De Vereeniging en Politiek. EENE ZITTING De Partij vergadering. VERVOLG. Wat willen de vereenigingen De werklieden, bunnen stoffelijken en zede lijken toestand verbeteren door hoogere loonen, kortere werkdagen en betere werkvi orwaar- den. .Welnu, denken de vereenigingsmanneu dit alles te bekomen zonder de tusschenkomst der wet, enkel gesteund op de macht hunner vereeniging In dit geval slaan die vakman nen erge teleurstellingen te wachten. Hebben de werklieden in sommige vakken, die bijna of allen vereenigd zijn, vele verbete ringen bakomen, doch zijn de vereenigings- mannen rog op verren afstand, de loonen, werkuren en werkvoorwaarden aldus te heb ben kunnen regeleD, zooals het voor de werk lieden noidig is en door de vereeniging gewild wordt. Stellen wij ons voor dat eene sterke wel in gerichte vereeniging, die dank aan hun groot weerstandsvermogen waarvoor hunne leden jaren en jaren gezorgd en gespaard hebben, er in gelukt zijn, na een harden strijd de loo nen te verhoogen en de werkdag met een uur te verkorten! De werklieden zullen zich gelukkig gevoelen o/er het meer loon en vrijé tijd waarover zij beschikker}. Maar wat gebeurt er De verbeteringen door de werklieden beko men, die van bun veel zorg en strijd heeft gevraagd, wordt gedeeltelijk vernietigd door eerten enkelen pennetrek der ministers, die «Ie levensbenoodigdheden komt belasten. Wat baat het voor de georganiseerde werk lieden van eene plaats, dat zij het 10 uren- werk bekomen, als de bazen van de andere plaatsen door de wet niet belet worden, 12 en meer uren per dag te laten werken, aldus de vereenigde en strijdende werklieden hunne pogingen dwarsboomende, omdat de werklie den met veel uren werk en klei De loonen, hunne gevreesde concurrenten zijn. Wie kan loochenen Indien de wetten moesten gemaakt worden in 't voordeel der werklieden, zooals zij nu tegen hun en in 't voordeel der rijken zijn, dit machtig zou mede helpen om goede en duurzame verbete ringen te bekomen voor de werklieden t Eene verbetering door de vereeniging beko men is zeer wel, maar eene wettelijke verbete ring bekomen is beter, omdat de eerste door de bazen, bij slechte tijden, terug kan ontno men worden het tweede, wet is en blijft en door elk dient uitgevoerd te worden! Het is dus eene domme daad voor de veree nigingen, onverschillig te blijven aan de wet gevende machten. Willen de vereenigingen hunne roeping, de ontslaving der werkende kias ter harte nemen, dan hebben zij voor plicht zich meester te maken dezer machten, door zelve hunne vertegenwoordigers er heen te sturen, die het lijden en de verzuchtingen kenn°n der werkkeden, en dus niemand beter dan zij wetten maken zal in 't voordeel der arbeiders, en een hinderpaal in den weg meer zal zijn voor de vereenigingen. De politiek buiten de vereeniging is een vloek inden mond van den werkman, ons huidig regiem met zijne kleine loonen en lange werkdagen, met zijn vrouwen-en kinderen- arbeid. met zijne crisissen en gevolgen, geeft ons de weerspiegeling van wat de wetgeviBg is in de banden der rijken. Gaat dit de vereenigingen niet aan De werkinspectie is onvoldoeode gewapend om de wetten in 't belang der werklieden te doen uitvoeren, maar bij de minste bewegins of staking is de politie op de hand der bazen. Moet de vereeniging daarmede te vreden ziin De bazen is het toegelateu, den vrouwen en kinderenarbeid op eene schandelijke wijze te exploiteereo in de fabrieken, maar een on gelukkige werkelooze, door den honger zijner kinderen gedreven, wordt voor het stelen van een struik aardappels, als de gevaarlijkste kerel naar het gevang gesleurd. Is zulks voor de vereenigingen welgedaan De gevangenhuizen en bedelaarsgestichten rijzen als paddestoelen uit den grond, terwijl er groot gebrek is aan onderwijs, lokalen van allen aard Willen de vereer.igiDgen zulks De werklieden wordt het minimum van dagloon geweigerd, terwij! de grooten en hunne zonen zich vette jaarwedden toeeigenen. Kan de vereeniging daar onverschillig aan blijven Er is geen geld in de staatskas om de onge lukkige werklieden te helpen,door crisis en vol slagen werkeloosheid getroffen. Er is geld om de werklieden te verzekeren tegen werkonge val, met vrouw en kinderen geen honger te moeten lijden Er is geeu geld, om onze oude afgesloofde werklieden een behoorlijk pensioen te verzekeren, om de laatste dagen van hun leven onbekommerd te kunnen slijten! Maar er worden millioenen met honderden te gelijk gevonden, om ze te besteden aan nut- telooze foiten en soldatenspel er worden millioenen en nog millioenen gevonden om ze te werpen in den afgrond van den Congo. Mogen de vereenigingen zulks laten voort duren Het leger, politie en gendarmen, justicie en administratie, dit alles staat ten dienste der rijken om de werkende klasse onder den hiel te houden, om hun verzet met de kogels, hon ger en gevang te straffen. Is het de plicht der vereenigingen daartegen op te komen, ja of neen Wij, socialisten zeggeD, eene vereeniging die zich aan dit alles gelegen laat door aan de politiek niet mede te helpen, voldoet niet aan zijne roeping,namelijk: den toestand der werk lieden ter harte te nemen. Zij die zeggen, geene politiek in de vereeni gingen, kennen de waarde niet van de politiek aan de vereeniging gehecht, ofwel zijn het sluwe politiekers die derwijze de werkende klas op afstand willen houden van de macht en 't gezag die zij op de wetgeving kunnen en moeten uitoefenen Verre van geene politiek te voeren, moeten de arbeiders niet alleen eene plaatselijke of nationale, maar wel hare internationale we- reldspolitiek hebben, omdat net kapitalistisch regiem ook internationalistisch is in werken en gevolgen omdat alle groote sociale vraag stukken voor de werkende klasse van 't groot ste belang, enkel door algemeene wetten kun nen doorgevoerd worden, zooals het beletten van trusten die nu millioenen werkers doen boeten het beletten van de anarchie of rege- loosbeid in de voortbrengst, door het invoeren van eene algemeene weikregeling, het groot brandend vraagstuk die alle arbeiders bekom mert, waar de werkersorganisatie alleen mach teloos vorfcn staat, namelijk de werkeloosheid, zal slechts door algemeene wetten kunnen uit geworpen worden. Dat willen wij door het samengaan van vereenigingen politiek. Geene enkele burgerspartij kan eene oplos sing brengen aan die vraagstukken, omdat hun bestaan zelve er de oorzaak van is. Daarom zullen al hunne werkersinslellingen bankroet gaan Enkel de werkersorganisatie geholpen door de wetgeving, steunende op het programma der socialistische partij, zal bij machte zijn, om alle rampen uit de samenleving te bannen, waar de werkers kei slachtoffer van zijn Arbeiders werkt daarvoor. H. F. der katholieke weversvereeniging had deze week plaats, voor de grieven te onderzoeken waaronder de wevers in een fabriek lijden. Een zestal wevers stapten het lokaal binnen waar een onderpastoor met nog een andere heer hun afwachtte. Ah daar zijt ge zegt den onderpas toor. Ja, antwoorden de wevers. Baas, geef eene ronde, zegt den onder pastoor Het pintje wordt geledigd, en de onder pastoor met den heer en de wevers gaan naar boven, waar de zitting plaats heeft. Hewel, jongens, wordt aan de wevers gevraagd, wat is er nu van de kwestie Intusschen haalt den onderpastoor zijne sigarentesch uit den zak en al de wevers krijgen eene sigaar te rooken, terzelfder- tijd wordt den schrijver der vereeniging verontschuldigd, die bij misslag op eene andere plaats is. De wevers leggen hunne grieven bloot en de onderpastoor roept op den baas, brengt ons nog een rondeken. Na eens gedronken te hebben, zegt den onderpas toor, dat van al wat er hier gezegd wordt, daar buiten niemand iets moest weten, en als de andere wevers u morgen iets komen vragen, laat hun in hunne wijsheid. Ja maar, antwoordden de wevers, wij kunnen niets doen als de andere niet wil len, wij zijn verplicht de overige wevers de hand te geven, en de zitting was geëin digd 't Was Zaterdag een-echt hondenweer, en toch was de opkomst redelijk. Op eene zeer duidelijke en verstaanbare wijze weiden de onderhandelingen uiteengezet en het kartel met de liberalen besproken, in de voorwaarden zooals in het verslag van verleden week voorkomt, en met eenparigheid van stemmen zijn de genomen besluiten in de congressen van Ninove en in de algemeene bestuurvergadering bekrachtigd geworden. Daarna besprak men den Poll waaraan al de voorgestelde kandidaten moeten worden onderworpen. Gezel De Bunne, Volksvertegenwoordiger te Meenen, was gevraagd om aan de partij verga dering uiteen te zetten, hoe M. Plancquaert in ziin arrondissement is bedrogen geworden, zooals deChrislene democraten altijd schrijven en waarlijk wij betreuren het, dat al de partij genoot^, de weinige minuten, die den vriend De Bunne gelegenheid had te spreken niet konden aanwezig zijn. Al wat er in 't arrondissement Kortrijk is voorgevallen, was enkel den overdreven hoog moed van M. Plancquaert, die ondanks hij minder stemmen had bekomen in de vroegere kiezing dan de socialisten, toch de plaats vóór dp socialisten op de kartellijst eischic, al dus' meenende den tweeden gekozenen te zijn. Had M Plancquaert redelijk geweest, hij had de derde plaats genomen en be Bunne der. tweeder. laten staan met elk twee jaar zete len maar M. Plancquaert wilde malgré hongréden tweeden zijn, en dan twee jaar af staan aan De Bunne, omdat hij in de meening verkeerde dat het tot eene kamerontbinding zou zijn gekomen, nadat Plancquaertzijne twee jaar als kamerlid had uitgedaan. De socialisten hebben op het kartel hou slemmental vau op i200 op G300 weten te brengen door hunne ieverige propaganda en niet de liberalen hebben voor De Bunne ach ter zijnen naam gestemd, maar wel overtuigde mm v.i iH'ftii-rniwriw* V-S. ThTIVUUW»* WW'i1

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2