Onze Meetingen. in rie Kamer de Socialisten De Nieu we Geneverwet. OPENINGSTAKS Welnu Vrienden, Kiezers, WAT IS KARTEL de Christene Democraten dat zonder kartel, nooit het katholiek ministerie zal val len zij zullen stemmen Wat nu te doen Camiel HUYSMANS, Nu is liet avance, HUYSMANS HUYSMANS Camiel len er wel voor zorgen dat ge opnieuw moogt aidoppen, wanneer ze meester blij ven. Het is omdat de Congo, zóó eene slechte zaak is, dat op hunnen poot hebben gespeeld, orn over den Congo vóór de kiezing niet te stem men, zooals het de katholieken zouden hebben gewild. Wie dus deze maal stemt voor de katho lieken, zegt ik ben voor den Congo, en dat is niemand van ons. Na de kiezing, staat er ons ook nog een ander cadeauken van de katholieke re geering tewachten,bestevnenden,en ditis: Ge ziet de Congo is nog niet gestemd, en reeds staan er ons nieuwe lasten te wachten, lasten die volgens loffelijke ge woonte leest iaffelijke gewoonte weeral op den rug van den minderen man worden geschoven. De katholieke regeerirg heeft in de Kamer voorgesteld, de patenten op de her bergen volgender wijze toe te passen Alle herbergen, geene enkele uit zondering, zullen aan den volgenden taks onderworpen zijn 45, 60 of 75 franken in de gemeen ten van min dan 5ooo inwoners 60, 80 of 100 franken in de gemeen ten van meer dan 5ooo en min dan 15000 inwoners 75, 100 of 125 franken in de ge meenten van meer dan 15000 en min dan 3o,ooo inwoners. 1 f2,50, 150 of 187,50 frank in de steden van meer dan 30,000 en min dan 60,000 inwoners 150, 200 of 25o franken in de steden van meer dan 60,000 inwoners Vergelijkt herbergiers met uw patent van heden Nu voor de menschen die denken eene nieuwe herberg te openen, voor dezen is het nog wat anders, en feitelijk wordt dien zoo hoog gesteld, dat er voorden nederi- gen werkman en kleinen landbouwer geen middel meer is, om eene nieuwe herberg te openen, want men moet in de kleinste gemeente 300 franken betalen, in deze van meer dan 5000 zielen 400 franken, in deze van meer dan 15000 zielen 5oo fran ken in deze van meer dan 3o,ooo inwo ners zooals te Aalst 750 franken en in deze van meer dan 60,000 inwoners 1000 franken ge ziet welk gevaar er ons over het hoofd hangt, zoo van den Congo, als van de nieuwe geneverwet, en dit gevaar zal ons niet ontgaan, wanneerdekatholieken.de oude bewaarders meester blijven. Het is dus de plicht van alle rechtzin nige politiekers, die het goed meenen met het volk, samen te spannen, één zeel te trekken, om ons toch eindelijk te verlos sen, van dit klerikale juk. 't Was dit wat wij, socialisten, voor oogen hadden, toen wij het kartel voor stelden met de drie partijen. Dit is enkel, namen van verschillige partijen samen te brengen op één lijst, om zoo doende, de verschillige overschotten van stemmen ten goede te doen komen van die partijën en aldus een zetel van de katholieke partij te ontnemen Het kartel laat aan iedere partij toe, zijue eigene propaganda te voeren, zijn programma te verdedigen, te kiezen elk achter den naam van zijn kandidaat. Niets is schooner en eerlijker, en het komt ten goecie der oppositie. Vooral nu, dat de katholieke meerder heid kan afhangen aan één Kamerzetel, vooral nu was er hier in ons arrondisse ment een kartel noodig, om te beletten dat de zetel van M. Daens in de handen terecht komt van de katholieke partij, dien eeuwigen vijand van boeren werkman. En ongelukkiglijk vrienden willen geen kartel, wij zijn bedrogen ge worden te Dendermonde zeggen ze. Welnu, 't is waar, de Christene Demo craten zijn bedrogen geworden te Den dermonde, M. Van Damme heeft zijn ge geven woord niet gehouden, maar ik vraag het u Vrienden, Kiezers, omdat één man bedrogen is geworden, mag men daarom de belangen van de gansche arbei dende klasse verwaarloozen De Christene Democraten met M.Plartc- kaert en M. Daens aan 't hoofd, weten en bekennen dat het Belgisch volk lijdt onder het juk, onder den dwang eener slechte regeering. De Christene Democraten weten en schrijven het zelf in hunne bladen zooals M. Planckaeit in Het Recht van 12 April 1908, Welnu, wanneer er nu geene verlossing mogelijk is zonder kartel, waarom willen de Christene Democraten dan geen kar tel Welnu, insgelijks in 't Recht van 12 April 1908, lezen wij eene aanbeveling, om daar waar de Christene Democraten niet opkomen, toch niet te stemmen voor Liberalen of Socialisten. In andere woorden wil dit zeggen Christene Democraten, stemt voor de katholieken Welnu vrienden, dit levert ons het be wijs, dat de Christene democraten het be houd van de katholieke regcermg willen, en wanneer zij geen kartel hebben aan vaard, zij niets beter wenschen, dan hun zttel te zien overgaan aan een katholiek. Het is hierom, dat wij aan de Christene democratische kiezers vragen, goed uit de oogen te willen zien, en er goed op na te denken voor wie Laat mij toe, beste vrienden, u te doen opmerken, dat de Christene democrati sche partij van jaar tot jaar, van kiezing tot kiezing achteruitgang heeft te bespeu ren. Dit is waar geweest te Kortrijk, te Derdermonde, te Brussel alwaar de chris tene democraten in 't jaar 1906 hun hoofd man Priester Daens hebben zien af stemmen, ondanks zij heel goed dachten, ten minste een tweeden man in het arron dissement Brussel te doen verkiezen. Daar verloor Priester Daens in eens 4ooo stemmen en hier in het arrondissement Aalst, behaalden de christene demooraten in igoo, 10717 stemmen in 1904, 9480 stemmen. Men ziet dus dat deze partij altoos en gedurig achteruitgang maakt. Dus om M. Daens zijn zetel te behouden moet zijn stemmental van 3904 nog verhoogen. Had hij op de kartellijst gestaan, dan had hij voorzeker met eene groote meer derheid gekozen geweest. Nu echter is er geen kans meer hem te herkiezen, en dit door de schuld van hem en zij-ne vrienden. Welnu, al degenen die de verlossing willen, al dezen die den buik vol hebben van ons katholiek bestuur, moet stemmen op den kartellijst, nevens den naam van omdat hij een warmen verdediger is van boer en werkman. Van boven op de lijst mogen wij deze maal niet stemmen, omdat de liberale partij, voorzeker haren man gekozen heeft, en de bevolking van ons arron dissement niets beter wenscht, dan ook een socialist te doen kiezen Was het vroeger geen avance, beste lezers, want den overschot der stemmen van de liberalen komt ten goede van de socialis ten, en hierdoor zal nu voorzeker, onzen kandidaat gekozen worden. Het is nu de plicht van alle rechtzin nige anti-klerikalen, zoowel van christene democraten als liberalen, te stemmen voor Huysmans. De Christene democraten zullen névens den naam van Huysmans stemmen, om dat hunnen man Petrus Daens niet meer kan gekozen worden. De liberalen zullen nevens den naam van Huysmans stemmen omdat hunnen man, M. Rens den eersten staande, toch gekozen is. Met nevens den naam van Huysmans te doppen, zendt men een bekwamen man naar de Kamer, die hevigen vijand is van Congo en Geneverwet, een warmen voor staander van de belangen van boer en werkman. Het ordewoord is nu deze maal Geer e stemmen laten verloren gaan, niet stemmen voor dezen die niet kunnen winnen, maar wel allen doppen op de kartellijst, nevens den naam van en dan is het triomf voor boer en werk man in het Saucissenland. Leve Huysmans, weze ons aller kreet Te Lede hadden wij Zondag eene meeting en hetgeen ons grootelijks verwonderd is, dat de Christene denocra'en hunne vrienden verwittigd hadden, dat het gee.ie meeting was door hun be legd, maar wel door de Socialisten, hen aanspo rende niet op te komen. Aardige taktiek, vooral als men weet, Hat de Christene democraten ons een tegenspreker had den gezonden. Wanneer wij gaan tegenspreken, dan hebben wij het liefst veel volk. Te Le-de waren er dus maar een 40 tal opge komen, en onzen vriend Nichels die tot de aan wezigen sprak-wierd gedurig onderbroken, door een Christen democraat, die ondanks het aan dringen van de aanwezigen zelf, niet kon zwij gen, en zijne beurt niet kon afwachten om te spreken. SM2EI 1

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2