Loonopslag bij de firma Eoos-Geerinckx-De Naeyer. Een vast plan. De Socialistische Vereenigingen Wat is er bekomen Werklieden Met veel lawijd kondigt Klokke Roeland en 't piullebladje den opslag af, door deze heeren aan hunne wevers gegeven, zoogezegd dank aan het verstandig optreden der kristene weveis- vereeniging. Wij, socialisten, worden ook verweten die mannen te hebben gestoord, ln het bewerken van den bekomen opslag ruw optreden en bij elke gelegenheid de werklieden in werkstaking jagen wordt ons ook ten laste gelegd. Kortom de kristene vereenigingen verheffen zieh in den hoogsten hemel, voor al de welda den die zij aan de werklieden hebben bewezen, en stellen ons socialisten,voor het baldadig werk dat wij reeds verlicht hebben,aan de verachting bloot der arbeidende klas, en luide roepen zij de werklieden toe komt bij ons in de katholieke vereenigingen, ge ziet wel dat wij met verstand de belangen der arbeiders verdedigen zonder loonverlies, door geene stakingen uit te doen barsten, zooals de socialisten bij elke gelegen heid gebieden te doen, enz. Dus, volgens het uitgestrooid bladje zijn de kristene vereenigingen de redding der werklie den, doch voor een ernstig werkman is het niet noodig er op te antwoorden. De arbeiders die zulke jannen op de hielen hebben gevolgd, weten zeer wel dat al hun geschreeuw slechts bluf is, om lichtgeloovige werklieden te verblin den Daarom kondigen zij met veel geestdrift de opslag in hunne bladen af. Doch, de herinneringen van de 10 laatste jaren nopens de verschillende gebeurtenissen in dit fabriek, zijn van aard om den warmen geestdrift der katholieke vereenigingen, die tot het hoogste punt was gestegen, te doen dalen onder ZERO. De handelwijze der katholieke bazen met de katholieke werklieden. Dit fabriek is gekend als katholiek, want nie mand kan er werk bekomen zonder de aanbeve ling der hoofden van den Cerkel of ander ge- kenden katholiek, of het waren enkele vakman nen van andere steden gekomen, bij het begin der fabrikatie. De loonen en tarieven der werklieden die op stuk werkten, waren nagenoeg dezelfde der andere sargiefabi ieken, doch die duurde niet lang. In 't begin van 1898 is de eerste loonaftrok gepleegd bij de wevers, waar tegen zij in verzet kwamen. Des miudags hielden de wevers verga dering in eene herberg tegen het fabriek, waar zij tezamen den loonaftrok bespraken. Dit was te veel voor de katholieke heeren en een 8 tal hunner katholieke wevers wierden op straat ge worpen, hun aldus met der; honger straffende, voor de misdaad die zij hadden begaan op te komen tegen een loonaftrok. De katholieke Cerkel-vereenigingen, enz. hadden voor die schandalige daad geen woord van profest, integendeel kwamen er andere hun ner leden in de plaats, aanbevolen door de Cerkelhoofden 1 De werklieden, verlaten door hunne eigene katholieke vrienden en redders, waren hierdoor gansch terneêrgedrukt. Nu konden de heeren ongestooid hun werk voortzetten, want den eenen loonaftrok volgde kort den anderen op. Elk kreeg zijne beurt de wevers, spoelen maak sters, enz., in zoo verre, dat de wevers heden tot3, 4 en 5 fr. per week minder kunnen win nen, volgens de tarieven op andere fabrieken betaald I Doch dit was nog niet alles. Een echt Czarism heerschte in dit fabriek en ook daar buiten. Voor de kleinste nietigheid strafte men de werk lieden met broodeloosheid Den Zondag waren de werklieden zelfs niet vrij met hunne vrien den te gaan waar zij wilden. Talrijke werklieden zijn werkeloos gesteld omdat zij volgens den eenen of anderen spioen waren verklikt 1... Katholieke vereenigingen en hunne chefs, is dit handelen met vrije werklieden, zooals gij u noemt Is dit eene schande, ja of neen Zoo ja, waar is uw protest hiertegen en wanneer zijt gij tegen die verschillende loonaftrokken opgekomen Toont ons een enkel manifest of een artikel in uwe bladen 1 Een enkele regel, een woord, slechts eene letter, waarin gij die katholieke bazen hunne handelwijze afkeurt Komt niet af met een uitvlucht, g'hebt er tijd genoeg voor gehad dit te keer te gaan, de druk kingen op de loonen en onmenschelijke behan delingen duren reeds meer dan 10 jaren. Neen, dit bewijs zult gij noch de katholieke vereenigingen ons kunnen brengen, hun werk was het tegenovergestelde. De bovenstaande feiten zeggen ons, dat gij de patroons in de hand hebt gewerkt. Met het ver standig optreden uwer katholieke vereenigingen hebt gij het voor die katholieke bazen zoo honigzoet gemaakt, dat zij den laatsten druppel zweet uit het lichaam der werklieden hebben ge zogen, om ze onder vorm van goud in hunne brandkoffers op te stapelen. Katholieke vereenigingen, dat is uw werk, en de arbeidende klas zal er u steeds voor geden ken alleen namen de verdediging der katholieke werklieden op zich. De loonaftrokken, grieven en misbruiken, zijn telkens door onze vereeni gingen aan het volk kenbaar gemaakt door bla den en schriften De socialistische vereenigin gen getroostten zich de kosten en moeite voor die werklieden, om hunne lijdensbaan die zij in dit fabriek bewandelden, te veropenbaren en de misbruiken aan te klagen. De werklieden ziende dat er geene hulp op daagde van de katholieke zijde, of hetzij om hun dieper en dieper in den modderpoel te duwen van loonaftrokken en tirannie, en de socialisten bij elke gelegenheid hunne verdedi ging op zich namen, waren einde geduld, en zoo al de slaven hun hebben vrijgevochten, be sloten zij hetzelfde te doen. Op korten tijd waren een betrekkelijk groot getal werklieden van dit fabriek in onze veree- niging, (in het geheim) doch de heeren kwamen er van op de hoogte en namen hunne revanche. Een wever wierd de straat opgeworpen, al de andere moesten onze vereeniging verlaten en zich laten inschrijven als lid der vrijë kris tene vereenigingen- De Opslag. Moesten de werklieden ons veriaten, toch namen wij op ons, voorts te werken om me werklieden te helpen, zooals het ons mogelijk was te doen, door te wijzen in onze bladen, dat de werklieden in dit fabriek hunne loonen zijn verminderd, terwijl al de werklieden van de stad, dank zij aan het werk der socialistische vereenigingen met 2 tot 5 fr. per week hunne loonen hebben weten te veihoogen in de laatste jaren. De kristene vereenigingen hierdoor in nauwe schoentjes gebracht, lieten dan ook hooien dat zij voor de wevers gingen werken, om verbete ringen te bekomen. Wij lieten niet los. Na twee maanden wachten was er nog niets te zien van a* dat domperswer.. Wij herinnerden hun wat zij mi gr gen doen voor de wevers Na gestoou.-n, gestampt co door ons er toe gedwongen te zijn, hadden zij het toch gewaagd voor de wevers verbeteringen te vragen. De heeren overtuigd dat er toch iets moest gedaan worden, hebben aan de katholieke ver eeniging eene kleinigheid toegestaan om de oogen van 'r voik te verblinden. De heeren geven opslag en van op de daken schreeuwen de katholieke vereenigingen uit, dat het te danken is aan hun versiandig optreden. Er zijn 100 wevers die verschillende soorten werk maken, waarvan er ten hoogste 25 per week van den opslag zullen genieten aan i,5o fr. per hoofd, (zooals de katholieke vereenigingen zelf schrijven) zijnde het vierde deel der wevers of 37 1/2 centiemen per week en per wever of eenen dikken halven centiem per uur. Dat is de opslag die bekomen is. Het is nog het tiende deel niet wat de wevers zijn afgetrok ken op 10 jaren. Al de andere werklieden die in 't fabriek wer ken bekomen niets, en de huisvaders die 18, 19 en 20 centiemen per uur winnen, krijgen ook niets Ziedaar den fameuzen opslag die gegeven is en die men aan al de werklieden moest laten ken nen, om de werklieden te doen gelooven dat de kristene vereenigingen, de redders waren der arbeidende klasse De katholieke vereenigingen vragen u te oor- deelen, over hun en 't werk der socialistische vereenigingen, en wij wenschen niets beter, om dat dit ook de katholieke werklieden zal overtui gen dat zij in het gareel loopen, aan den wagen der katholieke bazen gespannen. De socialistische vereenigingen hebben door hun krachtig werken in de laatste jaren,'t loon der werklieden van 1,80 en 2fr. op 2,5o fr.minimum weten te brengen voor d'Aalstersche werklieden, of minstens 200 duizend franken veroverd in 2 jaren tijd, en de katholieke werklieden kregen bijna niets of 't zij door den drang der loonen die op al de andere fabrieken waren verhoogd, en zelfs wierden er nog loonaftrokken gepleegd bij de'katholieke wevers Werklieden trekt hier uit zelf de gevolgtrek king, wie de, arbeiders verdedigt en onthoudt goed wat elke arbeider zegt zor.der de opkomst en de werkzaamheden der socialistische veree nigingen, Was er voor de werklieden niets te be komen H. F. Wij komen hierop terug. Met dit opschrift is er een schriftje onder de leden der kristene vereenigingen verspreid. De inhoud is eene aaneenschakeling van laster en leugens, om de geesten der werklieden bij die vereenigingen ingelijfd, met al wat slecht is vol te pompen. liet schriftje spreekt over verschillende stakingen m vlaamsch België, in den laatsten i;,d voorgedaan, zoogezegd uitgebroken door de schuld der socialisten, om dan de werklie den socialisten te maken en hun te bederven tot op het been. Al de verschillende werkstakingen waar het schriftje van spreekt, waren roekeloos, onverstandig en onredelijk, uilgeroepen door de schuld der socialisten, maar telkens komt de krenteneter tot het besluit dal de werklie den meer hebben bekomen, dank aan de kristene vereenigingen en hunne verstandige handelwijze ilus de stakingen waren onredelijk en de vermeerdering van loon er door hekomen was goed Wat moeten wij zeggen van die ver lichte bollen die in de kristene vereenigingen, de cbeffen zijn Zeker, zegt de krenteneter, is de opslag -- ,-A ~r- w'i hebben di 0 k bekomen, en de socialisten met hunne wak niets Indien dit waar zou zijn, dan moet de kren teneter ons uitleggen, waardoor het. komt dat in al de plaatsen waar de kristene vereenigin gen en hunnen leider, zooveel goed voor de werklieden hebben gedaan, al de werklieden zich bij de katholieken riet laten vereenigen, in plaats van bij de socialisten te komen en te blijven, die voor hun zooveel slecht gedaan hebben

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2