8e Jaar. N° 28. Prijs per nummer 2 centiemen. 12 Juli 19(18. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. HOE MEN RIJK WORDT Hoe de kapitalisten met het geld omspringen Welke armoede er wordt geleden Hoe de kapitalisten geld winnen Ik lees in mijn beursblad het volgend merkwaardig brokje N. 1. «In 't jaar 1895 had een onzer klanten, aan 16 tot 17 frank, een vijf tigtal dividend-aktiën der Brusselsche Tramwegen aangekocht. In januari en februari laatstleden heeft hij ze 1,300 fr. verkocht. Dat wil dus zeggen dat de kapitalist voor de dividend-aktiën 16 of 17 fr gevende in 1895, er 13 jaren later 1,300 fr. van maakt, en intusschen heeft hij er de percenten bij ge trokken van de winsten die de Brusselsche Tramwegen hebben opgebracht. N. 2. Een tweede bezit een twintig- lal aktiën Thy-le-Chateau, in 1902 aan 450 tot 500 fr. aangekocht. Verleden jaar spoorde ik hem aan ze aan 3,300 fr. om te zetten Ongelukkig vond hij de winst NIET GROOT GENOEG Die kon dus voor iedere 500 fr. die bij in 1902 onder vorm van aktiën in Thy-le-Chateau bezat, in 1908 of 6 jaar later 3,300 fr. of bijna zevenmaal zooveel krijgen en nog was hij ONTEVREDEN. En somtijds beschuldigt men de werkmen- schen nooit tevreden te zijn, zij die zich altijd met te kleine loonen moeten tevreden houden. N 3. Een derde kocht, rondom de maand Octob r van 't jaar 1903, twee honderd gewone aktiën Pétroles de Grosnvi aan nagenoeg 20 fr. en nau welijks dt ie jaar later kon hij ze aan 150 en 500 fr. te gelde maken. Ziedaar hoe en op welke manier de rijke menschen fortuin maken. Van waar komen nu die enorme winsten Van den arbeid. De bedienden van de Brusselsche tramwegen moeten allen iets van de waarde van hun arbeid laten staan, de verbruikers moeten iets meer betalen en aldus vormen zich de win sten der heeren. Voor de anderen is het juist hetzelfde en wil men een oogenblik ernstig overdenken, dan is men alras overtuigd dal de arbeid schandelijk geëxploiteerd wordt, ten voordeele van enkele bezitters. Hoe men dit geld nu verspilt. Het Fondsenblad publieerd een brief uit Amerika, waarin de meest schreeuwende geldverspillingen in voorkomen. Vooral de damen verspelen 't meest geld aan hunne kleedij. Zoo kan men in dit blad lezen, dat men in New-York damen ontmoet die mantels dra gen die 42,000 dollars kosten, of de bagatel van 210,000 franken. Op hoeveel mag dan wel de som geschat worden, die zoo eene dame jaarlijks verspilt aan haar optooi Anderen doen zich de tanden en nagels be zetten met diamanten en zoo heeft men besla- tigd, dat eene Amerikaansche Tooneelspeel- ster, Mabel Gillman, voor niet min dan 350,000 franken diamanten als sieraad aan bare vingeren had. Wat zou dan wel de tooi van halssieraden, armbanden, hoofdsieraden, enz. enz., wel kosten vraagt Vooruit. Aan hunne lieve hondjes, verspelen die Amerikaansche damen ook een mooi sommetje geld. Zoo worden er hondjes verkocht voor 25 duizend en zelfs voor 35 duizend franken, en wordt er voor de kleedij van zóó een hondje, niet min dan 5000 franken per jaar besteedt. Zelfs zijn er hondjes die een halsband dra gen van 10,000 franken waarde Eene dame deed een huis bouwen voor haar bees!je in prachtigen stijl, .waarvan de muren zijn behangen, tapijten op den vloer liggen en Kanten gordijnen voor de ramen hangen. Eene vrouw is gelast eiken morgend den lond te wasschen, te kammen en te parfu- meeren, waarna hij uitgenomen wordt om eene wandeling te doen. Dit beestje eet en drinkt uil zilveren bor den, en als hij onpasselijk mocht worden, wordt er onverwijld een specialist ontbo den Zelfs richt men in New-York honden banketten in De begrafenissen, van zulke hondjes kosten ook duur, want eene Amerikaansche dame, betaalde voor haar lief afgestorven beestje, de volgende sommen Voor balsemen 250 franken v0or eene eiken kist met zilveren beslag 500 fr. voor doodkleed 300 fr. de lijkstoet 650 fr de bloemen 250 fr. en de rijtuigen 375 franken. Te zamen meer dan 2300 franken Leg ze mij daar, arme wroeters. Werkt jaar in en jaar uit, en ge zult te kort hebben, te weinig winnen om u voldoende te kleeden en te voeden. Onze kapitalistische maatschappij is zoo in gericht, dat een klein aantal, over al de rijk dommen beschikken en hierdoor de macht be zitten de werkende klasse te kunnen uitbuiten en onder den hiel te houden. Zegt, werklieden, wanneer ge zulke schreeu wende geldverspillingen vaststelt en bestatigd, terwijl in uwe omgeving, in uw midden, in uw gezin de nijpende ellende heerscht, ge voelt wat er te kort is en ontbreekt, zegt, moet ge met ons niet protesteeren en met ons mede werken tot het vormen van eene betere maat schappij, waarin zulke wraakroepende on rechtvaardigheden niet zijn gekend Het is Kermis Hoeveel moeders zitten er niet te zuchten, hoeveel jonge dochters en zonen niet te weenen, omdat zij, evenals een aantal hunner kamera den, niet een nieuw kleed, niet een nieuw costuum, niet een paar nieuwe schoenen heb ben kunnen koopen Het is reeds maanden en maanden dat men aan crisis lijdt, dat men in't gezin niet rond komt, dat men van week tol week achteruit boert, en dit alleenlijk omdat de brave, ge duldige werklieden te veel hebben gewerkt te veel hebben voortgebracht Omdat er te veel schoenen, te veel kleede ren zijn, omdat er in alles overvloed is, en dien overvloed enkel is tot stand gebracht door de werkers zelf, hierom zijn zij niet in de gelegenheid van dien overvloed iets lege- nieten, hierom lijden zij gebrek. Katholieke en liberale werklieden, gij die medehuiit met de kapitalisten, gij die niet beseft dat het uwe eigene schuld is met u aan de zijde der kapitalisten te scharen, opent uwe oogen, ziel klaar, begrijpt dat ge onverdiend lijdt, dal alle rijkdom de vrucht is van den arbeid en dat de arbeider dus het rechl heeft er van Ie genieten helpt ons lot het vjrvor- rnen der hedendaagsche maatschappij, tot het tot stand brengen eener waarin armoede en ellende onbekend is. Komt tot het socialisme CRISISLIJ DEHS. Gaal ge zoo maar eeuwig verduldig uwe armoede afknabbelen zonder morren, zonder u te toonen, zonder beternis te eischen Wat ge moet doen Op straat komen, in 't openbaar manifestee- ren, en aan 't volk toonen dat ge wilt werken en niet kunt, dat ge onverdiend armoede lijdt. Op straat komen, om aan de stedelijke overheid te laten zien, hoeveel werkeloozen er zijn, en haar te dwingen tusschen te komen. Op straat k men om aan de dompers te laten zien, dat er in Aalst veel crisis heerscht en hunnen Woeste groot ongelijk had en slecht handelde, wanneer hij in de Kamer verklaarde, dat deze die geen werk hadden, luiaards waren en tegen de twee millioen stemde, die, door de socialisten zijn voor gesteld geworden, om de werklieden door crisis getroffen, te helpen en te steunen. Werkeloozen, crisislijders, uw getal is groot, en 't is noodig dat ge allen, wij druk ken er op, allen, zoudt opkomen, om u te toonen. Wilt ge uwe armoede ontduiken, wilt ge al uw lijden blijven afknabbelen, blijft dan in uw huis, en laat u niet zien. Maar zijt ge voor wettelijke tusschenkomst, komt dan op straat, en laat uw lijden kennen. Ge zijt werkzaam, eerlijk, ge moet u dus niet schamen. Blijft ge eeuwig zwijgen, laat ge de kapita listenklasse gerust, doet ge ze niet beven, en laat ge uwe tanden niet zien, dan bekomt ge nooit iets, en blijft ge ook voor eeuwig in uwen ongelukkigen toestand. Spreekt er dus eens ernstig over, en toont u allen. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe- ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED ISTICHCELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1