Textiel-V er eeniging. 8e Jaar. N° 52. Prijs per nummer 2 centiemen. 31 Mei 1908. De kiezing te Aalst. BEDANKING. Voor Mr Moyersoen Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED ]SriCHBLS3 Maanstraat, 18, AALST. Katoenbewerkers en Wevers. Zaterdag 6 Juni, om 8 ure 's avonds, buitengewone vergadering. N. B. Wij roepen de aandacht onzer leden op deze vergadering. De dagorde is zeer belangrijk en rekenen op de tegen woordigheid van allen. Tevens verwittigen wij onze leden dat allen ten huize eene uitnoodiging zullen ontvangen, met er onder een inschrij- vingslijst, die door elk lid zorgvuldig moet ingevuld worden en in het lidboekje zou steken, omdat den bode de week daarna het terug moet ontvangen. De gevraagde inlichtingen moeten wij hebben om in regel te zijn met de landelijke textielfede ratie. Vrienden, vraagt dus naar den inschrij- vingslijst, wanneer men u te huis geen geett, en moest hij verloren zijn, schrijft dan het volgende op een briefje, voor aan den bode te geven. Naam, voornaam en ouderdom Lidboekje N°Datum van inko menOp werkfabriek of werk huis werkt men Voor wat de verdeeling der zetels be treft, is het gebeurd, zooals wij socialisten het hadden gewenscht, toen wij het kar- "tel met de drie oppositie-partijen hebben voorgesteld. Een klerikaal doen vallen, daaraan durft niemand denken behouden wat er vroeger was gewonnen, was dus het eenige middel, vooral omdat wij algemeen dach ten, dat den zetel van M. Daens in gevaar was. Het kiezerskorps heeft gewild, dat MM. Daens en Rens als oppositiemannen in de Kamer bleven, en dit moet ons eenigzins bevredigen. Maar de socialistische partij met een kandidaat als HUYSMANS, alhoewel wij 514 stemmen meer hebben bekomen, dan vier jaar geleden, wij hebben te klagen, hier in ors arrondissement, niettegen staande wij mogen juichen over den tri omf van onze partij in het land. In het- kanton Aalst verliezen wij 42 stemmen, en nogthans sedert vier jaar is ons ledental verdriedubbeld, niet alleen van de vakbonden en andere kringen, maar ook kunnen wij op een veel grooter leden tal wijzen in de coöperatie zelf. Wij hebben vier jaar strijd achter den rug vier jaar dat de Socialistische partij bewezen heeft van wat ze kan en doet voor de werklieden vier jaar van propaganda en werken voor de socialistische princie pen, en na dit alles, nog een achteruit gang in ons kanton 't Is schandalig. Waaraan dit toe te schrijven Aan de socialisten die liever stemden voor M. Daens en hunnen man achteruit- stellen, hunne partij verloochenen, die hun vaandel weigeren te redden, die de eer der partij en 't vaandel niet begrijpen Aan dezen die zich soldaten noemen van 't Socialistische leger, maar enkel soldaten zijn voor de soep en 't vleesch, en deserteeren wanneer er slag moet ge leverd wordenzich te laf toonen mede te velde te trekken, met hunne officieren op te rukken,' en zich waardig te gedragen vooral als socialist. Die socialisten hebben enkel hunne partij verloochend, ze klein gehouden, onze werkelijke macht en aanzien ontdo ken, om eene partij groot te maken, en deze te laten boffen op sterkte, macht en vooruitgang, en dit alleen dank aan de socialistische stemmen. Ha, voor de kartellijst, 'voor de Socialis ten, was het eene onmogelijkheid 3000 stemmen aan te winnen, om Huysmans te doen verkiezen, dit volgens een aantal socialisten zelf En nu, wat zien we M. Daens behaalt nu 6000 stemmen meer waaronder 2174 voorkeurstem men. Wat voor ons onmogelijk was stelt M. Daens in praktijk zelf met ue verdub beling van 't getal. Ziedaar uw werk Socialisten, die voor M. Daens hebben gestemd. H ieraan hebben ook een groot getal libe ralen medegeholpen, ook van die soepsol daten, die liberaal zijn bij naam, maar niet uit princiep. De groote vooruitgang van M. Daens is enkel toe te schrijven, aan het gevoel van medelijden, die men algemeen voor hem koesterde, en van daar de verloochening hunner partij. Welnu tot die soort socialisten zeggen wij wanneer in het toekomende het nog maals zal zijn het is geen avance voor de socialisten, zij hebben enkel 3300 stemmen behaald, weest dan beschaamd, kruipt dan in den grond, en zegtdank aan mijne verraderij kan dit heden nog geexploiteerd worden, want ik ook heb gestemd, voor eene partij, vertegenwoor digd door een persoon, eene partij die moet sterven wanneer M. Daens het eeu wige met het tijdelijke zal hebben verwis seld. G'.hebt gestemd voor een man, die van bij zijne opkomst als Christen-democraat, heeft verklaard en geschreven, enkel op te komen, om den stroom van 't Socialis- mus tegen te houden. Socialisten die voor M. Daens hebt ge stemd, g'hebt den stroom van't Socialisme helpen tegenhouden en dat is eene ware schandaad. Socialisten van 't kanton Aalst, neemt eene duurzame les aan de socialisten van Ninove, die ons nu meer stemmen heb ben geleverd dan vóór vier jaar, en weest beschaamd over uw zeiven, bij de gedachte dat onze vrienden van Geeraardsbergen, hun stemmental hebben verdubbeld, ter wijl gij door uwe onbezonnenheid, door uwe slechtheid ons stemmental hebt doen dalen. Maar toch ondanks dit groot getal on dankbaren, onbewuste socialisten gaan wij vooruit, trekken wij opnieuw ten strijde voor de ontvoogding der werkende klas, voor onze ideeën en princiepen, trekken wij voorwaarts voor den triomf van't vaan del, voor de eindelijke overwinning van 't Socialisme. Nichels Alfred. Onze vriend Huysmans bedankt al dezen, die mede geholpen aan de propa ganda en hem in zijn strijd hebben ter zijde gestaan. Hij hoopt op hunne voortdurende toe wijding voor het socialisme. is den uitslag der kiezing eene ware ver plettering. Inderdaad, hij had zich weten op te dringen als vierde kandidaat, aldus M. de Bethune van kant zettende, die de plaats van zijn overleden broeder had moeten innemen. Het is niet genoeg dat de katholieke partij met kandidaten als Mr Romain geen vooruitgang doet, hij ziet dan bovendien nog M. de Bethune 3282 voorkeurstem men bekomen, terwijl hij er enkel 1169 behaalt. Nogthans Mr Romain was zoo zeker van gekozen te zijn, dat hij zijn ontslag nam als lid van den Provincialen Raadimmers zijne verkiezing tot kamerlid liet hem dat niet meer toe Och arme Mr Romain is nu niet alleenlijk geen kamerlid gekozen, maar hij is zelfs nu geen lid meer van den Provincialen Raad! Den transparant in den Graaf van Eg- mont, op de Groote Markt, is treffend,die Mr Romain voorstelt, klimmend naar de kamers en weerhouden door twee jonge congoleezen. Mr Romain is het ware slachtoffer van dezen strijd. Hebt er medelijden mede ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklairen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdponning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 6 Een jaar Buiten BelgiIï Een jaar 4,oo Men abonneert zich op alle postbureeten.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1