Neemt allen heden Zondag deel aan den Poll. Hij is open van 9 tot 12 uren 's morgens en van 2 tot 6 uren 's namid dags. Men moet voorzien zijn van zijn lidboekje, anders mag men niet mede stemmen. NAAR DEN POLL 8e Jaar. N° li. Prijs per nummer 2 centi 15 Maart 1908. KLVA FOUASSIN Priva te eigendom en gemeen schappelijke eigendom. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICKELS, Maanstraat, 18, AALST. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Volgens het genomen besluit in het arron dissementscongres gehouden te Ninove moet er overgegaan worden tot het houden van een poll (stemming) om aan te duiden wie er onzen effectieven kandidaat en onzen plaats vervanger zal zijn, voor de aanstaande wet gevende kiezing. Er ziju enkel twee kandidaten gesteld het zijn CAMIEL HUYSMANS, Secretaris van het Internationaal Socialistisch Bureel te Brussel, voorgesteld door de Aalstersche Federatie, en LEANDER VAN UEN HOVEN, landbouwer te Onkerzele, voorgesteld door de Socialisti sche Propagandaclub van Onkerzele. Wie het meest stemmen bekomt in den Poll is effectieven kandidaat, den anderen is zijn plaatsvervanger. Zondag aanstaande, i5 Maart, grijpt de Poll plaats in Aalst, Ninove, Geeraards- bergen en Onkerzele. Hij is open 's morgens van lot 12 uren en 's namiddags van 2 lot 0 uren. In Aalst heeft de stemming piaats in 't lokaal Hand aan Hand. Mogen deel nemen aan de stemming A He partijgenootenmannen en vrouwen, die minstens 18 jaar oud zijn eu deelmaken van een der groepen aangesloten aan de Socia listische partij. Om tot de stemming toegelaten te worden, moet men vourziea zijn van zijn lidboekje of lidkaart, waarop er een stempel moet gezet worden, en men mag slechts éénmaal stem men, wat ook het aantal vereenigingen zij, waarvan men lid is. Wij doen een bezonderen oproep tot de vrienden, om deel te nemen aan den Poll. Immers 't is het begin van den strijd, en door er talrijk deel aan te nemen, geven wij een eerste bewijs, dat wij zinnens zijn, den kies strijd met ai onze kracht en macht, te voeren. Komt dus allen op naar den Poll, voorzien van uw lidboekje of kaart. Niemand mag ontbreken. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw De waarde van een grond hangt af van zijne ligging. Onlangs hebben de dagbladen gemeld, dat het sehcpenkollege van Brussel de verkoopprijs van de gronden der verleng de Lombaardenstraat vastgesteld had tus- schen 3 en 8 honderd frank per vierkante meter Van 3 tot 8 honderd frank de vierkante meter, dit maakt zoo van 3 tot 8 miljoen frank per hectaar Op den buiten is de grondwaarde ins gelijks heel afwisselend zij hangt af van de vruchtbaarheid, wanneer het teelland geldt, van de ligging, indien de grond moet dienen om er gebouwen op te rich ten. In de Kempen kan men grond koopen voor 4 tot 500 frank, in de Condroz, voor 1,500 tot 2,000 fr. per hectaar. Elders nog klimt de prijs tot 5 of 8 duizend fr. en rond de groote steden, waar men voor namelijk groenten kweekt, stijgt die waar de soms tot 15 en zelfs tot 25 duizend frank. In de steden, in de bevolkte centrums, verhoogt de waarde der bouwgronden in evenredigheid met de belangrijkheid der bevolking. Daar is de ijkmaat der grondwaarde naarmate het getal inwoners eener plaats vermeerdert, verhoogde de prijs van den grond. Te Schaarbeek, bij voorbeeld, waar de bevolking van jaar tot jaar aangroeit en waar groote hervormingswerken besloten zijn, is de verhooging der prijzen van grond ontzettend geweest. In de wijk der oude Nationale Schiet baan, waar de gronden vóór 10 jaar 3 fr. per vierkante meter verkocht werden, gel den heden van 22 tot 25 frank. In ander wijken is de opslag dezelfde. In die gemeente is de meerwaarde voor algemeenheid van de onbebouwde gron den in 't tijdverloop van 10 jaar van 25 tot 3o miljoanea gekiomKiea. DIE MEERWAARDE is niet te danken aan den eigenaar die er de profijten van opstrijkt. Hij heeft er niets voor gedaan het was hem genoeg de zaken te laten gaan gelijk ze gingen en te slapen Is dat billijk, rechtvaardig Zeker neen, maar 't is het natuurlijk gevolg van het stelsel van privaten eigen dom, en het bewijst hoe onbezonnen de bewering is van hen die zeggen, dat de rijkdom de vrucht is van den arbeid. Het is de vermeerdering der bevolking die aan deze gronden eene grootere waar de geeft het is dus de gansche bevolking ook die zou moeten genieten van dien rijkdom door haar toedoen bekomen. Dat zou zoo wezen, indien de grond gemeenschappelijken eigendom ware van de gemeente, bijvoorbeeld. Het is anders, omdat de grond privaten eigendom is. Indien eene gemeente der Brusselsche omgeving laat ons Schaarbeek zeggen vóór 5o jaar 500 hectaren grond ge kocht had, zou ze dien ten hoogste 5 tot 6 miljoen fr. hebben betaald. Heden zou den deze 5 tot G miljoen aan de huidige prijzen des gronds, eene waarde van 125 tot 150 miljoen vertegenwoordigen. De algemeenheid der bevolking had uit die meerwaarde profijt getrokken. Het ware mogelijk geweest al de gemeen tetaksen of belastingen af te schaf fen. De gemeente zelve had kunnen huizen bouwen die heel goedkoop zouden verhuurd worden, terwijl nu zooveel huisgezinnen van werklieden of kleine bedienden hooge huurprijzen moe ten betalen om ellendig en nauw gehuis vest te zijn. Ziedaar het bewijs van het voordeel van den gemeenschappelijken eigendom dat de socialisten vragen boven den priva ten of persoonlijken eigendom die de grondvesting is van onze huidige maat schappelijke organisatie, en ook de oor zaak van al de misbruiken, van al de ellende welke onze arme maatschappij moet verduren. Lodewijk Bertrand Volksvertegenwoordiger. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1