Bij de Marmerbewerkers, Leest en verspreidt het dagblad Vooruit Bij de Vellenbewerkers. Bij de Tabakbewerkers. Voor den Paus. Voor de Oud-Soldaten. OPENING Ook spreekt de man, over de staking te Aalst, waar het zelfde gebeurd is, zegt hij. Hewel, kameraden, vat zegt gij van dien krenteneter De katholieken, die in de laatste staking tegen den algemeenen opslag varen en die wij bekomen hebben (40 duizend fran ken meer loon) rekenen ons dit ook ten kvade. De man heeft gelijk als hij zegt, dat het overal 't zelfde geweest heeft als in Aalst, die de verstandige en ongedwongene werklieden meer om meer doen besluiten heeft, dat zij zich bij de socialisten moeten vereenigen en de verraders den rug moeten keeren. Dat die kerels durven liegen dat er de stukken afvliegen hoeft niet gezegd te worden. In 1905 vroegen wij de hulp der katholieken, enz. om meer loon te vragen voor de werk lieden in Aalst. Niemand antwoordde. De socialistische vereenigingen namen alleen dit werk in handenen wonnen voor 2000 werk lieden meer dan honderd duizend franken opslag. Enkele maanden daarna verspreidden die kristene vereenigingen een manifest, waar in zij zegden, dat het dank aan hun was dat de werklieden meer loon hadden bekomen Men moet maar durven, hé krenteneter 1 H. F. (GLADSLIJPERS). De opkomst was goed, doch gezien de be langrijke dagorde zou deze vergadering beter moeten bijgewoond worden door de stielge- nooten. De vriend Flips leidde de vergadering in en besprak den toestand der marmerbewer kers, wier loonen altijd dezelfde blijven of schoon de loonen van bijna al de werklieden der fabrieken zijn verhoogd. Het leven verduurt en de loonen blijven voor de marmerbewerkers de zelfde. Dit zou moeten veranderen. Doch, wanneer de marmerbewerkers zelve niet begrijpen, dat zulks maar zal beteren door zich gezamentlijk te vereenigen, en op te komen als zij geroepen worden, is dit hunne eigene schuld, doch hierom mogen de mar merbewerkers zich niet laten ontmoedigen. Met aanhoudendheid zullen deze die bet goed mee- nen, de onverschilligheid hunner stielgenooten overwinnen. De vriend Lalemand die in het bijzonder den toestand in de Brusselsche werkhuizen besprak, heeft eene goede gedachten wrijving mede gebracht, waai verschillende vrienden, die in Brussel werken, hebben aan deelgeno men. waaruit wij hebben moeten besluiten dat de Brusselaars zich niet willen vereenigen of het overbodig vinden, omdat de Aalslenaars ook niet vereenigd zijn en het omgekeerde, dit moet veranderen, want middelerwijl gaan de belangen onder de voeten der werklieden door dit desakkoord, en gaan de marmer- bewerkers voort met voor kleine loonen te moeten werken. Indien de vakgenooten goed vereenigd waren, zou men op dit gunstig «ogenblik viel gelukken om meer loon voor de werklieden te veroveren. De vriend Lalemaod sloot, met de Aalsle naars toe te roepen, zicb goed te vereenigen. Vervolgens maakte hij bekend, dat de Brus selsche federatie besloten had, met kracht de propaganda aan te vatten voor de vereeniging in d Brusselschen omtrek, bii middel van manifesten en oproepen, die zullen gehou den worden in Brussel en voorsteden. Na de vergadering zijn er verschillende nieuwe leden opgeschreven voor de vereeni ging. De mannen dezer kleine vereenigiDg waren deze maal ook goed opgekomen voor de ver gadering Flips legde het nieuw reglement, punt voor punt duidelijk uiteen, wat door de leden zeer wel is begrepen, dit met eer.e proef voor een jaar. Daarna is de toestand in het Vellenfabriek ook besproken Het is waarlijk ongehoord dat werklieden voor zulke kleine loonen die daar betaald worden, zulk vuil en ongezond werk moeten verrichten. Dit zal beteren, als de werklieden zullen begrijpen dat zij zich moe ten vereenigen. iNa de vergadering zijn een lOtal nieuwe leden voor de vereeniging opgeschreven. Zaterdag 11. hielden onze mannen algemeene vergadering, waar ook niet leden met een strooibriefje toe uitgenoodigd waren. De opkomst was buitengewoon goed. Er waren zelf meer niet leden dan leden onzer vereeniging op de vergadering. De vriend Luycx opende de vergadering en gaf het woord Ahn den vriend Matthieu die den toestand der# vereeniging uiteen zette, waaruit bleek dak de geldelijke toestand ver beterde, en het ledental van 80 op 90 was ge stegen, in den loop van 2 maanden. Na de controleurs aangeduid te zijn, sprak de vriend Flips over den huidigen toestand der tabakbewerkers. Hij somde al de bestaan de oude misbruiken en de tegenwoordige grie ven op, waarondér de tabakbewerkers lijden, dat op het loon,, der werklieden komt wegen en hun mei recht misnoegd maakt. Verre van te verminderen vermeerderen de grieven, zij nemen van dag tot dag toe, om rede dat de bazen elkander den duivel aan doen op den rug der werklieden. Al de aanwezigen stemden met die gezeg- dens in. Daarna is er door een bestuurlid van den Onpartijdigen Tabakbewerkersbond het vol gende voorstel gedaan. Gezien op de vergadering, bestuurleden en leden der socialisten, katholieken en onpartij dige vereenigingen tegenwoordig zijn, en allen het bestaan bekennen der aangehaalde grieveo waaronder de tabakbewerkers lijden, er in de besturen der drie vereenigingen zou besproken worden, om een komiteit te vormen samen gesteld uit de besturen der 3 vereenigingen, die het op zich zouden nemen om de bestaande grieven te doen verdwijnen. De eerste samen komst zal plaats hebben, op Zondag 16 Fe bruari, om 10 uren 's morgens, bij Van Geirt, Nazarethstraat. Die wel gelukte en vruchtdragende verga dering wordt daarna gesloten. In het midden van den winter, wanneer er zooveel werkgebrek heerscht, wanneer er zooveel honger en koude wordt geleden, wanneer er overal te kort is, vooral bij de werkmenschen.ziet men de damen van huis tot huis binnenstappen, tien centiemen vragende om een geschenk te kunnen koo- feest gaat houden. Eerst en vooral moeten wij hier aan onze wakkere politie vragen, hoeveel pro ces-verbaals zij reeds heeft opgesteld, ten laste van die openbare schooiers Immers het ligt nog in ieders geheugen, dat de politie, met den Heer Bauwens als politie-commissaris aan 't hoofd, een proces-verbaal deedt opstellen, tegen eene deftige vrouw, die met eene bus openbare omhalingen deedt, voor arme in strijd zijnde werkmenschen die hun loo* wenschte te doen verhoogen. Die vrouw is gevat en vervolgd gewor den, en dezen die nu schooien voor ee* vreemdeling, die machtig rijk is, die nock honger noch koude heeft, wiens broodje is gebakken, dezen zullen niet verontrust of vervolgd worden, 't is immers den rijken, machtigen paus Nu in de Geeraardsbergschestraat is met dit werk belast, wie Men noemt er ons twee De dochter van Sooiken Paepe, (den barbier) deze offert zich om die omhalin gen te doen, zij verlet hierom haar werk en dat er eenen armen mensch, die hon ger en ontberingen lijdt, zich aan hare deur aanbiedt, ongetwijfeld wordt hij afgewezen... En dan de vrouw van Leon Van den Brempt, eene danszaalhoudster Wel wel De Volksstem die komt er tegen op, dat M. Petrus Daens zich in eene en dezelfde maatschappij bevindt waar danszaalhouders in zijn, wat zal die nu zeggen, als er nu eene danszaalhoud ster openbare omhalingen doet voor dem Paus 't Is nog wel, dat 't geld geen reuk heeft, anders kon den Paus het nog weigeren. Wij noemen het eene rechte schande dat zulke openbare schooiërijen worden toegelaten en begrijpen het niet, dat volks vrouwen die weten hoe lastig de werklie den het tegenwoordig hebben, zich er toe willen leenen, om voor een millioenrijken Paus geld in te zamelen. Tracht wat op te halen, om aan de meest noodlijdenden hulp te verleenen en ge zult een veel edeler werk hebben ver richt. Het is krachtens de wet van 3 Juni 1870, dat elke miliciaan, na zijnen diensttijd te heb ben gedaan, van af den 1 Januari, volgend op den ouderdom van 55 jaar, eene lijfrent zou ontvangen gelijk aan de 5/9 eener som van 150 frank, vermeerderd met 12 centiemen per dag tegenwoordigheid. Een miliciaan die werkelijk gedurende 600 dagen zou gediend hebben, zou elk jaar, van af den ouderdom van 55 jaar eene rent trekken van 150 X 5 f 600 X 0-12 fr. 123-33. 9 Minister Malou veranderde deze wet in 1874 en de milicianen mochten van 1871 tot 1874 onmiddelijk profijt trekken uit die wijziging die hierin bestond door eene premie ver gelding van KT frank per maand de rente te vervangen. Vele milicianen van 1871 tol 1874 aanvaardden onmiddelijk de premie en diege nen hebben bijgevolg geen recht meer op het pensioen. Deze wel van 3 Juni 1870 geene terugwer kende kracht hebbende, zoo volgt er uit, dat de milicianen der vorige jaren op niets reeht hebben, en dat is bijzonderlijk te betreuren t h*"t meerei:d I v i hen, die nog in loven zijn, gemobiliseerd zijn geweest tijdens den oorlog van 1870. van het Biljardspel, in De Roode Leeuw, Korte Zoutstraat, heden Zondag, om 6 uren 's avonds. Vrienden, op post IWIPIlll-JI 'Lh* Mil - ,>J'9 T J t> 11 P' aa e j i. Li - U i i'.liSy O. 1 -Oijll J U Lj •-

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3