KIEZERS nummer 4. KIEZERS De provinciale inrichtingen in het ïïenegouwsche. KIEZERS steml allen voor de socia listen onder nummer 4. De politieke strekking der Provinciale verkiezingen. Zondag allen gedopt onder Katoenbewerkers en Wevers. Zondag allen gekozen voo onze Socialistische kandi daten onder nummer 4 KINA FOUASSUV 2000 werkstakers of uitgestotenen te Rons< In i892 waren er i3 nijverheidsscholen in Henegouwen. In 1906 bestonden er 368 dergelijke in stellingen, 20,000 leerlingen tellende. De socialisten zijn nog verder gegaan. Zij hebben te Charleroi eene hoogere nij verheidsschool gesticht, echte bekroning van het beroepsonderwijs. Zij hebben te Charleroi en te Bergen eene normaalschool gesticht voor onder wijzers en onderwijzeressen. Zij hebben leergangen gesticht voor ba zen, met het doel de voortbrenging te ver beteren en aan de kleine voortbrengers de weldaden der vereeniging te leeren besef fen. Niets ontsnapte er aan hunne waak zaamheid. Zij hebben de toestandsverbe tering betracht van al degenen die werken en voortbrengen. Te meer heeft de provincie een provinci aal museum gesticht dat eene tentoonstel ling van modellen en eene technologische boekerij bevat, en dat heden vier beroeps- scholen telt. Daarbij werd er eene school voor groententeelt tot stand gebracht. Ein delijk richtte de provincie eene school in voor kreupelen en verminkten bij den arbeid, bewonderenswaardige instelling, die voor doel heeft aan de verminkten of kreupelen een stiel aan te leeren, in betrek met hunne verminking of gebrek. Om de tering te bestrijden, richtte de provintie eene lucht-behandeling in. Om de mijnwerkers-worm te bevechten, bracht zij een hulphuis tot stand. Om de gezond heidstoestand te verbeteren, stichtte zij een instituut van bacteriologie, dat een 'ontsmeltingsdienst bevat. Betrekkelijk de belastingen, stelde de provintie Henegouwen eene taks op de naamlooze maatschappijen en zij vermin derde de belasting op de rijwielen en gron den. Wie dit alles ook in Oost-Vlaanderen wenscht ingevoerd te zien, moet stemmen voor de Socialistische lijst onder Nn 4. De provintiale raadsleden benoemen provintiale senators. Derhalve hebben de provinciale verkiezingen eene politieke belangrijkheid. Op dit oogenblik is de vraag te weten of de kiezers de koloniale politiek zullen bevoordeelisten of wel of ze weigeren zullen deze gevaarlijke baan in te slaan. Zij die meenen dat deze kolonies slechts aan eenige benden kapitalisten profijt zul len brengen, zullen tegen de klerikalen en voor de socialisten stemmen. Zij die meenen dat het schandalig is tal vaia opofferingen van 't land te eischen honderden miljoenen voor nuttelooze wer ken, voor koninklijke grillen stemmen tegen de klerikalen en voor de socialisten onder N° 4- Wij roepen uwe aandacht op de beslui ten, genomen in de algemeene vergade ring van Zaterdag 6 Juni, dat het regle ment stiptelijk moet uitgevoerd worden, dat zegt, om den onderstand der vereeni ging te genieten Art. i. De maatschappij verleent onderstand aan hare leden die uitsluitelijk op raad des bestuurs, daden ot voorstellen doen verdedigen in het belang der stiei- genooten, en hierdoor hun werk zouden verliezen. Dus moeten de leden den raad volgen door 't bestuur gegeven. Wanneer de leden het werk verlaten, zonder dat het bestuur er kennis en goedkeuring toe ge geven heeft, worden zij buiten 't reglement (trok) gesteld. Art. 10. Ingeval van crisis, waar door men TEN MINSTE 3 DAGEN in eene week werkloos is, zullen de leden 1 fr. per dag genieten. Art. 12. In geval van brand op 't fabriek, braak aan de machienen of molens, die ook ten minste 3 dagen werk loosheid veroorzaken, geniet men 1 fr. per dag, gedurende 40 dagen in een jaar. Dus moet men 3 volle dagen per week verletten om den onderstand te bekomen. Vrienden, wij hopen dat gij allen van dit besluit goed rekening zult houden De ondervinding heeft ons geleerd hoe noodig het is, dat het reglement wordt uitgevoerd zooals het voor geschreven wordt, om alle moeiëlijkheden te voorkomen. Ook moeten wij op dit oogenblik zeer omzichtig handelen. De crisis heerscht gedurende 6 maanden, die onze werkers letterlijk heeft uitgeput, en met vrouw en kinderen in de diepste armoede heeft ge stort. Verschillende patroons maken op dit oogenblik van den ongelukkigen toestand der werklieden gebruik om hun te tergen door loonaftrokken,'t zij recht- of onrecht streeks.Gansche dozijnen middels gebrui ken sommige bazen, die de werklieden hun werk, zwaarder, lastiger,ja zelf onuit staanbaar maken en voor de nietigste rede worden er werklieden werkeloos gesteld. Vrifenden, komt bij elk geval, bij het kleinste feit dat zich in fabriek of werkhuis voordoet, er kennis van geven, in het lokaal bij de secretarissen, die er zorgvul dig nota zullen van houden, om het ten gepaste tijde openbaar te maken. Past op. Doet niet zocals het reeds ge beurde van de grieven af te knagen, en dan maar het werk te verlaten als men denkt het niet meer te kunnen houden. Hiermede begaat men eene dubbele fout 1. door te zwijgen blijven de grieven voorts bestaan en kan de vereeniging de noodige maatregelen niet nemen, om de zelfde te doen ophouden. 2. Men wordt er zelf slachtoffer van door 't werk te moeten verlaten, en indien zulks gebeurd zonder dat het Bestuur er kennis van heeft, wordt men ook zonder trok gesteld. In 't belang der werklieden, en in 't bij zonder voor onze leden, hopen wij, dat allen uit dit schrijven, het goede en nut tige zullen trekken. Voor hel Bestuur der TeKtielvereeniging, H F. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aas Hand én c Roode Leeuw De Textielfederatie van Vlaamsch Be gië heeft zich zondag en maandag onled: gehouden met een schrikbarend feit, da de werkersbevolking van Ronse ove het hoofd hangt en dreigt te treffen. Ziehier het feit Bij M. De Rudder, een katholiek fabri kant, maakt men fantasie artikelen, gedu rig verschillend, en waar dan ook eei vasten tarief onmogelijk is. - Sedert verschillige dagen was men wee aan 't onderhandelen, om een paar centie^ men opslag te bekomen, van een nieuw maken artikel, doch men kwam nog to geen akkoord. Een werkman wordt doorgezonden, om dat zegt de fabrikant, hij eene fout aat zijn geweven stuk had begaan, voortko mend door zijne schuld. De wevers in 't algemeen, dachten dal M. die fout tot voorwendsel nam en h dien werkman op straat wierp, om er zie van te ontmaken en zij zagen hierin een gevaar voor hen zei ven, indien zij hem zoo maar vrij en ongehinderd lieten begaan. Zij eischten hierom de fout door dien wever' gemaakt te mogen zien, om te kun nen oordeelen of dit wel de wegzending verrecht vaardigd Daar de patroon weigerde, staakten al len den arbeid, zoowel de leden der Christene vakvereeniging als deze der Socialistische. De patroon in kwestie, die deel maakt van 't bazen syndikaat, raadpleegde dit, en de patroons stelden zich allen 't ak koord. Het werk van De Rudder, moest door de wevers der andere patroons afgemaakt worden, en daar dit door dezen wierd ge weigerd, wierden zij allen uitgesloten, zoodat er deze week, reeds meer dan 2000 uitgesloten waren. Op het oogenblik dat wij schrijven zijn er onderhandelingen aangeknoopt met het bazen syndikaat en alles laat voorzien, dat er weldra een einde aan het geschil zal komen. De dompers vereeniging van Ronse die eerst den strijd bij De Rudder had goed gekeurd en zijne leden reeds had uitbe taald, heelt zijne leden aan 't werk gejaagd door de betalingen te staken, zoodat et- bij De Rudder 18 leden der dompers ver eeniging reeds aan 't werk zijn, op de 120 wevers. Al de leden der dompers vereeniging die het werk van De Rudder ook weigeren af te maken, en hierdoor uitgesloten wor den, hebben geen trok. Toch weigeren de meesten te onderkrui pen en men verzekert ons, dat den Secre taris der dompers reeds wat hand- en voetgeld is te beurt gevallen. Iets is zeker, en dit is, dat het moeiëlijk om begrijpen is, dat men eerst eene sta king goedkeurt en daarna af. Wat mag daaronder schuilen Hunne oude dompers gewoonte in 't voordeel werken der patroons

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2