Voor de Agréés. Een groep bureelbedienden van Aalst en Omstreken. KLVA FOUASSIN Jagers R.Eberhardt-Doehler teLuik VRIENDEN, KIEZERS, aevert voor uw aller vriend en weldoener HUYSMANS CAMIEL, en leert uwe verdwaalde broeders er voor steramen op lijst 2, de vijlde kan didaat, waar de hand op wijst. Onderricht elkander. in alle geval werk en eten aan de werklieden verschaffen. Welnu, wanneer M. Romain er zoo over denkt, dan verwachten wij den dag, dat hij zijn fortuin zal ten pande stellen, om de zee droogte laten scheppen Er zullen geene soldaten naar Congo moeten gestuurd worden, de grondwet verbiedt dit, zegt .M. Moyersoen. Wees gerust, als het de belangen der rijke Bienschen betreft, zal er gauw een middel ge vonden worden, om de volksjongens naar t zwarte land te doen optrekken. Wij socialisten zeggen In België is er armoede en ellende bij den werkman en den kleinen boer, en als onze regeering 241 miljoen kan vinden, om aan den Congo te verspillen, dan kunnen zij dit geld beter gebruiken hier in ons land, om den toestand dier ongelukkigen te verbeteren, maar dat zullen ze niet, want de socialisten hebben verleden week 2 miljoen gevraagd om de werk lieden die op dezen oogenblik in grooten crisis verkeeren, ter hulp te komen. Dat zullen die heeren weigeren, omdat bun het lot van den armen belg weinig aanbelangt. Van de Velde, de socialist, is voor den Congo, zegt M. Moyersoen, dit om te bewij zen dal de overneming van Congo goed is Van de Velde zal zooals alle socialisten, tegen den Congo stemmen, omdat de voor waarden slecht zijn, en er in ons land eerst en vooral nog zooveel te doen is voor het arbeidende volk. Ware Congo eene goede zaak voor ons land, de rijke menschen in wiens handen hij nu zit zouden hem niet laten gaan. Het bewijs ervan vindt ge hierin, dat de katholieken, de koolmijnen in Limburg, die eenen rijkdom vertegenwoordigen van 80 miljard of 80000 miljoen,weggegeven heb ben aan de rijke menschen. in plaats van dit aan den Staat te behouden,die er den wettigen erfgenaam van is Goede zaken, Iaat men aan de rijke men schen, en de slechte zaken, wil men aan den Staat overlaten, zooals nu met den Congo het geval is. Houdt die slechte zaak ook voor u, zeggen de Socialisten, wij willen van den Congo niet. AAN ONZE AMBTGENOOTEN. Sedert jaren maakten de agréés in ver schillende bladen van het land hunne grie ven bekend. Zij veropenbaarden in om zendbrieven en vlugschriften hunne klach ten en hielden onderhoud met katholieke afgevaardigden, senatoren en ministers, waaronder de heeren Hubert, Levie, Maenhout, Verhaegen, Renkin, Van den Peereboom, Helleputte, enz. Allen beloofden hunnen steun en er ver beteringen aan te brengen. De katholieke afgevaardigde M. Hubert ging zelfs ver der. Hij deed, bij de laatste wetgevende kiezingen in al de gemeenten van zijn kiesdistrict Dinant-Philippeville, uitplak- ken dat de eischen der agréés verwe- zentlijkt waren dat het een voltrok ken feit was En trots al deze stellige beloften en ver zekeringen hebben de aangestelden sedert meer dan 35 (vijf en dertig) jaren geen cent opslag bekomen, terwijl hunne taak reeds vermoeilijkt en hunne verant woordelijkheid immer vergroot. De huidige minister M. Helleputte ver klaarde in de Kamer dat deze categorie bedienden welke door vlijt en studie uit de rangen der handarbeiders zich verheft had, rechtheeft op verbeteringen. Maar deze komen er niet Er is geen geld. De bilans sluiten met een te kort en de bedienden moeten bijgevolg maar wachten tot wanneer er boni is. Welke les moeten wij, bedienden van den railway daar uittrekken Dat al deze heeren belovers Jan Klazen zijn en hunne beloften slechts amerikaansche bluf en kiesparade is. De katholieken zijn de meesters van 't land en beschikken over alles. Een pennetrek is voldoende om het lot van honderden en duizenden werklie den en bedienden te verbeteren. Helaas Zij doen het niet Zij zullen het nooit doen. En waarom Omdat hunne liefde voor den kleine eene huichelarij, eene valsche liefde is. Er is geen zaad in 't baksken om den kleine een voldoend loon te betalen opdat hij met zijn huisgezin een bekoorlijker le ven zou leiden, maar millioenen nutteloos wegwerpen om de grillen te voldoen van onzen vorst om nieuwe kanonnen aan te koopen en nieuwe forten te Antwerpen te bouwen, millioenen om aan den Congo te verspillen en ginds de negers uit te buiten. Ha daar is geld steeds in overvloed voor. Overweegt en gedenkt dit wel, mede broeders, nooit zullen die heeren voldoende maatregelen en zorgen nemen voor de geest- en handarbeiders. Maar wat staat er ons, slaven van den staat, zonder rechten, te doen om lotsver beteringen te bekomen Allen te stemmen voor de socialisten. Zendt de afgevaardigden der arbeiders naar het Parlement. Zij alleen verdedigen onze belangen op eene wijze, waarop wij niets af te dingen hebben. Stemt voor de socialisten zeggen wij. Maar, dit is ons niet voldoende, gij kunt, gij moet meer. Op het kantoor, in de goederen magazijnen, overal waar gij met uwe bri gade werklieden zijt, spreekt met hen, behandelt hen minzaam en op broederlijke manier, toont hun aan, dat zij enkel hunne verbeteringen te verwachten hebben met voor de socialisten te stemmen. En dit is nog niet voldoende Wij wil len meer van u. Gaat bij uwen vader en broeders, bij vrienden en bloedverwanten die kiezer zijn, bewijst hun hoe het christe lijk gouvernement met zijne werklieden en bedienden omspringt, hun uitzuigt en afbeult. Toont hun uw neteligen toestand. Zeg hun dat er bedienden zijn, die na 10 tot 51 jaren dienst, slechts 89 franken per maand trekken, en dat zij voor zulk een loon klerken, onderstatie- en statie-over sten moeten vervangen. Vraagt hen, smeekt hen alleen te stem men voor de socialistische kandidaten die zullen zorgen voor minder werkuren en beter loon. De Weukeloosheid die zich meer om meer uitbreidt, houdt het bestuur onzer Textielvereeniging (katoenbe werkers en wevers) in verschi11 ige barer zit tingen bezig. Wat voornamelijk besproken is, zijn de hulpgelden der stedelijke werkeloozen. Den bijleg der stad heeft reeds tot 80 per honderd geweest, heden betaalt hel fonds nog 30 per honderd of een halve lrank per dag minder. ©ok wat de werklieden betreft die niets kunnen genieten van dit fonds en soms tot 4 dagen per week werkverlet kunnen hebben, terwijl men van de kas geniet als hel vei let zich zoo verdeelt in halve dagen ofwel in 3 volle dagen in eene week. Het bestuur is van oordeel dat er het moge lijke zou gedaan worden om de heeren gemeen teraadsleden aan te zetten eene grootere toelage te stemmen en zoodoende het werke- loozentonds toe te laten den bijleg voor de werkeloozen ook te kunnen vergrooten. Ook om de werklieden die 3 dagen werk verlet hebben,'t zij door halve,volle of stukken van dagen te verletten, de toelagen der stad te laten genieten, want het moet toch gelijk zijn als men 3 dagen verlet heeft in eene week,dat men ook genieten kan Om dit te bekomen vragen wij dat de heeren gemeenteraadsleden spoedig zouden samen komen, en de noodige hulpgelden stemmen om het werkeloozenfonds toe te laten de werk lieden, door krisis en werkeloosheid getroffen, ter hulp te komen. Ookls hel bestuur van oordeel, om kracht bij onze vraag te stellen, dal het noodig is dat er spoedig wordt gehandeld, om de groote armoede bij onze Aalsterscbe werklieden te lenigen, dat er eene groote openbare vergade ring zal gehouden wordfcn voor werkelooze en door krisis getroffene werklieden, waar eea verzoekschrift zal opgemaakt worden, om hulp en steun aan de gemeenteraad te vragen, en levens aan de Kamerleden te verzoeken de 2 miljoen door de socialisten voor de werke loozen gevraagd te stemmen. Werklieden, komt dan naar de vergadering als ge geroepen wordt In een strooibriefje, zullen wij dag, uur en lokaal laten kennen. Voor het Bestuur De Textielbewerkers. Zoo gij een gewaarborgd, volmaakt, keurig en zeer duurzaam geweer wilt bezitten, met verbeterde en uitmuntende vuurlijn, wendt U bij voorkeur tot de wapenfabriek Huis gesticht in 1881 Daar mijne jaarlijksche onkosten uiterst ge ring zijn, kan ik alle wapenen leveren aan lagere prijzen dan die door andere wapen fabrieken worden aangeboden. Kataloog franco op aanvraag. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3