1 8° «iaai ih Prijs per nummer 2 centiemen. i Maai t 1908. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED RICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Meeting te Nieuwerkerken. Vergaderingen. Arrondissementscongres. Het drama van Lissabon. KROKO Dl LLEN TR AN EN. Een krokodil is een gevreesd monster. Onbeweeglijk zit ze d&ar tusschen 't riet, met den akeligen kop even boven 't water. Ze roert geen steek maar wee den onge lukkige, die den oever nadert om water te scheppen Toch heeft ook de krokodil een hart, een krokodillenhart. Ze weent bij wijlen, dat de tranen over haar kaken rollen En dat doet ze telkens, zoo beweert men, als zij hare prooi gaat bespringen. Het doet haar toch zoo'n leed, der goede ziel. wanneer zij een argloos wezen tusschen haar vreeselijk kaken moet ver morzelen We dachten aan dit monster van den Nijl toen we in de laatste dagen het ach- en weegeklaag der burgersbladen nagin gen, bij gelegenheid van den aanslag te Lissabon. Zonder meedoogen laat de bur gerij der schromehjkste massa moorden geschieden, zooals die welke de Tsar den 22 Januaii pleegde op het weerlooze volk zijner hoofdstad, of die van den iooden sultan op de christelijke Armeniërs of die van Leopold den beschaver op de negers, als ze hun vaderland en hun eigen dom verdedigen. De geld-burgerij voelt haar hart niet in een-krimpen b:j de vreeselijke folteringen die de voorkampers der GRONDWET TELIJKE vrijheid te verduren hebben van den Tzar. Zij blijft koel bij't uitroeien van bevolkingen, bij het doodranselen der arbeiders, bij het martelen in de ge vangenissen, bij het verkrachten der vrou wen en het ombrengen van kinderen. Aan al die gruweldaden hadde de bour geoisie met één slag een eind kunnen stel len zij had slechts het geld te weigeren, dat de Tzar van haar afsmeekte. Maar zij redde de heerschappij van willekeur en beestachtig geweld. Er waren zaken te doen het hart uit de geldkast sprak luide, en over de 2000 miliioen stelde West- Europa den bloedtzar te pand. Maar als een tiran geveld werd, een beul getuchtigd, een tijger den kop verplet terd, DAN huilde zij, dan liet zij vloeien, heur... krokodillentranen. De geld-burgerij staat niet om voor de schromelijkste verdelgingsmiddelen,wan neer zij te dien prijs haar klassenover- heersching schragen kan, of heur machts positie handhaven in den Staat. Hoeveel wettelijke moorden heeft onze regeering niet op het geweten om den eisch der politieke gelijkheid te versmachten Na dien huichelde haie pers wel eens deernis met de slachtoffers veelal beleedigde zij de dooden en tartte zij de strijdenden. De burgerij geeft er niet om wanneer duizenden slachtoffers vallen, wanneer kinderen verminkt en vergiftigd worden, wanneer mannen en vrouwen een ellendig, verdrietig, hopeloos leven voortslepen tot 'nen vroegtijdigen dood. Als de acties stij gen. als de dividenden groeien dan is alles om 't best in de wereld Zij verstikt lie ver, zooals te Courrières, duizend arbei ders levend in hunne onderaardsche galei, dan dat zij de kapitalistische zuigpomp voor een wijl stil leggen zou Maarzij huilt nadien als een meewarige krokodil. De Europeesche burgerij liet onver stoord een minister Canovas in de vesting van Montjuich de meest barbaarsche folte ringen aanwenden. Maar zij viel aan 't snikken, wanneer de beul op zijne beurt aan de opgewekte wraakzucht ten offer viel. Hetzelfde geschiedt nu weer na het drama van Lissabon! Wie ontmoette in de bourgeois-pers een woordje van afkeu ring, toen koning Carios de Staatskas plunderde om zijn wellusten te voldoen. Sprak zij in één woord van deelneming of verontwaardiging uit, wanneer zoovelen werden gekerkerd, verbannen, neergesa beld om opgekomen te zijn tegen den dic tator, die het parlementair regiem en de grondwettelijke vrijheden opschorste Zij liet toe dat de vrijheid van een volk ge worgd worde, maar zij vindt het hemel tergend wreed, wanneer de tiran wordt onschadelijk gemaakt, waardoor meerdere slachtoffers gespaard blijven, want de nieuwe koning en zijn raadgevers zijn ver standig geworden door 't karabijngeknet- ter de 'vrijheid werd gegeven aan de poli tieke gevangenen, de koning heeft ver kondigd dat hij niet meer uit de Staatskas putten zal... zonder... permissie en de uictator is op de vlucht. Het leven van minstens even interessante lieden als de slempende koning Carlos zal niet meer bedreigd worden door de ijzeren vuist van 'nen uitzinnigen dwingeland. De geld-burgerij huichelt wanneer zij weeklaagt zij zelf gaat niet om voor folte ring en geweld jazelfs de aanslag te Lissabon is ontstaan uit burgerlijke be weegredenen. Daarover zeggen we een woordje in een volgend artikel. Vrank. Kartel-Overwinning. Te Ninove heeft het kartel verleden Zondag eene andere maal getriomfeerd. Door het afsterven van den 1 ibei aal Van Impe, gekozen met het kartel in October laatst, moest er voorzien worden in eene nieuwe verkiezing. Door '1 kar lei is den broeder van het over leden üd, M. Leo Van Impe voorgedragen en verleden zondag gekozen met 151 stemmen meerderheid Het kartel te Ninove is gevormd door libe ralen, socialisten en chrislene democraten sedert 1895, en heefter opvolgentlijk in al de kiezingen getriomfeerd. Proficiat voor de bevolking van Ninove, die zich zoo kloek houden tegen de dompers. Ondanks het slecht weêr was hel verleden maandag volop feest in Ninove. Eene goede verbetering. Onze espadrillenmakersbond had in twee opvolgende zittingen, de verschillende tarie ven van de werkhuizen der stad besproken en onderzocht, alsook het bijhoorig werk dat som mige stielgenooten onbetaald moesten verrich ten. Om dit te doen eindigen had het bestuur den heer Van Overloop verwittigd, dat zijne gasten de schoenen moesten zwart maken, wat niet betaald wordt, en die andere bazen 24 centiemen per dozijn aan hunne gasten beta len ook het dubbel genagelsel dat niet wordt vergoed en bij andere bazen G lot 12 centie men meer betaald wordt. Op ons beleefd schrijven, waarin wij dit aan den heer Van Overloop toonden, heeftons laten geworden, dat wij opal de vragen voldoening krijgen voor de werklieden, en hij op een paar soorten werk nu meer zal betalen dan de bazen van het syndicaat. Het Bestuur van onzen Espadrillenmakers bond heeft den heer Van Overloop een schrij ven van bedanking gestuurd voor den goeden wil die hij toonde. Dit strekt dien heer tot eere en 't ware te wenschen dat de bazen bij elk geschil, dit goed voorbeeld volgden. De gasten hebben ons verzekerd, hiermede 1 en 2 fr per week meer te kunnen winnen, 't Is wat anders dan 37 I/2 centiemen per week die de wevers hebben bekomen, waar over de katholieke bonden zooveel bluf heb ben verspreid. ANNONCEN Rechterlijke i £r. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten BelgiK tr. 0,40 0,75 i,5o 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Heden Zondag, 1 Maart, grijpt er eene Mee ting plaats, te Nieuwerkeiken, ter herberg van PETRUS ADAM (bijgenaamd Ai ekens Petrus), Kwalestraat, om 3 1/2 uren namiddag. Daar het dagorde de werklieden bijzonder aanbelangt, zoo rekenen wij op eene goede op komst. V001 de Tabakbewerkers, Zondag 8 Maart, om 10 uren 's morgens. Voor de bouwwerklieden. Zondag 8 Maart,om 10 uren 's morgens. Voor de Coöperatie, Zondag S Maart, om 3 uren namiddag. Zondag aanstaande, 8 Maait, om 3 uren na middag, is h:A t Ninove, in 't lokaal «Da Redding opnieuw .Arrondissementscongres, met'-het dagoroe 1. Kennisgeving van de voorgestelde Kandi daten en, zoo n'Godig, organiseering van den Poll. 2. Ons strijdplan. De groepen wot den verzocht hunne afgevaar digden te benoemen.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1