HUYSMANS SCHILDERS-BEWEGING. !>E STAKING Pieken KINA FOUASSIN Onpartijdige vakvereeniging TOMBOLA. Ondersteuning ten voordeels der stakers Ijfeï'SlC iiici. Vrienüf-.i. m n«>f- plaatsen bereiden de reorganiseerde werklieden zich voor tot den fe Mei, de fewWag aan den arbeid gewijd L>e eerste Mei beeft eene grade beleekenis, wat voor vele werklieden nog onbekend is die niet overtuigd zijn van de sterke kracht die in uc huitieuifeijgjog van hunnen eigen arbeid gesloten ligt; die hunne eigen waarde niet eens begrijpen, van wat de werklieden zou doen stijgen in machten aanzien Het grootste deel der arbeidende klasse lijdt Dog altoos aan de betreurende kwaal, het vertrouwen en hoop niet te stellen aan hun eigen weik en vrijmaking, die de oorzaak is van hun onnoemelijk lijden. Bij de verheerlijking van het werk, draagt het Meifeest ook in haren schoot, de regeling er van. Lie regeling van den arbeid die aan het werkende volk, heden door den crisis getrof fen, eens temeer zoo pijnlijk doet gevoelen, hoe noodig zulks is. Zonder regeling van den arbeid, treedt de anarchie te voorschijn, in onze samenleving bestuurd door de burgers dus in 't nadeel der werklieden, van deze die meten arbei den. Wat wee er, treurnis verwekt zulks al niet voor de werklieden Het wordt tijd dat daar verandering aan kome, dat de werkende klasse zich hier ook voorbereide voor dit feest, en in massa deel nemen aan de oplochten en stoeten, waardoor de werklieden aan de burgers, hunne mees ter? toonen, dat zij «en einde willen stellen aan het huidig bestuur en zelfbeheer eener klasse, ten nadeele der werkende klasse. H. F. spreekt waarheid, wanneer hij zegt; dat de vijfde zetel in betwisting is,tusschen socialisten en katholieken. Ofwel HUYSMANS ofwel MOYER- SOEN zal den zetel innemen van M.Daens. Het is nu aan 't volk te zeggen,wien ze als hun vijlde vertegenwoordiger willen. Het is algemeen gekend Moyersoen is een dom kieken in vergelijking met onzen vriend HUYSMANS. MOYERSOEN is een lakei der rijke menschen, een verdediger van de kapi talisten klasse. HUYSMANv) is een vrij man,een vriend van boer en werkman, een verdediger van den minderen stand. Daarom ook zal hij naar de Kamers ge zonden worden. Wie daar wil aan mede- helpen. moet stemmen nevens zijn naam, zooais het hand op onzen stembrief het aanwijst. Door gansch het land, bijna in iedare stad, komen de schilders in beweging voor het ver bogen van hun loon. Groote vergaderingen «n betoogingen worden gehouden, zooals te hrussel en te Gent, om de aandacht van het volk te vestigen op de. eischen der schilders. Ook hier in onze stad hebben de schilders hunne eischen gesteld, 35 centiemen per uur wordt er gevraagd, in plaats van de 30 cen tiemen die nu betaald worden. i De bazen hebben reeds te zamen geweest i «m de eischen hunner gasten te bespreken en 2ijn tot het besluit gekomen. Van af de maand Mei, 2 centiemen, en van af Juni, 5 centiemen per k waart (of op 2 uren) meer te betalen. Dus de bazen geven juist den helft va>n wat de gasten gevraagd hebben. De gasten met wie wij gesproken hebben zijn niet te vreden mpt wat de haz-m Hup in gestaan hebben. Al de mannen der bouwvak ken winnen in de stad 3-5 centiemer terwijl de schilders lot heden nog altoos aan 30 cen tiemen betaald worden, en dit voor het ge vaarlijk werk dat zij hebben te verrichten. Ais bewijs hoe rechtvaardig de eischen de.r schilders zijn, laten wij volgen, de loonen die aan hunne stielgenoolen van andere steden betaald worden. In Brussel,Antwerpen,,Charleroi en Namen, 45 centiemen per uur te Luik, 40 centie men in den omtrek van Charleroi en Roubaix 50 centiemen te Rijsel, 55 centiemen per uur. Dus in al die steden winnen de werklieden die het zelfde vak uitoefenen, 10, 15, 20 tot 25 centiemen per uur meer dan onze schil ders. De bazen van de stad willen aan hunne gasten 1 tot 2 1/2 centiemen meer geven, op de 5 centiemen die de gasten vragen. Dus de bazen bieden op het loon der schil ders met geheele en halve centiemen, zooals er afgeboden wordt op de boter- en eiërmarkt. Zulks is niet verdiend als men het hoogere leest, dat er schilders zijn die tot 25 centie men per uur meer betaald worden voor het zelfde werk in de andere steden. De bazen zijn maar halfslachtig in hun ver weer, dat bewijst de 2 1/2 centiemen die zij willen toegeven aan de gasten, in plaats van 5 centiemen door de werklieden gevraaed. Ook is het eene slechte manier van handelen door de bazen aangenomen, want als de gas ten weten maar den helft te kunnen bekomen van wat zij vragen, zullen zij in't vervolg geene gematigde en redelijke vragen stellen zooals nu, maar wel het dubbel vragen van wat zij willen. Dat de bazen dit goed overwegen en aan de gewettigde eischen hunner werklieden toege ven, dat zal het beste zijn, de werklieden ver dienen zulks H. F. bij den heer Marchand duurt tot heden nog altoos voort. De wevers die maandag laatst mochten aan 't werk gaan,doch met 9slachtof fers en nog 3 in 't verschiet, hadden bij ge heime stemming besloten in die voorwaarde het werk niet te hervatten, wat zij ook gedaan hebben. Niemand heeft zich aangeboden. Donderdag avond was er een bericht door M. Marchand gezonden aan P.V Schuylenbergh op het onpartijdig komiteit afgehandeld,waarin M. nog slechts een slachtoffer maakte, doch wilde alles terugtrekken wat hij reeds aan de eerste deiigalie had toegestaan, met de tus- schenkomst van Prosper an Langendonck, het betalen van 't wachten naar boomeri en van op bet eerste uur. Eene delegatie van 3 wevers is benoemd om vrijdag met M. te gaan onderhandelen, en hebben het volgende bekomen Nog een slachtoffer, betalen van 't wachten naar boomen en inslag, braak aan de getou wen van na de 6e uur, het zien afmeten hun- ner stukken. De wevers hebben die zaak reeds bespro ken en zullen de volgende vragen aan hel on partijdig komiteit onderwerpen 1. Geen slachtofferde maken. 2. Het betalen van 't wachten naar boomen en inslag, braak aan de getouwen na het 3e uur, alsook het duidelijk maken, of dit ver let per week wordt gerekend. Dus M. Marchand toont reeds wat beteren wil en de wevers geven ook wat toe. Had zulks eene maar.d vroeger geweest, zeker zou er nooit staking zijn uitgebroken. Wij hopen dal, op het oogenblik dat dit verschijnt, de staking zal geëindigd zijn.U.F. de trislige en vermaarde jongen, trekt zijn schuitje van kant, met zun vrederechter, snelschrijvers, enz. De goedzakkige lezers van zijn pi ullebladje, hebben met hunnen morid wijd open blijven gapen, tot als de door h:m v?:;,;aard g. maakte vergadering zou gehouden worden, om zijne onweerlegbare waarheid te bewijzen, en tot slot er van spreekt hij van de garde-civiek. Ziede wel, dat Pie een geweldige recht- vaardigaaid is en een plantrekker erbij. Waarlijk, het vermaard venlje verdient eene decoratie om zijne lezers aldus voor den aap te houden, 't Ziet er hem lief uit als men zulke mannen tot verdediger moet nemen. Aan de kleermakers van Aalst en Omliggende Gemeenten. Th. Van der Kelen. ATV. Matthys. Heden Zondag om 7 1/2 ure, heeft de trekking van den Tombola plaats (gratis), voor dezen die deel genomen hebben aan 't Billard-en Kaartspel, ten lokale De Roode Leeuw Korte Zoutstraat. Er zijn schoone prijzen te winnen. Dus opgepast Overdracht fr. 303,29. Een lied gezongen door de caoutchoucbewer- kers 1,14. Een lied gezongen door S., 0,64.Lied gezongen door V. R. 0,91,dit alles bij C Bomon. Een lied gezongen door een gezel bij P.Podevyn 1,00. Totaal 30(i,98. :j. .V ty."ALIkLifr-n, m VVA vv.it»-**.. Bijzondeie goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw WETTELIJKE ERKENDE der kleermakers, Moed en Volharding Drijmaandelijksche Prijskamp. Uitreiking der Diplomas en Openbare Voordracht door den heer Schryvers van Brussel in haar Lokaal, bij M. Wellekens, Molenstraat. Aalst, op Zondag 26 April 1908, om 2 1/2 ure namiddag. Nogmaals richten wij ons tot U om te vragen bij ons in de vereeniging te komen, gezien den slechten toestand waarin de kleermakers verkee- ren, d:e voor echte liongerlooncn moeten wer ken. Houd op, Vrienden, Stieigenooten, met on der elkander te zuchten en te klagen, waar niets van voortkomt,Uw redmiddel ligt in de vereeni ging. Komt bij ons in de vereeniging die reeds een 6otal leden telt. Er zijn in Aalst en Omliggende 200 kleerma kers, denkt niet Vrienden, dat wij met 60 ver- eenigde leden beternis in den huidigen toestand kunnen brengen, als gij er allen staat op te zien. Ziet eens naar Brussel, Gent en Kortnjk. Velen onder U zullen reeds a! hooren zeggen, hebben, aat de kleermakeis van die steden in strijd zijn om meer loon, die zij zeker zijn te be komen, dank aan de eensgezindheid en de sterke veieeniging. Dat zulks een spoorslag zij voor u, kleermakers van Aalst en Omliggende, om dit moedig en krachtig voorbeeld uwer Vrien den te volgen, u ook sterk te vereenigen en u te weer te stelen Gij kunt u tevens den stiel gron dig aanleeren met de lessen te volgen van de Beroepschool, die kosteloos gegeven wordt voor hare leden. Daarom roepen wij U allen naar de Openbare Vergadering der Kleermakers, op Zondag 26 April 1908. waar er zal gesproken worden over de kennissen van het vak en de lage loonen in Vlaanderen. NAMENS HET BESTUUR De Schrijver, De Voorzitter,

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3