CRISIS EN GRIEVEN. Een en ander. gres te Hull, aanhangers verklaard van het socialistisch idée. De schijnheiligaard weet zulks ook, want hij heeft dit besluit zelf in zijn blad laten verschijnen, en nu komt hij ons de vraag stellen Pie,zoudt gij nu ook kompleet antwoor den op onze artikels over bedoelde kwestie of zijn de druiven te groen Hij hoort niet het ventje hij is zeer geneigd vragen te stellen, maar van het oogenblik dat hij moet antwoorden, hoort hij niet. Wat scheelt er dan, Pie KUIPKEN die moest naar Engeland varen, heeft in de Rupel te Boom zijne zeilen verloren, nu zit de man ter plaats te zuchten over de groote verliezen die hem hierdoor zijn berokkend door een zijner opvarende medegezellen, waarin de man zooveel vertrouwen stelde, en zoo schijnheilig is bedrogen geweest. Als men durft. Zooals hel ventje in zijn prullebladje doet, moet men waarlijk onbeschaamd zijn. Sprekende over de staking bij Van der Smissen en 't verslag die wij er over gegeven hebben, zegt de man, dal op 6 feiten er 5 leugens in voorkomen. Welnu, indien het zoo is, laat ons dan ge worden wat en waar de leugens zijn Gij spreekt van Wannes Van Herreweghe, laat die werkman er van tusschen, want dit zou tegen u kunnen keeren. Gij zegt dat die man alles gehoord heeft, terwijl ge weet dat hij er slechts is tegenwoor dig geweest bij de onderhandeling, nadat gij met den heer Bestuurder meer dan eene halve uur alleen had gespro ken. Zijn dit leugens Zwijgen over den strijd zou voor bet ventje eene goede deugd zijn, zoo niet vraag ik u, (wat gij niet weigeren zult, gezien gij de wevers tot getuigen uwer gezegdens roept) dat wij te samen met de wevers van Van der Smissen zouden spreken, over de kwestie uwe en onze handelwijze en de leugens die wij geschreven hebben, nopens de staking. Van de samenkomst zal dan een verslag opgemaakt worden, dat zal gedrukt en ver spreid worden, om de Aalstersche bevolking te laten oordeelen. De kosten ervan gedekt door beiden. Neemt gij aan Wij wachten H. F. De blè zijn beter als de röó. Klokke Roeland haalt de verzen van dit liedje op spottenden toon aan, met de karnavaldagen zoo talrijk door de vastenavondzotlen gezon gen. Wij zeggen dat de róó beter zijn als de bla, Pie, wat zoudt,gij er van zeggen Wat zijn er bij u de beste, de groene of de gele Bravo r Dat onze mannen der bouw vakken het wel meenen, om zich ernstig en sterk te vereenigeu, heeft de vergadering van zondag laatst nogmaals bewezen. De opkomst was goed en de bespreking even eens, dit voornamelijk, om de werklie den van den buiten ook te vereenigen, r Op het einde der vergadering hebben zich opnieuw eeu 15 tal als lid laten inschrijven. De dompersbonden vallen en deelen hun geld, de socialisten stichten en versterken hunne groepen. Bravo mannen, gaat zoo voorts en weldra zullen al de bouwvakwerklieden op hunne ware plaats vereenigd zijn. Bravo mannen van Denderleeuw. tv |"tiHTfw.:\Tmrr7r^4.'av: ^n-.i-A/arvn^ De crisis waarmede de werklieden geteisterd worden is groot. Hierdoor zijn er talrijke werk lieden die maar stukken van dagen mogen wer ken en zelfs gansch ontslagen worden op de fabrieken, zoodat er in de werkersgezinnen groot gebrek is aan het allernoodigste. Niet genoeg, dat de werklieden er het eerste en ergste slachtoffer worden van dezen crisis er zijn ba«en die gebruik maken om dezen onge- lukkigen toestand bij de werklieden, nog pijnlij ker op hunne schouders neder te drukken. De grieven die de werklieden ons komen overmaken, grenzen soms aan het ongelooflijkste. Menige voetstappen hebben wij aangewend, om de heeren waar de grieven bestaan op vrede lievende wijze te doen inzien, hoe verkeerd zij tegen hunne werklieden handelen, en de grieven die zij in zwang houden onmenschelijk zijn. De socialistische vereeniging die zoo dikwijls uitgescholden wordt voor onredelijk en dwaas, voor onverstandige menschen die de bazen bit ter maakt, wachten reeds weken en weken met geduld op hoop van beternis, op een goed woord van die bazen, om hunne handelwijze tegen de werklieden te veranderen. Weken en weken zijn vervlogen, niets helpt, in plaats dat de grieven zouden verdwijnen, worden ze vermenigvuldigd en komen er steeds nieuwe bij. Wij kunnen de bron van geduld en hoop uit putten, doch indien de bedoelde bazen in hunne brutaliteit zouden voorts gaan en niet willen luisteren, moeten zij er maar de verantwoorde lijkheid van dragen. Zij zullen zich niet boos te maken hebben als hunne daden in 't openbaar zullen gebracht worden, want niemand dan zij alleen zullen er de schuld van zijn. Dat dit de bazen tot overweging aan zet, en wij koesteren nog altoos de hoop, dat het slecht door het goed zal vervangen worden Heeren, zijt niet onmenschelijk met uwe werk lieden, handelt niet met anderen wat gij zelve niet zoudt dulden. H. F. BIJ M. MARCHAND. In de laatste staking van Juli 1906, heeft deze heer door het invoeren van 't stukwerk, na 8 weken strijd, toegestemd te betalen, het wach ten naar boomen en braak. Men heeft de wevers nu dit alles terug ontno men, waardoor zij dikwijls groote loonsverliezen mdergaan en er terecht over misnoegd zijn. Er rijn door de vereeniging reeds onderhandelingen aangeknoopt, om aan die zaak eene goede oplos sing te brengen. Mocht zulks gelukken, 't .ware zooveel te beter. Met deze herinneren wij ons, wat het ventje aa de staking meermalen in zijn prullebladje leeft geschreven, dat de werklieden niets had- len veroverd door de staking, en deze had ge- iuurd om aan de grillen der roode leeperikken !e voldoen. Zou het ventje tegen de katholieke wevers lurven zeggen, dat al wat de wevers veroverd lebben, niets beteekent BIJ M. DE COCQUEATJ. De grondstof in die weverij is reeds ten deele 'erbeterd en zal voorts verbeteren. Toekomende week meer daarover. Dit bovenstaande stukje stond in 't prulle- iladje van Zondag 1 Maart. Elk was verwon derd en de wevers van dit fabriek het meeste, en met belangstelling wachtte men naar het bladje van Zondag 11. waarin men meer verbeteringen zou vernomen hebben. Met angst en koortsachtigheid hebben de wevers het bladje van zondag doorsnuffeld, doch niets hielp met zoeken geene letter was er te vinden van al wat het ventje aan zijne lezers had opgedischt. De wevers zijn over die farfeursstreek erg verbitterd. Geene enkele letter van de weinige die het ventje er over geschreven heeft, is de waarheid Het is dus niet genoeg geweest, dat hij de wevers liet wachten en blijven wachten, eer zij aanhoord zijn. Eindelijk kregen de wevers als uitslag, twee regelkens nieuws in 't bladje, wat van de eerste tot de laatste letter leugens zijn. 't Zijn knappe kerels, de leiders der katholieke vereeniging, om met de werklieden den aap te houden JJ. p. De Christene democraten van Denderleeuw heb ben mij verleden Zondag beloofd, dat zij in 't kort eene Groote Meeting in hunne gemeente gaan beleggen, waarop alle vier de partijën zullen uitgenoodigd worden, om er hunne wederzijd- sche programma's te verdedigen. Bravo mannen, voor het goede gedacht door u opgevat. Wij, Socialisten, geven enkel meetings waarop ten allen tijde het woord vrij is,en wij zelfs wen- schen niets beter dan tegenspraak, omdat er uit de wrijving der gedachten, enkel licht kan sprui ten. Wij hopen dat dit goede voorbeeld gegeven door de mannen van Denderleeuw veel navol ging zal hebben. Van nu af is het bij ons reeds besloten wij zullen er zijn. Eene nieuwe afdeeling. Verleden Zon dag hebben de brusselsche vrienden te Dender leeuw eene vereeniging van bouwwerklieden ge sticht, die eene afdeeling zal vormen der Lan delijke Federatie der Arbeiders van het Bouwvak. De mannen alhoewel wat laat uitgenoodigd en de briefjes niet goed zijn kunnen besteld gewor den, waren heel goed opgekomen en een aantal lieten zich onmiddelijk inschrijven. Een twaalftal hadden geld op zak en betaal den onmiddelijk hunne inleg 1,25 fr. per maand. Eene tweede vergadering is belegd geworden voor Zondag 22 Maart aanstaande, om 3 uren namiddag, bij L. I)e Bruyn, in den Ratskelder, Leeuwbrug, Denderleeuw. Wij voorzien alsdan een goede opkomst en een aantal nieuwe inschrijvers, want de geest der bouwwerklieden aanwezig op de eerste vergade ring was uitermate goed en allen beloofden de zaak ruchtbaar te maken en een man mede te brengen. Proficiat mannen van Denderleeuw en 't om liggende, wanneer ge uwe aansluiting begint te begrijpen bij het groote werkersleger, wanneer ge langs dien kant wilt medehelpen, dan zal het weldra gaan. Na deze vergadering spraken wij met mannen van Denderleeuw, overtuigde Christene democraten, en nogthans M. Daens deze waren allen voor 't kartel. Zij betreurden dat hunne partij tegen het kartel zich had verklaard ea stemden met ons in, dat hierdoor uw zetel in 't grootste gevaar verkeert. Welnu, wanneer uwe goede propagandisten, mannen die van den beginne af met u hebben gestreden en geleden, en die wonen in de forteres der Christene democratie, er geen bezwaar in zien, het zelfs noodig vinden kartel te maken, dan moet ge toch beginnen in te zien dat ge de slechte weg hebt gekozen en dan moet ge u be ginnen af te vragen, welke afgevaardigden men naar uw congres heeft gezonden om tegen het kartel te stemmen. In 't belang der oppositie, is het noodig M. Daens dat ge uw invloed gebruikt om op uwe genomene beslissing terug te komen, en wel 't kartel te doen aannemen. Uwe plaats op de karte'dijst staat nog altijd open, neem ze in, of ge zijt uw zetel kwijt. Wilt ge niet en de katholieken winnen een vierden zetel in ons arrondissement, 't zal uwe schuld zijn doch wij zullen werken om den socialist naar de Kamers te doen gaan.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3