Is dit geene aftroggelarij Aan de Bouwwerklieden van Aalst. GELD tÈ wINA EA. De Loting Andere Wegen. Dat men in de kerk over allerhande middelen beschikt, om geld te slaan is lang geweten, maar dat men geestelijken vindt, die zich leenen tot het afkoopen van de tandpijn, dat is wat erg. Dinsdag gaat er eene arme vrouw bij een priester onzer stad, en de meid die de deur opent, meende ongetwijfeld dat deze arme vrouw eene aalmoes kwam vra gen, snauwde kort af, zonder dat de vrouw iets had gezegd M. de pastoor is niet te huis. Ik wenschte hem nogthans te spreken, zegde de vrouw, want ik lijd aan de tand pijn en ik verlang ze te verkoopen. O als het dit maar is, kom dan maar binnen, daarvoor behoeft M. de pastoor niet te huis te zijn, ik kan dit ook, ant woordde de meid. Voor hoelang wenscht ge uwe tandpijn te verkoopen, vroeg de pastoorsmeid voor vijfjaar is de prijs 50 centiemen, voor tien jaar is dit 1 fr. Voor vijf jaar zegde de arme vrouw, en ze betaalde aan de meid *50 centiemen. Hiervoor kreeg zij een briefje dat ge durende negen dagen door haar moet ge lezen worden, maar aangezien de vrouw en haren man beiden ongeleerd zijn, moet zij dit niet lezen. Enkel negen vaderonzen en negen wees gegroeten volstaan. Mij dunkt dat hier eene oprechte af troggelarij gebeurd, waartegen de wet dient ingeroepen te worden. Immers aan de tandmeesters, wordt hier eene oneerlijke concurrentie aange daan. en als dit mag gebeuren, dan is het heel wel mogelijk dat er in 't kort geene dokters meer zullen noodig zijn, want dat allen, die door de eene of andere ziekte zijn aangetast, zich zullen wenden tot de geestelijkheid, die ze mits geld, zullen afkoopen. Maar allo, ik weet niet of wij hierover wel te klagen hebben het is eene spaar zaamheid dal wij mogen vaststellen im mers voor vijfjaar, mits 50 centiemen te betalen. VERZEKERD zijn. de tand pijn niet meer te krijgen, net is oprecht goedkoop. Het ware wenschelijk, dat al de Zieken bonden. zich in betrekking stellen, met de gepstelijkheid, om door hunne tusschen- komst, de tandmeesters die zich meer doen betalen, van kant te zetten. Het kan niet te goedkoop, voor die bon den, maar 'k vrees dat ze er niet zullen van willen, omdat de geestelijkheid zelf, liever dan hare tandpijn te verkoopen, zich tot een bevoegd tandmeester wendt. Dit is enkel goed voor de lichtgeloovige onwetende massa, die op allerlei domme wijze, de zakken der geestelijkheid weten te vullen. De droeve winterdagen zijn voor die werklieden verschenen. Reeds velen zijn zonder arbeid of werken weinige uren Door het gedurig stijgen der prijzen van de levensmiddelen, is in menige ge zinnen de armoede binnen getreden. Reeds hoort men veel klagen over hun nen toestand, en nogthans is er een mid del om hem te verbeteren. En wat zou dit zijn De vereeniging Over de bestaande kristeiijke vereeni- gingen hoort men bitter klagen, omdat zij ..iet goeu ingericht zijn. En nogthans zijn er reeds in onze stad, vereenigingen, zooals katoenbewerkers, wevers, enz. enz., die goeden vooruitgang maken, omdat zij de belangen dier leden verdedigen. Zou het soms niet mogelijk zijn, met medehulp dier besturen, orn eene vereeni ging te stichten, die doeltreffend werk zou leveren. Zouden wij niet gezamentlijk ten strijde trekken voor betere werkvoorwaarden En die zijn minder werkuren en een hooger loon, de crisissen vermijden waar nog vele werklieden door getroffen wor den. Zoodus, Werkbroeders, de handen uit de mouwen, en aan het werk voor eene betere samenleving. Een houtbewerker. L. V. D. M. Wij juichen dit gedacht van harte toe en verzekeren dien vriend, dat wij weldra de handen aan 't werk zuilen slaan, om eene vereeniging te stichten van bouw werklieden. Nu in dit gure seizoen, ondervinden die werklieden maar al te wel, hoe tristig het is niet vereenigd te zijn, en de slagen door den crisis veroorzaakt niet te kunnen afweren. Weldra krijgt ge voldoening beste vriend en wij rekenen op uwe medehulp. Begin van nu af aan maar de propa ganda. NICHELS Alfred. Weeral is er geld te winnen bij de katho lieken, indien wij de bewijzen kunnen bren gen dat hunnen weversbood te iNieuwerkerken vooruitgaat, zooals de zeeldraaiers. Het is de eerste maal niet, dat die farceurs ons de ge legenheid geven, een prijsken te laten win nen. De wevers van Marchand konden dit ook verdienen tijdens hunne staking, maar als zij zich in het huis aanboden, wierden zij van het ventje aan de deur gewalsd. Het zelfde heeft hem ook al verscheidene malen voorgedaan in andere steden, met de mannen der kristene vereenigingen. Verleden zomer, in de staking der meubel makers te Gent, schreven die zoogezegde werkersverdedigers der kristene houtbewer- kersvereeniging, dat de socialistische houtbe- werkersvereeniging geen geld meer in kas bad en aldus de stakers zouden gedwongen geweest zijn, het work te hernemen. (In andere woor den tot de bazen gezegd, houdt vol en gij zult winnen). Het moet niet gezegd worden, dat de Gent- sche meubelmakers erg verbitterd zijn op de kristene werkersvrienden, voor den schanda liger) rol die zij in 't midden van den strijd speelden Om dit te verbloemen en de schande van hunne schouders te schudden, hebben die kristene zielen, die zeggen nooit te liegen, maar eenvoudig weg geloochend zulks ge schreven te hebben. En om de goed geloovi- gen in de wan te brengen, voegden zij er aan toe, duizend franken uit te loven, aan dezen, die hun dit schriftje kon toonen waarin geschreven staat, dat het geld op was en wii (de meubelmakers) dus den strijd zouden moe ten opgeven. Onze vrienden haalden en toonden aan die blagueurs hun manifest, maar de duizend franken zijn nog niet te zien Om de kroon op hun werk te zettenhebben de dompers in dien strijd, ook nog een lasler- plakbrief op de muren der stad gehangen, waarin zij de Schrijver van den Socialistischen Iloutbewerkersbond voor verrader afschilde- ren. Dit alles om de stakers in hunne pogin gen om meer loon, op ziin dompers te doe* lukken Onze vriend Leon Van der Haegen heeft er proces tegen ingespannen, en de lasteraar» zijn door de rechtbank van eersten aanleg l* Gent, veroordeeld tot de kosten, herroepingen in plakbrieven, bladen en 200 franken er bij te betalen. Wel bekome het die premie-uit- lovers en lasteraars. H F. heeft dit jaar plaats op Maandag 3 Februari. Er zijn 31 uitgestelden van vorige jaren, zoodat .V 32 teppeken zal zijn. Er zijn ;291 lotelingen, waaronder 12 vrij willigers, die aan de Toting geen deel mogen nemen, zoodat het hoogste nummer 310. Hoe hoog het contingent voor Aalst zal be- loopen is nog niet gekend. Vrienden, Partijgenooten. Langs om meer wordt de dag der oting een dag van baldadigheden. Wij zien het van jaar tot jaar, dat het werk- verlet langs om meer toeneemt, dat men met gansche fabiieken dien dag durft verletten, ondanks 't verbod der heeren. lie besturen der vakvereenigingen hebben zich met die zaak onledig gehouden, en hun spijt uitgedrukt, dat men zulke feiten moet bestatigen, en dat er onder dezen die er zich toe leenen, zelfs leden zich bevinden die deelmaken van onze vereenigingen. Niet genoeg dat er dien dag groote balda digheden. ongehoorde braspartijen plaats heb ben, de gevolgen zijn meermalen nog erger, door dat er soms tengevolge van 't werkverlet menigeen broodeloos worden gesteld. Nu vooral, dat er crisis heerscht op ver- scbillige werkwinkels en fabrieken, levert het werkverlet zooveel te meer gevaar op, met werkeloosheid gestraft te worden. Welnu, de Besturen, laten met deze aan hunne leden kennen, dat al wie zijn werk ver let op lotersdag, zonder toelating van hun heer, en tengevolge hierom hun werk zouden verliezen, zich niet moeten wenden tot hunne vereeniging, om in Irok gesteld, want zij zul len zonder meedoogen afgewezen worden. Wij bidden dus onze leden, op lotersdag te werken zooals op éen anderen dag zij zul len aldu3 ook medehelpen, om de baldadig heden uit te roeiën op die dagen, die door 't land als rouwdagen zouden moeten gevierd worden. Jjus onthoudt het goed Niemand zal van zijne veree niging kunnen genieten,v/anneer hij werkeloos valt, om met den dag der loting zonder toelating zijn werk te hebben verwaar loosd. VERVOLG. In de keuze van een blijspel zijn zij echter minder gelukkig geweest. Spoken in Huis is een van die talrijke blijspelen die alleen schijnen gemaakt te zijn om vandaag opgevoerd tri mor gen vergelen te worden, zonder den minsten in druk achter te laten. De misschien koddige, maar zinledige scenes van dergelijke stukjes, wekken zeer zrkcr bij sommige mensohen de lachlust. Maar is lachlust van 't publick altijd een brevet voor een blijspel Die wil, kan om alles laefhen. Het goede spel vergoed soms veel bij zulke dingen. Ook hier. Echter was de soldaat voor de gegeven omstandigheden wat erg Hegmatint hij is voor die rol niet geschikt, het meest *og om zijne uitspraak, voor dewelke zijne voor gaande rol hem interaard gelegenheid gaf haar beter te verzorgen. Als Jan is bij op zijne plaats, als David deugt hij niet Wijlen zijnen Bijbel-

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2