B BI B B ml Bi 8e »laar. N° 12. Prijs per nummer 2 centiemen. 22 Maart iï)08. GROOTE MEETING REIS NAAR GENT. HET KARTEL. PartijgeoooJen, LEERZAAM. Hoe onbeschaamd l KINA FOUASSIN Weekblad voor het Arrondissement Aalst. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFKED FTICHELS, Maanstraat, 18, AALST. N I N O V E De Tooneelafdeeling Kunst, Licht en Vrijheid, richt eene reis in naar Gent, op Zondag 29 Maart 190S, ter gelegenheid der Halfvasten- Foore. De gezellen en vrienden welke de reis willen mede maken kunnen zich laten inschrijven in het lokaal Hand aan Hand Saskaai. Prijs heen en terug fr. 1,20. Vertrek om 12 uren 's middags terug om 11 1/2 uren 's avonds. Verleden Zondag was het Poll in de Socialistische Federatie van het Arrondis sement Aalst, en heeft den volgenden uit slag opgeleverd Pluysmans Camiel 517 Van den Hove 437 en er waren twee vernietigde brieven. Bijgevolg is Huysmans onzen effectie ven kandidaat en Van den Hove, zijn plaatsvervanger. Ziehier nu de samenstelling van den kartellijst Rens j Van der Schueren Verbrugghen Van Heddeghem i Huysmans Plaatsvervangers. Van der Schueren Leveau De Deyn j Van den Hove Was de opkomst prachtig, onze werking moet van nu tot kiezing krachtig zijn. Wij beginnen met van nu af, de kandi datenlijst van net kartel af te kondigen, en wij plaatsen nevens den naam van Camiel Huysmans eene hand om u allen aan te wijzen, hoe ge moet stemmen. Opgepast, enkel gestemd nevens den naam van onzen kandidaat Huysmans, aldus brengt ge eene socialistische stem ming uit, en helpt ge mede om Huysmans naar de Kamer te zenden. Stemt ge integendeel van boven op de lijst, of nevens den naam van een der liberale kandidaten, dan stemt ge voor de liberalen en tegen de socialisten, want de overeenkomst is zoo dat als wij meer stemmen achter den naam van Huysmans kunnen vereenigen, dan de liberalen er te veel hebben, dat als er een tweeden is ge kozen, het Huysmans moet zijn, die in de Kamer komt. Overigens de wet is heel klaar op dit gebied. Dus leert uwe vrienden en kennissen stemmen, en zorgen wij dat Huysmans gekozen wordt evenals het met De Bunne in Kortrijk het geval is geweest. Het ordewoord moet van nu af zijn Allen stemmen op de kartellijst, nevens den naam van Huysmans. De voordracht van verleden Woensdag in 't Willemsfonds gehouden, door den Heer Leonard Willems, advokaat te Gent, had te weinig volk gelokt. Hoogstens 100 aanwezigen. Wij hebben opgemerkt dat de werklieden beter konden opgekomen zijn immers daar waar er te leeren valt moeten wij op post zijn; verwaarloost de burgerij zulke nuttige lessen, wij werklieden moeten haar op dit gebied niet volgen. Het onderwerp was De regeling van den Arbeid tot aan de Fransche Revolutie (1789) een onderwerp zeer belangrijk voor de wer kende klas. In de eerste les, hebben wij kunnen vast stellen, hoe de tusschenkomst van den Staat nu meer om meer gceischt wordt, door de vak vereenigingen der werklieden, hoe zij reeds bekomen hebben dat de Slaat tusschenkomt in de regeling van het werk van het kind, dat nu maar op een zekeren ouderdom in de fabriek of werkwinkel mag treden dat de Staat reeds tusschenkomt in de regeling van 't werk der vrouw en ook der bevruchte vrouw welke neiging er reeds bestaat om het minimum van dagloon en maximum van werkuren te doen vaststellen 't is te zeggen aan een patroon gebieden hoeveel uren een werkman mag wer ken en hoeveel hij er moet voor betalen hoe de Staat reeds tusschenkomt om den patroon te verplichten zijn werkvolk te doen verzeke ren. Nu beslaat de vrijheid nog te fabrikeeren wat men wil, te verkoopen hoe men goed vindt, want de Staat komt voor den oogenblik enkel tusschen, wanneer het eetwaren betreft. Zoo mag een brouwer geen bier maken, of de Staat gebiedt hem, zoo en zoo, men mag geen margarine voor boter verkoopen een vleeschhouwer moet zijn vleesch laten keureü, enz. Nu van in den tijd der romeinen tot in 1789, is de Slaat over dit alles zeer streng geweest, heeft zich ten allen tijde mede bemoeid, met de regeling van den arbeid, en bel is dank aan de misbruiken die de gilden pleegden, dat men juichte na de Fransche revolutie dit te zien afschaffen. Spreker komt nu aan den oorsprong van de regeling van den arbeid, en zegt dat de ge schiedschrijvers ons daar weinig over laten kennen wat wij er over weten is bij middel van steenen wanneer er iets ernstig voorviel in de vereenigmg, grifte men dit in een steen en zoo bleef dit bekend. De geschiedschrijvers van dien tijd hielden zich meest bezig melde veldslagen en oorlogen. De regeling van den arbeid was hun onver schillig. Toekomende woensdag, gaat spreker voort en wij doen een beroep, op al onze vrienden om zooveel mogelijk die lessen te volgen. Zij zijn uiterst leerzaam. Begin om 8 uren stipt. Verleden zondag kreeg eene vrouw in de Ajuinstraat eene bloedspuwing men liep om den geneesheer De Clercq, den doctor was niet thuis en de meid gaf ons den raad hem tegen te gaan, die een visiet was gaan doen op den Gentschen steenweg. Men ging hem te gemoet en kwam ons tegen aan den hoek der Gent- schestraat waar men hem vroeg, Mijnheer den doctor wilt a. u. b. eens roede gaan bij eene vrouw die eene bloedspuwing ge kregen heeft, en onbeschaamd antwoordde hij, dat hij niet mede ging. Men vroeg hem toch om te willen medegaan, dat er het leven van eene vrouw aan verbonden was, en alle vragen bleven vruchteloos. Zulk een antwoord krijgen van een ge meenteraadslid, die den naam zou willen van volksvriend, dit is toch wat erg maar enfin in tijd van kiezing alles, na de kiezing niets Daarom vrienden, oogen open als die huichelaars afkomen. F. B. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in c Hand aan Hand en Roode Leeuw ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar fr. 0,40 0,75 l,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Heden Zondag 22 Maart, na den Stoet, in de zaal Concordia Groote Markt. Onze kandidaat HUYSMANS zal er ook het woord voeren. Mannen er allen naartoe.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1