VERGADERING. HERINNERING. Jalousie de mélier. Broodnijd. De Christene Democratie DE VOLKSGAZET De groote helft der socialisten heeft in de eerste plaats voor Daens gestemd, om dat het hun als onmogelijk toescheen onzen vriend Huysmans naar de Kamer te zenden, en door hunne stem te schen ken aan de socialisten, het gevaar vrees den een vierden klerikaal naar de Kamer te gaan. Ook zijn er een aantal die onze partij genegen zijn, die niet voor Huysmans stemden, om rede zeggen zij, dat ze zou den mede geholpen hebben om een liberaal voor Daens te doen kiezen, en de laatste meer toewijding verleende aan de zaak der arbeiders, dan M. Rens. Voegt hierbij het medelijden die het Aalstersche volk ge voelt voor den vervolgden Daens. De opgegevene reden zijn dus: i. De hoop die een groot deel onzer mannen mistte om Huysmans te doen kiezen en de schrik van een vierde volksvijand naar de Kamer te zenden 2. dat een deel werklieden, om alle gevaar af te weren, Daens voor Rens stelden. Ik kan de opgegeven redens verstaan, doch zijn deze op verre na niet goed te keuren, van 't oogenblik dat de partij be sluit te strijden, 't zij op de eene of andere wijze (een besluit waar al de partijgenoo- ten hunne goedkeuring aan geven' welnu, dan is het de plicht van al dezen die onze zaak genegen zijn, het genomen strijdplan te volgen. Onze mannen zouden nooit mogen ver geten, dat bij elke kiezing, wanneer de partij strijd voert, zulks is om onze sterkte vast te stellen, en te trachten mannen naar de Kamer te zenden, die daar ons idee zullen verdedigen, die al het moge lijke zullen doen om wetten te maken, niet in 't voordeel der rijken, maar wel in 't voordeel onzer arme verdrukte wer kende klasse. Met een goed gemoed stel ik de verkie zing van den heer Daens vast, waaraan de werklieden in blok hebben mede ge holpen doch kan niemand het mij klaar maken, waarom de werklieden zou ver standig niet zijn geweest, om hunne stem men in blok uit te brengen op den kandi daat der werklieden-partij. Waarom de kandidatuur van Daens boven deze vun onzen vriend Huysmans Ik hoor reeds antwoorden Daens is braaf en neemt zijne taak van volksverte genwoordiger op, met oprechte genegen heid en vlijt voor het arbeidende volk. Goed Ik neem dat aan maar wie zou het tegenovergestelde kunnen beweren, als ik zeg, dat onze vriend Huysmans dit even goed zou gedaan hebben. Maarer is meer, wat voor ons, werklieden, het voornaamste is, en dat wij nooit uit het oog mogen verliezen, namelijk dat goed en braafheid in den strijd welke de werkende klasse op dezen wereld heeft te leveren, weinig, ja zelf niets voor de werklieden bijbrengt, maar wel hunne sterkte en macht moeten de werklieden daar toe zoo groot mogelijk maken. Welnu, ik vraag aan eiken denkenden werkman Schuilt in de partij Daens die sterkte, die macht, die de werklieden zoo broodnoodig hebben Onmogelijk t Is een strijd die Daens met zijne vrien den voert, zonder organisatie, zonder doel, enkel gesteund op misnoegdheid Zonder een diep idee, het geloof en de hoop van al dezen die het belijden, hierbij gebrek aan steun van wel ingerichte organisatie, is men in den wereld niets Wordt men in geduchte strijden tegen het kapitaal van het oorlogsterrein versla- gen, door gemis aan munitie, wapens, kleedsel en voedsel. In dit geval verkeert de partij Daens. Het tegendeel is met de Werklieden- Partij, die sterke vereenigingen, zieken- beurzen heeft, die overal waar zij macht heeft hare vlag heeft geplaatst, op hunne forteressen cc De Volkshuizen Dit heeft aan het strijdend proletariaat meermalen bewezen, dat de socialistische partij over eene macht beschikt, in staat om hqt in den strijd tegen het patronaat vol te houden. De Aalstersche werklie den hebben daar ook de goede ondervin ding van opgedaan. Wanneer zij i3 lange weken in den kamp zijn geweest, heeft onze partij nagenoeg 5o duizend franken samen gebracht om de werklieden hunnen strijd te doen overwinnen. Zeg eens, werklieden, hadden al deze die nu voor Daens hebben gestemd, ook tot deze partij behoort, zoudt gij er in gelukt zijn zooals hét nu gebeurd is, om de noodige gelden samen te brengen, zoo als wij, socialisten, gedaan hebben Vol strekt niet. Het had in dit geval eene ramp geweest voor de Aalstersche werklieden. Onze trouwe mannen zouden wel beter onder steund geweest zijn, maar de overgroote meerderheid zou door den honger de vlucht naar het werk genomen hebben, zonder eenige verbetering, nog meer on derworpen en gebonden aan de grillen der patroons. Ook hebben het grootste deel der werk lieden van Aalst, hunne loonen zien ver- hoogen van 2,00 fr. tot 2,50 fr. minimum, in den loop van 2 jaren. Dit was nogmaals het werk van ons, socialisten. Al de werklieden weten zulks, en niet tegenstaande moeten wij vaststellen, dat die zelfde werklieden, de zwakke, on machtige Daens-partij gaat steunen en den rug toekeeren aan dezen, die hun in de moeilijkste omstandigheden gesteund en geholpen hebben. Dit ongelooflijk feit stel ik met verwon dering vast, omdat dit slechts het werk kan zijn van ondankbare en onberedeneer de werklieden. Het kapitalistisch zwaard bedreigt be stendig de werklieden. Na de eene on weerswolk drijft de andere boven de hoof den Ik vraag mij af wat er van de Aalster sche werklieden zou geworden, moest er een nieuw onweer uitbarsten, zooals deze welke wij slechts 11 maanden achter den rug hebben. Indien de socialisten van België dezelfde houding aannamen, die nu de Aalstersche werklieden ten opzichte der partij hebben genomen, namelijk door hunnen steun te ontzeggen aan de stakers, en in de eerste plaats voor deze te zorgen, die hunne princiepen in eere houden AALSTERSCHE WERKLIEDEN, overweegt dit. Zijt niet langer ondank baren herstelt zoohaast mogelijk de tout die gij begaan hebt begint daarmede met Zondag aanstaande, 14 Juni, te stemmen voor de Kandidaten der Werk lieden-Partij, ONDER NUMMER 4. H. F. Zondag 7 Juni, om 3 uren namiddag, is het Vergadering voor de leden van den Reizigers club, in het lokaal Hand aan Hand Vult allen het inschrijvingsbriefje goed in, en geeft het met den bode mede. D:t mag wel aan Denderbode toegeschreven worden, want in de aanduiding der gekozene kamerleden en sappléanten, staat er wit op zwart te lezen, in zijn nummer van Zondag Groene socialisten,gekozen gezel P. Daens; plaatsvervanger gezel De Neve, tapissier* Lange Zoutstraat. Hebt ge 't vast lezer De Neve zijn bedrijf en adres, moet in Denderbode stafan, terwijl dit niet gebeurd met geen enkelen anderen gekozene maar ziet ge, De Neve is tapissier en den zoon vaa M. Van de Putte is ook tapissier. Begrijpt ge nu de jalousie de métier Hoe laag, hoe kleingeestig die toch tot niets zal helpen, want ware De Neve niet vrij en onafhankelijk genoeg om de vervolgingen en broodroof der katholieken te kunnen weer staan, hij zou geene kandidatuur op de lijst der christene democraten hebben aangenomen, want vervolging en bioodroof slaat u toch te wachten, zelfs al is men geen tapissier. gaat vooruit op zijn zeeldraaiërs, dit bewijst het slemmental dat zij nu hebben bekomen ia 't arrondissement Dendermonde. Plancquaert ging daar eens toonen wat hij kon, en den man behaalde daar 647 stem men. Wanneer we weten, dat de christene democraten, daar vroeger in balloteering zijn gekomen, met minister De Bruyn, dan mogen wij gerust zeggen dat de christene democratie daar schoon uitgestorven is. M. Plancquaert verdwijnt van het politiek tooneel met weinig eerbetoon. Voor 't arrondissement Kortrijk zal hij ins gelijks binnen twee jaar een onbeduidend iets zijn, en met draadje en al opgelaten worden. Troost u M. Plancquaert en staakt uwe propaganda in 't voordeel der katholieke partij. De christene democratie is eene partij van personen en niet van princiepen. Dit vindt ge in de verkiezing van M. Üaer.s, die heel populair is en aanwinst heeft ge daan eens M. Daens weg is ook zijne partij weg. Eene partij zonder ideaal moet verdwijnen. het orgaan der liberale partij van Aalst, be spreekt de reden van hunnen achteruitgang en het blad zegt kort en klaar het kartel is ons nadeelig geweest. Wanneer wij dit als klinkende munt willea aannemen, dan pleit het in alle geval niet, ten gunste van de liberalen van 't kanton Aalst, want dan moeten wij tot de slotsom komen, dal de liberalen van ons kanton heel kortzich tig zijn. Wij bewijzen In ons kanton hebben de liberalen een achteruitgang van 1642 stemmen. In 't kanton Herzele verliezen zij er 96 In 't kanton|?Geeraardsbergen verliezen zij er 80'; In 't kanton Ninove WINNEN zij er 95 en in 't kanton Sotlegem, de meest verach- terde streek van ons arrondissement, winnen de liberalen 280 stemmen. Als wijjdus De Volksgazet moeten gelooven, dan zijn de bekrompenste liberalen te vinden in 't kanton Aalst. 'lis weinig aanmoedigend voor onze Aal stersche liberalen.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3