HÜ is kwaad. Bij de belovcrs. De Werkstaking Met wie en voor wie moeten de werklieden strijden? Het is een jaar geleden dat een onderpas toor eener gemeente tegen de stad gelegen,van huis tot huis, tot drijmaal toe, bij al de werk lieden ging spreken over de vereeniging. De man bofte er op, dat de werklieden bij hun voor kleine inleggen, groote voordeden zouden genieten. Voor 20 centiemen zegde hij, zult gij ondersteund worden voor alle gevallen, en voor stakingen 11 fr. per week. L)e socialisten kunnen allemaal die voordee- len niet geven. Uitzijn allen maar werklieden die daar vereenigd zijn, maar bij ons, (dal weet ge, zegde hij legen de werklieden) zijn er rijke mensc'hen en als wij zullen te kort heb ben, dan komen die mannen er tusschen, zoodat er in onze vereeniging nooit geld zal ontbreken. Nu, dat de vereeniging een jaar is gesticht en de leden recht hebben uit de vereeniging te trekken, keert de kaart. In de kas waar bij na nog niets is uitgenomen is er reeds te kort, zoodat de 20 centiemen niet meer volstaat om aai de werklieden die deel maken der veree niging, de beloofde voordeelen te laten genie ten. De leden hebben nu hunne bijdrage moeten verhoogen. Zoo men ons heeft komen verzekeren, is het opeene andere gemeente tegen Aalst gelegen, er nog anders aan toegegaan. Er zijn daar een paar stakers geweest, die 11 franken moesten trekken, doch nu dat er te betalen was zouden de werklieden 9 fr. getrokken hebben of 2 fr. minder !...-met de complimenten er bij, dat men niet weet wat het toekomende week zou geweest zijn of de stakers dan meer of minder zouden te trekken hebben. Dat de werklieden in deze twee buiten plaatsen erg misnoegd zijn, hoeft niet gezegd te worden Nu begrijpen de werklieden hoe erg zij zich hebben laten bedriegen door de katholieke vereenieingsmannen, die hun zulke schoone beloften hadden gedaan dat de soupetjes, prijslutingen, de traktementen van pintjes en sigaren, maar slechts middeltjes waren om de werklieden zand in de oogen te strooien. Vele dezer werklieden hebben reeds ont slag genomen in die zoogezegde kristene ver- eenigingen en nog andere zullen volgen. Dat onze mannen van die plaatsen van deze gelegenheid gebruik maken om die werklieden aan te spreken, omdat zij hunne plaats zou den innemen in de rangen van het groot wer- kersleger, door lid te worden der socialistische vereeniging, wij hebben van die werklieden reeds bij ons in de vereeniging .Mannen gewerkt omdat al de anderen dit goed voorbeeld zouden volgen. Het ventje die zoo pretencieus is van gaan te spreken over iets waar hij 't minste ver stand over heeft of zonder de toelating der werklieden. Hij is kwaad omdat den heer Van der Smissen tot al de wevers heeft gezegd (niet alleen tegen de socialisten zooals hij schrijft) dat hem het voorstel is gedaan de wevers terug het werk te hervatten, en na 14 dagen de twee bedoelde wevers aan de deur te zetten. De man zegt in volle rechtzinnigheid te hebben gehandeld en protesteert tegen de woorden van den heer Van der Smissen aan zijne wevers gezegd. Wat er de waarheid van is of wie van de twee gelijk heeft, M. Van der Smissen ofwel M. Van Schuylenbergh, zal voor ons een raad sel blijven Doch wat wij er aan toe te voe gen hebben, is dat het ventje zijne handelwijze in deze staking verre van zuiver is 1Met welk reckt ging bij met den heer Van der Smissen onderhandelen f Wie had hem hiermede gelast De wevers waren te zamen overeengekomen niets te doen of geene onderhandelingen aan te knoopen, of al de wevers moesten hunne goedkeuring gegeven hebben. Welnu, bet ventje beeft onderhandelingen aangeknoopt zonder dat er de wevers iets hebben van ge weten, dus nog veel minder met hunne goed keuring In de eerste onderhandeling had hel ventje aan zijne ooren laten hangen, dat met dit werk 1,42 1/2 fr. was verdiend, in werkelijkheid was het maar i,08 1/5 fr. iets wat hij den vrijdag heeft geweten, nadat het door ons was uitgerekend. Denzelfden dag, 23 Februari, moest .de tweede onderhandeling plaats hebben. Dit maal zouden er 3 wevers met het ventje mede gaan onderhandelen. Ten 10 uren waren de wevers op post aan het fabriek, 't ventje komt en zegt tot de wevers dat hij eerst met den heer alleen moest spreken. Na lang wachten wordt er een wever geroe pen, de onderhandeling duurde I 1/2 ure. Het ventje komt buiten en gaat de herberg Het Gouden Tonneken binneu, en de wevers die buiten stonden te wachten om te gaan onder handelen, moesten ook nog blijven wachten tot als het ventje zijn pintje had gedronken om te weten wat er afgedaan was, waar de wevers erg tegen geprotesteerd hebber^ Dan hebben de wevers van 't ventje een briefje ontvangen waar het volgende op te lezen stond 1Dit slecht garen afwerken 33 B. 2. De twee boomen die nu opliggen doen afwerken in daghuur. 3. Gaan werken zonder erkenning van eene vereeniging, 'lis te zeggen, elk afzonderlijk. Hiermede waren de wevers overeengekomen het werk te hervatten. De wevers zijn ons dit komen toonen, wij lieten hierover ons oordeel kennen, dat de wevers zeer wel moesten oppassen, dat het laatste ons verdacht voor kwam, gezien het ventje die leider is der katholieke vereenigin- gen onderhandeld had en de wevers niet, in dien het waar was dat er geene vereenigingen erkend worden, de heer Van der Smissen niet met Van Schuylenbergh maar wel met de wevers zou gesproken hebben. Wat wij voorzien hadden, gebeurde, 's Na middags als de wevers hun aanboden voor het gewonnen loon te ontvangen, wees den heer Bestuurder twee slachtoffers aan. Het ventje wist zulks, want als de twee wevers, leden der katholieke vereeniging, dit nieuws bij hem zijn gaan overbrengen, was zijn antwoord, dat den heer Bestuurder hem gesproken had van eenen appeicien- marchand en deze die zijne zgnen op zijne ge touwen liet weven. Waarom moest het ventje zulks verzwijgen legen de wevers Waarom moest hij wachten om dit te zeggen, tot na dat de wevers beslo ten hadden het werk te hervatten Neen ventje, uwe houding in deze staking heeft niet correct geweest Al de werklieden zullen dit met ons bekennen. Moesten wij aldus handelen, zeker zoudl gij niet wachten om ons verdacht te maken bij de werklieden en ons portretje zou wel ge trokken worden. Het ventje loochent wal den heer Bestuurder in zijnen mond legt Wij zeggen dat hij daar alleen schuld aan heeft, bad hij gedaan wat hij moest doen en zijnen neus niet voorbij ge- loopen, bet gebeurde zou men in zijn gezicht niet kunnen slingeren, nu moet hij maar hou den wat er van komt. Alle werklieden die niet voor ingenomen zijn, zullen dit met ons zeggen en zijne han delwijze ten stelligste afkeuren. op Donderdag 22 Februari in de juttewevenj der Stoofstraat uitgebroken, komt te eindige». Dinsdag laatst hielden de wevers eene ver gadering die wij bijwoonden. Eene afvaardi ging wierd onder de wevers benoemd. Na zich eerst goed t'akkoord te hebben gesteld nopens het werk en de terug aanvaarding der twee uitgeslotene wevers, zijn de afgevaardigden gaan onderhandelen met den heer Bestuurder. Na dat de wevers zeer wel hunne zaak hadden verdedigd en gepleten om de twee weggezon den werklieden terug te aanvaarden, zijn de afgevaardigden er in gelukt op al hunne vra gen voldaan te worden. Dus, einde goed, alles goed Dat de werklieden van dit fabriek nu maar ten nutte Demen, wat zij in deze werkstaking geleerd hebben, in welke vereeniging zij bun vertrou wen kunnen en mogen stellen Ook hebben deze werklieden ondervonden, hoe ongelukkig het er soms kan aan toe gaan met allen niet vereenigd te zijn in een en de zelfde vereeniging. Verdeeling van werklieden in verschillende vakbonden, is ook verdeeling van strijdkrachten die voor de werklieden een noodlottig gevolg kan hebben, telkens zij in staking zijn. Werklieden, komt allen in onze vereeni ging die het vertrouwen der werklieden waar dig is, om zoodoende aan de werkende klas een machtig wapen in de hand te gevgn,waar mede slag kan geleverd worden tegen de vij anden der werkende klas H. F. Als men de katholieke bladen leest, dan zijn zij het alleen die voor de werkende klas strijden en voor hunne belangen zor gen. En nochtans weten zij dat het bedrog en leugens zijn, welke zij den werkman wijs maken om zoo de onwetenden nog tot hun te krijgen. Maar de werkende klas is niet meer zoo gemakkelijk te misleiden, want reeds vele volgen de socialistische rangen en keeren hun den rug toe, omdat zij reeds menig- malen ondervonden hebben, wanneer de werkende klas moet verdedigd worden, het altijd de socialisten zijnsgelijk in welk geval zij zich bevinden. Zoo hebben zij weer een geval, met de laatste bespreking in onze Kamer van Volksvertegenwoordigers, over de spoor wegbeambten. Wanneer wij hunne verslagen lezen, waren het Weer de socialistische leden die de kleine beambten moesten verdedigen voor een beter loon, minder werkuren, betere voorwaarden, en door allen het ge vraagde vereenigingsrecht. En ook bij menige werkgeschillen die voorkomen bij de werklieden tegen hunne patroons, zijn het ook de socialisten die ze moeten verdedigen en ter hulp komen. En daarom werkbroedeis en vrienden die reeds onze rangen volgen, moet ge dan met meer iever propaganda maken, wanneer zulke gevallen voork®men, bij uwe broeders die u nog niet volgen, tot dat zij allen de socialistische rang en vlag gen zouden volgen, gelijk de rijken en hunne patroons den geldzak, omdat dit maar een middel is om tot hunne redding te komen. En daarom werkbroeders en vrienden, allen denzelfden kreetLeve het socialis- mus, onze redding L. V. D. M.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2