V rienden Allen daar heen BIJ DE SMEDERS. BERICHT. KINA FOUASSIN EEN EN ANDER. De Schoenen U bbstr"! PH VAN STYVENDAEL, Geenszins, het tegenovergestelde is de waar heid. De kristene svndikaten zijn niet tol stand gekomen om al de werkerskrachten samen te trekken, maar wel om de zelfde van een te sleuren en de werklieden tegen elkander op te hitsen Bewijzen De katholieke kristenen bestaan reeds meer dan 19 eeuwen dus meer dan 18 eeuwen voor dat de eerste socialistische gedachte en woorden door Karei Mar\ in den wereld zijn gezonden Werklieden aller landen vereenigt u. Om die woorden in feiten om te zetten, hebben de socalisten van bij hun ontstaan gewerkt en blijven er aan voorts werken om al de werklieden te overtuigen, dat zij zich samen moeten vereenigen, trots al de laster en vervolging die hun deel zijn van al deze die werken en wenschen om de werklieden in armoede en slavernij te houden. En uwè kristene syndicaten, wanneer zijn die tot stand gekomen Van als de werklieden in dichte drommen, in de socialistische ver- eenigingen hunne krachten macht zijn komen zoeken, dan zijn er ook kristene syndicalisten gekomen om dien stroom tegen te houden en de macht der werklieden te breken Het beslaan der kristene syndikaten getuigt niet de macht der werklieden, maar de zwakte, de verdeeldheid der aibeiders, wiens beslaan en leven grootendeels te danken is, aan de onderworpenheid, schrik en armoede der werklieden, aan de macht die de bazen nog hebben op hunne werklieden, en geexploiteerd wordt door eene bende gelukzoekers, die uit het ongeluk der arbeiders zich trachten boven te houden. Toekomende week kom ik er op terug. H. F. Als er wel ooit koppige bazen gevon den worden, dan zijn het wel de smeders- bazen. Inderdaad zij willen er maar niet van hooren met hunne werklieden te onder handelen, veel min den gevraagden opslag van 5 centiemen per uur te geven Die heeren denken te mogen rekenen op den honger der werklieden, doch wi; zullen hen doen opmerken dat de sme: dersgasten NATIONAAL zijn vereenigd en beschikken over eene zeer machtige kas, die op verre na niet zal uitgeput zijn als men reeds van een aantal smeders- baaskens niet meer zal hooren spreken. Dat zij het hun dus voor gezegd hou den, dat zij zich leelijk zullen misrekenen Den eisch der smedersgasten is in niets .overdreven, en wij meenen dat de gansche Aalstersche pers, zich de zaak zou moeten aantrekken en verdedigen Die bladen hebben de specialiteit zich werkersgezind te noemen, zich democra tisch te verklaren, maar als het er'op aan komt de zaak der werklieden te pleiten, dan gebaren zij van krommen aas, en we ten zij van niets. Het leven is verschrikkelijk verduurd en de loonen moeten zich daar na schik- Jken ders, die zich nu beginnen met zelf een atelier te vormen. Wanneer onze bevolking wil, kunnen zij hier die koppige meesters eens een schoentje passen, die hen heel goed zal nijpen. Het ware heel wel verdiend. Bij de Bouwwerkers. Zondag II. heeft die jonge vereeniging eene goede vergadering gehouden. De opkomst der eden kon wel beter zijn, maar toch was de jespreking bijzonder wel. Verschillige leden vroegen inlichtingen waarop tot hunne groote voldoening is beantwoord, om de vereeniging stevig in te richten en uit te breiden. Na de uiteenzetting over het doel en het nut der landelijke federatie der bouwwerkers, leeft den bond er zich bij aangesloten bij al gemeenheid der aanwezigen, alsook om de bijdrage voor de 4 wintermaanden gelijk te brengen met de 20 centiemen die in den zomer wordt betaald. Ook is er een woordeken gezegd voor het sparen tegen de werkeloosheid, die de bouw werkers in den winter zoo hard en pijnlijk treft. Er zijn reeds een 20 lal leden die goed sparen, die regelmatig 0,25, 0,50, t fr. en meer per week geven. Er is zelfs een lid die bijna 50 fr. heeft gespaard Het ware te wenschen dat al de bouwwer kers die kunnen, het mogelijke zouden doen om dit goed voorbeeld te volgen, aldus zou den onze leden zich vrijwaren tegen de winter dagen, die vete werkeloosheid, armoede en honger voor de werklieden der bouwvakken mede brengt. H. F. Ziekenbond Moyson. Tot inlichting laten wij aan onze leden nog maals kennen, de gewijzigde punten aan 't reglement toegebracht en door de laatste algemeene vergadering aangenomen. De zieke leden zullen 1,50 fr. per dag ge nieten gedurende de 3 eerste maanden, en halven trok ontvangen de 3 volgende maan den. Voor werkongeval ontvangt men (1,75 fr. per dag de 3 eerste maanden, en halven trok de 3 volgende maanden. In 't kort zullen al de leden een lidboekje met reglement ontvangen. Hbt Bestuur. Wij Textielbewerkers. roepen de aandacht der leden, opdat Den onwil der patroons is hier klaar blijkelijk in 't spel en hierom moet een ieder zich aan de zijde scharen van de werklieden. Het is hierom dat wij ten zeerste onze lezers aanraden, wanneer zij eene stoof, kachel of iets dergelijks moesten te maken hebben, of laten repareeren, dit werk te bezorgen aan de moedige strij- zij bij werkverandering dit ter kennis zouden brengen van de schrijvers, ofwel een briefje met den bode mede te geven, waarop vermeld staat, waar men werkt en gewerkt heeft. Om de vereeniging goed in regel te blijven met de Landelijke Federatie, is het noodig dat onze leden dit stiptelijk volgen. Tegen de duurte van hetvleesch is er te Brussel door de Socialisten eene groote openbare meeting gehouden, waarop ver schillige sprekers het woord hebben gevoerd, en allen waren het eens om te protesteeren tegen het katholiek gouvernement, dat maar voorts de rechten op het inkomend vee blijft behouden en de grenzen niet wil openen, Men protesteerde er insgelijks tegen de in- komrechten op de boter, de margarine, het bier, het suiker, de ingelegde visch, enz. enz., al waren die door het volk moeten worden verbruikt en door de inkomiechlen in prijs verhoogen. Hier tegen stelde men de belasting op het inkomen, eene belasting die enkel deze treft, die kunnen betalen, maar waar de katholieken niet van willen. Het zijn de arme 't jcllen die mogen beta len, en al lijden zij aan crisis, al hebben zij te kort, al lijden zij honger, dat trekt ons katholiek gouvernement zich niet aan. Voor de hongerlijders niets, voor Leopold zijnen Corgo, en voor zijne Caroline, ALLES En er zijn werklieden die dit zóó willen De welke Zij die er voorstemmen. EEN PRACHTIG BESLUIT. Het hieronderstaande is heden Vrijdag in al de weik- plaatsen van het groot Garenfabriek, op den Tragel, uitgeplakt Gezien het lang tijdstip van werkvei let dat wij heden beleven en welke schijnt nog te moeten voortduren, heeft het bestuur der Maatschappij Filature Filteries Reü nies besloten, ten einde ter hulp te komen aan dezen harer werklieden aan welke zij geen voldoende werk kan verschaffen, en dit voor zoolang de huidige crisis zal duren, bij de wezentlijk gewonnen loonen, van heden af eene bijlage te voegen, als volgt io per honderd aan deze welke slechts 50 8 uren per week werken 1 r5 per honderd aan deze welke slechts 44 uren per week werken 20 per honderd aan deze welke min dan 44 uren per week werken. Dank, heeren, in naam uwer werklieden, voor dit prachtig en goed besluit. Ondersteuning voor de stakers van Ronsa Wijkclub Jean Byl 5,00. Wijkclub Jean Vol ders 5,oo. Huisgezin Amand 1,30 E. Cornand 0,25 V. De Geyter o,25. H. Flips 0,25. Vergey- len o,25. Schutyzer o,5o. Lippens o,5o. Van Vaerenberg 0,50. Podevyn o,5o. L. De Geyter o,5o. Van den Bossche o,5o. Bocqué o,5o. De Neef o,5o. De Smedt o,5o. F.Flips 0,50. Textiel- bewerkersvereenigingen 25,00. A. N.ti,oo. J. A. 1,00 Hand aan Hand 25,00. ALPHONSE DE PROOST, verblijvende te Aalst, Brusselbaan, maakt met spijt het geëerd publiek bekend dat hij geene schulden zal erkennen welke door zijne vrouw Marie Van der Mkerschk zouden kunnen gemaakt worden. Aalst, den 3 Juli 4908. A. DE PROOST. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand d en Roode Leeuw Muziekschool. Prijskampen. Door onze jonge gezellen zijn de volgende prijzen behaald Karei Van der Meirsch, eerste prijs met eenparigheid van stemmen der jury, in de koninklijke muziekschool van Gent. Proficiat. Stedelijke muziek school. Alfons Van der Meirsch, in de klas van volmaking (viool), eerste prijs met groote onderscheiding Jozef Amant, (bugel), tweede prijs met onderscheiding. KLOBKSTE, naar de laatste mode en bovendien bestkoop. Gedurende de Kermisdagen is er bij VISCH-RESTAURATIE, Lange Zoutstraat, 38, Aalst, alle soorten ingelegden en gebakken VISCH te bekomen, aan verschillende prijzen, volgens dc beliefte van den verbruiker. Allerbeste HollandscheSchol groote van i,5o a 2,00. Extra goede Bieren, Wijnen en likeuren. Dagelijksche aankomsten van zeer versche Garnalen Kreeften met mayonnaise, opgelegde Rog. Spoedige, zuiveie en beleefde bediening. Gemakkelijke en gezonde zitplaatsen. Kosteloos Piano-Muziek. Pu. VAN STYVENDAEL.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3