Krenteneter IN IIET LEGER. Kartel te Aalst. Burgerlijke Bechtbank van Dendermonde. Leest en verspreidt het dagblad Vooruit feitelijk maar 37 1/2 centiemen is per week voor eiken weverof 4 maal kleiner zooals de dompers hadden voorgesteld aan het volk Het antwoord der cheffen uit den Cerkel hierop, is enkel, dat wij nooit te vrederj zijn Opentlijk gezegd, neen Wij zijn niet te vreden, de wevers met ons en al de werklie den erbij, om de volgende rede In de 10 laatste jaren zijn de tarieven in 't werk zoodanig veranderd, dat de wever van heden 2 tot o fr. per week minder zal win nen Als men 2 tot 5 fr. per week ontnomen is, kan men dan te vreden zijn als men 37 1/2 centiemen terug krijgt Enkel de cheffen der katholieke vereenigin- gen zijn te vreden, maar de werklieden niet Hoe zou het anders kunnen. Als men loon- aftrokken duit zonder protest, moet men zeer te vreden zijn als er wat brokkeling te beko men is. Immers, een hond die veel stokslagen van zijn meester ontvangt, is ook te vreden als hij een been af te knagen krijgt, waar zijn mees ter het vieesch heeft van opgepeuzeld. Zoo ook zijn de cheffen der katholieke vereenigingen die de wachthonden zijn der rijken Dit weten alle verstandige werklieden, en deze van 't sargiefabriek hebben er de beste ondervinding van opgedaan. Daarom ook zul len die werklieden nooit vergeten, wat de socialistische vereenigingen voor hun gedaan hebben en er hun dankbaar voor blijven, of schoon zij nu katholiek moeten huichelen. De werklieden willen vrij en voor hun werk goed betaald worden, zooals de socialistische vereenigingen het willen, maar geene slaven zijn die zich te vreden houden, met alles wat de bazen willen geven, zooals de katholieke vereenigingen. ti. F. Dit is een verwijt voor de katholieken, om dat v.wj de schrijver van een schriftje onder de katholieke werklieden verspreid, met dien naam betitelen. Goed Heeft de man zelf het schriftje gele zen, van den man, wiens verdediging hij op zich neemt. Dit schriftje is eene aaneenschakeling met beleedigingen van de laagste soort uit eenen diepen modderpoel genomen, om onze man nen, ja zelfs gansch onze partij, de valschste en oneerlijkste verwijtingen toe te sturen. Moesten wij ons leenen om zulken lagen rol te vervullen, zooais de cheffen der katholieke vereenigingen doen, onze beste en offerwil- ligste vrienden te beieedigen en door de mod der te sleuren, dan zou die man zich nog niet te beklagen hebben, maar neen, dat doen wij niet en laten dit vuil werk aan hun over. In 't zelfde artikel, lees ik een berichtje waarin de cheffen ons laten geworden, dat zij eens hel bundeltje boekjes zullen wegen, van gewezene socialisten die hun botten hebben gevaagd aan ons boeltje. Goed, jongens, komt er maar mede af,want wij weten dat er vele bij de dompers zijn in gelijfd tegen hunnen wil. Ze^eens, hoeveel zijn er van De N'aever die hun ontslag hebben moeten geven, bij de socialisten Noemt ons deze die voor bijzon dere redens bij de dompers zijn gekomen en laat ons dat getal kennen, en geeft ons dan v«or de rest de reden op, der werklieden die hun botten aan ons gevaagd hebben Komt er mede af, wij verwachten u, wij zullen ons getal van de uwe afrekenen en de slotsom zal niet in 't voordeel der dompers zijn, maar wel in deze der socialistische ver eenigingen Nog een vraagsken Zegt eens, cheffen der katholieke vereeni gingen, hoe is het met uw metsers-, gladslij pers- en houtbewerkersbond Deze zijn bijna geheel verdwenen en de socialistische zijn in volle leven en er worden nieuwe gesticht. Dat zijn geene enkele leden maar gansche bonden van katholieken die verdwijnen Die kaatst moet den bal verwachten, dom pers H. F. Wij willen eens onder de oogen van onze lezers brengen, de loonen en pensi oenen die men betaalt per jaar aan de hooge overheden van het leger. Een Generaal-majoor wint jaarlijks 12,100 fr. en heeft 7,500 fr. pensioen. Een Kolonel 8,900 tr. loon en 6,675 fr* pensioen. Een Luitenant-Kolonel 6,500 fr. loon en 4,875 fr. pensioen. Een Major 5,700 fr. loon en 4,275 fr. pensioen. Een Kapitein-Commandant 5,000 fr. loon en 3,750 fr. pensioen. Een Kapitein 4,100 fr. loon en 3,075 fr. pensioen. Een Luitenant 3,100 fr. loon en 2,850 fr. pensioen. Een Onder-Luitenant 2,500 fr. loon. En zeggen, dat die heeren, dieniets nuttig bijbrengen voor 't land zich bekla gen dat hunne pensioenen niet hoog ge noeg zijn En zeggen dat de werklieden een groot deel dan nog uitgesloten enkel 65 franken pensioen genieten, zij die nut tig zijn aan het vaderland, veel nuttiger in alle geval dan die oude grompotten van officieren. Kunnen er nog werklieden gevonden worden, om voor de dompers te stemmen De afgevaardigden van de socialistische groep van ons arrondissement hebben in congres, zon dag 9 februari gehouden in het socialistisch lo kaal te Ninove, aangenomen met de aanstaande kamerkiezing kartel te sluiten met de liberale partij, gezien de christene democratische partij tot heden van geene overeenkomst wil. Dit kartel zou in de volgende voorwaarden aangenomen worden De socialistische partij zal de vijfde plaats bekleeden op de kartellijst, zij zal voor hare eigen kandidaten stemmen, 't is te zeggen achter zijnen naam zij zal hare eigen propaganda maken zij zal een suppleant eischen en, in de veronderstelling dat de kartellijst twee gekoze nen zou hebben, dan is de eerste een liberaal en na aftrekking van het vereischte getal stemmen voor een kandidaat, den teveel der liberelen en de stemmen der socialisten in vergelijkenis bren gen en deze die het grootste getal heeft zou de tweeden gekozenen hebben. Ook Is er aangenomen, dat ingeval de Christene democraten op hun genomen ongelukkig besluit mochten terug kee- ren en wel kartel willen, hunne plaats altijd openblijft. Verders zijn de afgevaardigden tot akkoord gekomen, dat de groepen van ons arrondisse ment het recht hebben kandidaten voor te stel len en er hiervoor enkel tien hanateekens wor den vereischt dat de voorstellingen moeten schriftelijk geschieden vóór 1 maart 1908 en moeten gezonden worden aan gezel Nichels Alfred, Hand aan Hand Aalst, en dat de leden der socialistische groepen van het arron dissement, bij middel van Poll, tusschen de voorgestelden zullen kiezen wie den kandidaat zal zijn, op de kartellijst. Op 8 Maart komen de afgevaardigden van t arrondissement te Ninove opnieuw bijeen en indien noodig, heeft de Pol! plaats op t5 maart, te Aalst, te Ninove, te G^eraardsbergen en te Onkerzele, in de wederzijdsche lokalen. Het is de groepen ook toegelaten socialiste* buiten het arrondissement wonende en deelma kende van de Belgische Werklieden-partij, voor te dragen en te onderwerpen aan den Poll. Heel kortelings zullen er te Aalst, Ninove en Geeraardsbergen, partijvergaderingen worden gehouden om dit ailes te bekrachtigen. Het is nu aan de socialisten van ons arrondis sement van nu af te propagandeeien en te wer ken, omdat de socialisten eene sterke macht achtet den naam van hun kandidaat zouden ver eenigen. In 1904 hadden de liberalen r i325 stemmen, het quorum was 9480, dus hadden de liberalen 1845 stemmen te veel. De socialisten hadden er 2833, dus moest het gebeuren dat den vooruitgang der socialisten gelijken tred heeft gehouden met den vooruit gang der liberale partij, hetgeen ontegenspreke lijk waar is en er zijn twee gekozenen dan is het voorzeker een socialist, vermits wij van nu uf xooo stemmen voor hebben. En is het nu zoo onwaarschijnlijk een tweede gekozenen te hebben In het geheel niet, hierom hebben de libera len en socialisten samen een vooruitgang te ma ken van 36oo stemmen, wat toch heel wel moge lijk is op vier jaar tijd. Wij socialisten mogen toch wel verzekeren 5000 stemmen op den naam van onzen kandi daat te doen uitbrengen en dan hebben de liberalen er zooveel niet meer bij te brengen, om er een socialist naar de Kamer te zenden. Dus goed gewerkt, omdat het saucissenland van Woeste ook een socialistischen volksverte genwoordiger zou hebben. Vooruit er voor. A. Nichels. Verleden zaterdag heeft de Burgerlijke recht bank van Dendermonde uitspraak gedaan in de processen om de schadevergoeding, ingespannen docr onzen partijsecretaris Nichels Alfred tegen M. Geerinckx, bestuurder van het fabriek Roos- Geerinckxen De Nayer, tegen De Volksstem katholiek weekblad van Aalst en M. Reyniers, drukker te Gent. In den loop van den kiesstrijd voor de laatst leden gemeentekiezingen, had de heer Geerinckx een manifest verspreid, waarin hij onzen partij- sekretaris beschuldigde ée socialistische partij van Aalst aan de liberalen te hebben verkocht. De Volksstem had in denzelfden zin een artikel afgekondigd, evenais M. Reyniers te Gent, die, in den naam van socialistische Jonge Wachten, een manifest had gedrukt dat enkel geteekend was met eenige voorletters en waaria Nichels ook uitgescholden werd als uitgekochte* man. De rechtbank van Dendermonde heeft M. Gee rinckx veroordeeld tot 200 franken schadever goeding en de kosten van het proces De Volksstem wordt verwezen tot drie inlasschin- gen in haar eigen blad en Nichels mag het voa- nis doen afkondigen in vijf verschillende bhden naar keus M. Reyniers wordt vrijgesproken, omdat het niet bewezen is dat het manifest is uitgedeeld geworden Voegen wij erbij dat die vonnissen geveld zijn bij verstek, daar de gedagvaarden niet zijn ver schenen. Tegen de vonnissen van M. Geerinckx en De Volksstem zal er verzet aangeteekend worden en Nichels zal in beroep gaan tege* de uitspraak nopens de zaak Nichels-Reynie-rs. r. iauki 1 JJL'JJL'fMU-lt.v V"—\-rr,

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3