De Pensioenen. Waarom voor Huysmans stemmen Omdat de liberalen doordat ze van boven staan, hun gekozenen toch hebben. Omdat de Christene democraten door geen kartel te willen, waardoor M. Daens verzekerd getrozen was in de kaart spelen der katholieken, en nu M Daens niet de minste kans meer heeft herkozen te wor den. Alle klaarziende liberalen zullen nevens den naam Huysmans stemmen, omdat hun man zeker gekozen zijnde, zij aldus zullen helpen beletten, dat er een vierden katho liek, een eeuwigen vijand van licht en beschaving zou gekozen worden. Alle vooruitziende Christene democra ten zullen voor M. Daens met meer stem men, omdat zij hunne stem niet zullen willen verloren werpen, want dan bestaat er gevaar M. Moyersoeneene nulleteit van de eerste goeste te doen kiezen. Voor HUYSMANS stemmen, is stemmen tegen den Congo, tegen de geneverwet. voor een behoorlijk pensioen in den ouden dag, voor alge-meen stemrecht, voor verplich tend onderwijs, voor een behoorlijk loon, voor een beter leven. HUYSMANS zal een waren verdediger zijn van boer en weikman. Stemt er dus allen voor. Aan wie hebt ge uw stuk stemrecht te danken Aan de Socialisten, die er voor geleden en gestreden hebben, die er hun bloed hebben voor vergoten, die er hunne broe ders hebben zien voor vermoorden. De werklieden en kleine landbouwers die nu mogen medestemmen, mogen dit dank wijten aan de Socialisten De werklieden hebben dus hun politiek leven te danken aan de Socialisteneven als een kind het leven heeft te danken aan zijne moeder. Een kind dat zijne moeder slaat, begaat eene afschuwelijke daad, die door eenie der afgekeurd moet worden. Welnu de werklieden die tegen de socialisten stemmen, staan gelijk met de kinderen die hunne moeder in het aange zicht slaan, en dat mag niet. Alle eerlijke werkers zeggen dank aan de Socialisten hebben wij ons stuk stem recht en wij stemmen dus voor hen. Het is maar eerlijk ook. DE STROOM VOOR HUYSMANS is buitengewoon. Overal vinden wij veel bijval en uit vele plaatsen krijgen wij brieven die ons de meeste hoop doen koesteren. Mannen opgepast dus Zijn er soms onder u, die vroeger voor liberalen of christene democraten hebben gestemd, omdat zij dachten dat de socia listen toch vaiet konden winnen, nu is het geheel anders, nu moet en zal Huysmans gekozen worden wanneer gij allen recht zinnig mede helpt. Doet dus allen uw plicht. Ziekenbond Moyson De Kiezing voor de Senaal. We staan niet alleen voor eene Kamerkie- zing. We moeten ook kiezen voor Kandida ten-Senators. Iedereen weet dat we vijanden zijn van het systeem der tweede Kamer,d<ste meer dat de Senaat vooral samengesteld is uit ouwe heeren die rijk moeten zijn om in dit korps te lieden en aldaar, natuurlijk, de belangen der bezit tende uitbuitende klas verdedigen. IJus, ons leus zij Geen Senaat. .Maar, er is een Senaat En, wanneer een wetgevend lichaam bestaal, moet men immers trachten aldaar den slechten invloed der ach teruitkruipers te verdiingeu. We hebben geen socialistische kandidaten voor de Senaat. Wat moeten we dan doen. Stemmen voor de kleiikalen, tegenstanders van het algemeen stemrecht, van den schoolplicht, van de gewapende natie, van de verandering van ons geldwezen, van alle demokratiscbe hervormingen NOOIT. Deden we dit, zoo zouden we ons zelf een koord om den nek draaien, zouden we ons eigen zelfmoorden. Stemmen voor de liberale Senators hij ge brek aan socialistische NATUURLIJK Tusschen twee tegenstanders kiezen we degen°n welke met ons mee willen om zekere broodnoodigehervormingen te verwezenlijken. De liberale senators zijn partijgangers van het A. S van de afsehafling der plaats vervanging, van den schoolplicht met schoolkantienen, van de belasting op het inkomen, van een heelen boel hervormin gen die we op ons programma hebben inge schreven. Het ordewoord voor alle bewuste socialisten moet dus zijn Stemmen tegen de klerikalen, Cam. HUYSMANS Moesten wij al onze tegenstrevers ge- looven, dan is het dank aan hun dat het pensioen voor de oude werklieden is be komen. Welnu, laat ons eens zien wat er van waar is. Van het jaar i83o tot 1894 waren de katholieken en liberalen aan 't bewind, dus 64 jaren, zonder dat er een enkele socialist in de Kamer zetelde, en geen enkele dezer heeren heeft daar over ge sproken De werklieden veroverden het meer voudig stemrecht en kozen in 1894, 28 socialisten. Deze mannen vroegen het pensioen voor de oude werklieden de katholieken wilden 20 duizend frank ge ven, de socialisten wilden nieten speelden voorts op hunnen poot de katholieken wilden 30 duizend frank geven, niet ge noeg zeggen de socialisten de katholieke heeren geven 50 duizend frank, de socia listen zijn niet content de katholieken wilden dan 100 duizend, daarna 500 dui zend franken geven, de socialisten houdea zich bij hunne eischen, 1 fr. per dag voor al de ouderlingen. De socialisten hielden in 1900, op Paschen, eene Betooging te Brussel, waar 100 duizend socialistische werklieden aan deel namen. Slechts enkele liberalen waren daar ook, doch noch katholieken, noch christene democraten, waren daar tegen woordig. Dus, de socialistische werklieden maak ten kosten om naar Brussel te komen een klein getal liberalen deden zulks ook. De katholieken en christene democraten, ge troostten zich geen cent te offeren, om aan de regeering te toonen, dat de werk lieden het pensioen van 1 fr per dag wil den. Het is na de betooging dat de socialis ten met nog meer kracht in de Kamer het pensioen eischten, en de regeering 12 millioen heeft gestemd per jaar voor het pensioen van 9 centen per dag. Zeg eens, werklieden, wie heeft er het meest gedaan voor het bekomen van het pensioen Waren het de socialisten niet Ja niet waar Woorden zijn geen oorden, en vuiler den zak niet, zegt het spreekwoord, ei kan door elk gedaan worden De socialisten hebben doen zien man nen te zijn, bij het woord ook de daad t< zetten, dat doen de andere partijen niet Gelooft dus niet wat de andere partijei zeggen, dat dank aan hun werken, he pensioen voor de werklieden is gekomen Integendeel trachten de katholieken al les terug te nemen wat aan de oudjes i gegeven, en moeten al deze die nog pen sioen willen trekken er eerst voor betalen Voor forten, Congo, enz hebben dl heeren millioenen gereed liggen, maa voor onze oudjes daarvoor is 9 centei pensioen nog te veel. Wie van de werklieden wilt zulke man ner. aan 't bewind houden Ik geloof nie mand Want moest zulks waar zijn, he was voor hen eene schande. ZE SCHUWEN HET LICHT. De Denderleeuw sprak M Moyersoen vei leden Dinsdag meer dan eene uur, om d weiken der katholieke regeering op te herm len en den Congo als een aardsch paradijs a te schilderen. Onzen vriend Nichels vroeg er 't woord e 't wierd hem gegund voor 10... mirulen, di dan Rog tot 6 verminderd werden Toen men Nichels het woord ontnam, stek hij M. Moyersoen voor, een anderen dagt bepalen, om hetzelfde onderwerp tussche hun beiden in een openbaar debat te hedis cnteeren, maar onnoodig Ie zeggen dat J Romain van krommen aas gebaarde. Voor een advokaat met een werkjongen ni I durven disculeeren, dt pleit in alle geval ni voor M. Romain. De nullelooze werken die ten gevolge va dn overname van Congo zullen moeten uitg voerd worden, zegde M. Romain, zullen to( Zondag 17 Mei, om 3 uren namiddag, alge- meene Vergadering. Allen dus op post.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2