Aan den heer Petrus Van Scbuylenbergh, Crisis te Gent. Wat u met een lief vrouwtje te wachten staat. Het volgende schrijven is aan den heer P. Van Scbuylenbergh gezonden, met verzoek van opname, door den hulp secretaris der Socialistische Vereenigin- gen als antwoord op de artikels versche nen in Klokke Roeland en De Vrije Werker van 15 Maart 11 uilgever van Klokke Roeland en Vrije Werker Mijnheer, In de bovengenoemde bladen, van Zondag 15 Maart, lees ik een artikel, getiteld Een goed nummer, waarin meermalen mijn naam voorkomt. Ik eisch, volgens recht mij door de wel toe gekend, in de eerstkomende nummers van beide bladen, het hieronderstaande antwoord in te lasschen. In het artikel Een goed nummer lees ik Wij hebben het leugenaarsbladje verle- dene week met veel genoegen gelezen 't was immers al koren op onzen molen en zulks doet toch aan den beste plezier Hier slaat gij eene klucht tusschen om aan uwe lezers te doen gelooven dat ge zeer op uw gemak zijt. l'en eerste, vraagt ge mij, waarom zijt ge zoo bang, manneken, de gemeente te noemen v/aar uw eerste fcpistel op zinspeelt Als ik mij niet bedrieg, doelt dit op het vol gende, in het blad Recht en Vrijheid van den 8 Maart verschenen, BIJ DE BELOVERS. Het is een jaar geleden dat een onderpastoor eener gemeente, tegen de stad gelegen, van huis tot huis, tot driemaal toe, bij ai de werk lieden ging spreken over de vereenigiDg. De man bofte er op dat de werklieden bij hun, voor kleine inleggen, groote voordeelen zouden genieten voor 20 centiemen,zegde hij, zult gij ondersteund worden voor alle gevallen en voor stakingen II fr. per week. De socialisten kunnen allemaal die voordee len niet geven, dit zijn allen maar werklieden die daar vereenigd zijn, maar bij ons,dat weet ge, zegde hij tegen de werklieden,zijn er rijke menschen en als wij zullen te kort hebben,dan komen die mannen er tusschen, zoodat er in onze vereeniging nooit geld zal ontbreken. Nu dat de vereeniging een jaar is geslicht en de leden recht hebben uit de vereeniging te trekken, keert de kaart, en in de kas, waar bijna nog niets is uitgenomen, is reeds te kort, zoodat de 20 centiemen niet meer voldoen om aan de werklieden, die deel maken van de vereeniging, de beloofde voordeelen te laten genieten. De leden hebben nu hunne bijdrage moeten verhoogen. Zoo men ons heeft komen verzekeren is het er, op eene andere gemeente, tegen Aalst ge legen, nog anders toegegaan. Er zijn daar een paar stakers geweest die 11 franken moesten trekken, doch nu dat er te betalen was, zouden de werklieden 9 fr. ontvangen hebben,of 2 fr. minder.... met het kompliment er bij dat men niet weet wat het toekomende week zou geweest zijn, of de stakers dan meer of minder zouden getrokken hebben. Dat de werklieden in deze twee buitenplaat sen erg misnoegd zijn, hoeft niet gezegd te worden. Nu begrijpen dc werklieden boe erg zij zich hebben laten bedriegen door de katholieke vereenigingsmannen, die hun zulke schoone beloften hadden gedaan de soupeetjes, prijslotingen,traktementen van pintjes en siga ren waren slechts maar middeltjes om de werk lieden zand in de oogen te strooit'n. Vele dezer werklieden hebben reeds hun ontslag genomen in die zoogezegde kristene vereen igi neen en nog anderen zuHen volgen Indien er hier op gedoeld wordt, dan zeg ik dal het onnoodig is dat wij zulks doen, gezien de schrijver P. V. S. er zoo goed op de hoogte van is dan ik zelve en hij het dus kan doen. Maar zulks zal hij niet, gezien die feiten op zijnen molen geen koren kan brengen en juist hierdoor verzwijgt hij zulks Dat zijn geene leugens, zooals P. V. S.zegt, maar eenvoudig geschreven wat de wevers ons hebben komen zeggen,die voor de bovenstaan de gevallen hun ontslag hebben genomen in die kristene vereenigingen en nu deel maken van de socialistische vereeniging. Wat het schrijven van den Voorzitter der Nieuwerkerksche vereenigicg betreft, daar zou ik 14 dagen moeten van niezen. Wel... wel... wel... toch 'k Heb dit stukje gelezen en 'k betwijfel sterk of dit wel van de hand komt van dien man, want heden zwart en morgen wit zeggen, dat geloof ik nog niet dat bedoelde persoon het zou doen, of ten \tare men den jongen er toe verplicht had zulks te schrijven of zijn naam er toe te leenen. Dit zaakje zal ik wel afwerken met den Voorzitter uwer vereeniging,op de eerste open bare vergadering die wij te Nieuwerkerken zullen houden, dit heel in 't kort de werklie den die op de eerste meeting tegenwoordig zijn geweest kunnen dan oordeelen wie er liegt Nu 't artikel Hij is kwaad dit spreekt over uwen en onzen handel, tijdens de staking bij Van der Smissen en bewijst dat gij een kluchtig manneken zijt zulks hoeft niet ge zegd te worden, want uw schrijven hierover is daar het klaarste bewijs van. Dit kan wel voor uwe fanatieke lezers zeer prettig zijn, maar of zulks zal helpen om uw gedrag in deze staking te verschoonen, is een heele andere kwestie. Ik wil geen misbruik maken van de plaats in uwe bladen in te nemen, immers veel schrijven, zal de noodige klaarte niet bijbren gen in deze zaak, om aan de katholieke zooals aan de socialistische werklieden te toonen wie van ons beiden leugens schrijft, want neen en ja is een langen strijd. Ik vraag U dus dat wij samen zouden ko men, met de wevers die in de staking zijn geweest van den heer Van der Smissen. Wij zullen daar het volgende bespreken 1. Uwe en onze handelwijze 2. Wat gij en wij er over schreven, nopens deze kwestie. Van deze samenkomst zou dan een verslag opgemaakt worden hetwelk wij zouden inlas- schen in onze bladen ook zouden wij het ver slag laten drukken op 5000 exemplaren, om aan het Aalslerscb volk en aan de werklieden in 't bijzonder te laten oordeelen wie er liegt en wie de leugenaars zijn Gezien ge de wevers tot getuigen uwer ge- zegdens roept, zijt ge zeker, zooals ge schrijft, de waarheid te zeggen en hopen wij dat gij hierin zult toestemmen, 't Is eene schoone gelegenheid om ons te kloppen en wij ver wachten hierop een gunstig antwoord. FLIPS. .aw. De vlasfabrikanten zijn verleden Vrijdag te Gent bijeen geweest om zich onder elkander te verstaan, om wekelijks hun werkvolk een dag te verletten. Door de Gentsche vakvereenigingen is er deze week een knap manifest uitgegeven, waarin er wordt aangetoond dat de Gentsche fabrikanten verleden jaar niet min dan 15 millioeu 444 duizend franken hebben gewon nen. Hel waS een jaar van bloei, en de werklieden wisten een klein beetje hun loon te verhoogen, nu is er zooveel aftrok niet meer, er is crisis en dc hoeren verminderen eenvoudig weg het getal werkuren, en natuurlijk het loon van den werkman vermindert Men bekommert zich niet om 't lot vau dezen die te veel hebben voortgebracht en nu,omdat zij te veel voortbrachten, iu ai moede zullen moeten leven. Het mauifest wijst er op, dal men van die veroverde groote winsten wal zoo moeien van kant zetten hebben, een reservefonds inrichten, waarin er 3 °/0 storten van hunne 15 millioen winsten, aldus de werklieden verzekeren tegen werkeloosheid of crisis, evenals de heeren een reservefonds maken,om in het vernieuwen van gebouwen en mecanieken te voorzien. Dit zijn van die socialistische stelsels die ten goede moeten komen der werklieden, maar waarvan de rijke menschen niet willen. Wat gaat hun het leven der arbeiders aan Daar bekommeren zij zich niet om enkel geld winnen, rijkdommen verzamelen en de wer kers zelfs in armoede laten leven, al is er nog zooveel overvloed, dat beoogt de kapitalisten klasse. Zeg wie als werkman wil nog de kapita listenbende steunen In Aalst is er ook grooten crisis in de Filature et Filteries léunies en in het Iacet- fabriek Torley en dit sedert geruimen tijd. Ondanks de groote winsten vroeger ver- wezentlijkl, denken ook die heeren er niet aan hunne werklieden te vergoeden. Lijden zij honger, wat gaat bun dit aan. Werklieden ziet klaar, en leest en herleest ons artikel, dat juist deze week handelt over onze samenleving. Vergeet niet, uwe verlossing zal uw eigen werk zijn. Eene getrouwde vrouw die zich aan den drank en overspel overleverde, leefde gescheiden van haren man. Telkenmale zij dacht dat hij een spaarpotje had vergaard, ging zij er bij, om het hem te ont- rooven of om zijne meubels te verkoopen. Naar de geruchten loopen zou zij het ditmaal op zijn leven bij hebben gemunt, en hem, een middel hebben bezorgd om goed te kunnen sla pen doch volgens den raad van den apotheker mocht zij hem maar een klein gedeelte toedie nen, en men beweert dat zij het hem alles in eens heeft doen innemen, met in zijne soep het te mengen. Dien man is beginnen onderhevig te zijn aan slaperigheid, zijn toestand vcrergde, familie leden en geburen hebben er zich mede gemoeid, dokters zijn geraadpleegd en ten lange laatste is den man bezweken. Middelerwijl had die vrouw zich het geld toe geëigend, met haren minnaar zich gemaskerd en samen het geld verteerd. De politie die het slecht gedrag van die vrouw reeds lang kende wierd nu ook onderricht van hare nieuwe daad en den heer politie-commissa- ris daagde haar voor den heer Vrederechter, die haar uit hoofde van slecht gedrag tot 7 jaren opsluiting veroordeelde in het bedelaarsgesticht te Brugge. Tijdens zij in de handen was van de gendar men en zij reeds plaats had genomen Op den trein om naar Brugge overgebracht te worden, kreeg de politie het beriebt dat den man over leden was deze verwittigde het Parket dat haar naar 't gevang deedt voeren en haar onder aan houdingsmandaat heeft gesteld. Het Parket is woensdag overgegaan tot de lijk schouwing en net is gebleken dat den man ver giftigd is, doch waaraan de vergiftiging wordt toegeschreven, moet nog uitgemaakt worden.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3