DE BÏÏHËMT GROOT IS DE NOOD. M. Augusteyns Openbare Toespraak HOE LAAG GEVALLEN STAK HmT Marmerbewerkers. Germinal een liberale Volksvertegenwoordiger voor Antwerpen en die terzelfdertijd bestuur der was van een Weldadigheidsgesticht, van dit laatste ambt ontheven, omdat hij zich zeo vrij heeft getoond in eene open bare meeting zijn gedacht nopens den Congo en uen Koning te durven zeggen. Dit weldadigheidsgesticht wordt jaar lijks ondersteund door rijke damen, en een dezfer damen haar man, is bestuurder van verschillige maatschappijen tot uitbui ting van den Congo tot stand gekomen. Bedreigd allen steun aan dit gesticht te zien onttrekken,indien men M. Augusteyns niet afstelde als bestuurder, heeft men ongetwijfeld meer om den koning te beha gen, M. Augusteyns als bestuurder van dit gesticht afgesteld, en hem eene andere plaats toegekend, hetgeen M. Augusteyns heeft aanvaard om niet zijne rechten te verliezen op zijn pensioen, waarvoor hij reeds 21 jaar betaalt. Dit geval heeft in de politieke wereld een groot rumoer verwekt. Immers een Volksvertegenwoordiger om der wille van zijne broodwinning, het zwijgen opleggen nopens eene zoo gewichtige zaak is hoogst af te keuren. M. Augusteyns is persoonlijk tegen de overname van Congo, en de liberalen van Antwerpen in groot getal, zijn voor den Congo, en hierom zou M Augusteyns zijn gedacht niet mogen doen. Dit geval zou kunnen teweegbrengen, dat er te Antwerpen in 1910 twee liberale lijsten zullen voorgedragen worden. M. Augusteyns wordt goedgekeurd door de Liberale Volkspartij, wiens kan didaat hij is. Ja zoo is het bij de werklieden, veroor zaakt door het groot aantal werkeloozen en crisis die in de nijverheid woedt, wiens voor gaande wij tot heden nog niet gekend hebben en nog is erin dezen ongelukkigen toestand geene verbetering te bespeuren, zoodat de werkeloosheid en crisis in omvang en hevig heid, van dag tot dag toeneemt. Onze textielbewerkers vooral lijden het meest door den crisis, en de nood is voor hun groot. Op het lacetfabrrek Torley zijn er tot heden minstens 200 op 1000 werklieden min der dan 6 maanden geleden, en de overige werken nog slechts 3 a 4 dagen per week, ja zelfs nog minder. Ook de garenwerkers van het groot fabriek lijden hard onder de nijver heidszwakte, de 3 a 4 dagen werken staan aan de orde van den dag, eenige der werklieden werken nog slechts 2 dagen per week. Ook de tabakbewerkers worden erg door den crisis geteisterd, ofschoon dit voor die werklieden vroeger onbekend was. Bij de wevers wordt men ook goed gewaar dat er gebrek aan werk is. Het zelfde laat zich gevoelen in al de nijver heidstakken. Dus niemand die werken moet blijft ge spaard van den crisis. Onnoodig te zeggen dat het hongerspook dieper om dieper in de wer kersgezinnen dringt, waar in stilte gezucht wordt en de grootste armoede heerscht. Gelukkig voor deze werklieden die in de vakvereeniging zijn, die voor werkeloosheid uit de kas hunner vcreeniging worden gehol pen. Velen die dachten dat 3 dagen werkver- let per week onmogelijk was en zij nooit zou den werkeloos zijn, zitten nu te zuchten door hunné eigene schuld. Om de nood onzer leden te verhelpen heeft onze textielvereeniging (van katoenbewerkers en wevers) in de 4 eerste maanden van het jaar 3000 fr. drie duizend franken uit gedeeld. Tevens heeft onze tabakbewerkers- bond reeds groote sommen uitgekeerd voor werkeloosheid aas hunne leden. Gelukkig dus voor de werklieden die op dit oogenblik ver- eenigd zijn en zulks blijven. De vereenigiogen doen hunne plichten in dezen ongelukkigen toestand, om de werlc- loozen te helpen maar zou er niets meer kun nen gedaan worden Ja en vee! zou er kunnen gedaan worden. De stad zou de toelage voor het werkeioozen- fonds moeten vergroeien, omdat de bijleg niet zou verminderen zooals het nu gebeurt. Deze bijleg heeft reeds tot 80 per honderd bereikt, en nu betaalt men nog slechts 30 per honderd. Dit zou kunnen vermeerderd wor den, ja zou moeten vermeerderd worden, om de groote armoede te verhelpen. Ook de staat zou het mogelijke dienen te doen om de ongelukkige werkeloozen ter hulp te komen. Op dit oogenblik bespreken de kamerleden de Congozaak en de miljoenen die er noodig zijn voor dp overname. Veel wordt daar gesproken over den onge lukkigen toestand der zwarte negers eu me nige krokodillentranen worden gestort. Door die heeren wordt er gevraagd en gesmeekt om dat volkje ter hulp le komen. Van onze werklieden, voor de belgen zelf, wordt er door die heeren geen enkel woord gerept Armoede, groot gebrek mogen onze werklieden lijden. Voor hen is er niets, maar wel zullen de miljoenen door hunnen arbeid verdiend, gezonden worden, om anderen (zoogezegd) te beschaven en te steunen. Dat de werklieden er voor zorgen, dat er meer mannen naar de Kamer gezonden wor den, die hun zullen helpen als de nood groot is. H. F. Heden Zondag, 3 Mei, om 2 1/2 uren namiddag.komt onzen jeugdigen knappen Volksvertegenwoordiger DE BUNNE te Aalst toe. De fanfare Hand aan Hand haalt hem af, aan de Statie. De fanfare vergadert in Hand aan Hand, om 1 3/4 ure. Om 3 ure houdt hij eene in Hand aan Hand waarop de man nelijke leden van de Coöperatie bijzonder lijk worden uitgenoodigd. De Bunne zal spreken over zijne ver kiezing in het Arrondissement Kortrijk en over den aanstaanden kiesstrijd Allen er dus henen. Niemand ontbreke. HET COMITEIT. N. B. Het is de Samenwerkende Maatschappij die deze bijeenkomst be legt, en het bestuur heeft hiertoe 3 schoone horlogiën aangekocht, die onder de man nelijke leden van Hand aan Hand na de toespraak van De Bunne zullen verlot v/orden. Elk moet dus in 't bezit zijn van zijne lidkaart of lidboekje, wil hij een prijs kun nen winnen. Doch eenieder is toegelaten. Ingang en woord vrij. HET BESTUUR. al de werklieden niet te vreden waren. Door onze vereeniging is er dan geschre ven wat door de gasten woensdag 11. aan den heer Bomer is overhandigd. Ziehier wat er nu betaald wordt Kappers, 2 mannen 34 en 2 man&en 3i centiemen per uur. Polisseurs, 1 man 34, 2 mannen 32, 1 man 30 en 1 man 29 centiemen per uur. M. Bomer beloofde er bij, dat hij ia de maand Juli aan zijne gasten volledige voldoening geven zal, en tot 36 centiemen per uur zal betalen. De werklieden den ken dat binnen 2 maanden gansch hunne eischen zullen ingewilligd zijn zijn de lieden die zich verheugen, wan neer een ongelukkige werkman door den nood gedwongen, zijn toevlucht nemen moet of ten minste toch denkt te moeten doen, en hierdoor zich in de handen werpt van deze die hij voorheen verachtte, en zijn grootste vijand was. Ja hoe laag is die man gevallen die het ongeluk van werklieden exploiteert, om zoo doende, eene geveinsde werkmans liefde te toor.en. Past op, gij die zoo laag gevallen zijt, voor de teleurstelling die op uwe gemaakte vreugde zal volgen. Eens zullen de ge- dwongene werklieden hun vrij gevoelen. De loodgieters onzer stad zijn maandag 11. in staking gegaan. De rede is De vereeniging der metaalbewerkers had aan de bazen der loodgieters, eene loonsver- hooging gevraagd van 7 centiemen per uur. Het loon dezer werklieden was hoogstens 30 centiemen, zoodat de vraag der loodgieters zeer gematigd was. Zekers is het dat niemand zal ontkennen, voor een gevaarvol werk zooals de loodgieters verrichten, die dikwijls het volk doen heuve- ren als zij deze nuttige werklieden aan den arbeid zien, er. vcor dit werk een loon vra gen van 37 centiemen per uur, in niets over dreven is. Ën toch zijn de loodgieters gedwon gen geweest, het werk te staken om de ge vraagde loonsverhooging te bekomen, ofschoon de bazen hunne gasten de 7 centiemen loons verhooging toegestaan hadden, wriiden zij na maar 3 centiemen geven. De eerste toestem ming der bazen is het beste bewijs dat de vraag der gasten door hun zelf is erkend als een gewettigde en gemachtigde eiseh. De terugtrekking ervan strekt niet tot eer der bazen Wij iaten de Aalstersche bevolking oordeelen over de handelwijze der bazen, die hun gegeven woord intrekken en aldus de oor zaak zijn, dat er slaking is uitgebroken. De werklieden die bij de landelijke federa tie aangesloten zijn, en over groot weerstands vermogen beschikt, zal de loodgietersgasten in staat stellen, zoolang als de bazen het willen, den strijd tot het einde, tol aan de overwin ning vol te houden. H. F. JN. B. Op het laatste oogenblik vernemen wij dat Maandag de metaalbewerkers ook in staking gaan In het werkhuis van den heer Bomer waar het stukwerk bestond, zijn de wérk- lieden er jn gelukt dit te veranderen in daghuurwerk. De heer Bomer had een loontabel op gemaakt voor al zijne gasten, waarmede treedt een nieuwe jaargang in. Wij kunnen de lezers niet genoeg aanwak keren, zich dit goed opvoedend werk aan te schaffen. Het kost enkel 1 frank per jaar dat men kan betalen aan den verkoopermet, 2 centiemeR per week. Hiervoor heeft men minstens eene brochuur per maand, en meermalen heeft men een jaargang van 14 en meer brochuren. Warm aanbevolen dus.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3