23 Februari 1908. Vergaderingen. HET CONCERT Wordt gevraagd. 't Hieronderstaande verslas: ZONDAG GESCHIL. ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Arrondissement Aalst. Weekblad voor het is deze week aan de leden der partij uit gedeeld geworden Op Zondag 22 December 1907,kwamen de afgevaardigden der Socialistische partij van 't Arrondissement Aalst bijeen te Ni no ve, in 't lokaal De Redding en daar wierd, met eenparigheid van stemmen, aangenomen dat het wenschelijk was, in ons Arrondissement,een Kartel te zien tot stand komen tusschen de drie oppositie partijen,ten einde te beletten dat er moge lijkheid zou bestaan een vierden klerikaal in ons Arrondissement te verkiezen. In dezen zin zonden wij een brief aan de liberale en christen-democratische partij, ten einde eene bijeenkomst te bekomen met afgevaardigden der drie partijen. De liberale partij nam een besluit in den zelfden zin en z<m.dt insgelijks een schrij ven aan ons en aan de Christene Volks partij De Christene Volkspartij gaf ons mel ding van ontvangst onzer brieven en be sloot later, in congres den strijd voor de aanstaande wetgevende kiezing alleen aan te vangen. Dit besluit is ons tot heden nog niet schriftelii k ïoe gekomen Na T' br.. vit bij middel van de bladen' vernomen te hebben, heeft er eene bijeen komst plaats gehad met afgevaardigden der Liberale en Socialistische partij,in den Graaf van Egmont, Groote Markt, Aalst, alwaar deze het eens waren een Kartel te sluiten in de volgende voorwaarden De Socialisten zouden op de lijst de 5® plaats bekleeden, propaganda maken voor haar eigen programma en enkel stemmen achter den naam van hun kandidaat. De Liberalen bekomen den eersten zetel en, moest het gebeuren dat het Kartel twee gekozenen bekomt, dan is den twee den zetel aan de Socialisten, ingeval wij meer stemmen achter den naam van onzen kandidaat vereenigen dan de liberalen er te veel hebben voor het quorum en ook omgekeerd. Bij voorbeeld Het quorum is 9000 stemmen de libe ralen behalen 13500 stemmen, zij hebben er dus 4500 te veel voor hun eerste kandi daat. De Socialisten vereerdgen achter den naam van hun kandidaa. 4501 stemmen, dus hebben ééne stem meer dan den te veel der liberalen, dan is den tweeden gekozene een socialist. Maar behalen de liberalen nu ééne stem meer in hun te veel dan de socialisten dan ook hebben zij den tweeden kandi daat. Niets is rechtvaardiger. De liberalen zijn alleen te zwak twee zetels te veroveren de socialisten nog niet sterk genoeg op eigen krachten een man te doen kiezen maar met de stem men der beide partijen op één en dezelfde lijst te doen uitbrengen, is er kans een tweeden gekozenen te hebben, hetgeen zonder kartel niet waar is. Dit is het stelsel Janson, en in dien zin, liep de bijeenkomst der afgevaardigden af, nog altijd de tweede plaats op de kar- tellijst openlatende voor de Christene Volkspartij indien zij op haar ongelukkig genomen besluit wilde terugkomen, en wil kartel maken met de socialisten en liberalen. De afgevaardigden der Socialisten van 't arrondissement, kwamen eene andere maal bijeen, en dat op g Februari 1908, te Ninove, alwaar het kartel met de libera len in de hoogere voorwaarden, met een parigheid van stemmen aangenomen werd, onder voorbehoud de Partij verga deringen er het laatste en beslissend woord te laten over zeggen. De bestuurleden der verschillige vak bonden, wijkclubs en andere groepen van Aalst, vergaderd op i3 Februari, hebben ook met eenparigheid besloten, in dien zin kartel te maken. Het is nu aan dè Partij vergadering van Zaterdag aanstaande, op hare beurt er haar oordeel over te vellen. De sociT' 'sche partij van haren kant heeft haar plicht gedaan zij heeft in het belang der democratie getracht een kartel te bewerken, tusschen de drie oppositie partijen de Christene democraten willen niet zij strijden alleen, aldus hun zetel in de weegschaal leggende. Vrij aan haar dit te doen, doch alle rechtzinnige democraten zullen met ons betreuren, dat er geene overeenkomst is kunnen bewerkt worden, te meer omdat er met eene goede verstandhouding, eene eerlijke overeenkomst te sluiten was, niet alleen in ons arrondissement, maar ook in 't arrondissement Gent, alwaar de Christene democraten ook van geen kartel willen, alhoewel ze te zwak zijn om zelf standig een man te doen kiezen, en nu door hunne opkomst den tweeden zetel der Socialisten in gevaar brengen. Hadden ze gewild er was middel den zetel van M. Daens hier te Aalst te verze keren en den 2e zetel der Socialisten te Gent. De I artijsecretaris, NICHELS Alfred. hielden de wederzijdsche besturen der drie verschillige tabakbewerkersvereeni- gingen eene gezamentlijke zitting. Vele goede wenken wierden daar gege ven voor wat den stiel betreft, om hem herop te beuren. Goede besluiten zijn er genomen om de loonen te doen klimmen. Ook waren allen het eens, dat men diende met kracht de handen aan 't werk te slaan om de onverschillige en niet vereenigde stielgenooten in de vakvereeniging te krijgen, willen zij de betreurenswaardige les niet ondervinden, voor het vuilste, ongezondste en afbeulendste werk, de kleinste loonen der stad te worden betaald. Men besloot daarom, ten einde dit te keer te gaan, van een manifest onder de stiel genooten te verspreiden, door de zorgen der drie verschillende vakbonden. Eene nieuwe bijeenkomst zal plaats hebben op Zondag 15 Maart. Vrienden, de handen aan 't werk. Een tabakbewerker. Vrienden, maakt van uwen vrijen tijd gebruik om te leeren. Iedere zon dag van 10 tot 11 ure, kunnen de leden schoone boekwerken te lezen krijgen van de bibliotheek, in Hand aan Hand. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklanoen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandentr. 0,40 6 n 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Een jaar 4i0o Men abonneert zich op alle postbureelen. Heden Zondag, om 10 ure 's morgens, bij eenkomst voor de werklieden behoorende tot het bouwvak, zooals metsers, dienders, schrijnwer kers, plafonneurs, loodgieters, schaliedekkers, verwers, enz., ten lokale Hand aan Hand. Elk weze op post. OPROEP voor. al de werklieden der katoen spinnerijen, zoowel voor de vrouwen als voor de mannen, vereenigde en niet vereenigde, op heden Zondag 23 Februari, om 2 1/2 ure, in het lokaal, alwaar de vrienden Bar en Lefevre van Gent, het woord zullen voeren. Werklieden der katoenspinnerijen, komt allen naar de vergadering, 't is zeer noodig voor u. ZIEKENBOND MOYSON. Heden Zondag 23 Februari, om 4 ure, in het lokaal Hand aan Hand, op boet van 15 centie men. dat heden Zondag avond moest plaats hebben, is door bijzondere redens tot later uitgesteld. Ook de repetitie vo .r de muzikanten heefi heden Zondag.morgend geen plaats. Een brood- of hulpbroodvoerder, voor de S. W. M Hand aan Hand. Men kan zich aan bieden tot Donderdig avond bij Podevyn, eiken werkdag van 8 ure 's morgens tot 6 ure 'savonds, waar men de voorwaarden bn ternemen Ook moe' men een weinig kunnen lezen en schrijven^ HET BESTUUR. Donderdag morgend hebben de werklieden van de Weverij Textile Sï-Anna het werk verla ten, na eerst over de slechte grondstoffen te heb ben gesproken bij den bestuurder. Vrijdag dachten de weveis tot eene oplossing te zijn gekomen, doch wanneer de wevers zich 's namiddags aanbieden, wees de bestuurder twee slachtoffers aan, wat de werklieden niet be vredigde. Wij komen er op terug, toekomende week.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1