8e Jaar. N° 26. Prijs per nummer 2 centieiuer 28 Juni 1908. Weekblad voor het Arroadissement Aalst. Vergaderingen MOEDER JUSTIGIA. |Het artikel 310 van het strafwetboek en de burgerlijke rechtspraak. V001* de mannen van Ronse. KINA FOUASSIN 3STIOP3IEILS, Maanstraat, 18, AALST. Voor de naïeve menschen, die soms nog Izouden twijfelen aan de gelijkheid der vveegschaal van Moeder Justicia, willen wij het hieronderstaande artikel mede- Ideelen, door een onzer vrienden A. G. uit Le Peuple vertaald. Zij zullen eens te meer kunnen bestati- Jgen, dat de wetten maar gemaakt zijn om de werklieden te grijpen, en de grooten |door de mazen van 't net te laten kruipen. Ziehier het artikel, leest het met aan dacht, en ge zult met ons 't akkoord zijn, dat de wetten door de werklieden en hare vertegenwoordigers dienen te worden ge- Imaakt, en zij hierom ten allen tijde voor |de socialisten moeten stemmen. Werklieden die voor burgerpartijën Istemmen, smeden hunne eigene ketenen. Beste vrienden, wij weten het er heerscht in onze stad een ernstigen en reeds langdurigen crisis. Velen onzer mannen lijden reeds maanden en maanden aan werkgebrek en zouden dus veeleer moeten kunnen geholpen worden, dan zeil te steunen. Het is niet tot deze ongelukkigen dat wij ons richten, om iets af te zonderen voor de 3000 strijdende broeders en zus ters van Ronse, maar wel tot dezen, die min zijn getroffen, en wekelijks toch nog over enkele drinkcenten -beschikken. Wij vragen 1 dus, dat men beginne met een liedje te zingen, omhalingen te doen in fabrieken en werkwinkels, om toch die groote massa werkmenschen van Ronse te kunnen helpen, zij die ten allen tijde een bewijs hebben gegeven vantreffende solida riteit. Herinnert u vrienden, dat Ronse, een aantal moeders met veel kinders heeft op genomen en gehuisvest tijdens onze sta king van verleden jaar en ons bovendien nog geldelijk gesteund. Het is dus plicht in de mate onzer krachten ook bij te springen, eerst en vooral uit wederliefde en tweedens omdat de werklieden moeten helpen en steunen, wanneer hunne broeders door de vereenig- de patroons zoo erg worden op de proef gesteld. De textiel-vereeniging hoe arm hare kas ook tegenwoordig is, heeft het sein gege ven tot steun en in zitting van verleden dinsdag 20 franken gestemd als ie storting. Dat de andere bonden ook doen wat zi) kunnen en de leden zullen ook iets doen. De inschrijvingslijst is dus van heden af geopend. Textiel-vereeniging 25,00 frank. Espadrillenmakers 5,00 Vellenbewerkers 10,00 Gladslijpers 10,00 ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklanaen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandentr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. ^00r HEDEN ZONDAG, 28 Juni, in Hand aan Band GLADSLIJPERS, om 10 ure's morgens. BOUWWERKERS, om 10 ure 's morgens. VOOR DE WIJKCLUBS bij Stillebaut, De kleeter, Van de Meersch,De Gendt, Berghmoes, [Bisschop en Luycx. Deze vergaderingen hebben plaats in de loka len der wijkclubs, om 3 ure 's namiddags. Een Lfgevaaidigde van het Midden-Comiteit zal er tegenwoordig zijn. Mannen, op post Men heunriert zich de zaak der glasblazeiij jLa Roue, te Lodelinsart. Drie-en-twintig mees- Iters glasblazers hadden onder elkaar eene over- Jeenkomst gesloten, vaststellend dat groote boeten zouden opgelegd worden aan hen, die zich niet zouden onderwerpen aan de besluiten der meer derheid van de onderteekenaars. Deze overeen komst was klaarblijkelijk gericht tegen de werk- I lieden. In September 1904, riepen de meesters-glas- I blazers de lock-out uit, waarvan de glasblazerij [La Roue weigerde deel uit te maken. Het [scheidsrechterlijk tribunaal, samengesteld uit [den burgemeester en den_ vrederechter van Charleroi, veroordeelde deze*maatschappij [O tot 10,000 frank boete om aan verscheide- |nen toegelaten te hebben te arbeiden buiten den |gemeenen regel 20 tot 5,ooo frank om werklieden gebezigd te |hebben, toebehoorend aan de gelock-oute werk- Ihnizen 30 tot een verlies van een zesmaandelijksch aandeel in de sociale inkomsten var. het consor- [tium, 't zij ongeveer twaalf duizend frank. Deze overeenkomst was dus wel degelijk [tegenstrijdig met het artikel 3io van het straf- Wetboek. Ook eindigde het parket, na lange [aarzelingen met een onderzoek te richten tegen [de meesters-glasblazers.maar een bevel van niet- Vervolging werd uitgevaardigd Intusschen verviel La Roue en op de aan- Ulacht der schuldeischers van die maatschappij |werd de zaak voor de rechtbank van Charleroi gedagvae.rdigd, die de overeenkomst der mees- tets glasblazers wettig verklaard Het geding werd alsdan onderworpen aan het beroepshof van Brussel, dat het vonnis der scheidsrechters verbrak, maar geene uitspraak deed over het wettelijke of onwettelijke der overeenkomst in betrekking met artikel 310. Het Verbrekingshof moest later, op zijne beurt zijne uitspraak doen. En de burger-dagbladen vertellen heden de zaken volgens hu-.ne ziens wijze, met de bedoeling wellicht niet te veel de tegenstrijdigheden van het Belgisch gerecht te te doen uitschijnen, naar gelang het zich bevindt voorpatroons of voor werklui Ziehier het thema dier bladen a Men herin nert zich nog wel de crisis, veroorzaakt door de onophoudelijke werkstakingen der glasblazers van Charleroi, die een der bijzonderste nijver heden van ons land met een volledigen onder gang bedreigde. De werkstakingen en de al maar door stijgende eischen der gesyndiceerde werk lieden, verplichtten de patroons met elkander te onderhandelen om tijdelijk de voortbrengst te Verminderen door het sluiten van eenige fabrie ken, die zouden schadeloos gesteld worden met het gemeenzame geld van het consortium Aan de werklieden ligt dus alle schuld. Door zich niet te laten plunderen, door hun loon te verdedigen, bedreigden ze met volledige vernietiging te.ie nationale nijverheid Dat was ongetwijfeld vreeselijk Ook verdienden de goeie en ongelukkige patroons de algemeene belangstelling, het alge- meene medelijden en waren ze verplicht, om hunne nijverheid te verdedigen, hunne toevlucht te nemen tot het verminder en der voort brengst en aan hunne collegas te verbieden, op straf van zware boet werkeloozen aan te werven 1 De bedoeling der meesters was dus zeer lofwaardig zij wilden enkel, zooals de maatregel genomen tegen La Roue het zonneklaar aanwijst, de werklieden verhonge ren, door ze te beletten aan den arbeid deel te nemen. 't Is, naar't schijnt, aldus dat men eene nijverheid voor ondergang bewaart En deze maatregel was voorzeker niet tegen strijdig met het artikel 3 10 van het strafwetboek dat enkel met gevangenis en boete straft eiken persoon die, met het doel het loon te verhoo- gen of te verminderen, zal boete, verbod, uit sluiting van welken aard ook, uitgesproken heb ben, 't zij tegen hen, die werken, jt zij tegen hen, die doen werken. Zóó hebben het tribunaal van Charleroi en het Verbrekingshof besloten, die zooeven het oor deel van het Beroepshof van Brussel verbraken, welk het scheidsrechterlijk vonnis vernietigde, waarvan we hierboven spreken. Het is dus duidelijk bewezen dat het gerecht bij ons twee matên en twee gewichten kent staat het tegenover werklieden, dan slaat het geweldig, hardnekkig, maar zijn het patroons, waarvan er kwestie is, o, dan vindt onze ma gistratuur altijd middel om hun kwijt te schel den, zelf al moest ze hare toevlucht nemen tot de schveeuwendste tegenstrijdigheden. Inderdaad, het oordeel van Charleroi verklaart in deze zaak dat de boeten en de uitsluitingen door de overeenkomst voorzien, conventionneel en vrijelijk toegestemd waren en de vrijheid van den arbeid noch raakte, noch hinderde. Maar ongelukkiglijk vergaten de goeie rech ters, of schenen ze te vergeten dat vóór eenige jaren de Ridders van den Arbeid aan éenige hun ner gezellen eene boete opgelegd hebbend om overtreding van een door de maatschappij geno men besluit, door het Verbrekingshof van Brussel, dat moest uitspraak doen over een oor deel door de rechtbank van Charleroi geveld, besloten werd dat er inbreuk geschied was op de vrijheid van den arbeid, dat de werkman vrij blijven moet, zelfs tegenover zijne kameraden, en dat de boeten en uitsluitingen, al zijn ze ook conventionneel onder de toepassing vallen van Art. 3io. Het geding van Chaileroi en zijn oor deel werden dus bekrachtigd. 't Is dus klaar en duidelijk uitgemaakt. Het burgerlijk gerecht past op zeer uiteenloopende wijze Art. 310 toe, naarmate bet vóór zich pa troons of werklieden heeft. Onze rechtspraak be wijst de woorden van Anseele, wanneer hij ze voorstelt als eene vrouw met zwaren stevigen arm om kleinen en nederigen te slaan, en met verlamden arm wanneer het machtigen geldt. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1