De Meeting te Nieuwerkerken. Toen wij ons zondag 11. naar de meeting bega ven was het een oprecht hondenweer. Wij waren zelfs verplicht door eene sneeuwvlaag op St. Job in eene herberg wat te schuilen, wij wachtten doch er kwam geene beternis. Dit bekommerde ons zeer als wij dachten aan de meeting, die hierdoor zou mislukt zijn. Wij hadden reeds onder elkaar besloten de meeting uit te stellen. Het was bijna 4 ure als wij op de plaats wa ren waar de meeting moest gehouden worden, en waren zeer verwonderd, ja en met recht gansch de herberg was reeds vol volk en voort durend komen er nog mannen binnen. FLIPS opent de meeting en bedankt de tal rijke opgekomene werklieden, die zich de moeite hadden getroost, ondanks het slecht weder toch naar de meeting te zijn gekomen. Ook maakte hij bekend dat het woord vrij was en al deze die wenschten te spreken, het woord zouden beko men volgens beliefte. De voorzitter van den katholieken bond van NieuWerkerken, die op de meeting tegenwoor dig was, zegde, het woord te zullen nemen wan neer zijne vereeniging zou aangevallen worden. FLIPS besprak vervolgens de dagorde en wijdde breedvoerig uit, over de werkersbewe ging. Hij bewees, hoe de kleine bazen van vroe ger meer om meer verdwenen om plaats te ma ken voor de naamlooze maatschappijen, trusten, enz. waarin een aantal rijken hunne kapitalen samen brachten, om zoo doende, op de voordee- ligste wijze te fabrikeeren en groote winsten te maken op den rug der werklieden. De werklieden hebben klaar gezien, zij heb ben door de handelwijze der bazen begrepen,dat de bazen zich slechts hadden vereenigd om ten koste der werklieden groote fortuinen te maken, terwijl de arbeiders slecht genoeg een loon ont vangen, om met vrouw en kinderen niet te moe ten kreveeren Van daar is het gedacht bij de werklieden ge komen, het voorbeeld der bazen te volgen, en ook vereenigingen te stichten om hunne belan gen te verdedigen, 't Is dank aan die vereeni ging dat de werklieden meermalen hunne loonen hebben weten te verhoogen en van de bazen betere werkvoorwaarden afgedwongen hebben. De bazen zijn hierdoor woedend geworden er hebben patroonsbonden gesticht met het doel, de werklieden te dwingen te gehoorzamen aan den wilder bazen. Van daar het uitroepen van de lock-outs door de bazen. Als de eerste iock-outs uitbraken in Engeland, Amerika, Duitschland, enz. dachten onze werk lieden, het is zoo ver van ons en legden zich nog zeer geiust op de twee ooren te slapen. Maar nu dat het vuurken zoo dicht tegen onze voeten heeft gebrand en de kameraden van Ve'r- viers, Antwerpen, enz. ook door de (uitsluiting) lock-out zijn getroffen geweest, is er eene groote klaarte in 't hoofd van het belgisch volk geko men, waardoor de vereenigingen op eene buiten gewone wijze zijn gestegen. De lock-outs hebben aan de werkende klas van België geleerd, hoe de framagons en kristene bazen één en de zelfde zijn, hoe het duivels en gewijwaterd hand zich krachtig samen drukt, om hunne renten te verdedigen en tegen de ar beiders slag te leveren. Te Venders waren 2 a 3oo werklieden der wallewasschsrijen in staking moeten gaan, om dat zij zoo menschlievend onder elkaar waren het verlet te deelen, door de zwakte der nijver heid veroorzaakt. Dat wilden de bazen niet. Na 8 weken staking zijn de bazen van al de fabrie ken in den omtrek samen gekomen en zij besl«- tea in geval de werklieden het werk niet hervat- teden zooals de heeren het wilden, 20 duizend werklieden zouden op straat geworpen worden, wat ook gebeurd is. Twintig duizend werklieden moesten boeten, omdat 200 werklieden zich niet wilden onder- iawiTWiMTiv-ii n ii 11 imh m «r— r» ïaryri ui werpen aan den wil der bazen. De framafons deden hunne werklieden lijden zooals de kris tene bazen hunne kristene werklieden met den honger straften FLIPS besprak vervolgens, hoe eendrachtig de werklieden moeten zijn en optreden, om tegen de macht der bazen, de macht der werk lieden te stellen. Doch de katholieken hebben zulks met leedig© oogen aanzien, dat de werklieden zich meer om meer vereenigden bij de socialisten, daarom heb ben zij ook vereenigingen gesticht om de werk lieden te verdeelen, maar niet om de belangen der arbeiders ter harte te nemen. De Voorzitter der katholieken van Nieuwer- kerken nam dan het woord. Hij zegde een briefje ontvangen te hebben, waardoor het be stuur van hunnen bond tot deze meeting wordt uitgenoodigd, waarin hij ook las dat de katho lieke wevers van Nieuwerkerken het een en ander onder den neus hadden te wrijven der socialisten. Nooit hebben wij dit geschreven riep hij uit Ziehier de bladen van de Vrijë Werker waar ons artikels in voorkomen. Als dit geschreven is komt dit van oss niet, maar wel van de redactie. (Pie pakt vast). Vervolgens bracht hij hulde aan de socialisti sche vereenigingen die uitsluitelijk door werk lieden waren samengesteld en goed werkten voor de werklieden. (Wat zegt ge daarvan cheffen der katholieke vereenigingen) Doch, zegde hij, al de werklieden zijn niet socialist, en de kristene werklieden moeten zich ook kunnen vereenigen, ook kunnen er werk lieden soms eene fout begaan waardoor zij uit de vereeniging gesloten worden. Indien er nu maar eene vereeniging bestaat zijn die werklie den verplicht buiten de vereeniging te blijven, doch als er meer zijn kunnen de werklieden dan in eene andere opgenomen worden. Moest er maar eene vereeniging bestaan, dit zou slecht ^tjn, juist gelijk er maar een fabriek zou zijn voor de werklieden. Hij roept de aanwezigen tot getuigen, dat hunne vereeniging altijd hare plicht heeft gedaan voor de werklieden. Hij sluit met te zeggen, dat Recht en Vrijheid slecht heeft gedaan tijdens hun werk voor het bekomen van den opslag bij De Naeyer, door eerst artikels af te kondigen, waardoor de aan dacht der patroons is geroepen op het werk der kristene vereenigingen en aldus slachtoffers voor de werklieden zou kunnen medegebracht hebben, want wij waren nog maar 3 weken aan 't werk, als er den 1 December door H. F. in Recht en Vrijheid is geschreven. FLIPS antwoordt met vast te stellen wat de voorzitter der kristene vereeniging van Nieu werkerken zegde dat zij niets hebben geschre ven, dus wel den opsteller van De Vrije Werker uit zijnen duim heeft gezogen, dat de wevers ons het een en het ender onder den neus had den te wrijven. En die man durft spreken van leugenaars Hij bedankt de voorzitter voor de hulde die hij de socialistische vereenigingen brengt. Wat er gezegd is dat men moet vrij zijn zich te vereenigen waar men wilt is valsch De werklieden worden door hunne katholieke bazen gedwongen, bij de socialisten hun ontslag te nemen, deel te maken der katholieke vereeni gingen. Als da werklieden vrij moeten zijn, waarom weigeren de katholieke bonden zulke leden niet en komen zij Diet op tegen dien patroonsdwang Neen, dat doen de katholieke vereenigingen niet, integendeel zij^helpen die bazen die de kleinste loonen aan de werklieden betalen, en 't zijn ztllke bonden die zeggen de belangen der werklieden te verdedigen De kristene werklieden kunnen zich ook bij ons vereenigen, want het meeste deel dor leden onzer vereenigingen zijn kristenen, en juist zooals er bij oos kristenen zijn, zijn er bij de katholieke vakbonden ook leden, die fijn hunne botten vagen aan den godsdienst, immers de leider der katholieken heeft het in volle kamer uitgeroepen dat onkristene menschen zich ook bij hun kunnen vereenigen. FLIPS sluit met te zeggen dat de voorzitter mis is, dat hij slechts in Recht en Vrijheid heeft geschreven, nadat de Vrije Werker bijna al twee maanden daarvoren had laten hoo- ren dat de kristene vereenigingen van Nieuwer kerken, Aalst en Hofstade,zich met de belangen der wevers bezig houden Vervolgens maakte hij de historie van loonaf- trokken en tyrannie die in dat fabriek gepleegd zijn, zonder protest der katholieke vereenigin gen. Het is hierdoor dat de werklieden tot ons waren gekomen, en had dit nog eenen korten tijd mogen voortsduren, voorzeker zouden die fabri kanten, met geene 37 1/2 centiemen loonopslag per week er van afgekomen zijn, dat wisten die heeren, daarom moesten de werklieden zich bij de kristenen vereenigen. BOCQUE neemt daarna het woord, hij drukt zijn spijt uit omdat er nog werklieden kunnen gevonden worden zooais het nu gebeut de, die komen veidedigen dat de werklieden, zich moe ten verdoelen in verschillende vakbonden. Nu zegt hij, dat de patroons bewijzen leveren meer dan ooit eendrachtig te zijn,tegen de werklieden te samen te strijden. Ik zal bewijzen dat de werklieden wel allen den zelfden bond moeten zijn en dat de veree nigingen tot stand gekomen, onder de bescher ming der burgerspartijen slecht werk doen. Ga bij de werklieden in de huizen des middags, heft het scheel van den pot, bij allen zult gij het zelfde vinden, dikke patatten maar weinig of geen vleesch, bij allen is er veel te kort. Al de werklieden hebben dezelde belangen en vijanden te bekampen, waarom moeten de werklieden dan verdeeld zijn in verschillende bonden Bocqué bewijst hoe onrechtvaardig het is, dat de werklieden armoede moeten lijden. Hon derd jaren geleden zou men kunnen zeggen heb ben, dat er niet voldoende voortgebracht wierd om aan elk het noodige te bezorgen. Door de uitvinding der mekanieken brengt elke werkman heden 10 el 12 maal meer voorts dan vroeger. Is den toestand der vveiklieden van heden ook 10 a 20 maal meer verbeterd volgens zijn meer voortbrengst Neen de werkman is arm gebleven, en meer maals worden de werklieden door crisis getroffen, omdat zij te veel hebben voortgebracht waai zij zelve, zooveel gebrek aan hebben, terwijl ande ren er overvloedig van genieten Zulks is in eene samenleving onrechtvaardig, want/moest er een uitvinder komen meteen groote trefter, die hij op de zon zou plaatsen om zoo doende al het licht der zon voor zich te ne men, en al het overige der aarde in de duisternis te doemen, zeker zou men er tegen opkomen, Eveneens moeten de werklieden er allen tegen in verzet komen, dat de patroons bijna alles voor zich houden, en de werkers slechts genoeg geven om van honger niet om te komen. Dat de werklieden allen in dezelfde vereeni ging moeten zijn, en geen deel mogen maken der katholieke vakbonden heeft de laatste werksta king in Aalst ons bewezen. De katholieken waren eerst 't akkoord met de andere, doch na 7 weken strijd hebben wij bilans bemachtigd, waarin wij gezien hebben, dat de bazen groote winsten maakten, van daar den eisch naar den algemeenen opslag, die al de werklieden wilden, uitgenomen de katholie ken die er tegen waren. Van daar de terugtrekking der katholieke vak bonden, en afzonderlijk optreden der katholieken in den strijd, aldus aan de bazen bewijzende dat de werklieden verdeeld waren. De katholieken joegen de meisjes den 9chrik in 't lijf om de proef te gaan doen, terwijl zij den avond te voren nog verklaarden er tegen tc zijn. De katholieken leverden onderkruipers met den voorzitter hunner vereeniging van Hofstade

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3