~B H B KANDIDATEN ga VAN ALLES WAT. 8y Jaar. N° 18. Prijs per hummer 2 een Mei 1908. W EEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT AALST. MEETINGEiX. voor de aanstaande Wetgevende Kiezing BERICHT. EERLIJKHEID. f Rens Vander Schueren^jj jj Verbrugghen Van Heddeghem Huysraans Plaatsvervangers, j VanderSchueren Leveau iDe Deyn (Van den Hove De heeren klerikalen hebben geen geluk 1 Ze zitten met den Kongoleeschen kemel op den nek, en de beest drukt hun de borst in. Ze zitten met de genererwct in de keel, en de prop wil maar niet door. Ze vertellen onwaarheden met honderden en zaaien lasterwoorden met duizenden. Maar nauwelijks hebben ze gesproken of.de feiten komen de valsche beweringen logenstraften. Ziehier een enkel feitje De Aalstersche klerikalen hadden beweerd in hun kisabrief dat zij de werkmansabonne- menlen op lagen prijs hadden gesteld en aldus de arbeiders van den buiten hadden bevoor- deeligd. Ongelukkiglijk hebben de Belgische klerikalen, er.krle dagen geleden, eene verga dering te Borgworm gehouden en daar hebben diezelfde heeren, bij monde van M. Roberti, verklaard dat het nood ie was de werk mansabonnementen te beperken of af te schaffen. Ziehier wat M. Roberti zei, volgens het kle rikaal blad Le Patriote, 26 April, 3e bladzijde, 3e kolom. M. Roberti hekelt de uitgaaf van werkmansabonnementen aan de werklieden van den buiten. Het is ten gevolge van den verkoop dezer abonnementen dat de landbouwers geen werklieden meer kunnen vin den Het Kongres heeft geen besluit durven nemen over de zienswijze van M. Roberti, strekkende tot afschaffing van de werkmans- abonnemenlen, want er zijn te veel kiezers die daardoor zouden benadeeligd worden. De vrees van der. kiezer is het begin der wijs heid Maar de woorden van M. Roberti loonen aan wat de klerikalen beramen. Ze willen stokken in de wielen steken Ze willen de werklieden verhinderen betere loonen te gaan winnen, hen vastbinden aan de aardschol, hen doemen lot ellende en miserie. De klerikalen zijn ook bang geworden dat de landbouwers zouden kunnen tegen hen stemmen omdat de jonge soldaten zouden naar den Kongo gezonden worden. De klerika len antwoorden maar de grondwet ver biedt soldaten tegen wil en dank naar de kolonie te sturen. Dat is waar. De Grondwet verbiedt zulks, maar iedereen weel toch wel dat onze wetten papieren wetten zijn, en dat beloften geen schuld uitmaken. Bewijzen Met de vleet Toen de Kongo werd gesticht, werd er in de overeenkomst van Berlijn geschreven dat de handel in den Kongo moest VRIJ zijn. Werd de handel nu vrij Geenszins. Leopold at Zijn woord op. Toen de Koning werd uitgeroepen als soeve rein van den Kongo, verklaarde en schreef de regeering, plechtig, dat de Kongostaat geen cent aan Belgie zou kosten. Werd die verbin tenis volgehouden Geenszins. Enkele jaren daarna kostte de Kongo reeds vele miljoenen aan Belgenland. Zoo zal het ook gaan met den soldaten dienst Men zal de jongelingen aandrijven tot uitwijking naar den Kongo en onzejonge kerels ophitsen; men zal degenen, die eene kleine zonde begaan hebben, kwijtschelding beloven indien zij dienst nemen in het koloniaal leger men zal spreken van vaandeleer van vaderlandsliefde van een boel dingen die op een jong gemoed indruk kunnen uitoefe nen, en de eenen door dwang en de anderen door misleiding zullen naar het Kongeland trekken em aldaar arme negers helpen af te zweepen, mijnen le bewaken of caoutchouc voor rijke venten in te zamelen, en dan terug te keeren bij hun ouders, mat en mot:, uitge teerd. tot niets meer bekwaam dan te wor den ebn last voor gemeente of bloedverwan ten. Camiel HUYSMANS. f)e katholieken hebben een groot bombast gemaakt in de Kamer, omdat hunne tegen strevers in 't arrondissement Doornijk, op hunne meetingen zouden gezegd hebben dat zoo de Congo wordt aangenomen de Belgische werkerskinderen er zullen naartoe gezonden worden. De waarheid is, dat de huidige grondwet verbiedt dat er belgische soldaten naar andere coloniën zouden gezonden worden, maar, wanneer de Congo in opstand zou komen, wanneer de Belgische Staat er gevaar zou ioo- pen, dan zouden er weldra middels gevonden worden, om er onze volksjongens heen te zen den, want dan zou de Grondwet spoedig ver anderd zijn immers als de kapitalisten ge vaar loopea hunne intresten te zien vermin deren, dan zijn zij er spoedig bij. Maar wat erger is, dit is, dat de katholieken van eerlijkheid spreken, in kiezingslijd, zij, die gedurig de buitenlieden opvijzen, dat zoo liberalen en socialisten moesten meester wor den, de geestelijkheid, de nonnen en paters hier zouden weggejaagd worden. Aan deze leugens doet de geestelijkheid zelf mede, en die leugens weerklinkea iedere» zondag van op den stoel der waarheid 1?!... Welnu, waarom zijn de katholieken en de geestelijkheid in 't algemeen niet zoo eerlijk, aan de buitenlieden de waarheid hieromtrent te verkonden, en hen te zeggen dat de Grond wet de wegjaging van de geestelijkheid ver biedt. Wees er van overtuigd, als het er zal op aankomeB, de Grondwet te moeten verande ren, om de Volksjongens naar Congo te stu ren, zal dit veel spoediger en gemakkelijker gaan dan als de Grondwet zou moeten veran derd worden om de geestelijkheid te verja gen. De katholieken builen den godsdienst uk, om hunnen winkel te deen draaie». ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklameu 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent, per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED 3MIOHIELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 15o Buiten België Men abonneert zich op alle postbureelen. 4,00 op Zondag 3 Mei. Om 3 uie namiddag, in 't lokaal Hand aan Hand Spreker Gezel De Bunne, Volksver tegenwoordiger van Kortrijk. Om 4 ure namiddag, te Impe, aan 't Hof Smeer, bij den Poelenjer. Om 6 ure namiddag, te Lede, bij Petrus Janssens, kloefmaker).Voor beide meetingen, Spreker Van Roosbroeck, Brussel. Om 4 ure namiddag, te Moorsel, bij Petrus Hefremens, Kattestraat. Spreker Bergmans, Brussel. Om 4 ure namiddag, te Bavegem, bij Marchand aan de KeBc. Om 6 ure namiddag, te Letterhaufem, bij Benou Buerms, aan de Kerk. Voor deze beide meetingen, Spreker Albcric De Swarte. advo- kaat, te Brussel. Om 4 ure namiddag,- te Meire, bij Van der Steen Romain, Molenstraat. Om 7 ure 's Avonds, te Nieuwerkerken, bij Adam Petrus (Arkens), Kwalestraat. Voor de beide meetings, Spreker Camiel Iiuysmans, Socialistische kancidaat van de kartellijst. Om 5 ure namiddag, te Nedeiboelaere, bij Camiel Priem. Om 7 ure 's avonds, te Geeraardsbergen, in 'r Volkshuis. Spreker De Bunne,Volksvertegen woordiger van Kortrijk. Heden Zondag doet onzen bode Bocqmé zijne Vrijdag ronde, uit oorzake van Eerste Mei. E'k weze verwittigd.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1