WAT BE SOCIALISTEN DOEN. Feestelijkheden op den 1e Mei. 't Versleten Kieswapen. DE STAKING Wat is nu de oorzaak dat wij socia listen, door de christene democraten worden tegen gesproken •AA-iryrrrr.T-u-rr-' Wij hebben aan de aanwezigen gezegd, dat wij liever met M. Daens zelf zouden dabatteeren, en beloofd te Lede te zijn, wanneer hij er zal spreken. Men heeft ons beloofd, ons te verwittigen en wij zullen er zijn TE NIEUWERKERKEN op Edixvelde had den wij - leden maandag fcene volle zaal volk. Ook hier is er tegengesproken door een chris ten democraat, maar het was een deftig debat. Niet de minste onderbreking en van 61/2 ure tot 9 t/2 ure, dus 3 volle uren, duurde de discussie, en alle aanwezigen, luisteiden met de meeste aandacht. Het debat begonnen op de kwestie van 't kar tel, eindigde met discusie over de coöperatieven der Socialisten, die de nering dooden, den her bergier en bakker ruineeren, over de mannen die mogen wandelen gaan en sigaren rooken, en eindelijk over godsdienstkwestie. Het heeft in alle geval een belangrijk debat geweest, en onnoodig te zeggen, dat den Chris ten democraat weinig in zijn 10I was, wanneer hij de cooper..tieven aanviel, gezien de Christene democraten, dus zijne eigene partij, eene coöperatieve bakkerij bezitten, om de bakkers te dooden een lokaal om de herbergiers te ruinee ren, eene coöperatief van roltabak te Aalst, en in den tijd eene samenwerkende weverij te Denderhautem. Dit debat gaf ons nu ook de gelegenheid over de godsdienstkwestie duidelijk te maken, wat wij er over denken en willen, en dc aanwezigen begrepen ons goed. Wel enkel de kwestie van 't kartel, en de be wijzen met cijfers van den gedurigen achteruit gang van kiezing tot kiezing, der Christene democratie. Het is hun een dolksteek in het hart, wanneer wij hun aanhalen, dat zij in 't arrondissement Brussei, verzekerd waren twee mannen gekozen te hebben, en als het op de punt van den degen kwam. Priester Daens zelf niet meer herkozen wierd, en hij een achteruitgang van meer dan 4000 stemmen had te hespeuren. Hunne argumenten tegen 't kartel houden .geen steek, en dan gevoelen de aanwezigen maar al te wel, dat er in ons arrondissement inoest kartel gemaakt zijn, tusschen de drie partijen, om de klerikale regeering omver te helpen wer pen. Uit een debat spruit licht, en 't is enkel dit wat wij willen. Dank aan de Socialisten die in groot getai in de gemeenteraden van Brussel en zijne faubourgs zijn gekozen, hebben wij door hunne aanhoudende propaganda en werking gezien, dat het minimumloon die men er vroeger bè- taalde, goed is gestegen. De terrassiers (grondwerkers) wonnen vroeger 35 centiemen per uur nu winnen zij er reeds tot 45 of eene vermeerdering van 10 cen tiemen. De metsers vroeger 40, 01145 en 5o centie men Plafonneurs vroeger 40 nu 45 en 5o centie men Schrijnwerkers vroeger 45 nu 50. Schaüedekkeis vroeger 40 nu 45. Dat al die menschen die op en afrijden, en hun brood gaan winnen te Biussel en omstre ken, mogen het de socialisten dank zeggen, dat hun loon met minstens 5 en 6 franken per week isveihoogd. Zeg, kameraden, wie is het die uwe stem ver dient Zeg, is het niet dank aan onzen vriend HTJYSMANS, die jaren en jaren op de bres is geweest, die het loon van alle werkmenschen zooveel mogelijk wil verhoogen en met zijne j vrienden daar waar zij de macht hebben, het i hebbeu verhoogd Zeg, zult ge ondankbaren zijn, vooreen man, die zooveel voor u heeft gedaan, nu, ge eene maal gelegenheid hebt, hem dankbaarheid te betoonen, voor hem niet te stemmen Neen, 't ware een verraad, en ge zu't uwe stem niet geven aan katholieken, uwe eeuwige vijanden, of uwe stem niet verloren werpen, met te stemmen voor dezen dieniet kunnen lukken, maar wel voor HUYSMANS Camiel doppen, die deze maal triomfantelijk naar de Kamers zal trekken. Onthoudt dus wat ge d ien moet, op 246 Mei aanstaande. IIHWlllkiai JL i --- --- - De volgende feestelijkheden zullen plaats heb ben op den Eersten Mei, feestdag van den Arbeid. 'S MORGENS, om 10 ure, vriendelijke samenkomst, in het lokaal Hand aan Hand voor al de partij- genooten die niet werken, ter gelegenheid van het Arbeidsfeest. 'S NAMIDDAGS, om 7 ure, vergadering voor al de leden der wijkclubs in hunnè lokalen, 0111 dan gezament- lijk naar het lokaal Hand aan Hand te komen. De wijkclubs moeten zorgen dat hunne leden voorzien zijn van lichtballonnetjes voor den Stoet. Om 8 ure juist, optocht door de stad met op schriften en het muziek aan 't hoofd. Om 9 ure, aanspraak door Camiel Huysmans. GEZELLEN, GEZELLINNEN, Wij roepen uwe aandacht op de feestelijkhe den van den Eersten Mei. Al deze die niet moeten werken en verlet kun nen bekomen op Eersten Mei, sporen wij aan 's morgens om 10 uren, in Hand aan Hand, en 's namiddags in De Roode Leeuw tegenwoordig te zijn. DE WIJKCLUBS. Des avonds moeten al de leden der wijkclubs in hunne lokalen zijn. Elke club zorgt voorna melijk dat al de leden tegenwoordig zijn, voor zien van een lichtballonnetje om den stoet op te luisteren. Al de mannen en vrouwen moeten hunne voorzorgen nemen omdat zij het laatste voor 7 1/2 ure in de wijkclubs zijn, om stoetsgewijze naar het lokaal Hand aan Hand te komen. Om 8 ure juist zal de stoet in beweging ge steld worden, aan het lokaal Hand aan Hand. Partijgenooten, gezorgd voor de goede lukking en uitvoering dezer feesten. -*-1— Bij gebrek aan ernstige kiespoleiniek, mengen de klerikalen vooitduiig den godsdienst in den kiesstrijd. 0 Zij schijnen «'wetens en willens niet te we ten, dat door de art. 14, i5 en 16 onzer grond wet, de vrijheid van godsdienst in België sedert i83o gewaarborgd is. Dat die vrijheid in ons land niet kan veran derd nech afgeschaft worden zonder de grond wet te herzien, hetgeen gebeuren moet met ééne meerderheid der 2/3 leden der beide Kamers, iets wat in ons land nog voor lange jaren on mogelijk is. En nochtans schrijven de klerikalen voor de eenvoudige buitenkiezers Denkt er aan dat het van uwe stem gaat af- hangen of ten naaste jaar God niet zal gerukt zijn uit het hart van uw kind. Of de lichten niet zullen uitgedoofd zijn voor het tabernakel en de klokken niet tot zwijgen gebracht. De priesters op het altaar niet vervangen door de gendarmen van een liberaal staatsbestuur Zijn onze tegenstrevers dan toch -niet be schaamd, het kiezerskorps van den buiten zoo voor den aap te houden Om de grondwet te kunnen herzien moet zulks gedaan worden door de 2/3 der kamerleden. De Kamer van Volksvertegenwoordigers is thans samengesteld uit 166 leden, waaronder 89 klerikalen en 77 anti klerikalen. Bijgevolg zou de grondwetsherkiezing moeten geschieden met 166 x 2:3— 1 ro rtemmen en zou den liberalen en socialisten 33 zetels moeten bij- winnen om zulks te kunnen verwezenlijken. Met de toepassing van het evenredigheidsstel sel is zulks onmogelijk in Be'oiC tonder de 'me dehulp der katholieke partij. Waarom dan zoo liegen en 't volk bedriegen. Geene enkele partij kan ooit de 2(3 der zetels veroveren met het huidig kiesstelsel. Dat weten de klerikale bladen en nog kunnen zij niet nalaten altijd denzelfden zeever, dezelf de leugens, denzelfden laster te herhalen. De spieuk van Escobar: liegt, bedriegt maar altijd voort er zal toch iets van overblij ven wordt aanhoudend in practijk gesteld door de klerikale dompers. Doah al uwe leugens en laster over de gods dienstkwestie zullen weinig baten 't Kiezerskorps ziet klaar in den politieken toestand uwer partij. Met 24 Mei zal het zich wreken op al uwe facadewetten, op al uwe ingebeelde... kerkver volging en lastertaal, door den zege te bewerken der vrijzinnige partij. bij M. Marchand, is zooals wij verleden week schreven en voorzien hadden, geëindigd in het voordeel der werklieden De wevers worden nu terug betaald, het wach ten naar boomen, inslag en braak aan de getou wen van af de 7e uur op eene gansche week ondergaan. Het is voor 't niet meer betalen van wachten naar boomen, dat de wevers in werk staking waren gegaan, die hun soms een loon verlies kon doen ondergaan van 5 lr., 6 fr. en meer per week. De voorwaarde hierboven aangehaakbis door M Marchand en de wevers aanvaard, 't Was een voorstel van 't onpartijdig komiteit, die groote voot'deelen aan de wevers schenkt, daai zij de groote loonverliezen niet meer zullen moeten ondergaan en van af de Jc uur, de 7 volle uren zullen betaald worden. Dus den stiijd is geëindigd in het voordeel der wevers,die voor wat zij bekomen hebben, de vereeniging zullen dankbaar zijn. BIJ DE SCHILDERS. Deze hielden verleden zondag hunne vergade ring, om de voorstellen der bazen te bespreken, van 2 en 5 centiemen opslag per kwaart, die zij aan hunne gasten wilden geven. Na men ons verzekerd heeft, houden die werklieden zich ongelukkiglijk voor hun zelf, met kleine zaakjes bezig die weinig voordeel aan hunne zaak kan bijbrengen. Bij elke beweging zien de werklieden met ge noegen, dat de bladen de zaak der werklieden verdedigen, om zoo doende het volk, de open bare opinie te winnen, voor de eischen door de werklieden gesteld. Welnu, 't schijnt dat er in die vereeniging der schilders nog een bekrompen geest is, die zulks zou afkeuren, dat de bladen de zaak der schil ders ter harte nemen. Zeker is het, dat zulks door weinige verstandige werklieden zal geloofd wor den, en toch is het waar Schilders, opgepast van die kleinzinnige lie den en moedig ten strijde. Vooruit voor de eischen der 35 centiemen per uur. DE SMEDERS. Hunne vereeniging heeft reeds tweemaal brie ven geschreven, gezien de bazen op den eersten brief niet hadden geantwoord. De gasten der winkels viagen 5 centiemen meer en de loodgieters 7 centiemen meer per uur, voor deze die nog de 35 centiemen per uur niet betaald worden. De gasten houden steik aan hunne eischen die zij gesteld hebben. BIJ DE VISCOSBEWERKERS. Door onze vereeniging was e; eere vraag ge steld aan h t bestuur van ditfabihk, om de

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3