A. Van dei* Meirsch Werkstaking. Vergaderingen. Petrus Van Schuylenbergh Werkeloozenfonds. HET GAAT GOED. Geheel verkeerd. Aan de Pantoffelmakers. Voor een haasje KINA FOUASSIN PHOTOGRAF1E Van Wambekekaai, (Saskaai) 12. S3. In de Filature et Filteries reünies maakte men deze week de rekening, den bilan, 't is te zeggen eens zien, hoeveel zij zooal wel ge wonnen of verloren hebben in 't afgeloo- pen jaar. Nu als eenieder weet, dat dit fabriek jaar lijks schromelijke winsten doet, en als men nu weet, dat men om die rekening te maken, de werklieden twee dagen wandelen zendt, ZONDER LOON, dan mag men dit wel gerust een schandaal noemen. Nogthans het grootste gedeelte der werklie den is hiermede te vreden, want daar dit kan verholpen worden bij middel eener wet, zoo zouden alle werklieden voor de socialisten moeten stemmen, omdat zij alleen eens meer derheid, dit tot stand zullen brengen. Rijke heeren, bekommeren zich niet met 't lot van den werkman, hun coffre-forts alleen, dat is hun God. te schieten, zijn er reeds zooveel landbou werszonen gedood en zuchten er nog zooveel in 't gevang, Nogthans 't is den boer, die den haas voedt, en 't zijn de rijke menschen die alleen het voorrecht hebben 't wild te dooden. Elkeen gevoelt genoeg de onrechtvaardig heid hiervan, ea nogthans blijven de dompers meester 't Is schandalig. Waarom eenvoudig weg tegen de Woeste- lijst niet gestemd, dan alleen is er middel aan eene betere regeering te geraken, die wetten zal maken ten voordeele van ons. 't Best deze maal, is stemmen nevens den naam van HUYSMANS CAMIEL. Bij het ter pers gaan, vernemen wij dat er eene werkstaking is uitgebroken, bij M. Marchand, onder zijne wevers. Oorzaak Tijdens de laatste werkstaking bijna twee jaar geleden, hadden de wevers het betalen van wachten naar boomen veroverd nu wilde M. hun dit ontnemen en ten gevolge dit, had den de wevers reeds eenige weken onderhan delingen aangeknoopt met M. Nu echter was de maat vol. en Vrijdag ver lieten zij het werk. Het getal 45. TE GEERAARDSBERGEN duurt de strijd der sigarenmakers onveranderd voort. Eene bijeenkomst met bazen en gasten leidde tot geen uitslag. Nu zal de burgemeester het be proeven, de beide partijen overeen te bren gen. Uit de onderhandeling met bazen en gasten is ten duidelijkste bewezen dal de eersten het enkel gemunt hebben, op een algemeeoen loonaftrok, zich steunende op de macht van hun bazen syndikaat. Dit zal zoo gemakkelijk niet gaan. De metsers, kDapen en moorteldragers heb ben ook maandag het werk stil gelegd. Deze eischen de metsers 0,35 fr of' 2 centiemen meer de knapen 0,28 fr. of 3 cen tiemen meer en de moorleldragers 0,30 fr. of 5 centiemen meer per uur. Het werk ligt daar algemeen stil. Hopen wij op eene spoedige overeenkomst, want in Geeraardsbergen eene zoo kleine stad, 600 a 700 werklieden broodeloos, 't wil wat zeggen. 't Is onverstaanbaar, hoe den werkman zijn boterham heeft te verdedigen. Nogthans hij maakt en brengt alles voort. Als patroons nu altijd samen handelen, waarom clan ook de werklieden hun voorbeeld niet gevolgd Een werkman verraadt zijne eigene klasse als hij niet stemt voor de socialisten. Eerste Communiekanten die hun portret laten maken, krijgen een nummer. Degene die bij de trekking eerst uitkomt, bekomt zijn vergroo'.ingsportret, 40 op 50, na den vorm- dag. Alpu. van der meirsch. TrrrT^^TTTTr^r, Op Zondag 12 April, in Hand aan Hand. Bouwvakken, om 10 ure 's morgens. Espadrillenmakers, om 10 ure's morgens. Ziekenbond Moyson, om 3 ure's namiddags. Textielvereeniging der katoenbewerkers en wevers, om 4 1/2 ure 's namiddags. de vermaarde jongen der stad Aalst, om zijne politieke kazakkeerderij, laat opnieuw van hem spreken. Sedert hij bij de katholieken aangeland is en sekretaris is geworden hunner vereenigingen, igt hij gedurig zijne pen te doppen, om alle uil, laster en leugenaarspraatjes in den wereld te zenden, om zoodoende, het werkende volk te rblinden. Nu is hij bezig met eene lastercampagne tegen Flips, nopens de staking bij den heer Van der Smissen, en wilt hij malgré bongré de werklie den doen slikken, dat hij waarheid zegt en Flips een leugenaar is. Flips zendt op die lastering een recht op ant woord die hij niet plaatsen wil, en integendeel maakt hij hem hierover zeer geestig in zijne bla den. De samenkomst gevraagd tusschen Flips, Van Schuylenbergh en de wevers van 't fabriek waarover kwestie is, neemt hij aan op de vol gende voorwaarden Dat er ook de knecht, M. Van der Smissen en het dochterken die hem binnen gelaten heeft bij zijn met M. de Vrederechter van Aalst en twee snelschrijvers om alles op te nemen wat er op die vergadering wordt gezegd. Dit alles zegt hij omdat de ondervinding hem heeft geleerd, dat deze die hij vroeger als GE WELDIGE RECHTVAARDIGAARDS aan- z^g, fijne plannentrekkers zijn. Hum hum Zie waarlijk aan zulk flink voorstel had ik mij niet verwacht. Petrus doet zien dat hij de zaak ernstig opneemt. Goed, gij neemt een ganschen hoop getuigen,ik vraag slechts maar een getuige namelijk den heer Weekers. Ondanks al de getuigen die ge wilt, zend ik u mijn woord van toestemming over de conditiën zooals gij ze vooistelt. Tracht dus dat de Vrederechter, twee snel schrijvers, M. Van der Smissen, zijn knecht en meisje die u binnen gelaten heeft, op de samen komst tegenwoordig zijn. Wat er zal besproken worden is het volgende, uwe en mijne houding in de staking bij M. Van der Smissen. Wat gij en ik er over schreef, wie de waarheid heeft gezegd of wel gelogen heeft. Als ge wilt moeten wij daar niet lang op wach ten, hoe eerder hoe liever, ge kunt mij deze week schrijven voor wanneer de samenkomst zal plaats hebben. Petrus, maar geen stok trekken hoort, met uw vrederechter, snelschrijvers, enz. De wevers zullen er voorzeker zijn en dat is het voornaam ste. H. F. Het Bestuur van het Stedelijk Hulpfonds tegen de Werkeloosheid brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat het bedrag van den bijleg voor de maand April 1908, vastgesteld is op veertig per honderd (0,40 p. 0/0). Voor vrouwen en leerjongens werd de bijleg bepaald op vijf en twintig per honderd (0,25 p. 0/0). Daar het Bestuur beschikbare middelen be zit, zullen de vergoedingen voor langdurige wer keloosheid insgelijks uitbetaald worden. (Regle ment van inwendige- en dienstorde, art. 43 tot De Meeting te Nieuwerkerken is buiten onze verwachting goed gelukt, ondanks den truk der katholieken die op het zelfde uur ook eene mee ting hadden beleed. De gezellen Flips en Eibers oogstten grooten bijval, voornamelijk de laatste heeft de talrijke aanwezigen getoond, hoe slecht onze katholieke regeerders zijn, die altoos handelen in 't voor deel der rijken en nooit iets goed doen in 't voor deel der armen, of 't zij door den drang der socialisten, die soms eene kleine verbetering aan de klerikale regeering weten te ontrukken. Hij vraagt aan de aanwezigen om te stemmen tegen de klerikalen, en hunne stem te schenken aan den vijfden kandidaat van 't kartel, voor CAMIEL HUYSMANS. Eibers zijne prachtige rede is dikwijls door het publiek toegejuicht. De Meeting te Kerkxken kon beter bijge woond zijn, doch de verschillende feestelijk heden waren daar de groote oorzaak van. Daar ook oogstten onze sprekers grooten bij val en de opgekomenen beloofden ons, dat zij hun best zouden gedaan hebben, om de volgende meetingen goed te doen lukken. Stielgenooten, tijdens de staking was er tus schen de bazen en de werklieden, een gelijken tarief aangenomen, voor het zelfde werk en schoenen ook het zelfde loon te betalen. Welnu, het bestuur onzer vereeniging houdt zich geruimen tijd bezig met de tariefkwestie. Van bij het begin van dit werk moesten wij vaststellen, dat men wel nagenoeg voor de zelfde soorten schoenen nog het zelfde loon betaalde, maar niet meer voor het zelfde werk dat dit vergde. Het bestuur heeft reeds bij patroons voetstap pen aangewend om het onbetaalde werk van in plakken en aanzwarten der schoenen aan de werklieden te doen vergoeden. Wel is waar zijn wij reeds er voor een deel in gelukt om dit te doen ophouden, doch bij ieder onderzoek der tarieven op de verschillende win kels betaald, moeten wij een geschil er in vast stellen waarop wij de aandacht onzer stielge nooten trekken, 't is hun belang, daarom ook moeten zij er zich mede bezig houden. Op de vergadering vgn zondag zullen wij deze kwestie bespreken. Komt dus naar de vergade ring. Bijzondere, goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3