Vrienden, Kiezers I Het nieuw vergunningsrecht MILITARIA. HET ALGEMEEN STEMRECHT Voor de Socialisten stemmen, dat is tegen den Kongo stemmen. DE OVERNAME VAN DEN CONGO. In 1902 zooals wij hooger zegden, hebben wij reeds 6064 stemmen behaald dus 6064 kiezers die hun genegenheid voor de Socialis tische Partij hebben betoond, zelfs dan wan neer ze voorzeker wisten dat wij niet konden gekozen worden. Welnu wanneer die vrienden nu weer eens voor ons willen stemmen, want velen onder hen zijn socialisten, dan werpen zij hunne stem niet verloren, zooals liet geval zal zijn wanneer ze voor de lijst Daens stemmen Oan kiezen zij een Socialislischen t olksvertegen- woordiger En nu mannen, vooruit om Huysmans Camiel met Mei aanstaande naar de Kamer te zenden. Nogmaals stemt nevens zijn naam en niet van boven aan de lijst, want dan kiest ge voor de liberalen. N, R. De heibergiers van den buiten die wenschen dat er bij hun eene meeting plaats grijpe, wenden zich of schrijven aan het volgende adres NICHELS Alfbed, Hand aan Hand, Aalst. door de katholieke regeering neergelegd, is weer eene geldklopperij, en de oude bewaarders weten het zoo goed, dat zij niet in den smaak valt van de bevolking, dat zij enkel maar na kiezing in de Kamer zal behandeld worden. Dus herbergiers, dus gij werklieden en kleine landbouwers die later mocht op het gedacht komen, om herberg te houden, om iets bij te kunnen winnen, gij zult in de onmogelijkheid zijn, het te doen, omdat de patenten te hoog zullen zijn, en de openingstaksen niet betaalbaar door u. Dus na de kiezing krijgt gij eenen nieuwen cadeau van de katholieke regee ring tenzij gij ze hielpt omver werpen,met in Mei aanstaande te stemmen voor HUYSMANS. Doet gij het niet, dan staan u de vol gende betalingen te wachten Artikel i. Ieder slijter van sterke of gegiste dranken in het klein is jaarlijks aan het vergunningsrecht onderworpen Dit recht is verschuldigd voor elke slijterij. Het bedrag is bepaald als volgt Gemeenten van min dan 5000 inwo- ners 45, 60 of 75 franken, volgens de patentklasse. Gemeenten van 5000 tot i5ooo inwo ners 60, 80 of 100 franken Gemeenten van 15000 tot 30000 inwo ners 75, 100 tot 125 fr. Gemeenten van 3oooo tot 60000 inwo ners 112,50, 150 of 187,50 fr. Gemeenten van 60000 inwoners en meer 150, 200 of 2Öo fr. Ziehier wat er nu zal te betalen vallen, ©m eene nieuwe herberg te mogen ope nen. Openingstaks op de nieuwe slijterijen van sterke of gegiste dranken. Art ix. Door den eigenaar, den vruchtgebruiker of den erfpachter van het onroerend goed, waarin te rekenen van 1 Maart 1908, eene nieuwe slijterij van sterke of gegiste dranken in het klein wordt geopend, is verschuldigd een taks van 300 franken in de gemeenten tellende minder dan 5000 inwoners 400 franken in de gemeenten tellende 5000 tot beneden 15000 inwoners 500 franken in de gemeenten tellende iöooo tot beneden 30000 inwoners 750 franken in de gemeenten tellende 3oooo tot beneden 60000 inwoners 1000 franken in de gemeenten tellende 60000 inwoners en meer. Ge ziet, het is nog al gepeperd wat ons klerikaal gouvernement ons wil opdrin- gen. De Vaandrig het katholiek blad van M.. Pieraert, volksvertegenwoordiger der katholieke partij en die nu weer op rang komt, beknibbelt de uitgave van 14 millioentjes die verkwist worden aan eene nieuwe krijgsschool. Wel, wel, welke charlatans?!... De dompers zijn de overgroote meer derheid in de Kamers, ze kunnen al doen wat ze willen, ze stemmen zelf die i4 mil- lioen, die zij nu als verkwisting aanzien. Waarom gebeurt dit Wel, omdat het kiezing wordt, omdat de bewaarders den ken de kiezers nog eens te kunnen vangen. Pieraert schrijft nu tegen het militarisme en als er geld en mannen voor noodig zijn, dan stemt hij het op commando, ge dwee als een lam, even als Woeste, De Saedeleer doen, en zooals Moyersoen zal doen, als het ongeluk wil, dat hij in de Kamer komt. Huichelaars, denkt ge toch voor eeuwig, het brave lichtgeloovige volk te kunnen bedriegen Wie tegen het militarisme is, wie er tegen is, dat de zonen der arme lieden al leen mogen optrekken om soldaat te wor den, wie er tegen is, dat daar jaarlijks zoo veel milüoenen aan verspeeld worden, millioenen die men zou kunnen gebruiken tot hulo en bijstand van boer en werkman, die moet stemmen nevens CAMIEL HUYSMANS, den eenigsten waren kan didaat, verdediger van den kleinen boer, burger er. werkman. Weg met de huichelaars, als Pieraert en consoorten. is veroverd door de Socialistische Partij, die er gansch alleen heeft voor gestreden en geleden, die er slachtoffers hebben voor gehad, die er alles heeft voor geof ferd. Dank dus aan de Socialistische Partij, dat de werkmenschen over hun stuk stemrecht beschikken Welken werkman, die het hart op de rechte plaats draagt, zal zijne stem durven uitbrengen voor de katholieken, voor de liberalen of voor de christene democraten, en tegen de socialisten Wie dit doet, is een ondankbaren, en is den naam van werkman niet waardig. Alwie dus zijn eigen stand eer wil aan doen, moet stemmen voor de Socialisten, nevens den naam van HUYSMANS CAMIEL. den kandidaat der Socialisti sche Partij BELOFTEN. Al wat de katholieken op hunne meetin gen en in hunne schriften aan de boeren en de werklieden beloven, is enkel zeep aan den baard, want zij hebben de meerderheid in de Kamer en Senaat, zijn de meesters overal en hebben dus niet te beloven, maar kunnen het seffens geven. Zendt dus de belovers in Mei aanstaan de wandelen, en stemt allen nevens den naam van HUYSMANS CAMIEL. M. Woeste heeftin het Kongovraagstuk een hoofdrol gespeeld. Maar welke rol De rol van een man die alles over heeft voor een rijk man, den koning, maar die tegen alles strijdt wat voordeelig is aan het volk. Het was M. Woeste die in de bijzon dere Commissie der XVII Kamerleden aan den koning de beste brok, als private uitbuiting, wilde afstaan, enkel om Leopold II toe te laten baas en meester te spelen in België. Het was M. Woeste die het eerste kolo niaal wetsontwerp der regeering verdedig de, dat aan den koning alle macht in den Kongo toekende. Het is M. Woeste die bereid is nu, niet alleen de miljoenen onkosten van den Kongo aan het land op te dringen, maar erger nog alles in het werk te stellen om de wet, volgens dewelke de Kongo zou ge regeerd worden, zoo slecht mogelijk te maken, zoo voordeelig mogelijk voor de centenmannen, voor de uitbuiters, voor de koninklijke kliek. Voor de Woestelijst stemmen, dit heet, stemmen voor NIEUWE LASTEN. Voor de Woestelijst stemmen, dit be- teekent, den koning meester maken van ons pover landje Voor de Woestelijst stemmen, dit is, door die nieuwe onkosten, alle wetgeving ten voordeele van de arbeiders, onmoge lijk maken. Voor de Woestelijst stemmen, dit is ons medeslepen in internationale verwikkelin gen en in nuttelooze vermeerderingen der begrooting van het leger. Wie dit wil, stemme voor de achteruit kruipers. Wie dit niet wil, stemme voor de soci alisten. Camiel Huysmans. Eindelijk zullen de katholieken, van eene comedie van eenige maanden, zich nu toch tot akkoord stellen, en den Congo overnemen, met behulp van eeriige doctrinairen, die het hooge woord voeren in de liberale partij, maai- als lakeien van koning Leopold s'aan gekend. Maar vergeet niet, kiezers en lastenbetalers, dat gij voor dit zwarte land, in uwen zak zult mogen tasten, want de overname, kost ons de bagatel van 241 millioen franken. Er zijn in ons land 7 millioen inwoners, boor- lingen en ouderlingen, kreupele en gebrekkelij- ken inbegrepen, dus vcor ieder hoofd, 'tzij groot en klein, jong of oud. de bagatel van 34,50 fr. of voor een gezin van man, vrouw en 5 kinde ren, de som van 241 franken, wat gelijk staat aan een loon van meer dan 3 maanden aan 2,5o fr. per dag. En zeggen dat dit alles gebeurt om de grillen van onzen koning te voldoen, om hem ons geld te gaan laten verteeren, met andere vrouwen. Wie dit alles goedkeurt, wie er genoegen in vindt, in zijn zak te tasten voor den Coneo, die ons niets anders dan nieuwe lasten kan bijbien- gen, wel die stemme maar geru>t voor de katho lieke partij, want bij de katholieken is het altijd zoo geen geld voor de verbete ring van 't lot van boer en werkman, maar altijd geld in overvloed, om de rijke klasse te bevoordeeien en de gril len van een ouden looper van koning te voldeen. Maar die terecht met ons er wil tegen prote- sieeien, en voor goed een einde aan stellen, aan al die r.uttelooze geldverspillingen, wel dien moet stemmen nevens den naam van CAMIEÜL HUYSMANS, den kandidaat der Werk lieden Partij, die de vijfde plaats be kleedt, op de kartellijst.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2