HjjjUjj KANDIDATEN 8e .laar. N° 14. Prijs per nummer 2 centiemen. 5 A puil ja08. voor de aanstaande Wetgevende Kiesing gylll Aan de Bevolking van het Arrondissement Aalst. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Vander Schueren Verbrugghen Van Headeghem Huysmans i Plaatsvervangers. J 4 :VanderSchuerei iLeveau De Deyn Van den Hove Nog enkele weken scheiden u van de kie zing voor de Kamer van Volksvertegenwoor digers. Nog enkele weken, en ge wordt geroepen, om aan te duiden wie en wien ge begeert als volksvertegenwoordiger voor uw arrondissement Ge zuit te kiezen hebben tusschen DRIE lijsten. 1De klerikale achteruitki ui pende lijst met Woeste aan 't hoofd, den noodlottigen man, die altijd op de bres is, om onrecht te plegen, om op te komen tegen de rechten van boer en werkman, om den nederigen en armen man te verdrukken en te pluimen in 't voordeel van de kapitalisten klasse, van de rijke menschen. 2. Onder de lijsten staat nog de lijst Daens, die opkomt als christen democraat, die in de laatste kiezing het heel schrap heeft gehad om als vertegenwoordiger door te komen. Deze partij heeft zooveel achteruitgang geleden, dat het niet te verstaan is, dat die menschen geene gemeene zaak met de andere oppositie partijen hebben gemaakt om al de oppositie stemmen samen te brengen, en aldus den zetel van M. Daeas te verzekeren. 3. De derde lijst is de lijst van het kartel, bevattende kandidaten der liberale partij, en kandidaten der Belgische Werkliedenpartij, die begrijpen, lat er samenspanning noodig is, willen wij ooit of ooit verlost geraken van de klerikale regeering, onzen eeuwi gen aartsvijand. Inderdaad, eenieder vraagt de verlossing, eenieder wenscht de verdwijning van de oude behouders, en terwijl het mogelijke gedaan wordt in het Walenland om de klerikale ach teruitkruipers partij zooveel zetels mogelijk te ontnemen, en baar aldus in minderheid te brengen, zien wij hier in ons arrondissement, de christene democratische partij, haren zetel in de weegschaal werpen, de kans oploopende hem door de mannen van M. Woeste te zien inpalmen. En waarom willen zij geen kartel, 't is te zeggen, waarom willen de christene democra ten niet samen met de oppositie partijen op één en dezelfde lijst staan, terwijl eenieder zijn eigen programma, zijne eigene politieke gedachten houdt, zijne eigene propaganda maakt, zijne eigene meetingen geeft, in één woord, geheel en al zelfstandig blijft V3n al de andere partijen. terwijl nogthans het zekerste en het noodzakelijkste is beweDkt Geene enkele stem te zien verloren gaan. Ja, waarom willen zij op die manier geen kartel Ha hunne redenen zijn zoo verward, dat men het moeiëlijk kan gissen, en men er nog moeiëlijk kan uitgeraken. Doch geene reden kunnen ernstig opwegen tegen het gevaar dat er dreigt een kamerzetel te zien verloren gaan. Hoe staan de zaken In 190*2 toen de christene democraten niet opkwamen, dan hebben de socialisten hun stemmentai zien klimmen tot 6064 stem men, of 3coo stemmen meer dan vroeger, dus 3ooo stemmen die kwa men van de christene democraten. De liberalen hadden er alsdan 4500 meer, dus waren er te same» 7500 stemmen van de christene democraten die liever voor de oppo sitiepartijen stemden dan voor de klerikalen. Dit levert ons wel het bewijs dat de christene democratische kiezers wel genegenheid moeten gevoelen voor het kartel. Welnu enkelen van die mannen komen bij een, en beslissen dat zij geen kartel willen Dus dezen nemen een besluit dat stuit regelrecht tegenover den wil van hun volk. Is dat ernstig Neen En hoeveel sympathie men ook mag hebben, hoeveel liefde men ook mag koesteren voor de Christene Volkspartij, tegen zulke misdaad moet men protesteeren, want met al dus te handelen, handelt men in 't belang van de Woeste partij, die zich de handen wrijft, die uitermate is verheugd, want die heeren wanen zich reeds in t bezit van den zetel van M. Daens. Welnu, wij vragen aan het manhaftig, kloek volk van ons arrondissement, te zorgen dat zulks niet gebeure, en wij vragen U te stem men op de kartellijst achter den naam van HUYSMANS CAMIEL. Denkt niet het is nutteloos de socialisten kunnen den tweeden zetel niet veroveren, zooals vroeger altijd is uitgebazuind gewor den. De liberalen en socialisten hebben met de laatste verkiezing tezamen 14200 stemmen behaald, wanneer ze er nu deze maal 3600 stemmen bij winnen, dan is er een twee den gekozene. Doch aan wie zal dezen nu toekomen Dat hangt af van de kiezers zelf, want de overeenkomst en de wet is zoo, dat, wanneer de liberalen tneer stemmen hebben dan de socialisten, ria aftrok van de noo lige stem men vot>r den eersten zetel, dan is ook de tweede gekozenen een liberaal. Doch in het tegenovergestelde geval, 't is te zeggen, waaneer nu het stemmentai dat behaalt groo- ter is dan het overschot der liberalen, (na de noodige stemmen voor den 1en zetel afgeno men t3 hebben), dan is Huysmans geko zen. Ziehier een voorbeeld Om twee gekozenen te hebben, heeft de kartellijst 17801 stemmen noodig Uet quorum 't is te zeggen het noodige getal stemmen om een zetel te hebben, is 8.900. De liberalen hebben nu bijvoorbeeld 1S35Ö stemmen en HUYSMANS achter zijn naam 4451 stemmen. Welnu er zijn 8900 stemmen noodig voor een zetel, dus is het overschot 13350 8900 4450 stemmen; doch, daar Huysmans 4451 stemmen heeft, dus 1 stem meer da» de liberalen hun overschot bedraagt, zoo is onzen vriend HUYSMANS den tweeden geko zene. Ge ziet dus het is heel waarschijnlijk, dat Huysmans gekozen wordt. De liberalen hebben voorzeker hun geko zene. Dus ware het dwaas een tweeden man van hun le kiezen, wanneer ge in de gelegen heid zijt, een bekwamen vriend als Huys mans een waren en oprechten ver dediger van boer en werkman te doen triomfeeren. Stemmen nevens den naam van Huysmans, is stemmen voor het Zuiver Algemeen Stem recht, voor de Volledige Evenredige Ver tegenwoordiging, voor den Algemeenen leerplicht, voor de oDllastiBg van boer, werkman en kleinen burger, tegen den Congo, die afgrijselijke zwarte helle, die ons millioenen en millioenen kosten zal. Stemmen nevens den naam van Huysma» is stemmen voor een behoorlijk lo»n, v een behoorlijk leven van vrouw en kind' Stemt dus allen op de kartellijst neve* naam van HUYSMANS CAMIEL. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en door de Vakvereenigingen gear -ipeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten België tr. 0,40 0,75 i.5o 4,00 Men abonneert zich op alle postburee'-n.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1