WERKELOOSHEID WILLEMSFONDS HOE SLECHT Dat de wetten doorweekt zijn van de rijke kapitalistische geest, zal ons het volgende feit bewijzen.enkele dagen geleden in de Belgische Kamer gebeurd. Onze vriend Smeets, Volksvertegenwoordi ger van Luik, ondervroeg de Minister nopens 4e staking der mijnwerkers van den Hasard. De Minis'cr, die geen troostend of vredelie vend woord had voor de ongelukkige uitgesto tene wevers van Verviers en dockers van Antwerpen, die zelf machteloos stond om de stakende koolmijners te helpen,was ten dienste der bazen, op hun eerste hulpkreet dat de mijnen in vervalling verkeerden, om aldus de werklieden bij middel van de wet te dwingen het werk te hervatten. Met horderde gevallen, de eene erger dan de andere, zouden wij kunoen aanhalen om te bewijzen indien de werklieden zich niet meester maken van de wet, de wet zelf zich zal meester maken van de werklieden. Diezelfde wet zal op hunne bevrijdingsbaan een struikelblok en voor de vereenigingen een groole dwarsboom zijn, die, zooniet alles, dan toch hun grootste en beste werk zal vernietigen. (Wordt voortgezet toekomende week). is eene ramp die men bijna tegenwoordig in ieder huis aantreft. Werkeloosheid bij de werklieden en aan verwanten sedert verscheidene weken, door het gure en harde seizoen die wij beleefd heb ben. Werkeloosheid in de katoen- en lacetfabrie- ken, werkeloosheid in bijna al de nijverheden die in onze stad gedaan worden. Langs alle kanten hoort men klachten der huismoeders, die met kommer en onrust de eene week achter de andere verwachten, met de gedachte het zal beteren. IJdele hoop Gelukkig nog mogen degene zich noemen die in hunnen vakbond zijn. en daardoor hun karig loon wat zien aanvullen. Maar hoe moet hel gesteld zijn met de onverschilligen op dit oogenblik, die moeten leven met het loon van drij dagen op de week Klagen en weenen, en hun vernederen tot de aalmoes. Ia, dat zien wij gebeuren, maar denkt gij dat die ongelukkigen denken om de oorzaak op te zoeken van die ramp. O neen, zij leven als wezens zonder voor uitzicht of onderzoek zij laten gaan wat gaat en gelooven zelfs, dat die toestanden moeten bestaan en niet kunnen verholpen worden. Ongelukkigen die gij zijl. Die wanorde be- itaat nog, omdat gij het wilt omdat gij tot hier toe doof zijt gebleven voor onze oproepen, waar wij de werklieden leerden, met het oog «p den vooruitgang van het mekanism, dat de werkuren te laog waren, en wat nu gebeurt ioor het veel urenwerk, onvermijdelijk was. Hebben wij, socialisten, niet gestreden en aangetoond, de noodzakelijkheid van het acht- urenwerk sedert verschillende jaren, om te vermijden dat door den duur den eenen veel aren werken moet voor een klein loon, terwijl leue groote massa werkeleos langs de straten slentert. Maar dan waart gij als de doove uit het ivangelie zij hebben ooren maar hoorden liet gij hadt oogen maar wildet naar ons niet tien. Gij, onze werkbroeders, wildet met ons mets gemeens, tew'l nnz!> vip-r-rl ;p a.- - latholieken krocht aan onze verdoolde schapen ten tooneelsluk opvoerden Acht uren slapen, icht uren gapen, acht uren drinken Waar hjtgij nu machtige katholieke partij Wat hebt gij nu gedaan om den crisis te hen eindigen, 't volk verdeelen was uw doel, Ut wisten wij, om met aalmoesen des te ge- Bakkelijker uw verraderwerk voort te zetten en a blijven heerschen. Maar aan alle onrecht :omt een einde on dan, wee u De tijd zal komen dat alle verstandige lieden zullen deelmaken van eenen socialistischen vakbond dat zij zullen beseffen dat het ver keerd is honger te lijden, omdat men te veèl voortgebracht heeft omdat zij zullen weten, dat verkorting van werkuren en regeling d< or de wet, die zij moeten veroveren, een einde zal stellen aan al die rampen. Daarom, vrienden, onverpoosd gewerkt bij de onverschilligen, zelfs in tijd van voorspoed, want dan kan men het beste werk verrichten, om hen te doen begrijpen, dat verkorting van den arbeidsduur beteekent, meer familieleven, betere gezondheid, hooger loon en meer wel stand B. AFDEELING AALST. Heden Zondag grijpt er in de Bovenzaal van het lokaal c Graaf van Egmont een feest plaats, ter herinnering aan het Roemrijk Geu- Begin om 5 1 ji uren 's avonds. Het hieronderstaande programma zal op dit feest uitgevoerd worden Eerste deel. 1Openingstuk door de Sympbonie Door Eendracht groot 2. Wilhelmus van Nassouwe (1568). te zingen door het gemengd koor onder de leiding van Mev Van Kerkbove. 3. Maximilianus de Bossu (1573), te zin gen door Mevrouw Van Kerkhove. 4 O Nederlandlet op u saeck (1576), te zingen door den Heer Ernest Ladeuze. 5. W ie wil hoor en een nieu gesanck (1572), door Mevrouw Van Kerkhove. 6lek hope dat den tijt noch comcn sal (1566). Gemengd Koor. Voordracht HET GEUZENTIJDPERK.door den Heer Achille Brijs. Tweede deel. 1Openingstuk door de Symphonie. 2.De Gheusen zijn in Bomler Weerdt ghe- vallen (1600), door den Heer Ernest Ladeuze. 3. Slaat op den trommelt (1566). Gemengd Koor 4. Wie dat sich self verheft te met (1569), door Mevrouw Van Kerkhove. 5. 't Spaensche gedrocht, met hatr gespuis (1601-1604), door den Heer Ernest Ladeuze. 6. Avondlied, woorden van Gysels, muziek van Wilford. Gemengd Koor. de cheffen der katholieke vereenigingen zijn kan men uit het volgende putten. De dockers zijn in Antwerpen gedwongen geweest in slaking te gaan, om te beletten dat de patroons hunne loonen verminderden, na dat de vereenigingen al het mogelijke haddén gedaan, om eene oplossing te brengen zonder staking. Het prullebladje schrijft nu de schuld dezer staking toe aan de socialisten en de kosten die het voor de stad Antwerpen beeft mede ge bracht. Zegt eens, cheffen, wat moesten de dockers doen Hunne loonen laten verminderen met 1 fr. per dag ofwel er tegen in verzet komen De werklieden mogen hunne loonen laten besnoeien, waar de katholieke vereenigingen den baas zijn. Deze verzetten zich niet tegen een locnaftrok Hoe slecht. De Engelsche Vereenigingen die zich tot heden op eenen onzijdigen leest hadden geschoeid, hebben ii hun laatste Congres, te Huil gehouden, zich aanhangers verklaard.der socialistische idéé De katholieken die de engelsche vereenigin gen altoos voor onze voeten hadden geworpe» als modellen van vereenigingen, zonder socia- aan, om de werklieden te behoeden tegen het socialistisch princiep, die al deze mede voert die strijden voor de arbeiders. De Trades-Unions van Engeland met huoae sterke vereenigingen, waren een krachtig wapen in de hand der katholieke vereenigingei om hunne stelling van (zoogezegde) onzijdig heid te verdedigen. De engelsche vereenigingen hebben meer dan 100 jaren strijd achter den rug, alles uit geput wat er in de onzijdige bron te vinden was, en zijn ten slotte tot de overtuiging geko men, hoe noodlottig het voor de vereeniging is onzijdig te blijven dat zij wel moeten politiek maken gesteund op het socialistisch programma, het middel om de werkende klas hunne volle dige vrijmaking te bewerken en aan de arbei ders te geven, wat hun als voortbrengers, met recht toekomt. Het recht als mensch op beslaan. Door dit besluit der Engelsche vereenigin gen zijn honderden duizenden werklieden tot het socialistisch idéé gekomen, anderen zullen volgen, en deze die zich nu laten mede slijpen door de betaalde knechten der rijken die de katholieke vereenigingen leiden, zullen ten slotte ook de oogen openen en hunne plaats in het groot werkersleger innemen. H. F. ZlEKENBOND MOYSON Op 3i December 1904 telde den bond 194 leden en het kapitaal bedroeg 1901,47 fr. waarvan er in den loop van Januari 1905, de volgende rekeningen zijn betaald geworden M. De Valckeneer, apotheker 98,18 Callebaut, 216,00 Hertecant, dokter 257,00 Van de Velde, i33,5o Te zamen fr. 704,68 Dus bleef het zuiver kapitaal der maat schappij 1196,79 fr. Op 31 December 1905 telde de maat schappij 197 leden en het kapitaal bedroeg 2540,90 fr. Hiervan zijn in Januari 1906 betaald geworden de rekeningen van M. De Valckeneer, apotheker 124,20 Callebaut, 207,00 Hertecant, dokter 244,75 Van de Velde, i4i,5o Te zamen fr. 717,45 Dus bleef het zuiver kapitaal 1823,45 fr. Op 3i December 1906 was het getal leden 23o en het kapitaal 3015,28 fr. De volgende rekeningen zijn in den loop van Januari 1907 betaald geworden M. De Valckeneer, apotheker 205,65 Callebaut, 192,05 Hertecant, dokter 298,75 Van de Velde, 145,25 Te zamen fr. 841,70 Dus bleef het zuiver kapitaal 2173,58 fr. Op 31 December 1907 was het getal leden 263 en het kapitaal 3468,21 fr. Hiervan zijn de volgende rekeningen betaald in den loop van januari 1908. M. De Valckeneer, apotheker. 329,70 Callebaut, 178,7® Hertecant, dokter 358,00 Van de Velde, 224,25 Ranson, tandmeester 43,00 Neefs, 0,75 Te zamen fr. 1134,40 Dus was het zuiver kapitaal op 1 Januari 1308, 2333.81 fr. .Til'fflsygfc ZENTIJDPERK 1-1: „I i, i. 1 Cl a - J 4'I Lei] Al .'v. Hl.J U1.I -..T - -

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3