Hoe dom en slecht. Het Socialistisch regiem in Australië, Gezel Bertrand geeft in Le Peuple een overzicht van een zeer wetenswaardig artikel dat verscheen in Documents du Progrès over het socialistisch regiem in Australië. Australië is het vijfde werelddeel en ligt als een onmeetbaar eiland aan de andere zijde van den aardbol. Het is een nieuw land over honderd jaar sprak men bijna nog niet over Australië,dat men dan gewoonlijk Nieuw Holland noemde, omdat het door hol- landsche scheepvaarders was ontdekt ge worden. Van Australië kwam in den tijd niets dan wol het was bijna uitsluitend eene landbouwende streek, waar de bevolking zich met schaapsteelt bezig hield. Nochtans zijn er daar in de laatste vijf tig jaren mijnen ontdekt en heeft dit werelddeel zich op nijverheidsgebicd ont wikkeld. Men ontgint er goud-en zilvermijnen, tin, koper en loodmijnen, en ook steen kolen (in Nieuw Zuid-Walles, Queensland en Victoria). Maar wat Australië vooral onderscheidt is de socialistische strekking zijner regee- ring. De Werkliedenpartij in Australië be werkt de geheele nationalisatie der nijver heid. De socialistische partij heeft in het australische parlement de bovenhand en regeert er in verstandhouding met de iiberalen Maar de invloed der socialisten stijgt van jaar tot jaar en weldra zal zij geheel alleen haar maatschappelijk hervormings plan kunnen nastreven. De ijzerenwegen in Australië zijn bijna allen Staatseigendom In 1907 gaven zij 25 millioen winsten. In Australië reist men gemakkelijk en goedkoop. Het materiaal, de wagens en de stoomslepers, worden in de Staats- werkhuizen vervaardigd De tramlijnen zijn eigendom van den Staat in Sidney en eigendom eener com pagnie in Melbourne (twee groote steden aldaar). De Staatstramlijnen zijn beter, en de bedienden zijn er hooger bezoldigd dan op d« particuliere tramlijnen. De tramlij nen van Sidney lieten in 1907 eene zui vere winst van 1,250,000 frank. De waterleidingen zijn er overal staats eigendom (eene enkele nog uitgezonderd) De Staat heeft ook eigen landbouw- ontginningen, die den afval der groote steden benuttigen als meststof. Deze ontginningen zijn bijzonder gloeiend. De Staat zorgt overal voor den uitvoer der landbouwprodukten. De afzonderlijke landbouwers brengen aan den Staat de op brengst hunner akkers of hunner stallin gen. De Staat belast zich met vervoer en verkoop en keert aan de voortbrengers het produkt op, ja, doet er zelfs voorschotten zul| op, indien de landbouwers dat verlangen. De Staat ZUID-AUSTRALIE heeft eene Staats-boterfabriek en al de melk komt hier naartoe. De uitslagen zijn zoo schitterend dat men nu overal in alle Staten rijksboterfabrieken opricht. Gansch die nijverheid is nu ook genationaliseerd. Overal heeft de Staat landbouwscholen ingericht, hij sticht landbouw-banken, die aan zeer geringen intrest de noodige rite nko a b< gelden voorschieten op zeer lange terug- keer-termijnen. (42 jaar De Staat koopt overal waar hij kan de gronden terug in, die aldus gemëenschap- jelijken eigendom worden. Zelfs als de Staat die gronden nu verhuurt aan land bouwers of landbouw-syndikaten, blijft lij toezicht houden over de bebouwing en de technische wijze van uitbating. Dit alles heeft een wonderbaar wel- doenden uitslag, de australische land bouw wetenschappelijk gevoerd neemt .eene uitbreiding die nergens zijns dijken heeft. Ook is de welstand in Australië groot, en geen land ter wereld heeft zulk groot inkomen per inwoner. In West-Australië monopoliseert de de Staat... aide herbergen en koffiehui zen Aldus vernietigt men er het alcoolisme en verheft men het zedelijk ge- ïalte der bevolking. Het onderwijs is overal verplichtend, totaal kosteloos en staat buiten de gods diensten. Al de bekwame leerlingen, die aanleg bezitten, worden tot de hoogere studies toegelaten en krijgen aanzienlijke studie beurzen. In Victoria en Nieuw Zuid-Walles, de twee Staten die samen de twee derden van de australische bevolking uitmaken, worden ouderdomspensioenen gegeven aan alle werklieden en landbouwers van x. i2,5o per week, op 65 jaar. Dit pen sioen wordt ook vroeger verleend als men tot werken onbekwaam blijkt. Er bestaan in Australië werkrechters- raden die den arbeidsduur, het loon en de werkvoorwaarden bepalen. Die raden bestaan uit 5 werklieden, 5 batroons en een voorzitter door den Staat aangewezen. Hunne macht is bijna onbeperkt. Zij oordeelen zonder beroep, zoodanig dat de stakingen in Australië bijna ongekend zijn. Werklieden en patroons zijn tevreden over die instellingen, die veel eerbied af dwingen. De wet bepaalt den arbeidsduur voor vrouwen en kinderen op 48 uren per week hoogstens. Bijna overal wordt er feitelijk maar 44 uren gewerkt. De zondagrust begint van den zaterdag morgend tot den maandag morgend. De Werkliedenpartij beijvert zich nu om alle nijverheden te monopoliseeren, men zal aanvangen met de tabaknijver heid, de suikernijverheid en de scheep vaart. Aldus zal het socialistisch stelsel stilaan het kapitalistisch stelsel vervangen. Opmerkelijk is het dat de uitslagen tot nu toe bekomen zoo gunstig zijn en algemeen zoo gewaardeerd worden, dat zelfs de bewarende partij (er zijn in Australië ook nog een honderdtal zulker menschen) er niet meer willen van af zien en het oud regiem niet meer terug willen Waren wij in België reeds zoover Toch marcheert het oude Europa ook in die richting. Het socialistisch idee is zoo machtig, zoo helder en aantrekkelijk dat het ondanks het nijdig verzet der reactie alle arbeiders zal meeslepen. Wij gaan de nieuwe maatschappij te gemoet, stap voor stap, voetje voor voetje...- traag, zeer traag als ge 't zoo wilt... maar toch onvermijdelijk en on herroepelijk 't Is de beschaving en niemand houdt ze tegen A Dit is de naam die men geven kan aan hel artikel, sprekende ever de staking te Ronse, zondag 11 in't overgeloopen vuilblik versche nen. De schuld der staking wordt in 'l begin van het artikel toegeschreven aan de socialisten, die slechts hun politiek doeleinde najagen. Een beetje verder zegt hij, dat de hoofden willen dat de werklieden het werk hervatten. Dit staat zoo in dit blad. De socialistische hoofden willen de staking en zijn er tegen Hoe rijmt men dit te saam Maar wat wilt men Onze Lieve Heer moet toch zijn getal hebben En zeggen, dat zulke verlichte bol, de leer meester wil zijn der Aalstersche werklieden In bet zelfde artikel, schrijft hij. Vóór de staking was er geene spraak van opslag, enkel moest de weggezonden werkman terug aan 't werk komen. De werklieden der christene vereenigingen hebben zulks gevraagd en be komen dat de werkman zijn werk kon herne men. Hiermede waren de socialisten niet tevreden en deze wilden nu ook opslag. Van daar het voortduren der staking, zegt dat manneken De waarheid is, dat de werklieden voor de staking, wel opslag van loon op het nieuwe werk eischten, en dat is zoo waar, dat de patroon aan zijne wevers had voorgesteld hun 1/4 centiem per meter opslag te geven doch hiermede waren de wevers niet voldaan. De baas stelde zich niet tevreden met een slachtoffer maar wilde er minstens 15 maken. De werklieden die door Pierken de leu genaar zijn blad goed moeten ingelicht wor den zijn er wel mede Is het waar wat men zegt, dat dit bladje welke vroeger geene koopers vond, nu weke lijks aan de leden der kristene vereenigingen besteld wordt en door hunne kas wordt be taald Is dit ook om Pierken een goed leven te laten scheppen Nopens deze staking le Ronse heeft het centraal verbond der christene textielarbei ders het volgende besloten, zegt het vuilblik De werklieden die willen, mogen staken en zullen ondersteund worden en deze die den arbeid willen hernemen, doen ook goed Dit tegenstrijdig besluit bewijst, hoe rade loos de leiders der christene centrale voor deze staking staan, dat zij direct geene positie duc- ven kiezen. Is dit bewijs van karakter en tucht waar het vuilblik van raast, waar het eene lid toegela ten wordt den strijd van zijn medelid lastiger te maken, door het werk in te nemen die een ander gestaakt heeft en hierdoor de kas der vereeniging leeggeput wordt Zeg eens, leiders der christene centrale, hoe brengt gij dit te saam Nog erger, de socialisten doen slecht, a la bonheur Maar de leiders der christene vakbonden helpen er aan mede, door hunne leden toe te laten ook te staken en maken dus het kwaad nog grooter. De beweringen zijn tegenstrijdig met elkaar en moeten dus ook meteen in botsing komen. De dompers zouden zich moeten verklaren voor of tegen de staking en er hunne handeling naar regelen, dat wasten minste logiek, maar dit doen zij niet. Langs den eenen kant strijken zij de werk lieden siroop aan den baard om hun te lij men, maar langs den anderen kant zeggen zij tot de bazen, opent uwe fabrieken en vragen tevens de hulp der gewapende macht, om de vrijheid van den arbeid te eerbiedigen

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3