De katholieke regeering. L's neersthende Crisis. De Cosgosaak. Pakt vast, Socialisten De Congo-overname D° crisis heerscht op dit oogenblik in al zijne hevigheid reeds maanden en maanden lijdt de werkende kias aan werk- gebrek, en dit is niet alleen het geval hier te Aal.:l. de crisis heerscht en woedt gansch de wereid door De werklieden hebben met behulp der mecanieken zoeveel voortgebracht, dat de magazijnen tot barstens zijn ge vuld, hebben zooveel meer voortgebracht dat er is verbruikt geworden, en van daar geen werk, omdat er overvloed is. Eerst en vooral schijnt het heel aardig, dat ge moet boeten, omdat uw arbeid zco vruchtdragend is geweest, omdat ge zoo braat zijt geweest te arbeiden en nog te arbeiden, te werken zonder opkijken, al uwe krachten te geven, om de voortbrengst zoo groot mogelijk te maken, en dan op 't einde van 't spel zonder werk te vallen, zonder brood gesteld te worden. Dit zijn oprecht, wraakroepende din gen, en 't is niet te begrijpen dat de wer kende klasse, dit alles zoo geleidelijk duldt Kijkt eens naar het groot fabriek, Fila ture et Filteries réunies. Op i en 2 April doet men het volk verletten, om te zien hoeveel die heeren hebben gewonnen, hoeveel duizende franken zij in hun zak hebben te steken Denkt ge, dat die heeren er opgedacht hebben, hunne werk lieden die twee verletdagen te betalen Ge zijt er wel mede Neen met hun ge woon verlet, maakte dit voor de werklie den 3 dagen werkeloosheid, en de heeren hebben er zich weinig om bekommerd of hunne werklieden wel eten hadden riet werkgebrek neemt wekelijks toe, en zoo hebben wij gezien, dat verleden week, ongeminderd h^t wekelijks verlet, de fa brieken Torley en de Filature et Filteries réunies geheel en al verleden zaterdag niet hebben gedraaid. De crisis heerscht algemeen, en ik zeg en herhaal het is onbegrijpelijk dat het werkende volk armoede moet lijden, om dat het te naarstig is geweest, omdat het te veel heeft gewerkt, omdat het te veel heeft voortgebracht. Doch onze hedendaagsche maatschappij is nu zoo, en om daar verandering aan te brengen is er eene grondige omkeering noodig. Wettelijke bescherming bestaat er ook öp dit gebied nog niet, omdat de werklie den in plaats van één zeel te trekken, in plaats van eendrachtig te zijn, nog geloofd hebben, aar; vei dee Iers die ze hebben in gelijfd bij kapitalistische partijen, en dan ook hunne stem hebben uitgebracht, ten voordeele der kapitalisten. Maar is er dan voor de werkmenschen niets te doen, voor hen die lijden ten ge volge van den heerschenden crisis Zeker, indien onze kapitalistische re geering maar wilde. Maar telkenmale er iets moet gedaan worden voor de werklieden, dan zegt de regeering er is geen geld Onzen vriend Anseele gaat den minister ondervragen in de Kamer over den crisis, over de werkeloosheid, en ge zult zien, wanneer hij eenige honderde duizende franken zal vragen om de noodlijdenden ter hulp te komen, dan zal het klinken ER IS GEEN GELD. Schijnheiligaards Om de hongerige werklieden ter hulp te komen, zal er geen geld zijn om de vrou wen en kinderen te spijzen, die even als hun echtgenoot en vader onverdiend lijden, daarvoor zal er geen geld zijn, maar om millioenen en nrillioenen in de onverzaad- bare congomuil te werpen, daarvoor zult ge wel geld vinden. Om aan onzen koning, die reeds zoovele millioenen bezit, een 5o millioentjes drinkgeld te geven, daarvoor zal er wel geld zijn om de 114 millioen schulden van den congo te betalen, daarvoor zal de kas niet ledig zijn, daarvoor zult ge wei geld vinden om voor 45 millioenen nieuwe werken te doen uitvoeren, om aan de grillen van onzen ouden iooper Leopold te voldoen, daarvoor za! er geen krot zijn in de kas, en als er dan mocht geld noodig zijn, dan zullen de klerikalen het wél we ten te vinden, met nieuwe lasten te leggen, zooals ze nu bezig zijn inet te doen, door de nieuwe geneverwet Alle werklieden zullen en moeten tegen zooveel onrecht hun aangedaan opkomen, en stemmen voor de Socialisten Wie dus bet hart op de rechte plaats draagt, wie iets over heeft voor vrouw en kinderen, wie voor zijne eigene belangen wil zorgen, moet op 24 Mei aanstaande stemmen, nevens den naam van Huys- mans Camiel. Het schijnt dat er op dezen oogenbiik, nog enkele socialisten zijn - als wij ze wel socia listen mogen roemen die het gedacht koes teren te stemmen voor de lijst der Christene democraten. Welnu aan die soort socialisten geven wij het hieronderslaande ter overweging, geknipt uil het blad der Christene Volkspartij Het Recht van zondag 12 April. 1908. Geene enkele partij in België is pri 1 cipeel zoo afgescheiden van alle andere partijën als de onze, diensvolgeqs is het hoogst noodzake lijk dat zij bij elke geleger.heid zich klaar en duide!i|k afteekene en eene zelfstandige hou ding aanneme te meer gezien het onrecht en het schandelijk bedrog gepleegd tegenover ons door socialisten en liberalen is hel eene nood zakelijkheid onze kiezers, die de gelegenheid niet hebben voor hunne partij te stemmen, zooveel mogelijk aan te zetten, deze twee partijën die zoo onbeschaamd de klaarste blijken geven van verre gaande oneerlijkheid, niet te bevoor- deeligen. Dit is in andere woorden letterlijk gezegd Daar waar de Christene democra ten niet strijden, moeten zij stem men voor de katholieken en tegen de socialisten Atlrappe Gij socialisten die nog in de waan verkeerdet, dat wij de Christene democraten hier in ons arrondissement moeten helpen verkiezen. Stemt gij socialisten maar voor de Christene democraten bier in ons arrondissement, de Christene democraten zullen er wel voor zor gen, dat daar waar uwe vrienden hunne hulp noodig hebber, ze dezen, wel zullen weigeren en doen vallen. M Plancquaert schrijft ook in dit zelfde blad De eendracht alleen onder de oppositiepartijen, kon 't ministerie doen vallen. M Van Damme, heeft die eendracht onmogelijk gemaakt bij is er de schuld van dat zijne eigene partij voor zeer lange jaren nog in minderheid zal blijven. Dus M Plancquaert erkent dat de een dracht, dus het kartel alleen bij machte is, de klerikalen «rnver te werpen. M. Plancquaert die weet wat het volk lijdt hoe gebukt het gaat, onder eene lange jaren klerikale regeering welk onrecht de werkende klasse en kleine burgerij wordt aangedaan door de eeuwigö volksvijanden hewel M. Piancquaerl stelt het lijden en het zuchten van ons beigisch volk ber eden zi;n eigen baat zucht, en omdat hij is bedrogen geworden, moet het volk blijven boelen, moe', het blijve» lijden en mag het niet hopen op verlossing. Welke gemeene politiek hebben ae Chris tene democraten In bet eerste artikel raden zij hunne volge lingen aan, voor de klerikalen te stemmen in het tweede erkennen zij dat de val van 't kle rikaal min slerie enkel te bekomen is door 't kartel, terwijl zij geen kartel willen. Dus. in beide gevallen werken zij tot het behoud der klerikalen en al donderen zij op ons bewaarders-gouvernement, toch zijn het diezelfde christene democraten, die niet willen dat wij er ooit van verlost zullen geraken. Wie van onze mannen zal er nog den moed bezitten een woord te uiten, ten voordeele der Christene democratie te Aalst van dergelijke verklaringen In 't belang der Sociaal democratie, in 't belang der werkende klas in 't algemeen, is hi t noodig dat de christene democratie ver- dwijne, want ge ziet, die partij beslaat enkel om de klerikale regeering te redden. Al wat wij in deze kiezing te doen hebben, is te zorgen, dat de zetel der Christene demo craten niet ingenomen wordt door de katho lieken,maar dat hij veroverd worde door onzen vriend HUYSMAiSS CAMIEL, en dit kan. met allen neveis zijnen naam te stemmen, en vrienden en kennissen aan te raden hetzelfde te doen. Socialisten begrijpt uw plicht en Huys- mans is onzen représentant. Stemt allen voor Huysmans. ■a*-7m. -i. Willi zal nu toch. vóór kiezing niet meer geschieden. De katholieke regeering heeft gezien, dat de socialistische Kamerleden bereid waren alle mo gelijke obstructie in de Kamer te maken, om te beletten dat de Congozaak vóór de kiezing niet geklonken wieid. Nu reeds zullen de kiezeis toch in de gelegen heid zijn, hunne stom uit te brengen tegen de Congo overname, want dezen kiesstrijd zet zich voornamentlijk op de kwestie van den Congo en ook op de nieuwe geneverwet, waar mede men het diuppelije van den we; kman op nieuw wil belasten en de heibergiers in hunnen handel treffen. Door de Socialisten wordt er in de Kamer voorgesteld, er nfeverdum voor geheel het la. d in 'e lichten, alle kiezers afzonderlijk te laten stemmen' of zij den Congo willen overne men, ja of neen. Dit zal voorzeker door de katholieken niet worden aangenomen, want zij we'en en zijn er van overtuigd, dat de oveigroote meerderheid van ae Belgische bevolking, tegen de overname van den Congo is. De katholieke Kamerleden wenschen alleenlijk hun eigen gedacht over den Congo te doen, en niet den wil van de bevolking. Het is hierom dat ue kiezers deze maal klaar moeten zien, en dat zij r.iet mogen stemmen voor de katholieke kandidaten, want dan zeggen zij wij willen den Congo overnemen, met al zijne schulden, wij willen er al onzeschoone millioenen aan verspelen, die wij nogthans noodig hebben voor goede democratische werken te kunnen doorvoelen Stemt hierom allen, deze maal nevens den naam van Camiel HUYSMnNS, die met hart en ziel tegen den Congo zal werken, tegen de af schuwelijke geneverwet.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2