8^ Jaar. N° 5. Prijs per nummer 2 eentieiiiea. 2 Februari Hi08. Weekblad voob het Abbondissement Aalst. Aan de Espadrillenmakers. WEG MET l)E LOTING. Aan mijne Werkbroeders. KINA FOUASSIN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICHBLS, Maanstraat, 18, AALST. Onze vereeniging die steeds in ledental klimt, terwijl deze der katholieke pantof felmakers gestadig in ledental daalt, en die hierdoor in woede ontstoken zijn, doen in hun prullebladje een uitval tegen onze leden en vereeniging. Wij noodigen pantoffel die dit artikel schreef en 't bestuur der katholieke ver eeniging uit tot eene openbare vergade ring voor al de Espadrillenmakers der stad, waar er .zal gesproken worden over het gedrag der katholieke en socialisti sche vereenigingen in de laatste staking. Espadrillen-en pantoffelmakers, komt heden Zondag morgend, om 10 ure, allen naar de openbare vergadering, in het lokaal Hand aan Hand. i antoffel zal zich komen verdedigen. HET BESTUUR. Van at mijne kinderjaren, is er ons wijs gemaakt, dat wij niet meer zouden loten, dat die schandelijke bloedwet, weldra plaats zou makenvoor eene meer recht vaardiger wet, voor eene wet, waardoor ten minste de burgers als de werklieden, plichten zouden worden opgelegd, en ook deel in het militarisme zouden te dragen hebben. Helaas, een vijftiental jaren zijn ver- Joopen sinds wij onzen tol aan de bloed wet hebben betaald, en nog gebeurt dit van jaar tot jaar, zonder dat er verande ring is te bespeuren. Ons katholiek gouvernement is weinig geneigd, hier verandering aan toe te bren gen, en langs dien kant is er op dit gebied weinig hoop te koesteren. Morgen is het opnieuw loting. Morgen zijn weer een aantal jongelingen verplicht zich aan de loting te onderwerpen, hun lot te nemen in den tombola, die men te recht een tombola in menschenvleesch heeft geheeten. Morgen zijn er een aantal ongelukkigen te meer, die, dank aan het nemen van een slecht nummer, bij het leger zullen worden ingelijfd, om ver van vader en moeder, broeders en zusters, vriendenen verloofde, in eene kazerne te worden opgesloten, waar men hun de wapens zal leeren hand- teeren, goed zal leeren schieten, om wan neer de kapitalisten klasse het zal goed vinden, wanneer werklieden wat te luid 0111 beternis zuilen schreeuwen, wat te ruw naar recht zulien vragen, hen in hun bloed te smachten. Landverdedigers noemt men die volks zonen, maar wachthonden der rijken, is hun echten naam. En als wij overleggen, als wij overden ken, waartoe die volksjongens gebruikt worden, en .als wif dan bovendien besta- tigen, dat men onbewust, zonder gedacht, zonder begrip, van zulke afschuwelijke dagen feestdagen maakt in plaats van rouwdagen, dan is ons hart bedroefd. Ja, we weten het, het is feest, daar waar een goed nummer aan den zoon is te beurt gevallen hij is immers van het sol- datenjuk vrij men danst, men springt, men zingt, men drinkt, men is uitzinnig van vreugde, terwijl dé meeste droefheid heerscht daar waar nien met een slecht nummer te huis is gekomen. Welnu de eenen feesten om 't ongeluk van een ander want het militarisme zoekt enkel zijne offers in de arbeidende klasse, bij de naarstige brave v-erklieden. Is dit niet bedroevend Zijn alle werk lieden geene broeders, en meent dezen dit jaar reden" te hebben om te leesten, het jaar daarna mag men er soms treuren, omdat nu daar de oeurt is, om een offer aan 't militarisme te doen. Waarom dan dit uitzinnig gejuich, waarom dan dit overdreven feestgewoel Eischt de loting niet al hare slachtoffers onder onzen stand, onder den werkers stand alleen Wanneer dan zelfs van vóór de loting, het^ zeker is, dat het de werkerskinderen alléén zijn, die getroffen worden, waarom dan de eenen juichen en den anderen treu ren, terwijl wi] met kracht, met wilskracht samen zouden kunnen protesteeren,eischen, dat zulks verandere. Waarom zorgen wij niet, dat lotersdag een rouwdag zij, bij alle klaarziende werklieden, omdat dien dag de werkers kinderen tegen heug en meug gezocht, gevat worden, om 't geweer en ransel te dragen, terwijl de zonen der rijken, met hunne overdrevene vaderlandsliefde zich met eenige bankbriefjes, vrij koopen van dien last, die zij op papier zoo hoog schat ten, maar in werkelijkheid er fijn de bot ten aanvagen Veel liever zagen wij dus, dat op loters dag geen gewoel, geen gejuich meer kon waargenomen worden wij, werklieden, hebben immers geen reden om dien dag te feesten maar veel doelmatiger, veel praktischer ware het, indien men dien dag overal in 't gansche land eene rouw- betooging hield. Het is daarom dat wij ons richten tot de werkersbevolking, haar vragende, ons te willen medehelpen, om den dag der loting zijn feestkarakter te ontnemen. Werken wij intusschen met meer kracht, met meer energie, om aan de heerschende klasse te laten gevoelen dat het werkende volk moede-is, alleen den last van 't mili tarisme te dragen, en dat ook de dag wel zal aanbreken, wanneer er recht zal ge schieden. Aan de leden der Vakvereenigingen. Bij deze nemen de besturen der ver- schillige vakvereenigingen de vrijheid, de leden te verwittigen, dat geen enkel lid zich zal te beklagen hebben, wanneer zij ten gevolge van werkverlet op lotersdag moeiëlijkheden zouden oploopen met hun nen patroon. Dat ook het werkverlet op lotersdag niet in aanmerking zal worden genomen, als tellende voor crisis dus dat het werk verlet van lotersdag niet zal worden be taald. Die maatregelen zijn genomen gewor den, omdat het de werklieden zelf zijn, die verleden jaar aangedrongen hebben bij hun patroon, om niet te moeten wer ken, en omdat men op andere fabrieken geweigerd heeft binnen te gaan. Elk gelieve hiervan goed rekening te houden, en zelfs het mogelijke te doen, opdat er niet zou veriet worden den dag van loting. Ik kan toch niet nalaten u aan te spo ren, tot het lezen van het dagblad Voof- uit en het weekblad Recht en Vrijheid. Menigeen van u, hoor ik somtijds nog zeggen, ik heb geen tijd en menige andere onnoozelheden welke zij uitdenken, zonder eens na te denken, dat die bladen opge steld zijn tot het welzijn der werklieden. En gij ook, werkbroeders, die reeds die bladen leest, moet uwe werkgezellen en vrienden aansporen hetzelfde te doen. Hun zeggen dat zij die moeten lezen, om op de hoogte te geraken van de socia listische princiepen, om te weten wat de werkende klas elders in hun land en andere landen, voor hunne vrijmaking doet, is ons aller plicht. Dat zij daarin troost, hoop en moed zullen vinden, dat zij zich zullen onder richten en aldus de middelen vinden, om wat beternis in hunnen toestand te ver werven, dat weet eiken lezer van die bla den. Tracht dat zij geene klerikale en libe rale bladen meer zouden lezen, die hun alleen voeden met laster en leugens tegen de ware werkmansvrienden, en aldus de werklieden meer om meer verdeelen. Dus, vrienden, makker?, werkbroeders, allen aan het werk, om onze bladen nieuwe lezers te bezorgen en dan zult gij ver baasd zijn, over onzen vooruitgang die wij zullen maken op korten tijd, in 't voordeel van ons allen. L. V. D. M. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandenfr. 0,40 6 0,7s Een jaar tfio Buiten België Een jaar Men abonneert zich op alle postbureelen. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1