Allen daar heen Vrienden Dexe lachen er niet mede. EEN EN ANDER PH VAN STYVE1>DAEL, Socialistischen Vrouwenclub van Aalst. Gevraagd voor Stad en Buiten onkosten heeft, die ten minste altijd een paar franken bedragen. Dus het geld dat men in onze maatschappij spaart, wordt eerst tn vooral geplaatst in de door de wet erkende maatschappij De Roode Leeuw zoodat er geen gevaar bestaat het geld te zien wegvliegen het brengt bovendien een intrest op van 4 per °/o en men hoeft niet de minste onkosten Jaarlijks wordt het geld gedeeld den laatsten maandag der maand Juni, dus met Aalst-Xer- rais. Wij kunnen onze vrienden niet genoeg aan raden, deel te maken van die maatschappij, dit in hun eigen voordeel en ter verzekering van hnnne zoo duurgewonnen spaarpenningen. Wie dus iets kan sparen, late zich in schrijven. Het minste dat men mag sparen is één frank per maand. Het Uitvoerend Comiteit der Metaalbewer kers Federatie van Brabant, heeft met kracht geprotesteerd tegen de afwezigheid van elf Socialistische Volksvertegenwoordigers, wan neer het voorstel üestrée moest gestemd wor den, over de ontbinding der Kamer, en tevens Algemeenen Raad der Belgische Werklie denpartij, verzoekende het ontslag te eiscben van deze Kamerleden, die door geene ernstige redens, hunne afwezigheid bij die stemming kunnen verrechtvaardigen. De Brusselsche socialisten, in algemeene vergadering vereecigd in het Volkshuis te Brussel, onder voorzitterschap van Citoyen Conrardy, heeft ook met eenparigheid van stemmen, de afwezigheid betreurt der elf Kamerledeo, tijdens die ernstige stemming, en vraagt aan den Algemeenen Raad der partij, dat hij een verslag op dit punt zou op maken, dat aan a! de Socialistische Federatiën van 't land zou worden gestuurd. Verder wordt het Federaal bestuur gelast, de reden te onderzoeken der afwezigheid van twee Socialistische Kamerleden van Brussel. Inderdaad, wij moeten bekennen dat de Socialistische Kamerleden nog al aan de af wezigheidsziekte lijden, en men daar voor goed moet een eb de aan stellen. Wie niet wil oppassen, trekke er van door. TE DEINZE. wordt op 5 Juli aanstaande de Samenwerkende Maatschappij Voor ons recht ingehul digd, alsook de eerste ROODE VLAG van den Socialistischen Werkersbond Vorming van den stoet om 3 uren namid dag. Voor dezen die er kunnen naartoe gaan, mogen wij verzekeren, dat er voor plechtige feestelijkheden zullen gezorgd worden. Weeral een tempel te meer die bet zijne zal bijbrengen, om de werkers te verlossen uit de klauwen der kapitalistenbende. Al wie kan er dus naar toe. Weet ge wie er ook schrijft, over onze soepsoldaten Dien overlooper, die eerst bij de Christene democraten 't vet van de soep heeft geschept om dan in de rangen der katholieken terecht te komen, waar hij zich niet vergenoegt met 't vet van de soep, maar nu ook de ballekens uit de soep schijnt te scheppen, waartegen men in 't bestuur met veel reden opkomt. Dat zulke mannen, «iet gaarne van soêpsol daten hooren spreken is begrijpelijk. Het kartel met of zonder Evenredige Vertegenwoordiging, wil het volk van Aalst en Omstreken niet, dit bewijst den uitslag der laatste kiezingen, zegt de Volksgazet. Wij verwijzen de lezers naar de circulaire door de Liberale Associatie uitgegeven, en waarin zij de zaak van een heel ander stand punt beschouwen. Of is de Volksgazet en de Liberale Associa tie, het niet meer ééns Er zijn mannen die zoo gemakkelijk spreken van eer, eerlijkheid enz. zelfs dan als ze heel goed weten een grooten dief te zijn, en in de stad algemeen als een dief staan bekend. Dit is meer dan toupet hebben. Klokke Roeland. schrijft Als de werklieden de 30 jaar bereiken, als de kalme overleg, sturmd-und drangperiode ver dooft, is er bij hen geen spraak meer van socialism. De schrijver weet heel goed, dat dit niet waar is overtuigde socialisten, al worden ze ïonderd jaar oud, verlaten hunne rangen en verloochenen hunne princiepen niet maar ge zoudt nader de waarheid zijn, Dirk, wanneer ge schreeft, dat men overloopt wanneer de armoede zijne intrede doet, wanneer er te kort comt in 't gezin. Wij zien menigen kloeken man bij de dom pers, die er niet bijzijn uit overtuiging, maar die er naar toe getrokken zijn, omdat de ar moede zijne intrede had gedaan in 't gezin, en zij denken die met een broodje, of wat kolen te kunnen dempen. Dirk weet dit heel goed,en hij zelf is er heen geioopen, als pauvre begon te bijten. Te vergeefs zoekt men in het blad der zoogezegde Vrije Socialisten van Gent, naar een artikel tegen de kapitalisten klasse ge richt. Men treft er enkel en alleen artikels in aan tegen Vooruit zijne inrichtingen en leiders, en dit op de meest verachterlijkste wijze. 't Is waar die mannen genieten dan ook de eer hunne proza te zien opnemen in de katholieke en zelfs liberale bur gersbladen, omdat zij hierdoor de werkende klasse eens te meer trachten te verdeelen. En zeggen dat dit door mannen wordt ge daan, die vroeger alles hebben helpen tot stand brengen en uitvoeren, dat, wat zij nu verachten, beknibbelen en afbreken. Welke lage karakters moeten er in zulke menschen huizen Maar tegen hoeveel wordt zulk laf werk be taald Priester Fonteyne is van nu af reeds aangewezen, door de Christene democraten van Brussel, als eersten kandidaat voor de aan staande Kamerkiezing van 1910. Zij hopen daar den zetel te heroveren, die Priester Daens in 1906 er afgenomen is. Dat zij door den goeden uitslag der kiezing in 't arrondissement Aalst, met wat Dieuwen moed en strijdlust bezield zijn, laat zich ver staan, maar of Priester Fonteyne, hetzelfde medelijden zal genieten als Pieter Daens hier in ons arrondissement is te beurt gevallen, daar is erg aan te twijfelen. Immers, Priester Daens was hun hoofdman, bevriend van allen, en dezen kreeg in 1906 eene formidabele buis, ondanks hunne hoop twee gekozenen te hebben. Medelijden voor een persoonen dan nog in de politiekmaar dat pakt overal niet. Staatsloonen. Wanneer er een erg ongeluk aan den spoorweg voorvalt, dan kost dit telkenmale groote sommen aan schade vergoeding, en dan ook maken de democrati sche bladen van die gelegenheid gebruik, om eens te meer de lage loonen te laten kennen, die door den Staat worden betaald, alsook de vele uren dienst die er le verrichien zijn, daarin een der voornaamste oorzaken zoe kende, en de regeering wijzende dat zij onge lijk heeft de kleine bedienden zoo erg uit te buiten. La People, geeft nu het volgende, ter gele genheid van het ongeluk aan den spoorweg te Matïles gebeurd Volgons de ofllcieële cijfers laatst aan de Kamers medegedeeld, waren er op 31 Decem ber 1907. 629 piochers aan 2,60 fr. daags. 1622 2,80 fr. 2168 3,00 fr 27 meer dan 3,00 fr. En dit na de verhooging der loonen van de Staatswerklieden waarmede Helleputte, dien democratischen Minister zoo pocht. 't Is oprecht schandalig. EENE NIEUWE INRICHTING. Lange Zoutstraat, 38, Aalst, De metaalbewerkers onzer stad zijn sedert 7 weken in strijd, om eene verhooging te bekomen van 5 centiemen per uur. Due bazen betalen reeds dit loon (40 centiemen per uur) de ande ren willen er niet van weten en gewaardigen zich zelf niet met hunne gasten te willen onder handelen. Dat op die wijze den strijd nog lang kan duren spreekt van zelfs, en daar de gasten nu niet zin nens zijn hunnen gewettigden strijd op te geven hebben zij besloten eene Metaalbewerkerscoope- ratiete stichten,in hun lokaal Au Petit Bleu Vooruitgangstraat, Aalst, bij de weduwe De Saedeleer. Wij vinden dit een goed gedacht immers het zijn de gasten die 't werk toch moeten doen en daar de heeren bazen het niet kunnen bij gebrek aan gasten, zoo moedigen wij dezen aan die werk te verrichten hebben, zooals het maken van stoven, kachels, confooren, opene vuren, enz., het aan deze stakende broeders te willen geven. In de mate onzer krachten die nieuwe inrich ting steunen, is eenieders plicht. Gedurende de Kermisdagen is er bij VISCH-RESTAURATIE, alle soorten ingelegden en gebakken VISCH te bekomen, aan verschillende prijzen, volgens de beliefte van den verbruiker. Allerbeste Hollandsche Schol groote van i,5o a 2,00. Extra goede Bieren, Wijnen en likeuren. Dageiijksche aankomsten van zeer verscha Garnalen Kreeften met mayonbaise, opgelegde Rog. Spoedige, zuivere en beleefde bediening. Gemakkelijke en gezonde zitplaatsen. Kosteloos Piano-Muziek. Ph. VAN STYVENDAEL. WORDT LID VAN DEN Men betaalt 10 centiemen par week, waarvoor men bij het kraambed 8,50 fr. ontvangt als men i jaar lid is, alsook bij ziekte welke minstens ééne week duurt 4 we ken iang 9 kilos brood. Men kan zich alle dagen als lid aangeven in het lokaal Hand aan Hand en bij de broodvoerders. HET BESTUUR. AGENTEN voor La Prévoyance Sociale Samenwerkende Maatschappij van Levensverze keringen, onder de bescherming van de Belgische Werkliedenpartij. Hoog commissieloon. Voor inlichtingen zich te wenden tot gezel PETRUS NLCHELS, Geeraerdsbergschestraat, .8i,.j^»lst.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3