TOMBOLA. Hoe laag gevallen. De Senaatkiezing' KIN A FOUASSIN CONGO De eerlijkheid der Evenredige Vertegenwoordiging Werkeloosheid. STRIJDPENNING. Gevraagd voor Stad en Buiten Vrienden Werklieden HOLLANDSERE POP Eet geval Bastiaens BEH A N G PA P 1 E 11 Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw In Klokke Roeland, schrijft er een gewezen christen democraat, dat het zenden der volks jongens naar Congo, erg geexploiteerd is in de meetingen, en dat er velen die pil geslikt cn hierom voor Pie hebben gesfemd. Nog nooit werd zoo schandelijk gespecu leerd op de onwetendheid der massa, voegt schrijver er bij Wij zullen dien zelfden schrijver eens her inneren, wat hij zeifin 1900 schreef, toen hij kandidaat wasvoor de Christene Volkspartij. Ziehier wat hij schreef Hij kostte honderd zeven en dertig mil joen reeds 't Zal voor Chamberlain een bekoorlijk brokske zijn En wie za! hem gaan verdedigen Hun zonen boeren, werklieden en burgerij ge ziet het i'n Transvaal nu, en vroeger in Cuba en Abvssinië. Ho neen, zeggen ze, de grondwet ver biedt het Goed, maar wie zou B.Mbune en Com pagnie, die in den Congo-kaas zitten, beletten van die grondwet te veranderen, als hun actiën gevaar loopen, als deze van Cpcil Rhodes in de goudmijnen van Transvaal j Zeg Petrusken, hebt ge dan ook de or.we- j tendheid der massa geexploiteerd of wel deze van één persoon 't Ware niet slecht dat de katholieke partij hunnen stal eens zuiverde 't zou wel onge lukkig zijn, voor zekere lieden, maar dezen zijn, toch enkel gelukzoekers en eischen de beste plaatskens. Eerlijke en goede strijders zet men bij de katholieken van kant, en deserteurs en over- loopers gaan met 't vet van de soep weg. Ze komen voor niets anders ook. van 24 Mei laatstleden, heeft in het kanton Aalst, den volgenden uitslag opgeleverd Katholieken 12,403 stemmen. Liberalen 7,715 Dus hadden de klerikalen in ons kanton eene meerderheid van 4,688 stemmen. Wel is waar hebben er een aantal christene democraten niet alleenlijk wit gestemd, maar zelfs gedopt voor het Senaat, voor de katho lieke lijst, zoodat die meerderheid zondag toe komende erg zal verminderen. De klerikalen zullen voorzeker gekozen zijn, enkel kunnen wij trachten hen in balloteering te brengen. Socialisten opgepast, uwe partij indachtig zijn, en stemmen onder Nummer 4 is uw aller plicht. Zelfs is het plicht voor alle werklieden, te stemmen voor de Socialistische partij, om dat zij daar alleen redding kunnen vinden. De zelfde schrijver zegt in ditzelfde blad Er zijn twee hoofdzaken, welke tot hel welgelukken eener kiezing niet mogen ver- gelen ivorden I. een ernstigen po! 2. de werking van alle goede strijd-eirmenlen. De eerste reden is een kaakslag die Petrusken toedient aan M. Remain, want hij weet heel goed, dal in een ernstigen poll, M. Romaic, ver achter M d-r Bethune zou komen. In andere woorden, wil dit zeggen, dat Petrusken ook tegen M. Romain was, om hem de vierde plöats te gunnen. De tweede reden bevat nog meer waar heid, waar hij zegt de goede werking van alle strijd elementen. Dit zal zrker wel wat gemist zijn geworden, bij de dompers Immers wanneer de goede «trijd-elemer.ten vereenigd waren te Moorsel, op de katholieke meeting waarop wij ook gesproken hebben, dan beteekenen die goede strijd-elemenlen niet veel. Aan 't bureel zaten De burgemeester van 't dorp advokaat Rosteels van Aalst, en drie deserteurs hunner politieke partij. De eerste was een gewezen christen demo craat. die gaan loopen is van zijne partij, wanneer pauvre begon te bijlen den twee den. was een werkman die gedurig met het hoofd tusschen de beenen zat, en beschaamd, omdat hij om zijn beetje werk te behouden, gedwongen was zijne politieke overtuiging te loochenen de derde was een man, die 's maandags mag kiezen, en zelfs door eerlijke katholieken een paar dagen vóór de kiezing, met zhne propaganda, de straat is opgegooid geworden Is't dan te verwonderen, dat de katholieke partij mei zulke goede«trijd-elementeo voor uitgang doet, op zijn zeeldraaiërs Te Charleroi behalen de Socialisten 84,288 stemmen en bekomen er 5 zetels mede. Te Gent behalen de katholieken 76,997 stemmen en z'hebben er 6 Kamerleden mede. Te Charleroi hebben de liberalen 28.970 stemmen, en bebben enkel 1 zetel. Te Soigniec hebben de klerikalen met 27,515 stemmen 2 zetels. Ziedaar het ecilijk stelsel der Eveniedige Vrtegenwoordiging, en zoo komt het dat de klerikale regeering iu mg over 8 stemmen meerderheid beschikt, niettegenstaande zij maar 1,154,077 stemmen heeft behaald, tegen 1,173.607 stemmen, die de oppositie partijen vertegenwoordigd. De kleiikalen hebben dus 19,530 stemmen min ifl-'t land, dan de opp isitie-partijen, en nogthars hebben de klerikalen 8 stemmen meer- deiheid. En zij zijn schandalig genoeg om te blijven regeeren. Het Bestuur van hctStedelijk Hulpfonds tegen de Werkeloosheid brengt ter kennis van de be langhebbenden, dat het bediag van den bijleg voor de maand Juni 1908, vastgesteld is op Veertig per honderd (0,40 ®/0). Voor vrouwen en leerjongens werd de bijleg bepaald op vijf en twintig per honderd (o,a5 Daar het Bestuur beschikbare middelen bezit, zullen de vergoedingen voor langdurige werke loosheid insgelijks uitbetaald worden. (Regle ment van inwendige- en dienstorde, art. 43 en 53). Het zijn dompers, vrienden der katholieke Jonge Wacht, en 't is Denderbode, in zijn num mer van zondag1, die zulke lafaards aan 't gerecht tracht te ontrukken en slecht genoeg is, om te schrijven, dat dit het werk moet zijn van kled- dens van den buiten. Hoort gij het buitenlieden Denderbode noemt u daar heel liefelijk kleddens van den buiten, wat hem echter niet zal beletten uwe stem te komen bedelen, voor de katholieke partij, de moeder van moor denaars, dieven en bedriegers, die zich als echte lafaards gedragen, telkenmale zij in groot getal zijn, en beschikken over meer krachten dan de tegenpartij. Na het zingen van een lied bij Ph. Gits 0,60. Heden Zondag, om 6 uren 's avonds, zal de Tombola plaats grijpen, bij P. BOEYKENS, op de Zate, voor de vrienden en partijgenooten, die dit jaar deelgenomen hebben aan den prijs kamp met de kaait. AGENTEN voor La Prévoyance Sociale Samenwerkende Maatschappij van Levensverze.- keringen,onder de bescheiming van de Belgische Werkliedenpartij. Hoog commissielooi Voor inlichtingen zich te wenden tot gezel! PETRUS NICHELS, Geeraerdsbergschestraat, 81, Aalst. D ac o Gfc 03 02 CD GD C CD Als gij eenen schoonen hoed naar de laatste mode en in alle prijzen noodig hebt, gaat dan naar de Nieuwstraat, bij Camille RIiNGOIR, waar gij ook zult vinden, alle soorten van mutsen en bereis voor kinderen, jongelingen en heeren, allen door mij zelf gemaakt, aan zeer lage prijzen. Camille Ringoir, Nieuwstraat, 61. Men levert aan Winkels. CD 3 Cfq Cu CD 73 S3- cB CD. *15 Viaagt overal den Alierbesten Maagbitter Te verkrijgen bij Jaak COPPENS-VAN MUYLEM, Koopman in Wijnen en likeuren, Houtmarkt, 16, Aalst. is door eenieder gekend. De nacht van kiezing, ging Bastiaens met z'jne vrouw raar huis, al zingende VIVAN ONZE PIE, en de dompers die vol duivels zaten over de herverkiezing van M. Daens, von den niet beter, dan die menschen onbarmhartig af te ranselen, en zelfs met bierglazen te slaan, zoodanig dat man en vrouw Bastiaens erg toe getakeld waren en in ergen toestand verkeerden. De daders zijn in gezelschap van 't parket bij de slachtoffers gebracht en onmiddelijk hexkend. GROOT MAGAZIJN van in alle soorten en prijzen. De ondergeteekende DE NEVE Jan, Behan- ger-Garnierder, veel genoemd DE GROOT Jean, Lange Zoutstiaat, (in 't huis van den ge wezen bazar) heeft de eer Eed. te berichten Cat er bij hem te bekomen zijn, alle soorten van Behangpapier te beginnen van 10 centiemen, alsook Linoleum, Toile-cirée, Tapijten, Car- petten. Alle soorten van Tafeltapijten, Matten, Stois en Gordijnen, Brise-Bise, Frignen en fan- taisies, Floschjes, Wol, Peerdshaar, Zeegras (Crin végétal), Pluimen, Duvets, Windhaar, Kapok enz. Tijk, Coutils, Jacquards en Canevas, Verders volledige Ameublementen voor Salons, Eetplaatsen en Verandahs aan de voordeeligste prijzen. Plaatsen van Rouwkapellen en versiering voor feesten. Verders stel ik mij ten dienste voor alles wat den stiel betreft. Door mijne matige prijzen en spoedige en ver zorgde bediening hoop ik de gunst van eeniedsr te bekomen. Uw Dienaar, Jean DE NEVE. Uitgever: P.De Neef,St.-Vineentiusstr. 5, Aalst, Aalst drukkerij der gebr. Boeykens. Varkensm

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 4