EEN EN ANDER. Tooneelfeest. Heden Zondag 26 Ja nuari, zal de Tooneelkring Door Kunst tot Volksbeschaving van Wetteren, een puik concert geven in 't lokaal Hand aan Hand. Men zal opvoeren De Heideboeren, drama in vier bedrijven en Hotse-Botse, blijspel met zang in éen bedrijf. Bureel om 4 1/2 uren. Begin om 5 uren stipt. Ingangsprijs 3o centiemen. Onnoodig zich aan te bieden met kleiné kin deren, want zij zullen geweigerd worden. De Vrienden van Wetteren komen te Aalst toe om 2 1/2 uren namiddag, vergezeld van hunne knappe Harmonie. Vriendelijk verzoek aan de partijgenooten, zich aan de statie te bevinden. Woestaard Een meisje uit de Meire- straat, had sedert lang kennis aangeknoopt met zekere Van G.... en waarmede zij ook sedert geruimen tijd afgebroken had. Maandag middag, sprak hij het meisje aan, doch op hare voortdurende weigering, wierp hij haar ten gronde en sloeg haar onbarmhar tig. Voorbijgangers beletten hem voorts te gaan in zijn boos werk, en gaven hem eene welver diende rammeling. Het meisje was buiten kennis gevallen en is 1 met een rijtuig naar huis moeten gevoerd wor den. Eerst donderdag in den voormiddag is zij tot spraak gekomen en dan is zij kunnen «Bderhoord worden. Proces verbaal is opgesteld. 'r Gestolen. Een baal hop is deze week gestolen ten nadeete van M. De Rop, hop- r handelaar, door de gebroeders De Troyer een dezer is korporaal-trommelaar bij de Bur gerwacht Dit feit brengt ons in herinnering dat ver leden jaar twee socialisten trommelaars in de Burgerwacht hun ontslag hebben gekregen, i omdat den éénen in een socialistische stoet was gezien, en deo anderen op de fatographie der socialistische werkstakers zich bevindt. Ge ziet heteerlijke socialistische trommelaars werpt men in de Burgerwacht buiten; en katholieke dieven houdt men. Pantoffel. Men zegt ons dat pantoffel die in de Vrije Werker en Klokke Roeland een artikeltje schrijft over onderkruipers, die zouden in den Espadrillenbond der Socialisten aangenomen zijn, den man is, die zich op eene behendige of onbehendige wijze, het geld, voortskomende van nagelen verkoop bij espadrillenmakers zou toegeëigend hebben. Met welk recht beklaagt dien man zich, om dat iemand die eens eene misdaad begaat tegenover zijne werkbroeders nog in een vak bond aangenomen wordt, wanneer hij zelf, na zijne werkbroeders bestolen te hebben, nog als lid in een vakbond wordt aanvaard Is een dief niet tot meer dan onderkruiper in slaat en moet iemand die zich wenschl te beteren, zooals pantoffel het heeft gedaan, en zooals ten onderkruiper belooft het te doen, dan voor eeuwig verstooten blijven Waar bhjft dan de christelijke leer, die ons leert dat wij moeten vergeven (Get). Pantoffel meteen chocolade zool. Schande. Een bejaarden man, zekere Hereken rath, sedert geruimen lijd ziekelijk, zich gansch alleen bevindende, biedt zich aan tot het armbureel en kan er niets krijgen als onderstand. Die heeren zeggen, dat zij in lichtingen hebben genomen bij de politie die zegt, dat hij niets noodig heeft. Wij noemen dit eenvoudig gemeen im mers het is de politie niet, die kan onder scheiden of iemand in nood verkeert, of iemand te kort heeft, en ook 't is de gewoonte niet zich tot de politie te wenden, om te wete te komen of er niets noodig is maar waarvoor men zich tot de politie wel wendt 't is om te weien welke politieke gezindheid iemand heeft, en dit zal zeker wel het geval geweest zijn met Hereken rath. Herckenrath is geen gekenden domper, en t zijn de vriendjes die moeten geholpen wor den. Wanneer men op zulke wijze omgaat met het geld van Jan en alleman, dan roept dit wel om wraak, en het moeten hardvochtige be stuurders zijn, die om zijne politieke overtui ging iemand zouden treffen. Geen recht te bekomen. De Socialistische vakvereenigingen zijn aan het Stedelijke Werkeloozenfonds aangesloten met 1677 leden. Dit is meer dan de helft der aangesloten leden en tot beden wil men ons nog geen ver tegenwoordiger geven. De liberalen hebben in dit bestuur twee afgevaardigden, alhoewel hun ledental onge twijfeld het vijfde gedeelte van ons ledental niet bereikt den christenen houtbewerkers- bond die op sterven ligt en ongetwijfeld een twee of drie dozijnen leden telt heeft ook een vertegenwoordiger, een katholiek., en dan zijn de andere leden allen katholieken. Wij vragen het, kaa er meer onrecht ge pleegd worden En vergeet niet, dat ook de katholieke leden zeer slecht de zittingen van 't Werkeloozen fonds bijwanen, alhoewel het maar eenmaal ter maand zitting is. Voer waaneer zal er hier recht geschieden M. Moyersoen heeft een nieuwen post aanvaard immers 't manneken moet zich populair maken, want 'tis bijna kiezing; hierom heeft hij nu den post van onderhande laar aangenomen, bij de fabrikanten van wien hij op voorhand weel dat zij iels of wat hunne dagioonen zullen verhoogen. Ware het niet dat M. Romaic, altiid zal te vredenzijn, wanneer hij in eene onderhan deling toch maar iets kan bekomen, hij liep gevaar ook een staakbewerker genoemd te worden door M. den Uil. 't Goudvinksken vraagt ons in zijn blad, wanneer de werklieden nu zelf hun bier be ginnen te brouwen, wanneer zij zóó slim wor den, zooals Nichels over eenige maanden ge schreven heeft. Ziehier heel kort ons antwoord Wanneer 't Goudvinksken wil, beginnen wij heel spoedig. Hij heeft ons enkel over de noo- dige kapitalen te laten beschikken hij die er immers gemakkelijk aangeraakt is, zal daar niet op kniezen Voor wanneer beschikt gij ze ons, Goud vinksken De Volksstem schertst met ons schrij ven over 't Vagevuur. Wij vragen heel ootmoedig aan dit blad, om zijne lezers te laten oordeelen, eens het arti keltje in zijn geheel af te kondigen. Of hij zal durven ALLE lezers van Recht en Vrijheid moe ten het zich ten plicht rekenen, ook lezer te worden van het dagblad Vooruit. Schaft u allen dit ware werkmansblad aan. Bij de anti-socialisten te Ronse. Bij den weeffabrikant Quintyn was er verleden jaar eene werkstaking uitgebroken en de anti socialisten namen het werk in, zoodat de socia listen er slachtoffers wierden. Sindsdien willen de anti-socialisten er met geene socialisten meer werken, en hebben hierom reeds twee, driemaal het werk stil ge legd, wanneer er een socialist aan 't werk ging Dat zulke laffe handelwijze door het werk volk en het publiek afgekeurd en geschand vlekt wordt is te begrijpen, en z'hebben daar dan ook moeten van afzien. Nu waren er onlangs reeds een paar ge kende socialisten in die weverij aangenomen, en niet meer durvende stilleggen om hunne wegzending te eischen, zochten zij nu moeië- lijkheden en staakten het werk onder voor wendsel dat de grondstoffen te slecht waren, maar feitelijk was het om de socialisten ook de straat op te krijgen, om dan het werk te her nemen op voorwaarde de socialisten niet meer binnen te komen. De socialisten wetende dat de grondstoffen niet slecht waren, dat er dus geene reden be stond om 't werk te «taken, bleven aan den arbeid, te meer omdat er eer. werkman op 8 1/2 werkende dagen, met die zelfde grondstoffen, 3o franken had gewonnen en zij verwittigden zelfs hunne nog werke- looze gezellen, die in overeenstemming rn®t bestuurleden van hunnen bond, zich bij Quintyn gingen aanbieden, en die ook aan vaard werden. Hier hadden de anti's zender den waard, gerekend, en hunne staking uitgelokt om de socialisten buiten te kegelen keert tegen kan. 't Is wel verdiend. Hoe ver slechte na&ns«hen het toch durven drijven jp!7r:- -"ILLgu scfaen voorganger, wist naar 't schijnt beter met vrouwen om te gaan. Samengenomen was het j echter niet slecht en bewees de Kring ook voor 't Blijspel geoefende spelers te hebben. Met Andere Wegen ech'er heeft zij blijk f gegeven dat hare leden hunne roeping als too- neelspelers, dat is Volksbeschavers begrij pen en kunnen vervullen. Welnu, ook op 't ge- bied van 't blijspel is wat anders te vinden. Ook daarin kan goede moraal vervat zijn en in j elk geval mag er geen hunner in ontbreken. In Spoken in Huis j> heb ik vruchteloos naar bei den gezocht. Koddig is niet geestig zijn Pittige gezegden, geestige zetten en gevatte antwoorden, uit welker aaneenschakeling in dien tegenstellenden zin welke het komische vormt en waaruit een goed blijspel is samen gesteld, verfrisschen en scherpen den geest, ont wikkelen het begripsvermogen en doen lachen met reden. Deze verdienste bezit deze spokerij niet. De Kring staat hierin echter niet achter bij anderen, 't Is waar, er worden zeer, zeer weinig goede blijspelen opgevoerd. Hierin dient echter verandering te komen. Komaan leden van Van Beveren's Kring ook hier gebroken met de oude sleur en op ANDERE WEGEN geto gen. Doet eens uw best en misschien ontdekt gij ook op dit gebied nog bloemen, bloeiend op den grootendeels braakliggenden akker waarop Andere Wegen werd gekweekt. Aan U de eer deze laatste het eerst in al hare schoonheid aan het volk te hebben doen ken nen, het eens te meer bewijzende welke krachten in zijn midden schuilen. Zoekt er ook anderen 1 Wij verwachten u allen terug. Onzen innigen dank en tot weêrzien.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3