2 IN DE KAMER Over de Overname van Congo Het overgeloopen vuilblik Treffende Solidariteit. was hel deze week de moeite waard om aan wezig te zijn. Verleden Dinsdag, had de ondervraging plaats door gezel Terwagne over de afgrijse lijke spoorwegramp van Contich, waar niet min dan 36 dooden en 321 gekwetsten zijn gebleven. Onzen vriend Terwagne heeft daar aan den minister van ijzerenwegen, klaar en duidelijk doen zien, dat het werk der kleine staatsbe dienden, te lang, te afmattend is en te onvol doende wordt betaald en dat de reglementen en orders zoo ziin gemaakt, dat ze om zoo te zeggen onuitvoerbaar zijn, zoodat het de grooten (die dit alles heel gemakkelijk op papier brengen, maar zich om de praktijk niet bekreunen) heel gemakkelijk valt, altijd de schuld te werpen, op de kleine bedienden, die dan ook de gebroken potten mogen beta len Den Heer Minister toonde veel medelijden voor de slachtoffers, zegde zijn dank aan al dezen die hplp aan de ongelukkigen hebben verleend, maar vergat te zeggen, wat hij ging doen, om de ongelukken zooveel mogelijk te voorkomen, iets wat hij kan, met de werk uren te verminderen, de loonen te verhoogen, den toestand der kleine bedienden te verbete ren, en vooral gedurig en altijd, niet te willen speculeeren en besparingen doen, op den rug van de kleine Staatsbedienden. Eenige honderden duizenden franken meer loon per jaar. eenige honderden duizenden v franken meer uitgaaf, om het overtollig werk. der mindere staatsbedienden te vermijden, is te veel, maar millioenen schadevergoedingen betalen aan de slachtoffers, dat is niets Schande over zoo een gouvernement, dat gelukkiglijk aan 't verdwijnen is, om plaats te maken voor een meer democratisch bestuur. WOENSDAG heeft bet er op gezeten, over de verkiezing van M. Peten, den'liberalen ge kozene voor Hasselt. Er waren eenige brieven, op voorhand ge stemd voor M. Peten, en de katholieken, die bijna overai de bazen zijn in het arrondisse ment, hadden dit met opzet gedaan, om wan neer M. Peten zou gekozen worden, de ongel digheid van zijne verkiezing te kunnen vra gen. Woeste heeft op die feiten gewezen, maar heeft de vraag om vernietiging niet durven steunen. Maar het is V\ oeste en de katholieke partij heel slecht bevallen, want verschillige kamer leden hebben eens de trukken der katholieken in verkiezingstijd blootgelegd en die partij der eerlijkheid eens goed ontmaskerd Ook zoeken die katholieken voordeel te trek ken uit zoogezegde dissidenten scheurma kers die zij zelf omkoopen, zijn lijst laten teekenen door gekende katholieken, om aldus hunne verkiezing te vergemakkelijken Het is zoo gebeurd in Hasselt, waar de katholieken een waal voorstellenals socialist eenen die zelfde taal van 't volk- met kent, dus tot het volk niet kan spreken Zijn lijst was geteekend door eekende katholieken. In Tongeren stelden de katholieken zelfs een ANARCHIST voor als socialist. In Sl-Nicolaas was het Persoons, die 't be zoek ontving van iemand, die zich wilde voor stellen als afgescheiden katholiek en eischte van M. Persoons de liberale gekozene eene som geld. doch deze wees hem de deur. Enkele dagen nadien was het dienzelfden persoon die optrad als afgescheurde socialist Ge ziet de katholieke partij deinst voor niets terug wanneer zij denkt er profijt te kunnen uittrekken. De trukken der katholieke partij zijn dus eene andere maal in de Kamer uiteengezet ge worden, en wij begrijpen niet hoe de heeren RENS en DAENS, daar niet hun woordje heb ben bijgevoegd, over de manier van strijd voeren der katholieke partij, hier in ons arrondissement. HUBIN en DESTRÉE, twee socialistische volksvertegenwoordigers, hebben ook in die zelfde zitting gevraagd aan de regeering, of zij niet zinnens is, na den uilslag der kamer- kiezing van 24 Mei laatstleden, waardoor den helft van 't land geraadpleegd is geworden en zich tegen het gouvernement heeft uitgedrukt, door eene overgroote meerderheid van stem men aan de oppositie-partijën te geven, of zij de ontbinding niet zou wenschen, om de ge- heele bevolking van België uitspraak te laten doen, over de overname van Congo. Dat zij dit niet zullen willen is begrijpelijk, want wat scheelt het de dompers of zij regee- ren met of tegen den wil van 'l volk. Hunne daden van bedrog bewijzen dit overvloedig. Onze lezers bevelen wij warm het bla Vooruit aan, dat dagelijks een zeer uitgebre verslag geeft over de kamerzittingen. Wie zich dus met de kamerdebatten v bezig houden, en zich overtuigen, wat i volksvertegenwoordigers daar zoo al uitric ten, moeten zich dagelijks het dagbk Vooruit aanschaffen, dat ook op sociali tisch gebied, zeer leerzaam en opvoedend i Het kost slechts I cent daags. heeft er verleden Donderdag in de Kamer een ernstig'debat plaats gehad. Onzen vriend Desirée, heeft in eene treffende redevoering, de verdaging gepleten van de Over name van Congo, tot wanneer de bepaalde en afdoende regeling van de internationale moeië- lijkheden, door het Giijsboek aangehaald is af gemaakt. Engeland komt op tegen het Congoleesch be stuur, dat de voorwaarden niet vervult van de verdragen die het binden en die het in drie pun ten samenvat. i° Ontslaging der inboorlingen van overdreven belastingen 2° Toekenning van voldoende gronden aan de inboorlingen, om ze in staat te stellen, niet alleen zich het noodigë voedsel te verschaffen, maar ook een voldoende deel der opbrengst van den bodem, ten einde hen toe te laten te verkoopen en te koopen, zooals dat in andere koloniën der Europeesche landen gebeurt. 3. De mogelijkheid aan de handelaars, welke ook hunne nationaliteit weze, om onroerende goederen van redelijken omvang in al de deeien van den Congostaat aan te koopen, voor het in richten van factorijen hun toelatend rechtstieek- sche handelsbetrekkingen rnet de inboorlingen aan te knoopen. Maar de socialisten eischen van deze punten ook meer duidelijkheid en zij stellen de vraag Waar begint de overdreven belasting Welke is de voldoende oppervlakte der gronden Welke onioerende goederen moet men toekennen aan den handel Zoolang dit alles niet bepaald is afgebakend, zegt Destiée, willen wij ook over de overname niet discuteeren. Ook willen de socialisten weten of er schade vergoeding zal toegekend worden aan de maat schappijen in Ctngo, die nu dank het slavenstel sel winsten verwezenlijken, en eens den ge dwongen arbeid afgeschaft, niets meer zullen winnen, maar verliezen doen. Daar ook spreekt men niet van, en nogthars dit is noodig te bepalen. Ook zijn er in de Kamer verschillige katholie ken, die rechtstreeks belang hebben, bij de over name, en bij het toekennen dier schadevergoe ding en Destrée haopt, dat zij uit waardigheids- gevoel, niet zullen medestemmen, zooals M. De Landtsheere heeft gedaan, wanneer het eene stemming betrof, aangaande de Nationale bank. Hoopt op de eerlijkheid en onbaatzuchtigheid der klerikalen niet te veel, beste vriend Destrée. De katholieken geholpen door enkele doctri - nairen, hebben de verdaging verworpen. Als het land de noodige klaarte zal hebben over Congo, en zijne gevolgen van overname, dan zullen de lastenbetalers eenpaiig opstaan, om de katholieken van 't bewind te kegelen. van verleden Zondag schrijft een artik over de provinciale kiezingen, en mer op, dat de provincieraden 28 Senateui kiezen. Dus hebben de provincieraden een alg meen belang voor 's lands politiek. Enkele regelen verder in den zelfde artikel dan nog, leest men in dit zelf< vuilblik De kiezing van morgen, heeft dus e< niet te versmaden belang. Maar.. Hier neemt de zaak eene geestii wending Heeft de provinciekiezing iets te zii in de Congozaak in 't Vergunning recht in de militaire kwestie, enz, enz enz.... Zoo schrijven onze tegenstrevers mal .zij dolen.... Of liever zij liegen Men moet toch een vvaarachtigen gr ten uil zijn, om zoo iets te durven sch ven. Maar heeft het Senaat niets te zien Congozaak, Vergunningsrecht, Militai kwestie, enz., enz., enz. En als de provincieraden 28 Senate* kiezen, hebben dan de provinciekiezing niets te zien, in de Congozaak, in 't Vt gunningsrecht, in de Militatre lasten enz, enz enz. Waarlijk 't zijn toch domme kiekeni die zulke tegenstrijdigheden in een 't zelfde artikel schrijven. Maar wat wilt ge Uit een azijnvat, wijn tappen is moeiëlijk. 1 S 4>< al De crisis woedt hevig en dit sedert laag enkel schijnt het op weinige fabrieken ee| weinig te verbeteren doch op het fabrid Torley, woedt de crisis nog in al zijne hevig heid. Verledene week kregen de lustreerders richt, dat er 21 mannen voorgoed moestent huis blijven, terwijl zij nu maar drie en viq dagen ter week mochten weiken. Deze mannen hebben de hoofden biee gesloken, en zijn overeengekomen aan Mi, heer voor te stellen elk op zijne beurt te veil letten en niemand af te danken, zooals het I hiertoe altijd is gebeurd. Mijnheer heeft dit aangenomen, en nu zul ien voortaan, al deze werklieden, het werlf verlet onder elkander deelen. Ziedaar een bewijs van treffende solidarity or.der een goed gesyndikeerd eo overeenko; mend korps. Wij kunnen enkel dien groep mannen danken, voor hun na te volgen voorbeeld be oi ei or sb gl de lai br ge ve Pl op ft ee ko scl St; dit nt vt

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2