Weekblad voor iiet Arrondissement Aalst. 8e Jaar. N° JÖ. prijs per aymmer centiemen. Vergaderingen. Arrondissementscongres. Be Inlijving van den Congo. DE CHRISTELIJKE 2EDELEER. KINA FOUASSIN ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Alhoewel de dagbladen ons eiken dag nieuws berichten der onderhandelingen tusschen den Koning-Soeverein van den Congo en het Belgisch goevernement aan geknoopt, achten wij het niet belangloos, voor diegene onzer lezers aan welken tijd of gelegenheid ontbreekt, om den pennen- strijd der gazetten te volgen, den staat der zaak samen te vatten. Overigens is de gebeurtenis nog al in gewikkeld en zij zal, zoowel onder staat kundig als onder economisch oogpunt, ernstige gevolgen voor de toekomst van Belgenland hebben. Willende in zijnen leeftijd de heersch- zuchtende droomen zijner jeugd trachten te verwezenlijken, stichtte Leopold II een vennootschap, met het oogenschijnlijk doel den zwarten slavenhandel, 't is te zeggen het als slaven verkoopen der inwoners van Midden-Afrika, af te schaffen. Maar het ware doel werd weldra klaarblijkend, toen de koning der Belgen, door het in 18S5 te Berlijn door de groote mogendheden ge houden Kongres, den Onafhankelijken Congostaat deed erkennen en de toelating van op zijn hoofd de soevereine kroon van den Congo met die van Belgenland te ver eenigen, aan de Belgische Kamers vroeg. In 's konings naam had minister Beer- naert beloofd dat België het Congoleesch grondgebied zou erven na de dood van den koning, zonder ooit, zoolang de soeverein leefde, eenigen finantieelen last te moeten dragen, daar ai de noodige gelden om de kolonie in goeden staat te stellen, zouden genomen worden op de Burgerlijke lijst, 't is te zeggen, de jaarwedde van den ko ning, en op dezes persoonlijke inkomsten die onmetelijk zijn. Ondanks al die beloften moest België menigmaal lussclitnkomen om de konink lijke kolonie de vereischte hulpmiddelen te verzekeren. Middelerwijl werd aan de financiëele maatschappijen de uitbating afgestaan van grondgebieden als 2omaal België zoo groot, die voor ettelijke stukken stof, kas sen, glazene masterijën en vaten genever door Stanley van de negerkoninkjes afge kocht waren, terwijl de soeverein voor zich zeiven, onder den naam van Kroon- goed, een persoonlijken eigendom afzon derde groot als dertig maai heel Belgen land. Na de gronden aan kleine opperhoofden die er de eigenaars niet van waren ver vreemd en de zwarten voor het meeren- deel hunner jacht-, visch- en oogstrechten beroofd te hebben, legde men de hand op de bevolking zelve door haar den gedwon gen arbeid op te dringen, leder dorp werd verplicht, desnoods gewapenderhand of onder bedreiging van verdelging en uit roeiing eene vastgestelde hoeveelheid ka- outjoek of gomelastiek naar de kantoren van den Staat of van de Maatschappijën te brengen en al het elpenbeen in het diepste der wouden gevonden werd eigendom van den Staat of van de vergunninghebbende genootschappen verklaard. Hevig protest werd tegen dit uitbatings stelsel aangeteekend, namelijk door En geland, om een einde te stellen aan mis bruiken wier verantwoordelijkheid men op ons land deed vallen, zag het Belgisch goevernement de overname van den Con gostaat door Belgenland aan den Koning voor te stellen. Maar de soeverein wilde zulke onaanne melijke voorwaarden stellen dat de Kom missie door de Kamers belast het ontwerp te bestudeeren zich tegen de koninklijke eischen verklaarde. Leopold II veilde namelijk dat Kroon- goed, dertigmaal grooter dan België welke hij zich voorbehouden had, bewaren en zelfs na zijne dood moesteen soort beheer raad het blijven besturen en er de inkom sten er van gebruiken volgens de inzichten van den kor.ing. Dit was zelfs voor de vu rigste Congodweepers onaannemelijk. De flikflooiers van Leopold meenden een goed verstandhoudingsmiddel .gevon den te hebben door voor te stellen aan den koning eene som gelds met bedoelde Kroongoed gelijkwaardig aan te bieden. Men spreekt van 100, 150, ja, van 250 miljoenen die België met gereed geld voor een derde der kolonie zou moeten betalen, terwijl zij, volgens de gedane beloften, de geheele kolonie moest erven zonder daar voor één-cent uit te geven. Zoo staan de zaken voor het oogenblik. Boven de tegenwoordige schuld van den Congostaat, die niet te versmaden is tusschen 23g en 250 miljoenen op den nek willen schuiven. Dat ware gezamentlijk eene schuld van één half duizend miljoen franken. Na de neerlaag van Sedan moest Frankrijk enkel 5 duizend miljoenen aan Pruisen betalen. In evenredigheid van ons grondgebied en onze bevolking zouden wij dus aan den koning meer moeten betalen dan in het geval dat wij na een schrikke- lijken oorlog verslagen waren geweest. En dit al om aan den koning toe te laten ettelijke weeldewerken, waar 't land niet van wil hooren, op te richten, om aan een handvol kapitalisten toe te laten zich te verrijken door de uitbuiting der onge lukkige negers die men beroofd heeft van de gemeenschappelijke eigendommen over welke zij beschikten vóór het op komen der zoogezegde beschavers Antoon Delporte, volksvertegenwoordiger. Trouwt voor de kerk en eeuwig is man en vrouw verbonden niets kan volgens de kerk, den huwelijksbard breken, dit geschiedt enkel door de dood. Welnu ik vraag mij af is zulks menscbe- lijk, is zulks noodzaketijk Ik denk neen. Trouwen is een lot, en men kan bel mis treden, zoowel als men het soms heel goed treft. De karakters passen niet op elkander den man is soms een plichtvergetenen, is ontrouw aan zijne levensgezellin, is een dronkaard, een verkwister, verwart het leven van 't gezin, en de vrouw zou dit alles moeten verduldig verdragen Soms is het de vrouw die zich aan dit alles plichtig maakt en aldus de gelukkige stonden,, dat een goed en deftig gezin beleeft, verwoest. Het samenwonen wordt dan eene hel, den huwelijksband eene pijnbank en ondanks dit alles gebiedt de kerk dat scheiding on mogelijk is Welnu, zulks is niet aan te nemen Bij de kennismaking bestaligtden man of de vrouw niets van dit alles beiden gedragen zich goed en men rekent langs beide zijden op eerlijkheid, deftigheid en getrouwheid. ■Doch een tijdje later veranderd de kaart, en men ondervindt, men bestatigt, dat samen blijven onmogelijk wordt en nogthaos zegt de kerk niet scheiden. Welnu de socialistische partij antwoordt hierop veel liever de scheiding dan voor eeuwig een ongelukkig leven te moeten slijten. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklaroen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 0,40 6 0,75 Een jaar 1,50 Buiten BELGiaO'y) K/ Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Voor de Tabakbewerkers, heden Zondag, em 10 uren 's morgens. Voor de bouwwerklieden.. heden Zondag, om io uren 's morgens. Voor de Coöperatie, heden Zondag, om 3 uren namiddag. Heden Zondag, 8 Maart, om 3 'uren na middag, is het te Ninove, in 4t lokaal De Redding opnieuw Arrondissementscongres, met het dagorde 1. Kennisgeving van de voorgestelde Kandi daten en, zoo noodig, organiseering van den Poll. 2. Ons strijdplan. De groepen vvoiden verzocht hunne afgevaar digden te benoemen. t Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw «piXXxjo

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1