De Staatswerklieden in^Tooo Alberic De Swarle De Congo eene goede zaak HUYSMANS Camiel WILLEMSFONDS. DE DOMPERS advokaat te Brussel, sprak verledett zaterdag bij den Heer Van Frayenhove, Varkensmarkt, over de werken der katho lieke regeering. Welk eene prachtige meeting, en veel bijval was dan ook het gevolg. Jammer, dat wij dien discours in zijn gaheel niet kunnen weergeven, doch het volgende treffende brokje moet ik afkondi- gen. Een oproep doende tot de werkende klas, om voor den Socialistischen kandi- te stemmen, liet hij zich volgender wijze uit Verbeeldt u, een kind dat zijne moe der in het aangezicht slaat aile ernstige menschen zullen het dit kind ten schande spreken, omdat het zijne moeder durft slaan, waaraan dit kind zijn leven heeft te danken. Welnu hetzelfde is het geval met een werkman die zijne stem niet geeft aan de Socialistische partij. Een werkman heeft zijn politiek leven te danken, aan de Socalistische partij, die gestreden heeft, die slachtoffers telt in zijne rangen, om dat het zijn stuk stemrecht wilde verove ren. Alle belgen die op dit oogenblik geene 42,32 franken rechtstreeksche belastin gen betalen, som die men vroeger moest betalen om te mogen kiezen en nu stemrecht hebben, hebben dit te dan ken aan de Socialisten. Een werkman die zijne stem nu aan dc Socialistische partij niet geelt, handelt juist zooals een kind dat zijne moeder in 't aangezicht slaat. Zeg, werklieden, zijt ge laf genoeg, om uwe moeder te slaan Wel neen Dus zult ge ook niet laf zijn, om tegen uwe politieke moeder te stemmen, tegen de Socialisten, aan wie ge uw stemrecht hebt te danken Zeg lezer, zeg kiezer, is dit niet tref fend Welnu van uw stembriefje gebruik maken om tegen Huysmans onzen kandidaat te kiezen, dat zult geniet, want van Petrus Daens was er dan nog geen spraak, dien man stond in de rangen der katholieken wanneer die partij ons volk deedt omverschieten. Katholieken en liberalen waren tegen het stemrecht en van Christene demo craten was er nog geen spraak. Werklieden, doet uw plicht en dan stemt ge nevens den naam van CAMIEL HUYSMANS. TIEN MEETINGEN hadden verleden Zondag plaats, en allen zijn om te beter gelukt 't Doet ons oprecht genoegen dezen strijd, en wij zeggen het rond uit wij hebben de meeste hoop. Vrienden past op, helpt mede, want de kansen staan te schoon. Huysmans behaalt overal veel bijval, en zijn krachtig woord en prachtig talent, maakt op de aanwezigen den meesten in druk. APRILVISCH. Een farceur van Erpe, was met een rei ziger in leder, een glas gaan drinken. Aan den broeder van den baas, maakte dezen farceur wijs, dat dien heer M. Huysmans was, en hij vroeg om op zijn hof te mogen eene meeting geven. Het kwam er niet op aanwant voor de schade aan zijn gras veroorzaakt gaf hij 50, 75 en als het moest 100 franken. Natuurlijk kwam inen tot akkoord, maar wierd spoedig door anderen beneden, die voor veel min, hunnen hot in leen wilden geven. Die farce komt aan Denderbode zijn oor, hij neemt het aan voor klinkende munt, en hij kondigt het at in zijn blad, aldus zijne lezers dien aprilvisch opdis- schende. Denderbode, wees gerust man, wij kun nen niet betalen om meetingen te mogen geven maar geloof mij, moesten wij 100 franken kunnen uitsteken om eene plaats om meeting te mogen houden, wij ons op alle gemeenten regelrecht bij de geestelij ken zouden wenden, om de kerk te huren voor 100 franken. Het geld heeft geen reuk en de geeste lijkheid zou het' geld der socialisten wel zakken, al was het ook om hun meetirgen te laten houden in de kerk. De katholieken beweren dat de Congo eene goede zaak is welnu als het komt van die zijde, dan is het eerst en vooral al te wantrouwen, want de Congo overne men kan geene goede zaak zijn, anders zouden de dompers ze wel laten uitbanen door de maatschappijën, die het tegen woordig doen. De koolmijnen in de Kempen, dit was eene goede zaak, want daar vindt men voor 80 miljard rijkdommen. De Belgische Staat kan dit voor zich houden, maar daar is te veel rijkdom, en hierom hebben ze dit aan de rijke men schen gegeven 't Besluit Goede zaken geven de katholieken aan maatschappijën van rijke menschen, slechte zaken nemen ze over aan den Staat. 't Profijt gaat in den zak van de rijke menschen, 't verlies mag door den Staat worden betaald. hebben plakbrieven gehangen, de medehulp inroepende van de Senateursen Kamerleden, alsook van het publiek in hunne werking voor een beter loon. Treffend is de vraag, of het niet te betreu ren is,dat oude Staatswerklieden,soms na 25 a 3D jaren dienst, nog een loon winnen verschil lend van 2,80 fr. tot 4,00 franken daags, wanneer er zooveel miljoenen, andere bud- jetten gaan aanvullen, tot r adeel van die ongelukkige werklieden. Wij kunnen niet genoeg onze slem voegen bij deee der staatswerklieden, om beternis in hun toestand te eischen, en dit hebben wij ten allen tijde gedaan. De hulp van onze Socialistische Senateurs en Kamerleden is hun altijd bewezen en altijd was zelfs' de Socialistische pers aan de zijde der Staatswerklieden, om hunne gematigde eischen te ondersteunen. Onnoembaar zijn de voorstellen en amende menten door de Socialisten in de Kamer ge daan om het lot der Staatswerklieden te ver beteren, en telkenmale hebben zij gestuit op de koppigheid der katholieke beloveis en Christene democraten, ais Helleputte, Renkin ea consoorten. Een raad aan de Staatswerklieden. Hub heil en beternis hebben zij enkel te zoeken bij de Socialisten, en hierom zullen zij stemmen voor den kandidaat der Socialisten •p de kartellijst nevens den naam van HUYSMANS CAMIEL, geeft Woensdag aanstaande 6 Mei, om 8 uren 's avonds, een Voordracht in de Graaf van Egmont Groote Markt, over zijne reizen in het Noor den. Deze Voordracht gaat gepaard met lichtbeelden. Aan volk zal het niet ontbreken. Vrijen ingang langs de Leopold- straat. hebben een manifest verspreid, waarin zij zorgvuldig zwijgen over de lasten die bijzonder drukken, op den werkman, kleinen burger en landbouwer zij spre ken geen woordje over den Congo en de nieuwe geneverwet, die weeral drukt op herbergier en verbruiker. 't Is kiezing, ze komen af gehuld in een schapenvel, die echte weerwolven. 't Zal toch niet baten, want onder den Congo en de geneverwet, bezwijkt de katholieke partij. Indien men hierover eens de Volks raadpleging liet gebeuren, 't is te zeggen, elk stemmen of hij den Congo en de gene verwet wil, ge zoudt wat zien. Neen, zeggen de katholieken, wij kamerleden hebben alles te zeggen, en onze kiezers niets 't Is proper. stemde de katholieke regeering in der haast 21 miljoen nieuwe lasten op den genever. De Socialisten hadden zich hiertegen verzet met wilskracht, maar eindelijk als de 21 mil joen dan toch door de katholieken gestemd waren, vroegen de socialisten achtereenvol gens 1. De afschaffing van de Vergunningswet. Niels is eerlijker dan dit, daaibij alle her bergiers wenschen niets beter. Dit wilden de katholieken niet toestaan en't Vergunnings recht wierd behouden. 2. De afschaffing der iukomrechten op het vee, die 1 400,000 franken bedraagt en regelrecht uit den zak komt der landbouwers, wierd ook door de Socialisten voorgesteld maar de boerkens zijn braaf, stemmen voor de dompers en hierom moesten de lasten «p het vee behouden blijven. 3 Het pensioen van 65 franken voor de ouderlingen te verhoogen lot 100 franken. Alhoewel dit heel weinig is, was het toch nog te veel voor de dompers, en de ouderlin gen mochten zich tevreden stellen met hunne 9 centen daags. 4. De Socialisten vroegen één miljoen van die 21 miljoen om de loonen der Staatswerklieden te verhoogen. De katholieken verworpen dit de Staats werklieden winnen genoeg zeggen ze. 5. Dan vroegen de Socialisten 300.000 fr. om de schoolkinderen ^en noenmaal te be zorgen. Hebben de werkerskinderen honger, dat ze kreveèren zeggen de dompers. b. Vroegen de Socialisten 3 miljoen om de geneverplaag ernstig ie bestrijden. De lasten op den genever bonden ons recht zeggen de domper? de werkmenschen mogen vergiftigd worden, als er maar duiten in de Staatskas komen. En voor zulke mannen rnoet ge kiezen Weg er mede en stemt voor HUYSMANS Camiel. 5JJ2ÊH LI! 11'9*1 W f

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2