Socialisten van 't Kanton Aalst. Niet panacheeren, Vrienden Gedopt voor uwe partij,voor uwe princiepen De Provinciale Kiezing Zondag aanstaande, 14 Juni, is het dus eene andere maal kiezing. Er moeten 6 leden voor ons kanton herko zen worden treden af Blanckaert Alexander, De Hert Felix, De Vis Karei. Ëeman Rudolf, Moversoen Romain en Schelstraete Camiel. Er zijn vier lijsten voorgesteld N 1 de katholieke lijst; N. 2, de lijst der christene democraten N. 3, de lijst der liberalen en N. 4 heeft de socialistische lijst Onze kandidaten zijn Bocqué Domien, Boeykens Gustaaf, Nichels Alfred, Podevyn Felix, Schutyzer Henri en Van Cutsem Eduard. Ben oogenblik hadden wij gedacht niet op te komen, misnoegd als wij waren omdat er een aantal onzer vrienden voor hunne partij niet hadden gekozen, om hunne stem uit te bren gen ten voordeele van anderen. Doch na eene rijpelijke overweging, zijn wij tot he! gedacht gekomen, dat wij ongelijk zou den hebben al onze mannen te laten kiezen voor andere partijen, aldus dezen te laten pochen met onze stemmen van eene andere zijde beschouwd, zouden wij de macht der katholieke partij versterkt hebben met de witte brieven die een deel onzer vrienden in de stembus zouden hebben gestoken. Het is nu kiezing voor dezen alleen, die met roode brieven hebben mogen stemmen, dus voor de Senaatkiezers. Wat zal den uitslag afzonderlijk optreden De katholieke partij schikt ongeveer over zooveel stemmen als de drie oppositiepartijen samen A! wat er dus te doen is, voor de socialis ten, dit is als een man voor lijst 4 te doppen, aldus de macht hunner partij geheel en al weergevende, en onze getalsterkte latende kennen. Het eenigste wat er te bekomen is, is ballo teering, en die kan alleen bekomen worden, wanneer eiken kiezer voor zijne partij stemt. Wij zijn oveituigd, dat er deze maal, geen enkelen socialist de onbezonnen daad zal be gaan, zijne partij te verloochenen, en deze stemmen zal voor de kandidaten der Socialis tische Partij. Immers t is nu M. Daens niet die opkomt, •waarvoor een groot gedeelte van u veel mede lijden koestert en uit schrik voor de armoede zijn. nu alle partijen is de sterkste en be- die hem te wachten stondt, indien hij niet herkozen wierd, voor hem stemden. Het is onbetwistbaar, de christene demo craten pochen meteen stemmental, dat ver de macht hunner partij overschat, en dit slem- mental heeft zich saamgetrokken, dank aan de sympathie en het gevoel van medelijden dal M. Dasns, voor zijn persoon bij het kiezers korps heeft weten te verwerven. Wij durven dus verhopen, dat er deze maai geen enkelen socialist zal nalaten te stemmen voor zijne partij. Een dop van boven onder Nummer 4, is uw aller plicht. De Kiezing van 24 Mei. Zij heeft waarlijk niet beantwoord aan ons werk en onze verwachtingen 't Aalstersche werkvolk in 't bijzonder.heeft zijne plichten als werkman voor de bijzonder ste oogenblikken zijns levens vergeten. Tot hen welke zich sociale demokraat noe men en op 't fabriek en werkhuis reeds als apostel van hun geloof tegen andersdenkenden zijn opgekomen, zeggen wij Treurt over den uitslag dpr kiezing, want, gij hebt niet alleemijk u in uw eigen aange zicht geslagen, maar gij hebt door uwe stem ming bewezen, dat gij al de schoone werken welke gij hebt verricht sedert de vier verioo- pen jaren hebt vergeten. E«n blik in het verleden werpen zal voor het oogenblik voldoende zijn u al het ongelijk, u zelve aangedaan, te doen beseffen. Laat ons beginnen en zien. Wat heeft eeneorzer tegenpartijen gedaan tijdens den lock-out van Verviers Herinnert u welke plichten gij hebt ver vuld, hoe uw hart van vreugde overstroomde toen gij gelijk in welke omstandigheid, al ware het maar IO centiemen, kondet afbede len om onze strijdende broeders te helpen. Herinnert u wie de mannen waren, welke zich ten allen tijde van dien strijd in de bres bevonden, om die vrienden, voedsel en huis vesting te verschaffen. Herinnert u, wie zijn lokaal heeft ten pande gesteld, om die strijders samen laten huishou den te doen. Herinnert u, wie hen heeft tot den triomf geleid. Herinnert u hun vertrek, als er vele van u hebben gezworen, welke dan tot onze partij nog niet behoorden, onze rangen te komen versterken, en waarvan er zooveel woord heb ben gehouden, want uwe syndikaten hebt gij dan met honderden versterkt. Daar hebt gij uw roem opgedragen. Vol geestdrift op die heilige stonden, hebt gij het socialismus als plicht aanzien, maar helaas, deze kiezing is geweest, eene kiezing van ver getelheid. Herinnert u uw strijd hierin Aalst op het groot fabriek. Wie is het welke u geholpen, gesteund, en met woord en daad heeft bijge staan Herinnert u wat gij hebt gedaan voor de werkstakers van Wetteren. Honderden fran ken hebt gij in uwe fabrieken en werkplaat sen opgehaald Duizenden brooden hebt gij aan de hongerigen vaD Wetteren geschonken. Met fierheid hetgeen nog nooit was gebeurd, schonkt gij aan uwe strijdbroeders eene koei tot voedsel. .Maar nog niet alles. Naast dit schonkt gij hen als eeuwigdurende herinnering, de vlag van verbroedering, waar gij met rede zoo fier mocht op zijn, welke gij met zoovelen vergezelde en welke gij schonkt, omdat uwe broeders van Wetteren moed en volharding in hunnen lastigen strijd zouden putten. Gij zegdet hun, aanschouwt uw vaandel, vólgt het, het is het zinnebeeld uwer ver lossing, het is het zinnebeeld van betere aan brekende tijden, het is het zinnebeeld van 't socialismus, waar gij en wij in de toekomst in hopen. Gij zegdet aan die strijders, voortijds ken- det gij ons niet, nu zijn wij verbroederd. Daar uwe vlag, hier de onze. Gij zegdet wee hem die ze aanraakt om ze te bevuilen, wij zullen hem verpletteren, of op het slagveld sterven. Werkers, zonder onderscheid van denken, maar nog eens aan u, apostels, welke die strijden, die ongelukkige dagen van triomf mede hebben beleefd, welke weet dat die zegepralen maar bekomen zijn door den taaien wil der sociale democraten, gij welke weet wat onzen talenlvoilen internationalen secretaris Huysmans Camiel, daaraan heeft bijgebracht,; weet, dat gij uw plicht tegenover hem niet hebt volbracht. Weent uw hart nu niet als gij overdenkt wat gij op 24 Mei voor twee minuten hebt vergeten. Gij hebt eerst die schoone zegepra len met uwe stemming waardeloos gemaakt, want neemt nota, dat de bezittende klas er rekening van houdt en zegt onze ergste vij anden zijn achteruit geslagen. Gij hebt op 24 Mei voor twee minuten verge len, hetgeen gij aan de vrienden van Wetteren tijdens de overhandiging van hunne vlag met hun hebt gezworen, van liever te sterven dan ze laten te bevuilen. Gij hebt op 24 Mei gezondigd legen uwe eigene klasse met voor andersdenkende perso nen te kiezen, liever dan voor uw kandidaat. Leest en herleest dit Gedenkt dat gij in j 'l socialismus uwe redding moet vinden. Ver geet niet hetgeen gij reeds lang weet, dat j het werkerskamp maar één mag zijn, doet boetvaardigheid, zet u welke geaarzeld hebt met nieuwen moed aan 't werk laat den akker welke gij reeds jaren bewerkt van zijne vruchten niet berooven door andere partijen. Er biedt zich eene nieuwe gelegenheid aan. Zondag is het terug kiezing in ons kanton j voor de provintie. Voor de voorlaatste ge- meentekiezing hadden wij 580 stemmen beko men, en welken triomt vierden wij dan niet. Nu voor het kanton Aalst moet onze macht ■stijgen, zoo dal wij opnieuw triomf vieren. En dat kunnen wij als elk zijn plicht begrijpt. Doet nu zondag zien, dat het socialismus stijgt, dat nien wel eens faalt maar niet twee achtereenvolgende malen. Gij zult als het cijfer u voldoet gelukkiger zijn dan eij nu met de kamerkiezing zijl geweest Gij zult juichen uw plicht .te hebben vervuld en zeggen met uwe getrouwe Vooruit voor onze Kandidaten Vooruit voor 't Socialismus Eduard VAN CUTSEM. Nog over de Kamerkiezing. Elk heeft nu zijn hartje geopend over den afloop der kiezing, 't zij in persoonlijke gesprekken of bij middel der bladen. Ofschoon de socialistische partij de overwinnaars zijn op de gansche lijn, zijn wij niat te vreden voor wat het kanton Aalst betreft die eene uitzondering heeft gemaakt. Dit wordt door ons onder geene stoelen of banken gestoken. Van daar de gesprekken op de fabrieken en werkhuizen, in de gebuurten en herbergen. Uit de soms vinnige gesprekken die zich voordoen tusschên de werklieden, wordt het ons meer om meer klaar, hoe het mogelijk is geweest dat de socialisten het getal stemmen niet bekomen hebben, waar wij met recht en rede op rekenden. 37*3,000 stemmen, die elke rechtstreek- sche of onrechtstreeksche vermeerdering der burgerlijke lijst en der prinselijke begiftigingen weigeren. 37>3,000 stemmen, die de aanhechting van Congo verwerpen,zelfs zonder voorwaaiden, omdat elke kolonie kostelijk is en deze onze middelen overtreft, want een klein land als het onze k,n niet bestaan daa rmts het onzijdig blijve en zijne lasten vermindere. 37*3,OOO stemmen, die een einde willen stellen aan den verkiezing-konkelfoes, aan het wegmoffelen van den nationalen wil door het instellen van het algemeen stemrecht één man, éénestem op 21 jaar, na zes maand huisvesting. 37*3,OOO stemmen,ten slotte,die al hunne hoop bouwen of al hun vertrouwen stellen in de socialistische partij, die al deze hervormingen, dien giooten vooruitgang, bewetkstelligen zal. Ze zullen niet teleurgesteld worden. Nc.g twee jaar, en aan hun verlangen, aan hun wil, aan hun eisch wordt voldaan. Vet hoogt dit getal, voegt uwe stem bij die 273,000 stemmen van 't land, protesteert mede tegen al het onrecht de werkende klas en kleine burgerij aangedaan en stemt Zondag allen onder nummer 4.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2