8ü Jaai', X° 7. Prijs per nummer 2 centiemen. 16 Februari 1968. HEDEN ZONDAG Vergaderingen. Kosteloos Concert. BE1UCHT. De nieuwe Geneverwet. KIJVA FOUASSIN Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED NIOHELS, Maanstraat, 18, AALST. In den winkel van Hand aan Hand kan men schoone gestreep te fantaziehemden, om met een colte dx'&gen, hekomen. Voorde mannen in alle grootte, aan der geringen prijs van P,6JD fr. tot 3,6 O fr. Zij is dus gekend, de nieuwe genever wet, neergelegd door den Minister van Finantiën, M. Liebaert. Zoodat alsdan elkeen, alcool verkoo- pende of niet, zal moeten betalen. 't Is waar dat hij, die gedurende drie jaar geen alcool zal hebben verkocht of slim genoeg was zich niette laten vangen, niet meer betalen moet, doch het gestorte geld der vorige drie jaar, blijft als waar borg in de Staatskas rusten zonder eenigen intrest op te brengen. Waarlijk, dat middeltje is fijn bedacht om de Staatskas te vullen met andermans centen Onder ons gezegd, 't is niet eerliik, zulle En dan, volgens de nieuwe wet, zouden die heeren het recht hebben heden en morgen het huis van den herbergier, van in den kelder tot op den zolder, te door snuffelen. Zulke vernederende middelen heeft men tot hier toe nog nooit durven bedenken voor de publieke huizen De herbergier is dus in de oogen der Regeering nog al een eind dieper gevallen dan een hoerenkothouder. Dat zijn nu toch wei muilperen met klank, meenen wij. Herbergiers, maakt u gereed voorde inspectie Ook de eigenaar van een huis wordt ge troffen bij de opening eener herberg, te beginnen van af i Maart 1908, hetzij of men er bier of alcool verkoopt. Voor Aalst zou dien taks, voor elke nieuwe herberg, beloopen op 750 fr. Wa blieft Leg ze me daar... Voegt daarbij de hooge taksen die wor den gesteld op al de herbergen,alcool ver- koopende of niet, en alras is het voor den eenvoudigsten mensch verstaanbaar dat de Regeering betracht faire une chique affaire in 't Vlaamsch Geldkloppen Ziedaar het wetje Zal deze gestemd worden Neen Nie mand zou zoo iets durven ondersteunen en, alhoewel de katholieke meerderheid nog al gedwee stemt wat de Regeering wil, toch zullen velen, uit schrik van hunne kiezers, deze geneverwet niet stem men. Dat is nu toch ons gedacht Maar, Regeering, als uw doel is de alcoolplaag te bestrijden, waarom dan niet in eens den os bij de horens gevat, het kwaad in den wortel niet aangegre pen Waarom niet den alcoolfabrikant ge troffen, in plaats van den alcoolverkoo- per Aldus ontsnapte niemand aan de wet. Inderdaad, wie dan één liter genever per week verkocht zou de meer rechten daarop te betalen, afdoppen bij den sto ker, die natuurlijk zou verplicht zijn de genever duurder te verkoopen. Hij die tien liters per week verkocht zou tienmaal de verhooging te betalen hebben, maar ook zou de stoker niet heel de verhooging van rechten op zijn cliën teel kunnen schuivenhij zou er een deel van moeten dragen, daartoe zou hem de concurrentie dwingen. Dat zal de Regeering niet doen omdat aldus de grooten zouuen getroffen wor den Begrijpt gij, herbergiers Door nu al de rechten op den stoker te brengen ware in eens het schenden dei- woonst, door de grondwet nogtans gevrij waard, af"esch?.ft. Inderdaad, alsdan zou men niet meer huisbezoeken moeten gaan doen bij den herbergier om te weten ot hij dan ja of neen alcool verkoopen mag, daar hij, op eiken liter, de rechten zou betaald hebben aan den stoker. Ziedaar ons gedacht over de nieuwe geneverwet, wel te verstaan, dat wij aan hanger en verdediger blijven van het prin ciep aan den Staat het monopool van den alcool. Aldus zou alcoolverbruik verminderen maar ook zou deze niet meer zoo schade lijk zijn als nu. Een laatste woord om te bewijzen welke geldklopping de nieuwe genever wet voorbereidt Er zijn in ons land 210,310 herbergen als volgt verdeeld 59.156 die maar alleen bier verkoopen, 67,711 die alcool verkoopen maar van het vergunningsrecht werden ontslagen omdat zij voor 1889 herberg hielden en 47,443 die het vergunningsrecht betalen. Nu zullen bijgevolg niet 47,443 herber giers worden getroffen maar 2 io,3io her bergiers zullen moeten afdoppen. Vergelijkt De rekening is niet moeilijk te maken, dunkt ons N. B. Toekomende week geven wij het een en ander of de taksen in 't alge meen die de wet voorschrijft. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. 0,40 6 n 0,75 Een jaar i,5n Buiten België Een jaar 4i0o Men abonneert zich op alle postbureelen. 16 Februari, om 6 uren stipt, Luisterrijk Too- r.eelfeest, door de tooneelmaatschappij Kunst, Licht en Vrijheid in het lokaal Hand aan Hand, met de medewerking der Symphonie. Prachtigen Tomboia van 3 Vrijheidsbeelden (Marianna). Kaarten te bekomen in 't lokaal, aan 30 centiemen. Vergadering voor AL de leden der Wijkclubs, heden Zondag, om 3 uren namiddag. Dagorde De Wetgevende Kiezing. N. B. De sprekers worden verzocht niet te vergeten een beroep te doen op al de aanwezigen om de Partij vergadering toekomende Zaterdag te willen bijwonen ZIEKEN BOND MOYSON. Zondag 23 Febiuari, om 4 ure, in het lokaal Hand aan Hand, op boet van t5 centiemen. OPROEP voor al de wetkliedén der katoen spinnerijen, zoowel voorde vrouwten als voor de mannen, vereenigjde en niet vereenigde, op Zondag 23 Febur.'ti. om 2 1/2 ure. in het lokaal, alwaar de vrienden Bar en Lefevre van Gent, het.wooid zullen voeren. Werklieden dér katoenspinnerijen, komt allen naar de veigadering, 't is zeer noodig voor u. PARTIJ VERGADERING. Al de leden deelmakende van écn der vereeni- gingen of groepen der partij, worden uitgenoo- digd tot de bijzondere partijvergadering, die zal gehouden worden op Zaterdag 22 Februari, om 8 ure. Dagorde. De Wetgevende Kiezing van Mei. Mannen, op post Gezel DE BLNNE, Volksvertegenwoordiger voor 't Arrondissement Kortrijk.is uitgenoodigd om de Partijvergadruing met zijne tegenwoordig heid te verec-ren. Op Zondag 23 Februari, om C uren 's avonds, heeft er in Hand aan Hand een kosteloos Con cert plaais, te geven door de fanfate. Ziehier het uit te voeren programma Eerste deel 1. Le défilé du 14 régiment, pas redoublé, Step. 2. Les dragons de Villars, fantaisie, Maillard. 3. Ivonnette, maAnka, Beaufeu. 4. A nous deux, polka pour 2 pistons, Leval. Tweede deel r. Braves cceurs. pas-redoubléi Isoré. 2. Guillaume-Tell, fantaisie, Rossini. 3. Sur Pestacade, valse de concert, Langlois. 4. Le Temeraire, X. Vriendelijk verzoek aan de partijgenooten dit concert met hun gezin te willen bijwonen Het bestuur van 't muziek. 11 11 ia 1 vtsrviatrrrsrri ---r> 1 ibiiwiiiii luim» O Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in c Hand aan Hand en Roode Leeuw 11 pcC>Ol*S'>a

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1