Prijs per nummer 2 centiemen. 5 Juli 1908. )e Crisis en het Socialisme. Het is reeds maanden en maanden dat ie crisis hier te Aalst bijzonderlijk woedt in al zijne hevigheid. Met behulp der mecanieken is de voort- irengst zoo gestegen, dat er overproduktie ser is meer voortgebracht dan er kan rerbruikt worden en van daar verlet, werkeloos, wat beteekent ELLENDE. Ellende voor u arme zwoegers, ellende roor u naarstige werkers, ellende voor het proletariaat, omdat ge door uwe vlijt, door uwe naarstigheid de magazijnen overvol hebt gestapeld, omdat ge door uwe werk zaamheid, millioenen en millioenen hebt gewonnen voor uwe heeren fabrikanten. De anarchie heerschtte in de voort- brengst, van werkregeling was er geen spraak, er moest gewerkt worden, vele uren gewerkt, gewerkt dag en nacht, om dat dit goedkooper was voor uwe heeren. .G'hebt gewerkt, g'hebt gezwoegd, g'hebt uwe gezondheid gekrenkt, g'hebt uw leven verkort door uwen afmattenden arbeid, door te veel uren werk, en dit voor eenige centen daags meer te kunnen winnen Ha wanneer de socialisten spreken van werkregeling, wanneer de socialisten de anarchie in de voortbrengst willen te keer gaan, wanneer de socialisten de werklieden willen doen genieten van de meer voortbrengst der mecanieken, dan staat de kapitalistenbende recht om er tegen op te komen, en zijn er een aantal werklieden om steun te geven aan die kapitalisten, die hen uitbuiten en heel zachtjes weten te pluimen. Wanneer Ge socialisten spraken om dit zooveel mogelijk te keer te gaan, en hier om de invoering van het acht-uren-werk eischtten, dan. ja dan, was rnen slecht ge noeg om bij de katholieken een schimp- tooneelstuk te laten opvoeren, dat men titelde Acht uren slapen, Acht uren gapen, Achturen wandelen gaan. Zeg, heeren katholieken,bezit ge op het oogenblik nog den moed, dit stuk te doen opvoeren Zoudt ge voor uwe verblinde werklieden, die nu zoo hevig als de onze, aan den crisis lijden, zoudt ge opnieuw voor hen, dit stuk niet eens willen op het tooneel brengen Ha, dat zult ge niet, omdat die men- schen op dezen oogenblik gevoelen, hoe noodig het is, dat de werkregeling ge- beure. Waar zijn nu de millioenen, die in den goeden tijd door de werklieden zijn ge wonnen voor hunne patroons Zeg ons, heeren kapitalisten, waarom kunnen die menschen daar niets van ge nieten, waarom is er daar niet eene zekere som van vastgezet, om in tijden zooals deze, hun lijden min zwaar, hunne armoede min licht te maken Bah bah dit zijn maar socialistische theoriën, en al wat socialistisch is, deugt niet voor die rijke heeren, omdat het hun nen zak betreft. Neen, de rijken blijven doof, stom, blind en gevoelloos ja eene almoes van een broodje, en dan nog enkel voor hunne brave en geduldige slaven, ziedaar waar mede men 't lijdende volk -fopt en om den tuin leidt. Maar, heeren kapitalisten, als de socia listische princiepen slecht zijn, zegt ons dan eens, welke zijn uwe goede Waar is nu uwe oplossing Wat gaat gij doen om't lijden uwer werkers te verzachten, om hunne onver diende ellende te lenigen Hier laten wij onzen vriend Ferdinand Hardyns aan 't woord, en nemen zijn artikel gedeeltelijk over die hij in Vooruit heelt afgekondigd. LEEST EN OORDEELT ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cer.t. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED FTICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Een jaar - 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Ah mijne heeren, 't ware nu nochtans den oogenblik om te spieken, om te toonen dat gij beter en bekwamer zijt danwij. Liberalen, laat ons nu eens den invloed ken nen uwer vrijheidstheoriën. Toont ons nu de mirakels van hel bijzonder initiatief. Hebt gij iets, hoe weinig ook, om in den nij penden toestand te voorzien En gij, katholieken, wat stelt gij voor Gij zijt nog machtiger dan de liberalen Gij zijt het gouvernement, gij hebt zes pro vincies van de negen in handen en 75 op 100 gemeenteraden. Het gerecht is aan u de Hoogescholen zijn aan u het leger beveelt gij gij hebt bisschop pen, priesters en kerken. Gij hebt God alrnach- tig, alwijs, algoed, voor U. En uit die opeenhooping van zedelijke en stof felijke macht, kunt gij niets halen om de slacht offers van uw eigen uitbuitingstelsel ter hulp te komen Misschien eene... aalmoes, die de heren en moedigen u niet zullen vragen of zullen weige ren als gij ze hen aanbiedt. Werkers, daar staat nu Cartouche en Cie zedelijk ontwapend, machteloos, waardeloos aan den kaak gesteld door het volksgerecht als een bende misdadigeis, erger en wieeder, dan de bende Pollet die in Frankrijk ter dood veroor deeld komt te worden voor hare moorden en diefstallen. Wat zijn de Pollet's kleine jonger.s in verge lijking met onze kapitalistische Cartouchen. Treedt in de katholieke kerk, in de protestant- sche tempel of in de joodsche synagoog en hoort de predikatiën. Geen enkele pastoor, dominee of rabbijn die een woord spreekt over de crisis, het is verre van iets reddend's of verzachtend's voor te stel len. Luistert in de wandelzalen der justiciepalei- zen of in de beurzen of der hoogescholen waar de fine fleur der wetenschap en der flnantie vergadert. Geen woord. Slaat de bladen open der liberale en katho lieke partijen, gij leest de fabrikanten hebben dat besloten, punctum, punt, ander lijn. Maai wilt gij komen schelden op de socialis ten de goelevers, de volksbedriegers, de oprui ers, enz., gij kunt U moeilijk mnpakken. Waar twee bourgeois samen zijn braden de socialisten op den rooster. Dat is de force dier helden scheiden op ons, de werklieden neerschieten als zij bougeeren, voort millioenen binnenscharrelen en daarvoor voor geene misdaden terugwijken. Ah, beste werklieden, het socialisme rijst hier weer op als het groot en het eenig reddend be ginsel voor onze klasse. De bourgeoisie heeft geene oplossing aan de crisissen, omdat dezen een gevolg zijn van het kapitalistisch stelsel, van ordeloos voortbrengen, waarmede dezelfde bourgeoisie zich verrijkt. Het socialisme geheel alleen heeft eene oplos sing aan de heeischende wanorde. Wij willen dat de hand- en geestéswerkers beschikken over hun werkmaterieel en de voort brengst regelen met de menschelijke behoeften als bazis en als maatstaf, gelijk zij hunne eigene werkreglementen zullen helpen opmaken. Wij willen de steden en Staten besturen door de demokratie, dat is door allen, bij middel van algemeen stemrecht, referendum en volks initiatief. En dan zullen de wetten van der. Staat en de reglementen der steden de socialistische voort- brengstwijze komen bekrachtigen, algemeen maken en er zal orde en harmonie komen in de wereld tusschen voortbrengst en verbruik, waar nu enkel ordeloosheid en anarchie heerschen. Dan behooren de crisissen tot het verleden. Buiten deze, onze oplossing, is er geene andere. Wie er eene andere heeft, geve ze, wij zullen ze met belangstelling onderzoeken. Partijgenooten, moed De crisis zal niet eeuwig duren, de donkere wolk zal overdrijven en na regen komt er zonne schijn. Maar iets vragen wij u. Profiteert van deze omstandigheid om nu dat het kapitalisme zedelijk, verstandelijk verplet terd wordt door de feiten, ons beginsel te ver kondigen en ie verdedigen. Het socialisme rijst geheel alleen triomfante lijk op uit deze beproeving. Toont aan uwe broe ders en zusters de glanzende ster, die helder schittert in den donkeren nacht en aan alle wer kers den weg wijst naar de redding, naar h«t ideaal, gelijk de ster die de wijzen uit het Oosten naar Betlehem leidde. Durft het doen, gij kunt het en wij verzekeren u dat gij geheel onze klasse zult meeslepen door uw geloof, door uwen geestdrift, uwe onwan kelbare overtuiging in de toekomst, in den triomf van het socialisme.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1