Daar kennen wij niets van de milddadigheid dier Zuster Overste, van haar fanatism tegen over andersdenkenden, weten wij zooveel te meer. Zoo heeft zij in tijd van kiezing, niets onbe proefd gelaten om op de tegenpartij te schim pen en zelfs dreef zij het zoover, na de kie zing, op 't speelplein der school, hareu neus te blauwselen en met de schoolkinderen, in eene ronde, zij te midden, te zingen Nickels, Zelfs als de school gedaan was, liet men de kinderen toe, in hunnen rang, in 't hnzijn der Zusters, op den openbaren weg, allerhande liedjes te zingen, op de zen of genen politicken tegenstrever, en dit duurde tot dat de geuuren eens zijn beginnen te zingen Muizen, muizenpastor Bauwens moet verkuizen, enz. Dan eerst is men in 't school begonnen, met het zingen dier liedjes te verbieden. Hebben degeburen san de Zoutstraatpoorl eri St-Job er niet aan gehouden, de begrafenis bij te wonen van de Zuster Overste, 't is mis schien het bewijs, dat de inwoners niets wis ten van hare mildheid, maar wel van haar fanatism. Solidariteit Wij raden onze vrien den aan, niet te vergeten dat er nog werksta kers zijn te üoornijk, in de Kempen en te Verviers, die dienen geholpen te worden. Het is een plicht voor elk wekelijks eenige centiemen af te zonderen, om onze slakende broeders te ondersteunen. Immers, wij zelf hebben ondervonden hoe aanmoedigend het is, hoe gelukkig men zich acht, wanneer de tijding toekomt, dal men zich elders bezig houdt met uwen strijd, dat men elders naar steun zoekt. In onzen grooten strijd hebben wij dank aan de solidariteit overwonnen, en wij zouden ondankbaren zijn, moesten wij dit zoo ras vergeten. Elk een kluitje gegeven, de ronden gedaan op werkwinkels en fabrieken, aldus doen wij enkel onzen duurzamen plicht. In het land van den Czar In Rusland bestaat de folterkamer nog, om de gevangenen te doen bekennen Men gruwelt bij de gedachte, hoe men die weerlooze menschen foltert, om hun eene be kentenis af te dwingen, of om hen iels te doen bekennen waaraan zij niet het minst schuldig zijn. Allerhande foltertuigen zijn ter beschikking der beulen, die vrij beschikken over de ge vangenen en naar hartelust hen folteren. En als men dan onder de grootste en ergste martelingen bekend, dat wat arme beulen ver langen, dan denken zij een schuldige in handen te hebben Hoevelen zijn er niet, die om de folteringen te ontgaan, maar kortaf bekennen schuldig te zijn, liever den dood verkiezende, boven die afgrijselijke folteringen, niet zelden aan de gesiachtsdeelen Indien men eens die beulen of dezen die de martelingen bevelen, met dezelfde folteringen moest pijnigen, zij zouden weldra ondervin den, dat men niet schuldig moet zijn, om uit vrees voor de folteringen, u schuldig te ver klaren. Hoe zwaar moet het lijden van zulke onge- lukkigen zijn En dit alles laat een almachtigen God ge beuren Hoe men 't geld verspild. M. Raudolf den milliardair van Philadelfia, heeft een feestje gegeven ter gelegenheid der verloving zijner dochter, dat de bagatel kost van 750 duizend franken Er waren 1200 genoodigden en elk kreeg daarbij dan nog een kostelijk gesciicuk. En dit alles gebeurt terwijl er zooveel el lende wordt geleden. En zeggen dat er nog zoovele arme men schen gevonden worden, die met de rijke menschen klasse doet. Dit is oprecht jammer. Willen de arman iets bekomen dan mocteft zij goed elkander verstaan, en eendrachtig op- ma reh eren. -,yy. ziekelijk sentimentule waarin zoovele loo- aeelspelen uitmunten, legt de schrijver, een eenvoudige werkman, die zeker door zijn werk bewijst dat het volk leert en kan ANDERE WEGEN bewandelen, ons klaar on duidelijk roerend in zijn eenvoud, de gevolgen voor oogen eener zoo dikwijls, meestal tengevolge onzer verkeerde samenleving gepleegde wandaad Een huwelijk uit lichtzinnigheid en berekening. Andere Wegen is een stuk waarheid, een brok realiteit, met meesterlijke greep ons plots in volle naaktheid voor oogen gesteld, 't Is daar om dat dit stuk zoo aangrijpt, 't bezit de eenige noodige eigenschap 't geeft waarheid met een voud. De leden van de Kring hebben dit stuk goed begrepen en waarlijk uitstekend weergege ven. Hun prachtig sober spel, verwekte een diepe ontroering onder al de aanwezige en menig werkman, gehard in den bitteren levens strijd, pinkte meermalen geheim een traantje. Van Beveren'skring mag lier zijn op hare krachten, want het stuk is nu juist niet gemak kelijk om uit te voeren. Zij hebben in dit stuk de groote fout die meestal een tooneclspel be delft, sentimenteele passie geheel vermeden. Zelden zag ik delitanten een werk van dergelijke Strekking, zoo verdienstelijk opvoeren. Zoowel het persoonlijk als het samenspel was voortref felijk. Ook de uitspraak was zeer goed te noe men De daverende toejuiching van de dankbare aanwezige was welverdiend. N. B. Toekomende week geven wij de kri tiek over 't blijspel, heden door plaatsgebrek verschoven. MnmSE3H -w-jc ;»-■v.ci-l..r....ZvJj. i>"m.noBBKia -J.j, -tjilL.i tl.tii' ',;IÏZ.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3