Soepsoldaten. Ph. Van Styvendael. De liberale Volksgazet van zondag 11. sprekende over de Provinciale Kiezing van Aalst, zegt dat ze hunne vrienden niet zullen uitschelden voor soepsoldaten zooals onzen strijdmakker A. Nichels, tegenover verscheidene zoogezegde socia len heeft geschreven. Ik mag hier rechtuit zeggen dat de schrijver vooraleer eene verklaring te doen namens de gansche liberale partij, en dit "vooral in een hoofdartikel (ongeteekend), zich eerst in akkoord moet stellen met zijne eigene medekandidaten. Versterkt vooral met dit onweerlegbaar argument, voeg ik er thans bij, dat M G. Leveau, Voorzitter van den Liberalen Werkmanskring, voor al wie het willen hooien heeft (in aanwezigheid van vele vriendenj onzen vriend A N. volkomen gelijk geeft. Moeste ik voor den oogenblik met na men. dag en uur nog vele gesprekken aan halen van liberale strijders, die op het adres der soepsoldaten zijn nedergekc- men, dan ware ons blad er te klein voor en vooizeker zou den schrijver der liberale Volksgazet niet kunnen spreken heb ben, namens de liberale partij, maar wel namens zich zeiven. Die liberale strijders hebben ook hoogstens gelijk. In onze partij kan men het onbehendig taktiek van een of meer politiekers afkeu ren, een taktiek die tot nadeel der gansche democratie uitkeerd, zooals het maar helaas gebleken is en daarom zeg ik nogmaals, dat het verleden ons moet lee- ren, wat we in de toekomst moeten vol brengen Daarom geen ter kwader vrienden. Wij staan nog voor zeer vele verrassin gen. Het weze eene les. Domheid, huichelarij en reactie ver dwijnt van dag tot dag. Die tegenover dit al strijden, zullen of wel te zamen ofwel nevens elkander mar- cheeren, zoo in kiezingen als in gemeen teraden en kamergroepen. Eerlijke de mokiaten zullen dit nooit kunnen ontwijken. Aan De Volksgazet We lezen in het hoofdartikel van dit blad van verleden Zondag, waarin zij de kiezing van i4 Juni bespreken, het vol gende We bekennen volgaarne dat er verschil- lige manieren zijn, om uwe vrienden de waarheid te zeggen en op hun plichten te wijzen dat men dit kan doen langs draaiingen en omwegen, dat men kan iets willen zeggen en niet durven uitspreken, maar wij voegen er onmiddelijk bijdat men bij de socialisten niet zijn moet, om de waarheid onder stoelen en banken te zien steken, maar dat wij aan onze partij genooten de waarheid durven zeggen, zooals zij dit aan ons ook kunnen doen. Wij zeggen en herhalen, dat het soep soldaten zijn, zij die hun leger verlaten op het oogenblik dat er slag moet geleverd worden, dat de eer van 't vaandel moet worden gered. De Volksgazet is van eene andere meening, zij noemt dit enkel en eenvou dig weg eene dwaling begaan, en gaat zelfs zoover, door hunne zeemzoete woor den, hunne eigene getrouw geblevene partijgenooten en hunnen volksvertegen woordiger M. Rens striemende zweepsla gen in 't aangezicht toe te brengen. Inderdaad, ik heb hier voor mij liggen, een omzendbrief, uitgegeven door de Liberale Associatie van het Kanton Aalst, die ik in zijn geheel weergeef. Hij luidt als volgt Corn. Van Branteghem. Alb. De Windt De Leden Boterbergh L. Brijs A. Camu L. De Blieck J De Wolf M. Leveau G. Michieis P. Schoite J. Schuermans K. Van den Broeck C. Van der Schueren O. Van Opdenbosch J. Van Steen winkel H. Ook leest men nog M. Daens die zich voor't volk op offerde en onvermoeid en onopho dend de belangen der kleinen en dei nederigen verdedigde. M. Daens heeft zijnen persoon en zijn vermogen onbaatzuchtig ten pande zijner politiek gesteld, 't volk kon niet aannemen, dat dien man zijn plaats zou worden ontno men. Dit is hier een nootje voor M. Rens, den liberalen volksvertegenwoordig van ons arrondissement, want al de libe ralen die voor M. Daens hebben gestemt hebben gezegd M. Rens heeft zich niet opgeofferc heeft niet onvermoeid en onophoudend de belangen der kleinen en der nederigen verdedigd. M. Rens heeft zijnen persoon en zi vermogen niet onbaatzuchtig ten pande zijner politiek gesteld. M. Rens heeft ge werkt voor de grooten en voor eigen baat Zeg merci, M. Rens, van uwe vrienden moet ge 't hebben. Ziedaar, liberale heeren, de taal die tot uwe kiezers en gekozenen hebt ge voerd, en dan durft ge in uw blad tot uwe vrienden zeggen wij zullen onze vrien den daarom niet uitschelden Denkt ge dan waarlijk, dat uwe lezers en kiezers een hoop domkoppen zijn Gij die er mede handelt kunt het weten Niet waar, Mijnheeren, 't is onbehendit van koorden spreken, in het huis eens ge^ hangene Nichels Alfred. :g>. Hebt ge goed gelezen, vriend lezer De meerderheid der antiklerikale kiezers hebben ditmaal gestemd, onder den invloed der gevoelens van sympathie, waarmeê ieder eerlijk en rechtschapen mensch is bezield, ten opzichte der personnaliteit van M. Daens, wat in andere woorden betee- ként Al wie voor M Daens niet heeft ge stemd, is niet eerlijk en niet rechtzin nig Ziedaar een brevet voor de getrouw ge blevene liberalen, die ze ontvangen van de hoofden hunner partij Spaarfonds DE ROQDE LEEUW. Morgen Maandag 29 Juni 1908, om 8 uren 's avonds, is het Aigemeene vergadering voor de Spaarders-maatschappij DE ROODE LEEUW. Dagorde Verdeeling der gespaarde geldea Wij willen van deze gelegenheid gebruik maken, om een woordje te zeggen over die maatschappij zelf. In De Roode Leeuw, hangt er eene kas, met vijftig afzonderlijke genummerde kasjes; die kas bevat vier verschillige sloten, waarvoor ook vier sleuteldragers zijn aangesteld. Alle vier de sleuteldragers moeten aanwezig zijn om de kas te kunnen openen. De sleuteldragers zijn Sanders Jan. Bo»y- Van Impe Camiel en Nichels kens Gustaaf, Josse. Ten allen tijde kan men zijn spaargeld iti zijn genummerd kasje steken, dat men zelf heeft gekozen. Alle maanden wordt de kas geojoend en ge ledigd in volle vergadering der leden en den inhoud geboekt. Het is den vriend Chevalier Joseph die den schrijver en boekhouder is. Het gespaarde geld, wordt in De Roode Leeuw geplaatst tegen vier per honderd. Dus het geld brengt intrest op, en dien in trest wordt aan de leden zelf uitgekeerd, in evenredigheid van hun gespaarde gelden. Men kan ten alle tijde zijn geld terug eischen. Wanneer wij dit alles willen weergeven, dan is het, omdat er in onze stad, nog zooveel menschen zijn, die in deze of gene herberg ia een uitleg zijn, waarvan wij er reeds zoo- velen hebben zien springen, den dag van uit betalen, hunne banden op een heilen nest leg gen, en dus geen spaarpotje vinden, maar waar bovendien in plaats van uw geld intrest te winnen wanneer de bank niet gespron gen is men jaarlijks nog een heelen hoqp De liberalen bekomen 35oo stemmen, tegen 23oo welke we bekwamen den 24 Mei, met de kiezets van 25 jaar. Dit be- 11 wijst, dat den 24 Mei vele kiezers van ons 11 karton gestemd hebben, tegen de kleri- kalen en voor P. Daens, onderden druk van een gevoel dat met hunne overtuiging niets gemeens had. «We zullen onze vrienden daarom niet uitschelden, gelijk de socialisten het met li hunne partijgenooten deden in hun blad, ze verweten hen soepsoldaten, man- nen die maar aan de partij hangen voor 't stoffelijk voordeel, enz. we bestati- gen enkel dat van onze pai tij, er velen ii eene dwaling begingen, welke zij niet meer kunnen begaan, als ze de zaken op den keper beschouwen. Liberale Associatie Aalst, den 26 Mei 1908 van het KANTON AALST. Geachte Heer en Vriend, Wij hebben de eer UEd. uit tenoodigen, de Aigemeene Veigadering der leden, van stad en buiten, te willen bijwonen, welke zal plaats hebben Donderdag 28 dezer, om 3 uren namid dag, te Aalst, ten lokale Graaf van Egmont. Orde van den dag Bespreking der Provinciale Kiezing van 14 Juni aanstaande Welk moeide houding zijn der liberale partij? Indien de stiijd beslist wordt zal de vergade ring ook de kandidaten moeten aanduiden. We hopen, geachte Vriend, dat we op uwe tegenwoordigheid zullen mogen rekenen. De stemming van zor.dag laatst heeft bewe zen, dat de kleiikalen in ons kanton veel veld veiliezen. Voor wat de liberale pat tij betreft, wel is waar heeft ze 't getal stemmen niet bekomen, waarop ze mocht aanspraak maken, doch, de reden ligt hierin alleen te zoeken, dat de meerderheid der ANTI-KLERIKALE KIEZERS, ditmaal heb ben gestemd onder den invloed der gevoelens van sympathie, waarmeê ieder eerlijk en recht schapen mensch is bezield ten opzichte der per- sonnaliteit van M. Daens die, laat het or«s maar rechtuit bekennen zich voor 't volk op offerde en onvermoeid en onophoudend de be langen der kleinen en der nederigen verdedigde. M. Daens heeft zijnen persoon en zijn vermo gen onbaatzuchtig ten pande zijner politiek ge steld en 't volk kon niet aannemen, dat dien man zijne plaa's zou worden ontnomen. Daarom hebben velen onzer vrienden voor M. Daens gestemd ze stemden voor den per soon zonder daarom van hunne vrijzinnige prin ciepen af te zien. Het stemmental dat wc bekwamen bewijst dus niets tegen ons we mogen de toekomst met vertrouwen blijven te gernoet zien. We rekenen dus op uwe tegenwoordigheid en bieden U ondertusschen, geachte Vtiend, or.ze beste groeten. HET BESTUUR DER ASSOCIATIE De Secretaris, De Voorzitter,

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2